Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 782
80 293
113
A legnagyobb probléma az általam számolt Leo2AV páncélzattal (azon kívül hogy nem értek hozzá :) ) hogy a benne lévő NERA lapok keménységéről semmit sem tudok. Egy HHS lap +30% TE értéket is jelenthetne, szóval én teljesen hanyagolnám a Leo2 kérdést.
Rendben.Abból kiindulhatsz,hogy a Leopard 1A3 páncélzatánál már 515BH keménységű acélt használtak és annak megjelenése nagyjából egybeesik a Leopard 2AV megjelenésével (70-es évek közepe), így nyugodtan feltételezhetjük,hogy ugyanazt a kemény acélt használták. Ha engem kérdezel akkor a 25 és 12mm-es lapokon kívül a NERA 30mm-es lapjai is ebből készültek. Miért gondolom ezt? Azért mert a NERA a rugalmas felfüggesztésével nem csak merev ellenállással hanem rugalmas ellenállással is csökkenti a páncélátütést. Nekem az a logikus, hogy a NERA-nál nem a az alkalmazott páncéllap adja a rugalmasságot hanem a felfüggesztés. Tehát szerintem egy rugalmasan felfüggesztett kemény acéllap ellenállóbb mint egy rugalmasan felfüggesztett puha acéllap.

De rendben kihagyoma Leopard 2AV-t csak akkor nem lesz nyugati típus.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Erre bármi hihető forrás, ami nem fórumokból származik??? o_O
Jaroslaw Wolski.

rys10.jpg


 
M

molnibalage

Guest
509mm értéket akkor nyilvánvalóvá válna, hogy a Leo2A0-t sem tudta egyetlen szovjet harckocsi sem kilőni a BM32 megjelenéséig.
Mármint szemből és egy találattal és 2 km-ről, ha jól értem.
És sokkal közelebbről? A "bevágás" közelében sem, ami még az A4-en is ott volt az optika miatt?
 
S

speziale

Guest
leo2d-1.jpg


Ezt a szöget lazán 45 foknak számolta, mert úgy kisebb páncélvédettség jön ki.

Leo-2-AV-arm1.jpg


Ezt a 35 fokot pedig 25 foknak, mivel úgy szintén kisebb páncélvédettség jön ki.
@speziale finoman szólt neki, hogy rosszak az értékek, de @fip7 nem is reagált rá.
Utána én is kiszámoltam, és jeleztem hogy rosszak a szögei.
Ahelyett hogy elismerte volna, és újból kiszámolná, ő ragaszkodik az eredeti hazúg koncepciójához (Leo2 egy közepes szar harckocsi).
Így jutottunk el oda, hogy mostmár szánalmasan hazudozik hozzászólástól függően 350mm .. 400mm ... 509mm között bármit, mert ha elismerné a 509mm értéket akkor nyilvánvalóvá válna, hogy a Leo2A0-t sem tudta egyetlen szovjet harckocsi sem kilőni a BM32 megjelenéséig.

1) szerintem nem kellene elmenni egymás anyázásába, mert azért 0. körben emeljük azt ki vastag betűvel, hogy @fip7 beletett egy csomó időt és energiát abba, hogy összerakja az írását...nyilván ha utána az ember csak az ívet kapja, akkor az nem igazán visz senkit abba az irányba, hogy bármibe is melót rakjon...

2) ami viszont probléma, és ami miatt én elfogultságot érzek az az, hogy hiába jeleztem többször mind ezt a 35 fokban áll a frontpáncél, meg, hogy a NERA blokkban nem 45 fokban hanem 30-ban állnak a lapok...igazából semmi nem történt....nem pedig az volt a reakció, hogy ok, akkor ezzel számoljuk át, hanem ment a mindenféle bizonygatás, hogy de az angol anyag meg a svéd teszt...(megjegyzem @Hpasp fele is jeleztem, amikor úgy gondoltam, hogy nem helyesen számol)


véleményem szerint ha ki akarunk, vagy legalább is @dudi ki akar izzadni magából egy tényleg előre mutatót, akkor 0. körben oda kellene eljutni, hogy először is minden HK esetében a jó szögekkel számoljunk...aztán pedig a szembőli védettséget a szembőlivel, a 30 fokról jövőt meg a 30 fokról jövővel állítsuk szembe

aztán ha ez megvan, utána jöhetne az, hogy a rendelkezésre álló forrásokat próbáljuk meg MEGFELELŐEN értelmezni...nem pedig úgy, hogy kiszámoljuk, hogy a Leo2 védettsége merőleges becsapódás esetén 350mm és utána ráfogjuk, hogy a svéd teszt ez igazolja, amikor a svéd teszten 30 fokból (ami ugye majdnem pont merőleges) a felület 30%-a 4-500mm között védett

meg mondjuk, amikor a Leo2 "gyenge" védettségéről beszélünk, akkor 120mm-es DM33-al végzett eredményekről beszélünk, a T72m1 "erős" védettségét meg egy 105mm-sel végzett teszt alapján állítjuk
 
M

molnibalage

Guest
1) szerintem nem kellene elmenni egymás anyázásába, mert azért 0. körben emeljük azt ki vastag betűvel, hogy @fip7 beletett egy csomó időt és energiát abba, hogy összerakja az írását...nyilván ha utána az ember csak az ívet kapja, akkor az nem igazán visz senkit abba az irányba, hogy bármibe is melót rakjon...
Ez így igaz. Csak amikor a szöget is hibáznak, akkor javítani illik. Mintha én elszámolnám az F-16 hatótávolságát, mert elfelejtem a 2xMk-84-est Oszirak ellen. Én is javítanám. Mert javítottam és pontosítottam is. Volt itt posztolva a HTKA-n tavaly egy gyors számítás, de attól az még fel lett polírozva később ám.
2) ami viszont probléma, és ami miatt én elfogultságot érzek az az, hogy hiába jeleztem többször mind ezt a 35 fokban áll a frontpáncél, meg, hogy a NERA blokkban nem 45 fokban hanem 30-ban állnak a lapok...igazából semmi nem történt....nem pedig az volt a reakció, hogy ok, akkor ezzel számoljuk át, hanem ment a mindenféle bizonygatás, hogy de az angol anyag meg a svéd teszt...(megjegyzem @Hpasp fele is jeleztem, amikor úgy gondoltam, hogy nem helyesen számol)
Igen, ez valóban gond.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Mármint szemből és egy találattal és 2 km-ről, ha jól értem.
És sokkal közelebbről? A "bevágás" közelében sem, ami még az A4-en is ott volt az optika miatt?
Sokkal közelebbről sem. A németek tesztelték a 3BM22-t is, 500m-ről sem volt képes átütni a B-tech páncélzatot. Ezért hülyeség szerintem az "RHA" számolgatás. Mert lehet, hogy a "B" páncélzat nyugati monoblokk nyíllövedék ellen csak 350mm-t ér, de a primitív szovjet kompozit lövedékek ellen már legalább 500mm a védelme.

Az első szovjet nyíllövedék ami már garantáltan hatékony lett volna a Leo-2/B-tech és M1 Abrams páncélzata ellen, az a 3BM32 volt.
Ezen kívül elméletileg a 3BM26 és a 3BM29 is áttörhette, bár ezt tesztek hiányában nem lehet megmondani biztosra. (meg persze a 3BM29-ről még ma sem tudni szinte semmit, azt leszámítva, hogy ez volt az első 125mm-es lőszer, ahol szegényített uránt használtak)
 
M

molnibalage

Guest
Sokkal közelebbről sem. A németek tesztelték a 3BM22-t is, 500m-ről sem volt képes átütni a B-tech páncélzatot. Ezért hülyeség szerintem az "RHA" számolgatás. Mert lehet, hogy a "B" páncélzat nyugati monoblokk nyíllövedék ellen csak 350mm-t ér, de a primitív szovjet kompozit lövedékek ellen már legalább 500mm a védelme.

Az első szovjet nyíllövedék ami már garantáltan hatékony lett volna a Leo-2/B-tech és M1 Abrams páncélzata ellen, az a 3BM32 volt.
Ezen kívül elméletileg a 3BM26 és a 3BM29 is áttörhette, bár ezt tesztek hiányában nem lehet megmondani biztosra. (meg persze a 3BM29-ről még ma sem tudni szinte semmit, azt leszámítva, hogy ez volt az első 125mm-es lőszer, ahol szegényített uránt használtak)
A 3BM32 az, ami a 80-as évek végén vált csak elérhetővé?
 
T

Törölt tag 1945

Guest
De rendben kihagyoma Leopard 2AV-t csak akkor nem lesz nyugati típus.

Nyugati típusról hitelt érdemlő infót nem tudsz egy nyílt fórumon megosztani, mivel még mindig minősítettek.
El lehet ugyan menni a fórumokon zajló találgatás (nyilván a játék miatt erős keleti lejtéssel), vagy számolgatás irányába (ehhez meg nem igazán értünk), vagy akár hivatalos orosz forrásból származó becslést megadni (ők is csak találgattak), de akkor ezeknek az adatoknak a hitelessége messze lesz a keleti harckocsikénál megadottnak.

Az oroszok ezzel szemben már jórészt kivonták a hidegháborús cuccaikat, így az azokat egykor tervező mérnökök már megírhatták a memoárjaikat, amit az irodájuk ki is adott. (nagy divat ez a volt szovjetunióban, és javasolt is mindenkinek ezeket olvasgatni)
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Bleroka

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
A 3BM32 az, ami a 80-as évek végén vált csak elérhetővé?
Az egy nagyon jó kérdés, hogy mikor vált elérhetővé. 1985-ben lépett szolgálatba.
"Данные выстрелы были приняты на вооружение: «Вант» - в 1985 г., «Вальщик» - в 1986 г., «Камергер» - в 1988 г."

Ugyanakkor azt lehet tudni, hogy voltak esetek, amikor a hivatalos szolgálatba állítás előtt már elindult a gyártás, pl. a T-62 3UBM9 lőszerénél is:
"В 1977-1979 годах эти выстрелы были приняты на вооружение, хотя серийное производство началось еще в 1975-1976 годах."
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 782
80 293
113
Holnapra csúszik tábtáblázat, mert persze, hogy a Leoparddal kezdtem...

De öljáróban annyit, hogya DM23 vagy annál modernebb lőszer ellen kizárólag a T-72B torony és teknő homlokpáncéljának és a T-64BV/T-80BV teknő homlokpáncéljának van esélye lőszertípustól függően. Ezen a képen a Kontakt V árnyal de az a T-80U-t leszamítva csak a T-72B-re került fel a HH ideje alatt, de a T-72B is csak 89-ben kapta meg.
A DM13-ról nem írok de még az is képes átlőni az összes T-72A variánst és a vele kb megegyező védettsegű (pl T-80B)harckocsikat szemből a tornyon és a teknőni is.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Azok számára, akik szerint az orosz tankönyből származó páncélátütési adatok túl magasak...

2008-1.jpg

2008-2.jpg


...imhol egy friss ropogós BM42 marketing anyag. :cool:
Gyengébbek (és a leendő vevők) kedvéért kétnyelvű! :D

BM42.jpg


Nahát, ez is pont 230mm-t ír 2km-en 60°-os találati szögre.
:eek:
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
A BM32 manuálja minden esetre 1990-es kiadású, és az 1988-as manuálban még nincs benne.
Az 1988-as manuálban a BM26-os az utolsó (2.) kiegészítés.
Ugyanakkor az 1985-ös Objekt-478B manuál a tűzvezetőrendszernél már említi az 1V216 blokkot, ami a lőszertípus választó. Ennek 3 állása van űrméret alatti típusnál, sorban 3BM15, 3BM22, a 3. nem látszik, de szinte biztos, hogy 3BM26 lesz.
munitionswahl-FCS_T-90s.jpg
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ugyanakkor az 1985-ös Objekt-478B manuál a tűzvezetőrendszernél már említi az 1V216 blokkot, ami a lőszertípus választó. Ennek 3 állása van űrméret alatti típusnál, sorban 3BM15, 3BM22, a 3. nem látszik, de szinte biztos, hogy 3BM26 lesz.
munitionswahl-FCS_T-90s.jpg

Inkább a gyakorló lőszer lesz az, de ez megint csak találgatás.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Inkább a gyakorló lőszer lesz az, de ez megint csak találgatás.
Biztos, hogy nem a gyakorló. Annak egyáltalán nincs semmiféle állása, ez volt az egyik oka a T-80U kudarcának a görög teszteken. Most nem emléxem pontosan, de kb. úgy nézett ki a dolog, hogy 1500m-ig az egyik típusnak felelt meg a ballisztikája, afölött meg valami másnak.