Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 110
31 072
113
„Fekete Kígyó”, és a „Rózsaszín Párduc” harckocsi harcászat a Balkánon - 3. rész

A harckocsik szerepe


A Horvátok nem engedhették meg maguknak, hogy a Kupa hídjánál szerb hídfőállást létesítsenek, amely ugródeszkaként szolgálhat a Zágráb felé irányuló jövőbeli hadműveletekhez. Ezt senki sem ismerte fel jobban, mint a 3. harckocsi század parancsnoka, egy őszülő, középkorú satnik (százados), akit a "Pancirno" becenevéről azonosítottak (a pancirno a horvát kifejezés a páncéltörő gránátra). Hét évvel korábban harckocsizótiszt volt a JNA-ban. Ennek ellenére a tartalékosként töltött idő alatt is jártas maradt a katonai ismeretekben, és egyike volt az első önkénteseknek, amikor a horvát hadsereg harckocsizásban jártas embereket keresett. Pancirno a 3. harckocsi századot alkotó emberek és felszerelés vegyes csapatának parancsnoka volt.

2021-10-17-08-21-15-j-Microsoft-Excel-munkalap-xlsx-Excel.jpg



A századot egy századtörzsre, és három harckocsi szakaszra osztották. A századtörzs állományába tartozott Pancirno, valamint négy másik katona és két fő felderítő.

0JFqA0G.jpg

BTR-50PK páncélozott vezetési pont

A századtörzs katonái egy BTR-50PK páncélozott vezetési pontot, a felderítők pedig egy civil Lada Niva 4x4-es terepjárót használtak.

Serbia-Yugoslavia-Military-Laser-Range-Finder-Binocular-Iskra-Ljubljana-Rld-M84-11-aq.jpg

Iskra M84 kézi lézer távolságmérő

Az első szakasz, becenevén "Rózsaszín párduc", két T-55A-t alkotott, az egyik Iskra kézi lézer távolságmérővel, valamint két BVP M-80A, amelyek Maljutka páncéltörő rakéta indítóval rendelkeztek.

1200px-Transporter-M-60.jpg

M-60P

A második szakasz, becenevén "Crne Guje" vagy "Fekete Kígyó", három T-55A (az egyik kézi lézer távolságmérővel) és egy M-60P páncélozott szállító harcjármű alkotott.

6779923070-743c00086c-b.jpg

BVP M-80A gyalogsági harcjármű

A harmadik szakasz (amelynek nem volt beceneve) két T-55A-val volt felszerelve, az egyik Iskra kézi lézer távolságmérővel, valamint két BVP M-80A-val.

d4e57b44ac3a60bcce390b53d5e86da6.jpg

horvát T-55A

Minden harckocsi szakasznak volt egy-egy BVP M-80A vagy M-60P által szállított nyolc-kilenc fős lövész raja is. A járművek meglehetősen jó állapotban voltak, figyelembe véve, hogy a horvátok számára kevés pótalkatrész állt rendelkezésre, és hogy a járművek legalább egy hónapja nem túl kellemes időjárás mellett voltak kint a terepen. Azonban a 100 mm-es harckocsi löveg lőszer, valamint a Maljutka páncéltörő rakéta készletek rendkívül szűkösek voltak, harckocsiként átlagosan hat űrméretes páncéltörő gránát és két kumulatív gránát állt rendelkezésre. A kézi lézer távolságmérővel rendelkező harckocsik körülbelül kétszer ennyi lőszerrel rendelkeztek. A BVP-80-asok számára az egész században mindössze három Maljutka páncéltörő rakéta állt rendelkezésre.

2021-10-15-10-36-53-19935-pdf-Adobe-Acrobat-Reader-DC-32-bit.jpg


A 3. harckocsi század szervezete tükrözi a horvát páncélos doktrína akkori állapotát, a 3. harckocsi század messze nem csak harckocsikból állt, ahogy azt a neve sugallja. Még az alkotó szakaszai sem voltak homogének, a harckocsik és a gyalogsági harcjárművek vagy páncélozott szállító harcjárművek ugyanabba a szakaszba szerveződtek. A 3. harckocsi század, és általában a legtöbb horvát páncélos alegység szervezete két elsődleges tényezőnek volt köszönhető, a terepviszonyoknak és az általános felszereléshiánynak. Ez arra kényszerítette őket, hogy a "harckocsi" szakaszokat harckocsi-pótlékokkal, például a BVP M-80A vagy más harcjárművekkel töltsék fel, amelyek az ellenséges páncélosok kilövésére alkalmasak voltak.
Attol függetlenül,hogy a szervezést a kényszer szülte,szerintem nagyon is jol megfelelt a háború jellegének.Ma meg már vegyes szervezeteket alakitanak ki mindenfelé.Szerintem nékünk is követni kéne a harcban tapasztaltak példáját.
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 552
4 345
113
Mivel ez az eredmény (különösen a 100% - "miért is nem mindjárt 110% lett?") túlzottan is kilóg a realitásból...
... alighanem csak pár szerencsés lövés lehetett, a cikkből nem derül ki.
(Izrael már rég nem lenne, ha a T-62-es mozgás közben 1200m-ről 100%-os találati arányt hozna.)
De hisz statikus helyzetből lőtt nyílllal 100%-at 1200-ra, mozgásból 73%-ot 1200-1300-on?
A többi harckocsi is statik helyzetből 1200-ra ~95%-ot lőtt, mozgásból játszott a jobb tűzvezetés és stabilizálás a T-62-höz képest.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
De hisz statikus helyzetből lőtt nyílllal 100%-at 1200-ra, mozgásból 73%-ot 1200-1300-on?
A többi harckocsi is statik helyzetből 1200-ra ~95%-ot lőtt, mozgásból játszott a jobb tűzvezetés és stabilizálás a T-62-höz képest.

Ok, de általánosságban ami 100% az vagy túl kis minta, vagy túl nagy hazugság.
(itt alighanem az első)
:D
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Összegzés, amit minden olvtárs elfogadna? Aligha.

Sajnos a hivatalos manuálok nem tartalmaznak információkat sem a harckocsik páncélvédelméről, sem a lőszerek képességéről.
Az orosz nyelvű szakirodalom nagyon szép és jó könyveket ad ki, már a 1990-es évek óta, de még a saját lőszereik képességeiről is hatalmas szórással írnak:

125mm-ammo-2.jpg
Honnan van a táblázat?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Attol függetlenül,hogy a szervezést a kényszer szülte,szerintem nagyon is jol megfelelt a háború jellegének.Ma meg már vegyes szervezeteket alakitanak ki mindenfelé.Szerintem nékünk is követni kéne a harcban tapasztaltak példáját.
Már sokszor írták. A harckocsi nem megy sehova lövész nélkül. Az összfegyvernemi harc alapja a két harcoló fegyvernem szoros, begyakorolt együttműködése.
Ezt tudják nyugaton és keleten egyaránt.
Ennek ellenére a béke szervezetben csak egység szintén van vegyes kötelék, ritkán próbálkoznak esetleg zászlóalj szinten (Army).
Ennek oka a logisztikai feltételek biztosítása.
A kötelék kiképzés viszont egy szinttől már csak együtt érdemes és szükséges.
Az igénytelen haderőkben (;)) ez szokott elmaradni, mert mondjuk a század szintű feladatok begyakorlásáig el sem jutnak....
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 552
4 345
113
Ok, de általánosságban ami 100% az vagy túl kis minta, vagy túl nagy hazugság.
(itt alighanem az első)
:D
Ha a többi kocsi 95%-os eredményt hozott, akkor simán lehet egy 20 lövéses minta, amiből 1 mellé ment akármilyen okból.
De igen, biztos elhazudnák, hogy a 62-es állásból világverő, de a többihez képest szétomlik mikor mozgásból kell lőnie. Rengeteg értelme lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and fip7

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Én írtam össze a rendelkezésemre álló forrásokból, mintegy szemléltetve ennek a szakterületnek a reménytelenségét, az igazság keresésében...
Köszi, nagyon hasznos a sok forrás összegzése. A tudományos igenyessegű munka alapja.
Ha lesz esetleg egy adatbázis, igazán érdekelne, és szerintem nem csak engem.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 110
31 072
113
Már sokszor írták. A harckocsi nem megy sehova lövész nélkül. Az összfegyvernemi harc alapja a két harcoló fegyvernem szoros, begyakorolt együttműködése.
Ezt tudják nyugaton és keleten egyaránt.
Ennek ellenére a béke szervezetben csak egység szintén van vegyes kötelék, ritkán próbálkoznak esetleg zászlóalj szinten (Army).
Ennek oka a logisztikai feltételek biztosítása.
A kötelék kiképzés viszont egy szinttől már csak együtt érdemes és szükséges.
Az igénytelen haderőkben (;)) ez szokott elmaradni, mert mondjuk a század szintű feladatok begyakorlásáig el sem jutnak....
Kicsi a sereg,szerintem nem olyan nagy probléma nálunk a logisztika.Nyugodtan szervezhetnénk szerintem vegyes alegységeket.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
2021-10-17-11-18-10-80-e-pdf-Adobe-Acrobat-Reader-DC-32-bit.jpg

Тактическая диаграмма курсовых углов непробития бортов корпуса танков
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Melyik évből származik, azt lehet tudni?

Csak saccolni lehet.
Van a képen Leo2-es, ami 1979 utáni, másrészt a saját lőszernek 150mm páncélátütést ír 2km-en 60°-ra, ami a BM15-ös lehet.
A Leo1-nél még csak a DM13 HVAPDS-t írja, a Leo2 lőszerét meg marhára alábecsüli.
Szóval tippre szerintem valahol a 70-es évek végén születhetett.
 
S

speziale

Guest
Ha a többi kocsi 95%-os eredményt hozott, akkor simán lehet egy 20 lövéses minta, amiből 1 mellé ment akármilyen okból.
De igen, biztos elhazudnák, hogy a 62-es állásból világverő, de a többihez képest szétomlik mikor mozgásból kell lőnie. Rengeteg értelme lenne.

a mozgó célpontot elért 93, 86 és 73%-os eredmények úgy jönnek ki, hogy 15 lövésből 14, 13 és 11 talált. Jó eséllyel az álló célos lövés az 20-as sorozat volt....

viszont vagy elfogadjuk, hogy pont a legelavultabb T62-nek volt akkora mákja, hogy 100%-ot érjen el, továbbá jótékonyan elfelejtjük a német és USA összehasonlító teszteket, vagy....

...esetleg keresünk valami logikus magyarázatot...mint pl. azt, hogy ez a szovjet lövészet 1976-ban volt, amikor a T62-sek már nagy számban kaptak lézer távmérőt, miközben a T64a és T72 koincidencia távmérővel rendelkezett...

ilyetén ennek a tesztnek nem sok relevanciája van a stadiometrikus távméréssel kapcsolatban
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
919
2 278
93
Egyébként egy 98-as vagy 2000-es Haditechnikában megjelent, nálunk rendszeresített T-72-esekről szóló cikkhez csatolt táblázatban (akkor ástam elő amikor a beszerzett lőszertípusok után kutattam) 60-70%-ot adtak meg az első találat valószínűségének, kérdés mi alapján. Mert azért érdekes hogy nem számoltak előrelépéssel a lézeres távmérőtől.

245628486_1065294067553899_4067295130152990609_n.png
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
Egyébként egy 98-as vagy 2000-es Haditechnikában megjelent, nálunk rendszeresített T-72-esekről szóló cikkhez csatolt táblázatban (akkor ástam elő amikor a beszerzett lőszertípusok után kutattam) 60-70%-ot adtak meg az első találat valószínűségének, kérdés mi alapján. Mert azért érdekes hogy nem számoltak előrelépéssel a lézeres távmérőtől.

245628486_1065294067553899_4067295130152990609_n.png
Valószínűleg azért, mert pásztázó távolságon belül vizsgálták az első találat valószínűségét.