Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Nem tudom leírni szépen magyarul azt, hogy doktrinálisan mi a CAS fogalma, de példával igen: Tehát doktrinálisan CAS az is amikor a géppuska fészek tőleg 500 méterre van és azt bombáztatod le (hisz a géppuska hatásos lőtávja bőven több mint 500 méter) és doktrinálisan az is CAS amikor a téged 20km-ről lövő 2S19-et bombázza szét egy repülő, hisz a 2S19 simán ellő 20km-re.
Nem, az utóbbi pont ezért már nem az.
Ezért mondtam azt, amit.
Ha van kellő infó áramlás, pl. egy tüzérségi felderítő radar tud beszélni JSTAR-ral, akkor az odanéz a kérdéses helyre, majd odazavarja az F-16C-t, ami DBS üzemmóddal megtalálhatja a tüzérségi egységet és odacsaphat. Csak egy már a BAI.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
Nem, az utóbbi pont ezért már nem az.
Ezért mondtam azt, amit.
Ha van kellő infó áramlás, pl. egy tüzérségi felderítő radar tud beszélni JSTAR-ral, akkor az odanéz a kérdéses helyre, majd odazavarja az F-16C-t, ami DBS üzemmóddal megtalálhatja a tüzérségi egységet és odacsaphat. Csak egy már a BAI.
Próbáld már ki, hogy az egész hozzászólást egyben idézed, ha az egy egész. Pont azt írtam le, hogy földi rávezetés nélkül nincs CAS, erre te ugyanezt leírtad pepitában.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 073
31 009
113
Próbáld már ki, hogy az egész hozzászólást egyben idézed, ha az egy egész. Pont azt írtam le, hogy földi rávezetés nélkül nincs CAS, erre te ugyanezt leírtad pepitában.
Hát ez az,hogy mit értesz földi rávezetés alatt?Merthogy manapság már hagyományos módon nem feltétlenül kell.BMS e térképén automatikusan rajt van minden,több forrásbol beszerzett információ.A segélykérő csapat egyszerűen megjelöli a saját pozicióját,és irányvektort az ellen feltalálhatóságára,a többit már egy korszerű gép simán megcsinálja magában,vagy mondjuk JSTAR,dron felderitő-célpontkijelölő támogatásával.
A mai elektonika egyszerűen több lehetőséget biztosit a klasszikus előretolt irányitós célkijelölésnél.A mi Mihujainknak kell a JTAC,de egy AH64E-nek már nem feltétlen kell,mert meg tudja oldani máshogyan is.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Hát ez az,hogy mit értesz földi rávezetés alatt?Merthogy manapság már hagyományos módon nem feltétlenül kell.BMS e térképén automatikusan rajt van minden,több forrásbol beszerzett információ.A segélykérő csapat egyszerűen megjelöli a saját pozicióját,és irányvektort az ellen feltalálhatóságára,a többit már egy korszerű gép simán megcsinálja magában,vagy mondjuk JSTAR,dron felderitő-célpontkijelölő támogatásával.
A mai elektonika egyszerűen több lehetőséget biztosit a klasszikus előretolt irányitós célkijelölésnél.A mi Mihujainknak kell a JTAC,de egy AH64E-nek már nem feltétlen kell,mert meg tudja oldani máshogyan is.
Ha van.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 073
31 009
113
És ezzel meg is érkeztünk a válaszom lényegéhez.
Igen,de....önmagában a BMS se csodaszer.Hiába van,ha mondjuk a földi alegység nem tudja pontosan meghatározni a helyét,vagy mondjuk a CAS-t adó gépnek nincs megfelelő felderitő-célkereső képessége,vagy éppen fegyverzete.
A leggyengébb láncszem határozza meg a lánc erejét.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and dudi

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Igen,de....önmagában a BMS se csodaszer.Hiába van,ha mondjuk a földi alegység nem tudja pontosan meghatározni a helyét,vagy mondjuk a CAS-t adó gépnek nincs megfelelő felderitő-célkereső képessége,vagy éppen fegyverzete.
A leggyengébb láncszem határozza meg a lánc erejét.
Ezèrt kell a B haderőt is legalább század szinten integrálni a kommunikációba.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
Hát ez az,hogy mit értesz földi rávezetés alatt?Merthogy manapság már hagyományos módon nem feltétlenül kell.BMS e térképén automatikusan rajt van minden,több forrásbol beszerzett információ.A segélykérő csapat egyszerűen megjelöli a saját pozicióját,és irányvektort az ellen feltalálhatóságára,a többit már egy korszerű gép simán megcsinálja magában,vagy mondjuk JSTAR,dron felderitő-célpontkijelölő támogatásával.
A mai elektonika egyszerűen több lehetőséget biztosit a klasszikus előretolt irányitós célkijelölésnél.A mi Mihujainknak kell a JTAC,de egy AH64E-nek már nem feltétlen kell,mert meg tudja oldani máshogyan is.
Van olyan, hogy a JTAC nincs fizikálisan ott, hanem egy központból irányítja a támogatást (légi vagy tüzérségi az mind1). Ez nagyon leegyszerűsítve úgy működik, hogy ül a JTAC az "irodájában" és kommunikál a helyszínen lévő bárkivel (általában parancsnokkal) majd azalapján amit ők lekommunikáltak irányítja tüzérségi tüzet vagy a légicsapást.

A földi irányítás pedig azért kell, ha közel dolgozol a saját csapatokhoz, mert ahogy már említettem a megérkező repülő vagy helikopter helyzetképe kevés, hiába lát ő mindent, mutatnak neki meg mindent a felderítő bármik, kontextusa nem lesz az adott szituációra, mert ő kvázi menet közben esett be kívülről. Ő csak az adott pillanat kész tényeit látja nem pedig az egész folyamatot.

Primitív példa: megjön az AH-64E és látja, hogy van 31harckocsi a saját csapataink bal szárnyán 2000 méterre a peremvonaltól harcban a saját csapatokkal,
a jobbszárnyon csak 5 ellenséges harckocsi van ugyanúgy harcban 2000 méterre a peremvonaltól. Ha csak beesel kontextus nélkül akkor 31-et kezded el támadni nem az 5-öt, mert ez tűnik logikusnak és az is, ha csak ennyit tudsz az egész helyzetről. De ha azt is tudod, hogy a jobb szárnyon ahol csak 5 ellenséges harckocsi van már elfogyott a páncéltörő rakéta a bal szárnyon meg még fullon vannak, akkor már nem a 31 harckocsi lesz a fő célpontod hanem az 5db. Ez az amit nem tud a kívülről beeső pilóta, nem kell tudnia (felesleges tudnia), hogy a két szárnyon harcoló század hogy áll ATGM-el, mert a földön tudják és van is kapacitás arra, hogy irányítsák a beérkező helikopter tüzét. Egyszerűen nem öntheted rá a helikopter parancsnokára egy harcoló század elmúlt pár órájának harát azért, hogy teljesen képbeállítsd arról, hogy mi folyik odalent. De nem is kell, mert lent van aki teljesen képben van és ki van arra képezve, hogy irányítani tudjon tüzérségi tüzet vagy jelen esetben az Apacheot.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
Igen,de....önmagában a BMS se csodaszer.Hiába van,ha mondjuk a földi alegység nem tudja pontosan meghatározni a helyét,vagy mondjuk a CAS-t adó gépnek nincs megfelelő felderitő-célkereső képessége,vagy éppen fegyverzete.
A leggyengébb láncszem határozza meg a lánc erejét.
Így van, a BMS nem csodaszer! Sokan túl sokat gondolnak bele. Nagyon jó dolog, de nem game changer valami ami alapjaiban meghatározza azt, hogy ki nyer vagy veszít egy olyan szituációban amikor az egyik félnek van a másiknak meg nincs.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 073
31 009
113
Így van, a BMS nem csodaszer! Sokan túl sokat gondolnak bele. Nagyon jó dolog, de nem game changer valami ami alapjaiban meghatározza azt, hogy ki nyer vagy veszít egy olyan szituációban amikor az egyik félnek van a másiknak meg nincs.
Erősokszorozó,ami jelentősen,merem mondani,hogy drasztikusan meghatározza az esélyeket-de önmagában nem csodaszer.
Viszont ha minden más tekintetben egyenrangúak a felek,és csak a BMS léte-nem léte a különbség,de igen,eldöntheti a harcot.Egyszerűen olyan információs és harcvezetési fölényt biztosit,ami már eldönti a különben kiegyenlitett viszonyokat.Sőt,szerintem a számszerű hátrányt is képes igen jelentős mértékben ellensúlyozni.De megfelelő felderitő és pusztitóeszközök szükségeltetnek a benne rejlő lehetőségek valóra váltásához.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
Erősokszorozó,ami jelentősen,merem mondani,hogy drasztikusan meghatározza az esélyeket-de önmagában nem csodaszer.
Viszont ha minden más tekintetben egyenrangúak a felek,és csak a BMS léte-nem léte a különbség,de igen,eldöntheti a harcot.Egyszerűen olyan információs és harcvezetési fölényt biztosit,ami már eldönti a különben kiegyenlitett viszonyokat.Sőt,szerintem a számszerű hátrányt is képes igen jelentős mértékben ellensúlyozni.De megfelelő felderitő és pusztitóeszközök szükségeltetnek a benne rejlő lehetőségek valóra váltásához.
Nem erősokszorozó és nem is döntő. A BMS információt továbbít gyors és könnyen emészthető formában, de nem dolgozza fel azokat. A BMS gyorsít a folyamaton ami előny természetesen, de ennyi. Előnyt ad annak akinek van azzal szemben akinek nincs. Sokkal nagyobb game changer az éjszakai harc képessége mint egy BMS.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 084
73 601
113
W

Wilson

Guest
Hős tankparancsnok mesélt a különleges műveletről és a halálról: "Győzni fogunk, de nem lesz könnyű"....

Alekszej Ukacsovot gránátsokk érte, leszerelték de ő mégis visszatért a frontra...

Alekszej Ukacsovval, a harckocsi parancsnokkal egy Moszkva melletti rehabilitációs kórházban találkoztunk. Éppen elbocsátásra készült. Kezelés alatt állt az agyrázkódás után, amelyet akkor kapott, amikor a Javelin belerepült a tankjába. Ez március végén volt a harkivi területen, a különleges katonai művelet második hónapjában

Алексей Ухачев получил контузию, выписался и вернулся на фронт


Több órán át beszélgettünk. Alekszej beszélt elsősorban. Mesélt a különleges művelet legnehezebb első heteiről, az első harcokról, arról, hogy szerinte mit nem vettek figyelembe, mi hiányzott. Nyugodtan beszélt, még akkor is, amikor én, aki sokkal idősebb voltam nála, nem bírtam hallgatni.

Egyetértettünk abban, hogy valószínűleg nem érdemes őt, egy szolgáló tisztet megemlíteni. Ígéretet tettem. De a körülmények megváltoztak, és nem tehetek róla, hogy ne írjak Alekszej Ivanovics Ukacsev orosz tisztről. Nem tehetek róla, de a szavamat adom neki.

Az első szint

Február 24-én különleges katonai műveletet jelentettek be. Ugyanezen a napon a harckocsizó egység, amelyben Alekszej szolgált, Schebekino közelében átlépte az ukrán határt.

- Olyan irányba mentünk, ahol oroszbarát falvak voltak. Harkovi terület. Kupjanszk, Balakleya - ezeket a városokat harc nélkül adták meg az ott lévő egységek - mondja Olekszij. - Március 6-án (március) egyenesen Balakleyába érkeztem. Egységeink a város központjában álltak. Van ott egy javítóüzem. Hatalmas raktarral. Az ukránok mindent elhagytak. Volt felszerelés, fegyverek és lőszerek. Északon pedig, közelebb Oroszországhoz, volt egy arzenál. De senki sem ment oda, mert azt mondták, hogy állítólag el van aknásítva és senki sem mehet oda. Valójában semmit sem aknásíottak el. És nem voltak őrök...

És furcsa volt, hogy az ukrán csapatok miért nem semmisítették meg. Miért nem repül át rajta a "Tochka-U". Nem mentünk be ebbe az arzenálba, azt hittük, hogy el van aknásítva, vagy ez egy csali - elkezdjük a lőszer kirakodását, és ők felrobbantják a Tochka-U-val. Vannak speciális aknák, amelyeket arra terveztek, hogy az emberek bemehessenek oda...

Első küzdelem

Balaklejától délre haladtunk előre, ott van a Szeverszkij Donyec folyó és a Szeverszkij Donyecből egy csatorna, azt hiszem, Donbassznak hívják. A másik oldalon, délre egy falu található. Az ukrán hadsereg a falu felől erődítményt épített ott, és felrobbantotta a hidat. Barvenkovóig kellett volna előrenyomulnunk, majd Barvenkovo után Lozova felé fordultunk. Megállítottak minket. 5-én, 6-án, 7-én... Vagyis ott éppen tüzet váltottunk egymással.

A főzászlóalj Balakleja közelében - Guszarovkában - állt. Elfoglaltunk egy pajtát - ott volt a zászlóalj irányítási pontja. A harcképes tankok és egységek a frontra mentek, 20 kilométerre tőlünk. Március 8-án az ellenség egy századnyi erővel megtámadott minket és a parancsnokságot. Aknavetőtűzzel teljesen megsemmisítették a kerekes gépeket, APC-ket. Aztán jött a mi ellentámadásunk. Megpróbálták megsemmisíteni a tankjainkat - ebben a harcban két tankot vesztettünk.

Elhagytam a pajtát, amint megkezdődött az aknavetős támadás.A saját legénységemet és a második legénységet "vittem". Beültünk két tankba, kihajtottunk, elfoglaltuk a magaslatot, és elkezdtünk visszalőni rájuk. És én nem láttam őket. Van ott egy erdős terület. Aknavetők lövedékei csapódtak be Shepelevka falun kívülről. Az egyetlen dolog - ott láttam pickupokat. A kisteherautókon vagy SSO-k (a különleges műveleti erők harcosai - MK), vagy a különleges erők, ahogy őket nevezik, koordinátorok utaznak. Vagy talán NATO-oktatók, nem tudom.

És még egy perc sem telt el a csatából - nézem: a mellettem lévő tank, amely mögöttem volt, már lángol. Ez azt jelenti, hogy egy páncéltörő irányított rakéta találta el. Megközelítettem ezt a tankot, felvettem a legénységet, majd Huszarovkába hajtottam. Egyenesen az első házba mentem, amit találtam, és oda vittem a sebesülteket és a gránátlövésektől sokkot kapott embereket. A helyiek a pincében ültek. Aztán visszatértem az istállóba, kapcsolatba léptem az ezredparancsnokkal. Mondtam: mutasd meg a célpontokat, hol kell lőni, elpusztítani...

Egy óra körül a lövések abbamaradtak. Később megtudtuk, hogy támadás is történt, és akár három BMP (gyalogsági harcjármű - MK) is megpróbálta elfogni a hadosztályparancsnokot. Ezt a támadást visszaverték.

Balakleya északi részére vittek minket. A harckészültség helyreállítása, a felszerelés feltöltése. Aztán - Izyumba. Voltak ott csaták.

Az ellenség .

Az ukrán hadsereg nem volt igazán nagy létszámú. A hadseregük kicsi. De tele vannak tömve. Milyen előnyük van velünk szemben? Drónok, aknavetők. Már 2014 óta vannak tapasztalataik.

Csak a repülésben van előnyünk. A pilóták, mondjuk, megjárták Szíriát. A harcosok jól mutatják magukat. Legalábbis pontosan eltalálták.

Az AFU pedig amerikai gyártmányú páncéltörő irányított rakétákkal van túlerőben. A drónok is amerikaiak. Ráadásul a műholdas kommunikáció amerikai. Ott mindent ők szállítanak.
Az AFU pedig túlerőben van az amerikai gyártmányú páncéltörő irányított rakétákkal szemben. A drónok szintén amerikai gyártmányúak. Ráadásul a műholdas kommunikáció amerikai. Ott mindent ők szállítanak.

Vannak hőkamerák, irányított rakéták, amelyek akár négy kilométeres távolságból is képesek eltalálni. Ahogy elemeztem a kommunikációs eszközeiket, minden páncélozott katonai eszközükbem speciális "Motorola" - 6300, polgári változat, katonai igényekre átalakítva és újrakábelezve volt. Ezen a szinten a zászlóaljparancsnok és a dandárparancsnok között műholdas kommunikáció - Starlink - zajlik. Az internethez is hozzáférnek.

A civilekkel való munka jól szervezett az AFU-ban. A civilek mindent felvesznek a telefonjukkal - a felszerelésünk mozgását, helyét -, és feltöltik a közösségi hálózatok csoportjaiba. Ezeket az adatokat ezután elemzik. És reagálnak.

Másrészről viszont rendelkeznek az amerikai műholdakról származó hírszerzési adatokkal. Amikor Balakleya közelében megtámadtak minket, minden információval rendelkeztek: hol van mindenki, milyen állapotban vannak a felszerelések, hány ember van ott. Mondjuk, hogy átmentünk a határon, ott voltak (ukrán) kameratornyok, teljesen autonóm: elektromos generátorok, akkumulátorok... Minden amerikai. Vagyis a felszerelésünkről készült összes videót azonnal elküldték a központjukba. A határőrökkel együtt hajtottunk fel, és géppisztolyokkal lőttük ezeket a berendezéseket.

A Rubizhne-ban elfoglalt pozíciókat, mint kiderült, kamerákkal is felszerelték. Mindent megfigyelhettek, és még a bunkerekből sem jöttek ki.

Tehát ott van a NATO. Minden hivatásos katona, szerződéses katona és tiszt két-három tanfolyamot végzett a NATO oktatóival a javorivszki gyakorlótéren. Személyesen láttam erre vonatkozó feljegyzéseket a személyes irataikban. Már minden a NATO-szabványok szerint zajlik. Soha nem szabad alábecsülni az ellenséget.

Gondoskodnak arról, hogy legyenek drónjaik. Először azonosítják a célpontokat, majd a tabletre vagy okostelefonra letöltött szoftver segítségével elvégzik a szükséges számításokat. A koordináták bevitele automatikusan történik - a célpont megjelölésével. A szoftver megadja a löveg irányszögét is. Minden lövésükkel célba találnak.

Tegyük fel, hogy egy hőkamerával felszerelt megfigyelő , egy letölthető (elektronikus) térképekkel ellátott táblagép képes továbbítani a koordinátákat. Nem papírtérképek, hanem elektronikus térképek segítségével, az ember rámutat egy pontra, és a koordináták automatikusan továbbításra kerülnek. Nálunk nem volt ilyen.

Egy aknavetőkkel végrehajtott rajtaütés során először a mentősök autója semmisül meg. Mondjuk, van egy orvosi jármű az oszlopunkban - így először azt semmisítik meg, hogy a sebesülteket ne lehessen evakuálni.

Amikor 24-én beléptünk az oszlopba, először a mentőautót találták el. Egy ápolónak repesz került a szemébe. Két óra múlva a kórházban meghalt. Legalább az autó összetört, de még mindig mozgásban volt. Sebesülten szabadított meg minket onnan. Hogyan hozzuk ki őket? Csak harckocsikban..

"Javelins.

Az ukránok ellenünk amerikai "Javelin", svéd-brit NLAW, ukrán "Stugna-P" páncéltörő rendszereket használnak. A Javelin tíz találata közül csak egy olyan esetet láttam, amikor a torony elrepült, és amikor a tank teljesen megsemmisült. De általában mindannyian (a legénység) lövedék sokkot kaptak, és a felszerelés a találat után helyreállítható. Volt egy Javelin találatunk egy tankban. A formázott sugár áthatolt a lövegtornyon és a löveg csövén. A legénység csak az arcán és a kezén szenvedett égési sérüléseket.

A Javelinek fele működésképtelen, mert akkumulátorral működik. Enélkül nem fog működni. És az akkumulátorok már félig-meddig nem működnek. Azaz a Nyugat is szemetet dobál rájuk...

Taktika

Hatalmas mezők és erdős területek vannak. Az ukrán katonai egységek (az Ukrán Fegyveres Erők (VSU) katonái. - "MK") elfoglalják az erdős területeket, ott állást foglalnak, és onnan tüzelnek. És aztán minden nap változtatnak. Ha egy egység távozik, a következő egység lép a helyére. Taktikájuk a szabotázs- és felderítő csoportoké. Legfeljebb tízfős csoportokban működnek.

Minden csatát négy kilométernél nem közelebbi távolságban vívnak. Tehát ott nincs kontaktharc, mint olyan. A kontakt harcokat speciális erők végzik, amelyek éjszaka erdős területekre vonulnak, és hőkamerák segítségével megsemmisítik a gyalogságot.
 
W

Wilson

Guest
Hogyan harcoljunk?

Ahhoz, hogy elkerüljük a találatot, felderítésre van szükség. Kezdve a drónokkal. Először egy hőkamerával felszerelt drón repül át, hogy megnézze, van-e ott egyáltalán valami. Az autók mégis hagynak nyomokat, ha például egy autó egy erdős területre hajtott. A hőkamerán keresztül világosan láthatja egy személy jelenlétét, még akkor is, ha az erdőben vagy a bokrok között rejtőzik...

Ez a 21. század háborúja. Az nyer, akinek magas technológiája van. Először is, mire van szüksége? Hőkamerákra. Éjszaka Ukrajnában egy kinyújtott kéznél messzebbre semmit sem lehet látni. Egy hőkamerával pedig 3-4 kilométeres távolságig is elláthatsz.

2b970bf72960549e6dbf8acff4c7fa6a.jpg
FÉNYKÉP UKACSEVÉK SZEMÉLYES ARCHÍVUMÁBÓL

Dinamikus védelem. Mindig is szkeptikus voltam ezzel kapcsolatban. És a saját szememmel láttam, hogy működik és tényleg segít

Dinamikus védelem. Mindig is szkeptikus voltam ezzel kapcsolatban. És most a saját szememmel láttam: működik, tényleg segít.

MK védelem

A dinamikus védelem olyan védőelem, amelyet a páncélozott járműveken kívül helyeznek el. Találat esetén a dinamikus védelemmel ellátott töltet irányított robbanása jelentősen csökkenti a lövedék vagy a páncéltörő rakéta behatolási képességét.

Először (a páncéltörő rakéták elleni védelemre szolgáló fémrácsokat) ráhegesztettük a harckocsikra (tornyára) majd mindet leszedtük. Először is kényelmetlen: a géppuska nem mozdul tőle, az antenna, amikor rövidre zárja a rács - a rádióállomás leég, a kommunikáció megszűnik. Ha pedig tűz keletkezik, egyszerűen irreális lesz kijutni a harckocsiból Mert ha teljes magasságban állsz, nem tudsz kijutni. Ezért távolították el és dobták ki őket.

Az utolsó csata

Március 24-én azt mondták: haladjunk előre Kamenka központjában, indulunk. Van egy falu a jar mellett, oda kellett volna mennünk, és elfoglalni az ottani erdős területeket. Bementünk a faluba, és még mindig voltak csapatok a faluban. Csapda volt. Az első tank rahajtott egy aknára és felrobbant, a többiek gránátvetőkkel kezdtek lövöldözni.

Abban a pillanatban láttam meg a gránátvetőt előttem. Egy svéd Carl Gustafot. Még láttam is - 100 méterre volt tőlem. Nem látott engem, az első tankokat vette célba, amelyek ott voltak. Ezért volt nyugodt.

Elmondom a legutóbbi harcot - március 25-én, Kamenka közelében. A harckocsikat fedeztem. Kimentem egy dombon lévő pozícióba, és egy hőkamerán keresztül figyeltem az ellenség pozícióit. A távolságmérő 3200-3300 mutatott A reggeli köd miatt nem láttak engem és így hagyományos eszközökön keresztül sem láthattak engem. Én viszont láttam őket teljes magasságban sétálni az erdőben. És három kilométerről tökéletesen látom a felszerelésüket is. És ahogy láttam: ott álltak az MT-LB-k - lánctalpas vontatók voltak, Rapiers-el (100 mm-es páncéltörő ágyúk - MK). Reggel óta itt lehetnek, a páncéltörő ütegeket még nem vetették be...

Jelentettem a zászlóaljparancsnoknak - ő azt mondta: pusztítsátok el őket! És elkezdték elsőként a repeszgyújtók kilövését, hogy megjelöljék a tüzérségi (célpontokat). Eleinte repesz lövedékekkel dolgoztam. Elkezdtek futni jobbra-balra. Ezután az irányított rakétával három kilométeres távolságból megsemmisítettem az MT-LB-t.

Ezután láttam: egy férfi kiszaladt az MT-LB-ből. Az erdős területen 20-30 métert futott. Elbújt egy árokban. És onnan (az utolsó dolog, amit láttam) - "Javelin". A rakéta felemelkedett - én a szerelőre és a sofőrre kiáltottam: gyere vissza! El kell hajtani ebből a pozícióból... És ennyi volt minden. A rakéta eltalálta a tankot - a toronyban, a "Fenyő" célzókupak mellett. A dinamikus védekezés beindult. Vagyis a találat kint volt, a tank harcképes volt - utánam még hajtották, harcoltak vele tovább...

Gyógyszer

Pontosan ezen a napon körülbelül tíz harcjárművet "állítottunk" le. Közülük csak egy legénység volt "kétszázados", azaz ahol teljes lőszerrobbantás történt. A többiek mindannyian vagy gránát sokkot kaptak, vagy enyhén megsebesültek.

Kihúztak a harckocsiból.Elvesztettem az eszméletemet.

Szeretném megjegyezni, a sebesültek evakuálása - a legmagasabb szinten van. Helikopter, repülőgép, orvosi támogatás. Először Izyumba vittek minket, az orvosi és egészségügyi egységbe. Aztán onnan - helikopterrel. Két óra körül voltam az orvosi és egészségügyi osztályon. Amikor felébresztettek a helikopternél, magamhoz tértem.

Aztán kivittek Izyum mögé. Ott volt egy helikopterleszálló, és onnan helikopterrel Belgorodba. Először a Központi Regionális Kórházba vittek. Aztán onnan Belgorodba repültünk, a polgári repülőtérre, majd katonai repülővel Cskalovszkijba és a Burdenko kórházba. Azokhoz képest, akik elvesztették a végtagjaikat, én csak egy rém voltam...

***

Miközben Alekszejt hallgattam, és visszagondoltam a vele folytatott beszélgetésre, nem tudtam nem arra gondolni, milyen jót tett a Honvédelmi Minisztérium, ha gondoskodott az ilyen tisztek karrierépítéséről! Elő kell léptetnünk azokat, akik a különleges művelet első napjaiban vállalták a csapást, akik nem törtek össze, nem ijedtek meg, nem futottak el, hogy felmondják a szerződést...

Az ilyen emberek mindenkinél jobban értik, hogy milyen legyen a hadsereg, és hogyan kell kiképezni. Nem fognak "szemüveget dörzsölni", sikereket jelenteni ott, ahol nincsenek. Őszinte, intelligens, értelmes, bátor. Bárcsak több lenne belőlük.

Május 10-én Alekszej Ukacsev százados meghalt egy különleges katonai művelet során. Egy ukrán Tochka-U rakéta repesze végzett vele Balaklejában. Ez volt a második szolgálati útja egy különleges műveletben. Amikor közölték vele, hogy mennie kell, nem gondolkodott sokáig.

9226728087690698dab205f90dfe2b9e.jpg
FÉNYKÉP UHACSEVÉK SZEMÉLYES ARCHÍVUMÁBÓL

Amint azt a parancsnokok a temetésen elmondták Alekszej szüleinek, a Harkivi terület Izyum körzetében lévő Guszarivka közelében lévő Guszarivka közelében lévő katonák életét megmentő ügyes cselekedeteiért a Bátorságrenddel tüntették ki.

***

A cikkért járó honoráriumot az orosz hadsereg számára drónok beszerzésére fordítják.

 
S

speziale

Guest
Először is kényelmetlen: a géppuska nem mozdul tőle, az antenna, amikor rövidre zárja a rács - a rádióállomás leég, a kommunikáció megszűnik. Ha pedig tűz keletkezik, egyszerűen irreális lesz kijutni a harckocsiból Mert ha teljes magasságban állsz, nem tudsz kijutni. Ezért távolították el és dobták ki őket.

ez alapján az a tetőcsomagtartó sem volt éppen nyerő ötlet....
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Wilson