Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 009
32 985
113
Az általam betett táblázat csupán a rakéta súlyát mutatja - ehhez jön mindkét esetben az indító.
Javelin indító egység: 6,4 kg (+ 15,9kg rakéta vetőcsővel),
Spike LR2 indító egysége: 12 kg (+ 13 kg rakéta vetőcsővel)

Teljes tömeg:
Javelin: 22,3 kg
Spike LR2: 25 kg

2,7 kg a különbség - az semmi! Tök ugyanaz a kategória a Spike és Javelin.

Ha már irányított páncéltörő rakétát akarnaánk a lövészszakaszokba, akkor az NLAW a megoldás.
Közben megnéztem,a Javelin is nehéz dög.Spike SR kéne inkább a szakaszba/rajba.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 961
38 226
113
Közben megnéztem,a Javelin is nehéz dög.Spike SR kéne inkább a szakaszba/rajba.
NLAW olcsóbb erre a szintre és felülről támadós, míg a Spike SR nem az.
Nagyon nem tartom valószínűnek mondjuk, hogy még egy típust rendszeresítenek.
CG és az RGW110 szinte minden feladatot lefed szakasz szinten. Utóbbi az 1000mm-es tandem harci résszel mindent átvisz. amivel reálisan a következő 15-20 évben összeakadhatunk...
 
  • Tetszik
Reactions: bel

azim

Well-Known Member
2016. március 11.
278
749
93
Azért ezek az árak eszementek, 210 ezer dollár egy egyszer használatos rakétatestért, amiben van egy rakétamotor, némi robbanóanyag, meg egyszerű vezérlőelektronika egy nyomtatott áramkörön, ráadásul nem is kis sorozatban gyártják..
Azt remélem érzed hogy ez egy nagyon dúrva leegyszerűsítése/eltorzítása a rendszernek. Az átalad "egyszerű vezérlőelektronika" -nak titulált rész nagyon dúrván számításigényes. Tehát gyorsan és sokat kell számolnia kép alapján plussz a szokásos szenzorosdi, kameramozgatósdi, rakétamozgatósdi. Ha már kép akkor a benne lévő flir kamera is biztos a pár fps-es , kis felbontású, pár száz dolláros kategória + speciális optika amin átlát a flir.

Ezek csak pár kiragadott példák egy laikustól. Biztos lehet sokkal jobban részletezni a "rakétához" (a régi időben erre azt monták volna hogy robotrepülőgép, most nevezhetnénk öngyilkos drónnak) tartozó műszaki tartalmat.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 009
32 985
113
NLAW olcsóbb erre a szintre és felülről támadós, míg a Spike SR nem az.
Nagyon nem tartom valószínűnek mondjuk, hogy még egy típust rendszeresítenek.
CG és az RGW110 szinte minden feladatot lefed szakasz szinten. Utóbbi az 1000mm-es tandem harci résszel mindent átvisz. amivel reálisan a következő 15-20 évben összeakadhatunk...
Spike,Javelin irányitott,az NLAW nem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 961
38 226
113
Spike,Javelin irányitott,az NLAW nem.
Az NLAW "kvázi irányított": kiszámított találkozási pontra repül.
Az NLAW rakéta 800 méteres maximális hatótávolságát 4-5 másodperc alatt éri el: ennyi idő alatt nem fog arrébb ugrani egy tank, elég jól kiszámítható hogy kb. hol lesz. Elég jó az NLAW találati valószínűsége a tapasztalatok szerint...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 553
113
Szakasz szinten minek egy 4 km-es hatótávolságú egy Ferrari árába kerülő ATGM?
Ha már irányított rakéta kell egy szakaszba akkor a még mobilabb Spike SR a megoldás vagy lézer vezérelte CG, esetleg kompjuter kalkulált irányzékos RGW.

Amúgy a Spike is tökre mobil attól hogy állványa van és még súlyra is könnyebb.

800px-Taistelun-yt-s-Pst-Ohj2000-1-Kokonaisturvallisuus-2015.jpg



Állvány (lábak kihajtása) nélkül, vállra támasztva is simán kilőhető a Spike - nem ezen múlik, hogy "hova való".
Nincs ez annyira kőbe vésve mit ahogy előadod.
Mellébeszélsz! SPIKE LR2-ről beszélünk, hisz az volt az alap felvetés...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 553
113
Azt remélem érzed hogy ez egy nagyon dúrva leegyszerűsítése/eltorzítása a rendszernek. Az átalad "egyszerű vezérlőelektronika" -nak titulált rész nagyon dúrván számításigényes. Tehát gyorsan és sokat kell számolnia kép alapján plussz a szokásos szenzorosdi, kameramozgatósdi, rakétamozgatósdi. Ha már kép akkor a benne lévő flir kamera is biztos a pár fps-es , kis felbontású, pár száz dolláros kategória + speciális optika amin átlát a flir.

Ezek csak pár kiragadott példák egy laikustól. Biztos lehet sokkal jobban részletezni a "rakétához" (a régi időben erre azt monták volna hogy robotrepülőgép, most nevezhetnénk öngyilkos drónnak) tartozó műszaki tartalmat.
Nagyon jól látod, göbbek közt ezért sincs pl az orpszoknak ilyen rakétájuk.
 
  • Vicces
Reactions: Kurfürst and fip7

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 961
38 226
113
Mellébeszélsz! SPIKE LR2-ről beszélünk, hisz az volt az alap felvetés...
én is arról beszélek: a képen is LR-t cipel a finn katona - semmivel sem mozgatható nehezebben mint a Javelin. Konkrétan levezettem a tömegadatokat - olvass vissza! ;)
Szerintem a "mezei" lövész szakaszokba nem is kell ilyen 4-5km-es páncéltörő fegyver - pláne ha az őket szállító IFV-n van egy nagy hatótávolságú ATGM.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 553
113
én is arról beszélek: a képen is LR-t cipel a finn katona - semmivel sem mozgatható nehezebben mint a Javelin. Konkrétan levezettem a tömegadatokat - olvass vissza! ;)
Szerintem a "mezei" lövész szakaszokba nem is kell ilyen fegyver - pláne ha a IFV-n van egy nagy hatótávolságú ATGM.
Állítottál már fel valaha állványt?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 961
38 226
113
Állítottál már fel valaha állványt?
Nem kell feltétlen felállítani: Spike is mehet vállról! Ez az állvány egy hasznos opció - igazából gáz, hogy a hasonló tömegű Javelinre nem raktak legalább egy támasztó lábat. Még könnyebb NLAW-nak is van egy kihajtható támasztó lába.
Amúgy sem kell ilyen kategória minden lövész szakaszba.

4-5 km-es ATGM-ek tűztámogató szakaszba valók mint a 60-as aknavetők. Persze minden parancsnok teszi őket ahova akarja, mert háborúban bármit lehet. Az viszont tény, hogy a Javelin és a Spike tökugyanaz a kategória!
Ez nem azon múlik hogy raktak-e rá lábat vagy nem, kihajtogatod a rajta lévő lábakat vagy nem - tök mindegy!

Tömeg és teljesítmény adatok akkor még egyszer:


TípusFejlesztő országHatótávolságPáncélátütésRakéta tömegeIndító tömegeTeljes tömegHosszMan-in-the-Loop
Akeron MP
22px-Flag_of_France.svg.png
Franciaország
5 km1000 mm RHA15 kg11 kg26 kg1,3 migen
Spike LR2
22px-Flag_of_Israel.svg.png
Izrael
5,5 km900 mm RHA13 kg12 kg25 kg1,17 migen
Javelin
22px-Flag_of_the_United_States.svg.png
Amerikai Egyesült Államok
4 km600 mm RHA15,9 kg6,2 kg22,3 kg1,1 mnem
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 699
14 421
113
Ez meg a valóság.





A Leo 1 vagy az AMX az persze szar, mert arra aztán tényleg nem lehet semmit rakni.

4efab15ca44bbf1b865bfc8244475a33.jpg

9cix02tbvus91.png

A kanadaiakon kívül hol használnak még Leopárd 1 MEXAS-t, sorozatgyártottan, nagy számban ? Maguk a kanadaiak is nyugdíjazták / leállították az övéiket.

Vagy az AMX-30-ast is ki használ napjainkban, tunningolva ?

Amiket láttam, pl. a ciprusi AMX-30-asok, az IRIS-2021-es hadgyakról, azokon nem láttam semmilyen pótpáncélozást, meztelenek voltak.

7X8Zn8F.jpg
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
De nem téged kérdezlek és nem is érdekel. Ehhez férnek hozzá európából aztán ennyi, nem tudom minek az állandó ajvékolás a témában.

Szar? Az, de ezt adják.
Azért ez szerintem ettől sokkal gázabb ! A világ vezető gazdaságainak haderői adják az ipari hulladékot az állítólagos "szevetségesük" megsegítésére pedig tudják , hogy ezekben a túlélési esély a lövészárokéval vetekszik! Ez igen ez oszt igen ! Ez nekem a tipikus próbálkozás mintája ! Pedig Yoda mester is megmondta :"Tedd vagy ne tedd ! De sohase próbáld!"
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 009
32 985
113
Azért ez szerintem ettől sokkal gázabb ! A világ vezető gazdaságainak haderői adják az ipari hulladékot az állítólagos "szevetségesük" megsegítésére pedig tudják , hogy ezekben a túlélési esély a lövészárokéval vetekszik! Ez igen ez oszt igen ! Ez nekem a tipikus próbálkozás mintája ! Pedig Yoda mester is megmondta :"Tedd vagy ne tedd ! De sohase próbáld!"
Ugyanarra jók lesznek,mint a T62ek.Kapnak pótpáncélozást,és mehetnek gyalogsági támogatónak.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Érdekelne, mennyi lehet a valós bekerülési ára egy ilyen eszköznek. Oké, hogy ki kell fejleszteni, fel kell szerszámozni, és viszonylag kis mennyiségű eszközre oszlik el a költség, de azért na..
Az előállítási költsége kicsi az ár max 5-10%-a és lehet még így is sokat írtam.