Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 219
113
Mivel magyarázod, hogy a napokban több ilyen "vállalkozást" is láttunk, de most jöttek először Leo-k? ... a front ugyanezen szakaszán. Szerinted differenciálnak ennyire a derékukránok, és Tarasz generalisszimusz megmondta, hogy pont ma kell az A6-okat is bevetni, de tegnapelőtt, meg azelőtt még elég volt a T-64 is?
Ezt speciel Tarasz generalissimustol kérdezd meg.
Ahogy azt meg Iván generalisszimusztol,hogy miért kellett magányos T80BMeket (meg a többit) odadobni az ukrán pc vadász osztagoknak.....
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 427
26 986
113
Akkor most az ukrán/NATO által felkészített csapatok vezetése is sz&r, mint az orosz csapatoké? A technika egy dolog, az alkalmazás meg egy másik. Akkor ilyen viszonyítás mellett, nem feltétlenül az orosz harckocsik voltak alkalmatlanok, elavultak, hanem a bevetések, vezetés is. Azokból is sokan kiszálltak. Nem kell itt az egekig magasztalni egyik harckocsit sem, de lenézni sem kellene őket. A konklúzióm az, hogy a jó harckocsik mellett is még nagyon nagy szükség van jó vezetésre, kiképzett, kreatív állományra és nem utolsó sorban nagyon sok más technikára. Ez csapat munka, aki hibázik viszi a többieket is magával.

A NATO-nak mennyi tapasztalata van, nekik menne? Nem vagyok benne biztos.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 873
48 783
113
Ezt speciel Tarasz generalissimustol kérdezd meg.
Ahogy azt meg Iván generalisszimusztol,hogy miért kellett magányos T80BMeket (meg a többit) odadobni az ukrán pc vadász osztagoknak.....
Szerintem pedig a következő történt:
  • a puhatolózó támadásokat láttuk az ezt megelőző napokban, jellemzően a low-end technikával
  • a Leo2 / Bradley kombó lett volna a vídiabetét a vágószerszámon, amely áthatol a már kellőképp kipuhatolt(nak gondolt) védelmi vonalon

Hogy jön ide, hogy az oroszok mit basztak el?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 219
113
Láncszakadás = mission failed.
Egy olyan tank sincs ami simán tovább gurul és teszi a dolgát...
Nem,az röktön mozgásképtelenné válik.Ez minden láncos technika hátránya.
De a legtöbb tank egy 10kg AT akna után harctéren javithatatlan állapotba kerül,azon a héten már bizton nem csatázik.Mert egy átlag hk-nak 10kilós akna már nem csak a futóművét cseszi szét.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 985
58 615
113
Mert mit is jelent a "sikeres bevetés"?!? Azt hogy mindent kibír?

Hogy elérik a bevetési célt. Eddig ezzel a típussal ez még nem sikerült.

MINDEN TANK KILŐHETŐ! Egy tankot sem tudsz mondani, ami kibírja sérülés nélkül, hogy rázuhan egy 155 mm-es gránát vagy felrobban alatta egy 10kg-os akna. A különbség leginkább abban van hogy milyen arányban szállnak ki belőle élve a kezelők...

És ebben az Abrams meg a Merkava a legjobb. A Leopárd és a T széria között nem igen van különbség.

E mellet tudod mi a valódi különbség ezek között?
Az egyik 30 millió/darab és évente kb. 20 db-ot tudnak belőle gyártani, a másik (pl. a T-90M) kb. 6 millió/db és akár több százat gyártanak belőle évente. Nah ez k*rva nagy különbség!

Ezek egyike sem a Leopard-2 hibája és mind nagyban hozzájárult ahhoz hogy ez az oszlop így végezte.

Ezt nem vitatva ez más típusok esetén valahogy sosem merül fel. Ez mindig csak a Leopárdra mentség. :rolleyes:
De érdekes, hogy török leszereplésnél is az ment, hogy "bénák ezek" pedig NATO haderő.
Most az ukránok német kiképzést kaptak. Szó szerint beégtek.
Erre most már megint "nem megfelelő alkalmazás és kiképzés".
Most vagy a kifogás szar, vagy a NATO kiképzés. Döntsük el végre ;)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 219
113
Szerintem pedig a következő történt:
  • a puhatolózó támadásokat láttuk az ezt megelőző napokban, jellemzően a low-end technikával
  • a Leo2 / Bradley kombó lett volna a vídiabetét a vágószerszámon, amely áthatol a már kellőképp kipuhatolt(nak gondolt) védelmi vonalon

Hogy jön ide, hogy az oroszok mit basztak el?
Ha ez egy áttörő,"fő" támadási kisérlet lett volna,nem ezt a pár gépet látnád otragadva a harcmezőn.Sokkal többet.
Ahogy elnézem,igazábol a mentésre csaptak le az oroszok.Ukránok próbálták menteni az értékes gépet.Mint irtam,az orosz pk-nak volt esze és türelme.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 328
39 073
113
Hogy elérik a bevetési célt. Eddig ezzel a típussal ez még nem sikerült.



És ebben az Abrams meg a Merkava a legjobb. A Leopárd és a T széria között nem igen van különbség.

E mellet tudod mi a valódi különbség ezek között?
Az egyik 30 millió/darab és évente kb. 20 db-ot tudnak belőle gyártani, a másik (pl. a T-90M) kb. 6 millió/db és akár több százat gyártanak belőle évente. Nah ez k*rva nagy különbség!



Ezt nem vitatva ez más típusok esetén valahogy sosem merül fel. Ez mindig csak a Leopárdra mentség. :rolleyes:
De érdekes, hogy török leszereplésnél is az ment, hogy "bénák ezek" pedig NATO haderő.
Most az ukránok német kiképzést kaptak. Szó szerint beégtek.
Erre most már megint "nem megfelelő alkalmazás és kiképzés".
Most vagy a kifogás szar, vagy a NATO kiképzés. Döntsük el végre ;)
Egy ABRAMS személyzetet két évig képeznek. Az ukránokra pár hónap volt csak mert "ég a ház".
Az amcsik mindent összehangolnak tankönyvszerűen, k. sok van mindenből nekik - persze hogy alig van veszteség!

A "körítés" számít nagyobb mértékben, nem maga a hk. típus! Az csak egy kis tényező a végső eredmény szempontjából.
Majd ősszel látni fogod hogy a gyorstalpalón végzett ukrán ABRAMS személyzet ugyanígy elvérzik. Ez nem típusfüggő!
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 427
26 986
113
Szerintem azért kerültek elő most a nyugati cuccok, mert elfogynak az egyéb tartalékok és ezeket kell elővenni. Valószínűleg már kényszerből küldik ezeket. Valamit nagyon gyorsan virítani kell az ukránoknak, mert nagy sz&rban lesznek, ha nem lesznek eredmények. Sokszor, sokan megírtuk már, hogy nagy csodák nem lesznek Leó-2A6-al sem és a legmodernebbekkel sem. Ahhoz mennyiség is kell, meg légierő, légvédelem is, amelyek hatékonyak. A Leó-k még nem bizonyítottak eddig semmit, se pro, se kontra. Veszélyes harceszközök, az biztos.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 489
11 731
113
Hibák mindig vannak - max. van aki tanulbelőle van aki nem. Oroszok még többet balfaszkodtak és sokat még mindig nem tanultak belőlük.
Az alábbi ékes példa még 2022-ből.

tanks-kyiv-1168x440px.webp


Az összehangolt "combined arms" hadmozdulatok egyik oldalnak sem megy még igazán másfél év elteltével.
Az én laikus olvasatomban - ezt már régebben leírtam -a harcművészet érdemi eleme az, hogy:
  • Legyenek megfelelő eszközök
  • A megfelelő helyen
  • Időben
  • Módon (akár hadicsel) használva.
  • stb.

Ez nyilván tökéletesen soha nem lehetséges.
Eleve egy kis haderőnek egyszerűen nem lesz minden eszköze, mint amit megengedhet magának egy USA, Oroszország stb.
Ha ezeknek alacsony a számossága fajtánként is, akkor megint bukó a történet; egyszerűen nem jut mindenhova mindenből.
S akkor még nem beszéltünk képzettségről, rutinról, alkalmas parancsnokokról stb., stb.

Aztán ugye ott van a minden haditerv az első összecsapásig működik stb.

Az oroszoknak is hiába volt a szíriai tapasztalat, ez a hadművelet teljesen más kávéház; ellenség nagysága, összetétele, képzettsége, külföldi támogatottsága, domborzat, lakossági fogadtatás, a saját elképzelések, illúziók, az irányítandó erő nagysága, összetétele.

Csak ahogy írod; azóta eltelt másfél év.

Erre a bevetésre gyúrtak az ukránok, és az őket uralók már ősz óta!

Már ismerik az oroszokat, észjárásukat, technikai eszközeiket, azok képességeit, korlátait, használati szokásait is, mint a rossz pénzt.

Erre besétálnak (beküldik őket), mint szűzlányt a nászéjszakára.

Eszem megáll...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ukránok is beleestek abba a hibába mint itt sokan a fórumon, köztük én is, hogy azt gondoltuk olyam lesz ez mint a II.vh-ban Michael Wittmann Tigrise! 10-20 orosz harckocsit lő ki egy Leo! Majd az ágyúcsövén gyűlnek a strigulák, de itt max ami gyűlni fog rajtuk a Kubinkai múzeum hűtőmágnesei!

Erről kérhetek egy kifejtést, hogy mit értesz az alatt, hogy kilő 10-20 oroszt majd megsemmisül?

Ezt egyelőre csak akkor tudom értelmezni, ha az oroszok igényt tartanak azokra az állásokra, amikből kiszorították őket és jön tőlük egy igazi ellentámadás (mármint csatatéren az, nem fél évvel korábban valaki meghirdeti az ellentámadást és 6 hónapig a visszatámadott még önti a betont, meg várja, hogy megszáradjon).
Én ilyen képekre is kíváncsi leszek, hogyan fog viselkedni a két iskola terméke. De Maróth Gáspárunk ha olvassa, akkor én már most kezdenék előkészíteni egy kampányt és anyagot gyűjteni hozzá, hogy az ukrán kézben mennyi javíthatatlan orosz technika van és mennyi a német gépek javítási aránya. Oké, hogy ez is marketing anyag lenne a végén, de például ha 10 aknára futásból a Leo2 9-szer javítható lesz, a T-72 meg 1-szer, akkor ez például értelmezhető a számomra. Vagy ha tényleg találkoznak a csatamezőn.

Amúgy szemét megjegyzés lesz tőlem, de ez nekünk kedvez, mert át kell gondolniuk majd azért a germánoknak is, hogy mennyit kérnek egy új tankért. Ezt a mostanában mindig hallgatom háborús inflációt nem árt, ha rendbe teszi. Még ha ettől még azt gondolom is, hogy egy nagyon jó gép.

Szerinted a puhatolózáshoz az A6-okat vetik be? Miért is tennék ezt?

Azt hiszem Dudinak volt egy olyan mániája, hogy állítsuk fel egy nagy, zöld mezőn az összes mozgó képes ukrán hk-t és kezdjük el megszámolni! Az Oryx portált meg zárjuk be, a tabletet kapcsoljuk ki arra a kis időre, amíg számolunk. Ha látjuk a szemünkkel, akkor nem kell az internet már hozzá.

MÁS!

Én mindenkitől azt kérném, hogy várjátok már ki a jövőhét végét és legkorábban akkor mondjatok ítéletet!
 
  • Hűha
Reactions: Venom85

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 015
80 874
113
Erről kérhetek egy kifejtést, hogy mit értesz az alatt, hogy kilő 10-20 oroszt majd megsemmisül?

Ezt egyelőre csak akkor tudom értelmezni, ha az oroszok igényt tartanak azokra az állásokra, amikből kiszorították őket és jön tőlük egy igazi ellentámadás (mármint csatatéren az, nem fél évvel korábban valaki meghirdeti az ellentámadást és 6 hónapig a visszatámadott még önti a betont, meg várja, hogy megszáradjon).
Én ilyen képekre is kíváncsi leszek, hogyan fog viselkedni a két iskola terméke. De Maróth Gáspárunk ha olvassa, akkor én már most kezdenék előkészíteni egy kampányt és anyagot gyűjteni hozzá, hogy az ukrán kézben mennyi javíthatatlan orosz technika van és mennyi a német gépek javítási aránya. Oké, hogy ez is marketing anyag lenne a végén, de például ha 10 aknára futásból a Leo2 9-szer javítható lesz, a T-72 meg 1-szer, akkor ez például értelmezhető a számomra. Vagy ha tényleg találkoznak a csatamezőn.

Amúgy szemét megjegyzés lesz tőlem, de ez nekünk kedvez, mert át kell gondolniuk majd azért a germánoknak is, hogy mennyit kérnek egy új tankért. Ezt a mostanában mindig hallgatom háborús inflációt nem árt, ha rendbe teszi. Még ha ettől még azt gondolom is, hogy egy nagyon jó gép.



Azt hiszem Dudinak volt egy olyan mániája, hogy állítsuk fel egy nagy, zöld mezőn az összes mozgó képes ukrán hk-t és kezdjük el megszámolni! Az Oryx portált meg zárjuk be, a tabletet kapcsoljuk ki arra a kis időre, amíg számolunk. Ha látjuk a szemünkkel, akkor nem kell az internet már hozzá.

MÁS!

Én mindenkitől azt kérném, hogy várjátok már ki a jövőhét végét és legkorábban akkor mondjatok ítéletet!
Mit csináltam én?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Mit csináltam én?

Te feszegetted, hogy hány ukrán tank van még működőképes. Én nem lennék meglepődve azon, ha azért látnánk most nem a főcsapásnál, hanem már a tapogatózásnál is bevetve őket (Leo2), mert nincs már akkora mennyiség a szovjetből, ami kiváltsa. Abszolút nem zárom ki azt, hogy van 1-2 tűzpár mondjuk minden dd mögött, ezek mentek a 10-12 IFV-vel, és amikor zászlóalj harccsoportokat kellett bevetni, akkor ahhoz már rég nincs egy alakulat se, akinél század szintű T-72 meg T-64 lenne.

Lehet nem te voltál, aki mindig szkeptikus volt a több ezer ukrán MBT kapcsán, amit páran az Oryx alapján kiszámoltak.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and cirqle

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 045
2 986
113
Nem egy propaganda csatorna létezik, a zászlóshajója ezeknek a Perun, és beszéltek arról órákon keresztül, monoton, robotikus hangon, önismétlő "műsorokkal", hogy a jönnek a Leopárd 2-esek meg a Challenger 2-esek, ezek a Wunderwaffe-k, bezzeg az oroszoknak már csak T-54-eseik vannak, azokból is kevés, más páncélelhárításuk nincs, két hét és összeomlik az Orosz Hadsereg, a Krím is ukrán lesz, Ukrajnát felveszik soronkívül az Ejjuba és a Nátóba, Oroszországot megbüntetik történelmi bűneiért, és véget is ért a történelem, ahogy a nagy Fukuyama mondaná.

EmwkThs.png
Ilyen szarokat csak te nézel
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 015
80 874
113
Te feszegetted, hogy hány ukrán tank van még működőképes. Én nem lennék meglepődve azon, ha azért látnánk most nem a főcsapásnál, hanem már a tapogatózásnál is bevetve őket (Leo2), mert nincs már akkora mennyiség a szovjetből, ami kiváltsa. Abszolút nem zárom ki azt, hogy van 1-2 tűzpár mondjuk minden dd mögött, ezek mentek a 10-12 IFV-vel, és amikor zászlóalj harccsoportokat kellett bevetni, akkor ahhoz már rég nincs egy alakulat se, akinél század szintű T-72 meg T-64 lenne.

Lehet nem te voltál, aki mindig szkeptikus volt a több ezer ukrán MBT kapcsán, amit páran az Oryx alapján kiszámoltak.
Írtam egy becslést, de semmi olyasmit nem amit te írtál.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 138
10 471
113
Egy ABRAMS személyzetet két évig képeznek. Az ukránokra pár hónap volt csak mert "ég a ház".
Az amcsik mindent összehangolnak tankönyvszerűen, k. sok van mindenből nekik - persze hogy alig van veszteség!

A "körítés" számít nagyobb mértékben, nem maga a hk. típus! Az csak egy kis tényező a végső eredmény szempontjából.
Majd ősszel látni fogod hogy a gyorstalpalón végzett ukrán ABRAMS személyzet ugyanígy elvérzik. Ez nem típusfüggő!
Az amerikaiak direkt nem engedtek az abramsra a gyorstalpaló képzést. Látható hogy nem véletlenül
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 219
113
No,akkor oktatás.Eto kés,eto villa,eto tapéta.....
Erőszakos felderités,harcfelderitő vállalkozás,puhatolózó támadás,egykutya.
Célja,hogy rábirja a gaz ellent,hogy működésbe hozza tűzrendszerét,megmutassa védelmének felépitését és működését.Vagyis ilyen esetben a vállalkozásban részt vevő erőkre tutti,hogy lőni fognak.Mert pont az a célja a támadásnak,hogy rábirja az ellent,hogy lőjön,ezzel felfedve tűzeszközeinek elhelyezkedését és működési rendjét,tervezett harceljárásait.
Mint irtam,ez egy qrvaveszélyes művelet,hisz pont az a célja,hogy lőjenek a vállakozásban résztvevő erőkre.vagyis ide a legjobb technikát,és a legjobb,jol kiképzett,lehetőleg harcedzett legénységet kell beosztani,mert igy van a legtöbb esély a vállalkozás sikeres véghezvitelére-és a vállalkozásban résztvevő erők túlélésére.
És mivel a vállalkozás célja,hogy a védő bevesse,és ezzel elárulja rejtett és álcázott tűzeszközeinek helyét,harceljárásait,óhatatlanul lesznek,vannak veszteségei a harcfelderitő erőknek.Még akkor is,ha a legjobb,erre a fajta tevékenységre jol felkészitett erők hajtják végre-hátmég ha másodrangú,gyengén,elavultan felszerelt erők végzi,amik éppen gyengeségük és elavultságuk miatt nem is kényszeritik rá az ellent tüzrendszerének minnél nagyobb mérvű felfedésére.
Szóval a vállalkozást elrendelő pk nagyon jol tudja,hogy a kiküldött harcfelderitő erőknek lesznek veszteségei.De az ezen az áron nyert információkkal késöbb sokkal nagyobb veszteségeket előzhet meg.
Ez a háború kegyetlen matematikája,és a vezénylő pk terhe.
Van erről egy jelenet A halál 50 órája cimű filmben.Az usák tábornok mereng a felderitő tisztjének (kb,nem szó szerint)
-Köd,átkozott köd.Nem találjuk a német páncélosokat.Ha felszáll a köd,megtaláljuk őket.És akko én bevetem a tankjaimat,hogy utját állák nekik,ne tudják elérni a céljaikat.És azok a Tigrisek szét fogják lőni a tankjaimat,meg fogják őlni a katonáimat.Én mégi azt kivánom,hogy száljon már fel végre ez a köd....Minek tart most engem?
-Tábornoknak.