Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 774
80 283
113
Előre szólok, hogy legyen idő megemészteni!
A T-64A, T-72A T-80B és T-80BV toronypáncélja gyakorlatilag koppra ugyan az az acél+kvarc+acél. A különbség csupán a vastagságuk, de ott meg olyan eltéresek vannak, hogy a T-80B tornya kb 1 hüvelykkel vastagabb mint a T-72A tornya. Ez mit jelent a gyakorlatban? Azt, hogy szinte ugyanakkora a tornyuk páncélvédettsége.
Ugyanez a helyzet a teknőnél is, mert mindegyik a acél+textolit+acélt elrendezést használja. Olyan eltérések vannak, hogy a
T-64BV és T-80BV típusukonál a textolitban van egy acéllap. Tehát a teknőn is nagyon hasonló a védettségük (a rátet pancelzatokat is egyszerre kaaptak meg).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 896
58 096
113
Imhol egy T-72B1 védettség, akármit is jelentsen a típusjel, szintén az UVZ-től.
@dudi, megvan már a táblázat?

2021-08-20-20-53-41-Window.jpg

Nekem abszolút reálisnak tűnik.
Mondjuk a 100% jelző alapján (gondolom csak a páncéltömb felületére vonatkozik) ez elég jó védelem...
(Az írásomban én a T-72B torony védelmét 481 mm-nek számoltam, a teknőjét pedig 507 mm-nek KE ellen.... Jó mondjuk én elfogult vagyok :rolleyes: )

T-72B1: 1985-től gyártott T-72B változat, az irányított rakéta kilövésének képessége nélkül ;)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 774
80 283
113
Nekem abszolút reálisnak tűnik.
Mondjuk a 100% jelző alapján (gondolom csak a páncéltömb felületére vonatkozik) ez elég jó védelem...
(Az írásomban én a T-72B torony védelmét 481 mm-nek számoltam, a teknőjét pedig 507 mm-nek KE ellen.... Jó mondjuk én elfogult vagyok :rolleyes: )

T-72B1: 1985-től gyártott T-72B változat, az irányított rakéta kilövésének képessége nélkül ;)
Nem inkább azt jelenti, hogy 520mm-es átütési képességgel a torony 100%-ban átlühető?
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Előre szólok, hogy legyen idő megemészteni!
A T-64A, T-72A T-80B és T-80BV toronypáncélja gyakorlatilag koppra ugyan az az acél+kvarc+acél. A különbség csupán a vastagságuk, de ott meg olyan eltéresek vannak, hogy a T-80B tornya kb 1 hüvelykkel vastagabb mint a T-72A tornya. Ez mit jelent a gyakorlatban? Azt, hogy szinte ugyanakkora a tornyuk páncélvédettsége.
Ugyanez a helyzet a teknőnél is, mert mindegyik a acél+textolit+acélt elrendezést használja. Olyan eltérések vannak, hogy a
T-64BV és T-80BV típusukonál a textolitban van egy acéllap. Tehát a teknőn is nagyon hasonló a védettségük (a rátet pancelzatokat is egyszerre kaaptak meg).

Majdnem... T-72A, T-80B,BV valóban, acél+szinterezett kvarc+acél.
A T-64A kicsit más. 1974-ig az öntött acéltoronyba 3 réteg nagyszilárdságú hengerelt acéllapot ágyaztak. 1974 után ezt felváltották a hatékonyabb kerámiagolyók, ez kicsit feljebb tolta a védelmet. (~ +8-10%)
A T-64BV és T-80BV teknője lényegesen erősebb mint a korábbi változatok még kiegészítőpáncéllal együtt is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 774
80 283
113
Majdnem... T-72A, T-80B,BV valóban, acél+szinterezett kvarc+acél.
A T-64A kicsit más. 1974-ig az öntött acéltoronyba 3 réteg nagyszilárdságú hengerelt acéllapot ágyaztak. 1974 után ezt felváltották a hatékonyabb kerámiagolyók, ez kicsit feljebb tolta a védelmet. (~ +8-10%)
A T-64BV és T-80BV teknője lényegesen erősebb mint a korábbi változatok még kiegészítőpáncéllal együtt is.
Eddig én csak arról olvastam, hogy T-64A ugyan úgy acél+kvarc+acél és a B-nél jöttek a golyók, de ott meg nem lett jobb a védelem mint a T-72A-nál. De ha így volt akkor rendben, csak akkor írd le kérlek hogy mit tudott az öntvénybe ágyazott acélos torony, mert ezt nem ismerem.

Írtam is, hogy van különbség mindkét BV-nél.
 
S

speziale

Guest
És annyiban igazat kell neki adnom, hogy 25 helyet 35 fok lehet a valós dőlésszöge a toronypáncélnak, meg tévedtem kb. 10-20 mm-t a számolásnál :D
Feltéve ha igazi a kép és nem megint a wot /warthunder fórumos Iván szórakozik velem :rolleyes:

Ó, jaj, de bizony megint egy fórumos szórakozik veled....

ugyanis nagyon jól ismerem ezt a képet, amit a sturgeonhouson egy FÓRUMOZÓ számolgatott! Amiben az általad linkelt svéd teszt eredményét próbálta valahogy "kihozni"...úgyhogy azok a KE értékek amik ott szerepelnek azok a saját becslései...ráadásul eléggé úgy tűnik, hogy eléggé a gombot a kabáthoz jellege van a dolognak...
csak, hogy 2 egyszerű dolgot mondjak a teknő felső ívén a Leo2-nek egy 7 fokban döntött 40mm-es acéllapja van...ez kérlek 320mm KE-t ad nem 280-at...a torony legfelső részén meg 7 fokban döntött 70mm páncél van...ami meg 500mm védelem...ahol ő meg

a másik: nem csak a 35 fokos szöget mérted rosszul...hanem a NERA blokkban lévőkét is amit te 45 foknak vettél, pedig 30 fokosak!

és megint leírom: annak a svéd tesztnek az értelmezésével vannak korlátok:
1) valójában nem tudjuk belőle megmondani, hogy a 4-500mm közötti védelem az 410, 445 vagy 480mm-e
2) ha megnézed azt a zöld, sárga stb. színű terület diagramot, ott a 100mm-es osztásközök egy egyenes vonallal vannak összekötve...most nyilván a grafikus ábrázolást nem tudták máshogy megoldani, de ettől még ez így teljes hülyeség mert a páncélvédelem területi eloszlása nyilván nem így néz ki (hanem sokkal inkább "diszkréten" ugrálna a chart, ahogy az egyes felületek kiesnek a védelmi zónából)...emiatt pl. az, hogy valaki leolvassa azt, hogy 450mm-nél a terültek hány %-a védett, a valóságban teljesen fals eredményt tud adni...márpedig az említett fórumozó is pont ezt csinálta...

továbbá ha már ezt így előturtad: mit is mondtam neked mindig, hogy miért nem igazol téged a svéd teszt?

hát azért, mert az, hogy Leo2 szemből a felület 20%-án védett 4-500mm között abban simán benne van az, hogy a torony front részén, ahol te 400mm alatti értéket számoltál, ott meglegyen a 4-500mm közötti védettség
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka
S

speziale

Guest

egyébként a BM42-vel kapcsolatban:

itt visszautalnék arra a DM13-as írásra, amit @dudi betett:

"The DM13 round available in 1979 did not have a monobloc penetrator like M111, but it was still a challenge to resist. In terms of working length, it is not particularly impressive as the combined length of its two-part tungsten alloy penetrator was similar to M111 and its diameter was much smaller."

nekem nagyon úgy tűnik, hogy a BM42 ehhez volt hasonló felépítésű...ne felejtsük, hogy az előtte lévő szovjet wolfram penetrátorok csak egy wolfram magot tartalmaztak...de ennek megintcsak semmi köze nincsen a modern APFSDS-nél lévő szegmentált felépítéshez
 
  • Tetszik
Reactions: dudi and Bleroka
S

speziale

Guest
Mire? Hogy a Leopard 2-nek nincs 1000-1300mm-es HEAT elleni védelme?Ez tény, csak az ék páncélosok azok amik egy Kornetet megfognak szemből.

Ezek akkora átütésű rakéták, hogy ERA vagy aktív védelmi rendszerek nélkül pusztán NERA-ra építve nem vagy csak nagyon nehezen lehet ellenük védekezni. Egész egyszerűen nincsenek csodák a földön, egy 1000mm átütésű HEAT ATGM ellen közel 1000 mm valós fizikai vastagságú NERA kell. Ennyi még épphogy elfér egy modern harckocsi homlokpáncélján, de több már nem.

hát a svédek nem értenek veled egyet...az L2A5 proto ugyanis a svéd tenderen a torony felületének 70%-án védett volt 1600mm HEAT ellen!!
meglepő ez? hát ha azt nézem, hogy az ékpáncéllal együtt a páncél LOS értéke 1500mm akkor nem annyira
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Értem én hogy a mindenféle weboldalakról (jellemzően oroszfanok által) adott értékekből mindig csak azt fogadod el ami a keleti technika fölényét igazolja.
Minden esetre a gyártó Uralvagonzavod szerint* nem annyi. :oops:

2021-08-20-17-58-18-Window.jpg


Szintén kiírtam már egy táblázatba a Csehszlovák harckocsigyártásról szóló könyvből az értékeket:

T-72s-xlsx-Excel.jpg


Tudom hogy simán átfutsz rajta, mert nem illik a világképedbe, de azért a gyártók csak tudhatnak valamit nálad is jobban a témáról? Én igyekszem gyártói forrásokat, tankönyveket, üzemeltetési utasításokat, stb, felhasználni nem pedig mindenféle (jellemzően oroszfan) website-ot.

* Т-72/Т-90. Опыт создания отечественных основных боевых танков. - Устьянцев С.В., Колмаков Д.Г. - Нижний Тагил: ОАО «Научно-производственная корпорация «Уралвагонзавод» имени Ф. Э. Дзержинского» - 2013.

**CESKOSLOVENSKÉ TANKOVÉ SÍLY 1945-1992 - Vladimír Francev - 2012
Honnan a pacomból tudták volna a gyárban , hogy mit tud valósan a DM33-ellen ? Sehonnan vazze ! Ezt csakis valós tesztek tudják igazolni ! Ahhoz meg rá kell lőni oszt vagy lyuk vagy fa !
 
S

speziale

Guest
Amúgy meg jó ez a vita dolog, de hosszú hétvége jön és speziale-t se akarom tovább kétségek között tartani, szóval a svéd teszt részletesen adatai a Leopárd 2A4-re (1988 előtti):
15218376591876007.jpg

Idézném az egyik választ a fenti bejegyzésre a sturgeon house-ról:


ez az SH_MM nevű csávó csinálta korábban a below the turret ring blogot
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Honnan a pacomból tudták volna a gyárban , hogy mit tud valósan a DM33-ellen ? Sehonnan vazze ! Ezt csakis valós tesztek tudják igazolni ! Ahhoz meg rá kell lőni oszt vagy lyuk vagy fa !

Vedd elő az okkulárédat hapsikám, és nézd már meg mit is ír a gyártó!
Szerinted hol ír ez a táblázat bármit is DM33-ról???
Mondd csak mostanában iszol te rendesen?
o_O
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU