Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 4082

Guest
látom megint gondban vagy az évszámokkal...segítek:

"On 3 September 1976, the T-64B and the T-64B1 were declared good for the service, featuring the improved D-81Tm gun (2A46-2) with a 2E26M stabiliser, a 6ETs40 loader and a 1A33 fire control, including"
Igazad van, MOST benéztem.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 130
31 116
113
A szovjetek szerint nem volt. Elég megnézni a manuálokat. Tűzvezető rendszer = Система управления огнём (СУО), ilyen pedig egyedül az 1A33 (T-64B, T-80B), 1A45 (T-80U,UD, T-90) és a Volna. (T-55AM, T-62M)
Pl. a T-72-nél a TPD-K1 attól még hogy van egy lézertávmérője, nem tűzvezetőrendszer. A szovjet is csak úgy utal rá, mint célzókészülék-távmérő (прицел-дальномер). Egyetlen adattal dolgozik, a távolsággal, lényegében ez csak egy egyszerű lőelemképző.

Ezzel szemben pl. az 1A33-nak ott van a távolság, légnyomás, hőmérséklet, töltethőmérséklet, szélsebesség, csőtengelydőlés. A torony forgási sebességéből és a távolságból automatikusan számolja az előretartást. Az irányzóműszer (1G42) főtükre ráadásul két síkban stabilizált (amúgy ezt az Abrams a 90-es évekig nem tudta!), és csak akkor teszi lehetővé a rendszer a tűzmegnyitást ha a főtükör és a löveg stabilizátora között az eltérés a tűréshatáron belül van. N.Moran úgy határozta meg, hogy a valódi tűzvezetőrendszereknél az irányzó nem a tornyot és a löveget irányítja, hanem mindössze az optika főtükrét. A tornyot és a löveget maga a rendszer vezérli. Ez különben tökéletesen látszik ezeken a videókon:
Itt a löveg rögzített, de az optika főtükre stabilizált üzemben van:
Itt meg az automatikus előretartás számítás látszik jól. Ismét az irányzó csak a főtükröt irányítja, a löveget és a tornyot a rendszer kezeli. Ez minden modern tűzvezetőrendszernél így működik, akár keleti, akár nyugati.

Automatizált tüzvezető rendszer,a régi meg ön-működtetésű...Ön katona,működteti :D
 
  • Tetszik
Reactions: gorkamorka

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 823
36 045
113
Harckocsi hadviselés Vietnámban.

Sok jó sztori van benne, de talán a legérdekesebb, amikor egy Tank platoonra a Vietcong kért tűztámogatást - tökéletes angolsággal, a saját frekvenciájukon. Az amerikai harckocsizók meg döbbenten hallgatták és már érkeztek is a 105-ös gránátok a fejükre a saját tüzérségüktől...
Pofátlan, de ügyes húzás a vietnámiaktól. :)

 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 377
55 076
113
Sziasztok,

Ez igaz lehet?

Igen. Az eredeti T-64-et (szovjet mércével mérve) alacsony ütemben már gyártották a 60's évek közepén.
Az eredeti T-64-s pl. 115 mm-s ágyúval rendelkezett.
A sok szempontból módosított T-64A, az 1969-s ha jól emlékszem. A régebbi T-64-eseket erre a T-64A szintre építették át T-64R típusjelzéssel.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and bel

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 637
3 916
113
Igen. Az eredeti T-64-et (szovjet mércével mérve) alacsony ütemben már gyártották a 60's évek közepén.
Az eredeti T-64-s pl. 115 mm-s ágyúval rendelkezett.
A sok szempontból módosított T-64A, az 1969-s ha jól emlékszem. A régebbi T-64-eseket erre a T-64A szintre építették át T-64R típusjelzéssel.
Szia,

Amit fent irsz, azt tudtam, de egyreszt nekem kicsit ellentmondasos, ez a ket dolog:
-a T64-eket atepitettek T-64R-re
-a T64 "served in Soviet army up to the 1990-s"
Vagyis szerintem nem a T-64, hanem a T-64R szolgalt az 1990-es evekig.

Masreszt az 1285 db az talan meg szovjet mercevel sem keves. Vagyis nem a datum, hanem a mennyiseg a hihetetlen nekem.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Szia,

Amit fent irsz, azt tudtam, de egyreszt nekem kicsit ellentmondasos, ez a ket dolog:
-a T64-eket atepitettek T-64R-re
-a T64 "served in Soviet army up to the 1990-s"
Vagyis szerintem nem a T-64, hanem a T-64R szolgalt az 1990-es evekig.

Masreszt az 1285 db az talan meg szovjet mercevel sem keves. Vagyis nem a datum, hanem a mennyiseg a hihetetlen nekem.
Pedig kb annyi épült
 
  • Tetszik
Reactions: bel

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 377
55 076
113
Vagyis szerintem nem a T-64, hanem a T-64R szolgalt az 1990-es evekig.

Én úgy tudom, hogy a 90's években az összes T-64 változat ki lett vonva. Szóval itt szerintem nem a konkrét alaptípusról hanem a típuscsaládról beszélnek.

Masreszt az 1285 db az talan meg szovjet mercevel sem keves. Vagyis nem a datum, hanem a mennyiseg a hihetetlen nekem.

A szovjetek nem aprózták el. Az, hogy 6 év alatt gyárottak kb. 1200 db-ot az arrafelé nem sok. Utána a későbbi verziókból majdnem évi 1000 db készült...
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 216
113
Én úgy tudom, hogy a 90's években az összes T-64 változat ki lett vonva. Szóval itt szerintem nem a konkrét alaptípusról hanem a típuscsaládról beszélnek.
Nem egészen. Az eredeti T-64 és T-64R változatok a 90-es évek elején nem csak ki lettek vonva, meg is lettek semmisítve. A későbbi T-64A,B és BV-k még egy darabig szolgáltak, utána ki lettek vonva azok is. Voltak hírek róla még a 2000-es évek közepéről, hogy ezek is meg lettek semmisítve, de szerintem ez nem igaz. Én úgy gondolom, raktárakban porosodnak lekonzerválva ezek is, akárcsak a T-62-esek. Erre utal, hogy a DNR/LNR milíciáknál láttak olyan T-64-eseket, amik kiváló állapotban voltak, és a szériaszámok sem stimmeltek az ukrán haderőben lévőekkel. Jó eséllyel az oroszoktól kapták ezeket.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
" (1285) T-64 tanks were produced (1964-1969) and served in Soviet army up to the 1990-s when they were mostly scrapped according to arms limitations treaty in Europe."

Sziasztok,

Ez igaz lehet?

A lenti azért nincs kőbe vésve...

Összesen 12'190db
1964-68 1410db T-64 1977-81 -> T-64R
1968-81 4600db T-64A + 780db T-64AK
1976-83 4200db T-64B + 1200db T-64B1

1990-ben a CFE számára megadott adatok szerint (Uráltól nyugatra):
T-64R (ob.432) 578db
T-64A (ob.434) 1386db
T-64AK (ob.446) 220db
T-64B1 (ob.437A) 420db
T-64B1K 27db
T-64B (ob.447A) 1192db
T-64BV (ob.447A) 159db
 
T

Törölt tag 1945

Guest
A lenti azért nincs kőbe vésve...

Összesen 12'190db
1964-68 1410db T-64 1977-81 -> T-64R
1968-81 4600db T-64A + 780db T-64AK
1976-83 4200db T-64B + 1200db T-64B1

1990-ben a CFE számára megadott adatok szerint (Uráltól nyugatra):
T-64R (ob.432) 578db
T-64A (ob.434) 1386db
T-64AK (ob.446) 220db
T-64B1 (ob.437A) 420db
T-64B1K 27db
T-64B (ob.447A) 1192db
T-64BV (ob.447A) 159db

vagy

3881193-original.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and bel
M

molnibalage

Guest
Ebben nem hiszek. Áthozható, de mennyi idő alatt? És ha az át is ér, mi védi akkor az USA területét?
Az USA nem véletlenül tartotta azokat otthon.
Persze, olcsóbb volt úgy üzemeltetni őket.
Miféle fenyegetés miatt kellett otthonra 5000 + MBT, de VSz ellen meg 1500...?

Az F-111-esek közül a többség állandó támaszpontja US-ben volt. Szerinted a nagy balhé alatt is ott lettek volna? Vagy BÁRMELYIK típusé...?
 
  • Tetszik
Reactions: Gungnir (F1End)