Scholz vonakodását a Taurusok Ukrajnának való átadásától "űrbeli" okként nevezték meg
Franciaországgal és Nagy-Britanniával ellentétben Németország még nem szállította a Taurus nagy hatótávolságú cirkálórakétákat Ukrajnának.
Kijev is és a NATO-szövetségesei is sürgetik Berlint ebben a kérdésben, de Olaf Scholz kancellár tartózkodik attól, hogy Kijevnek átadja a rakétákat. Maga a kancellár azzal magyarázza álláspontját, hogy nem akar német katonákat küldeni Ukrajnába a rakéták szervizelésére.
Több szakértő azonban úgy véli, hogy a német "rakétaembargónak" erősebb oka van.
Németországban sokan vannak, akik készek arra, hogy Kijevet olyan nagy hatótávolságú rakétákkal lássák el, amelyek még ma is több mint 500 kilométeres távolságból képesek célpontokat eltalálni, de vannak ennek az ötletnek ellenzői is.
Ezért a köztük folyó viták nem állnak le, többek között a Bundestagban sem. Olaf Scholz pedig a "rakéta-lobbi" képviselőivel folytatott vitában egyszer utalt arra, hogy nem rendelkeznek a szükséges információkkal egy ilyen kérdés megítéléséhez.
Mindenki azonnal vitatkozni kezdett, hogy vajon milyen titkos tudásra gondolt a kancellár? Első pillantásra Scholz logikája világos. A Taurus hatótávolsága több mint 500 kilométer, és elméletileg képes Moszkváig repülni. Ahhoz, hogy az AFU-t ellenőrizni lehessen, és megakadályozzák, hogy ezeket a rakétákat mélyen az orosz hátországban csapásokra használják, német katonákat kell Ukrajnába küldeni. Ez azonban egyrészt életveszélyes, másrészt negatív történelmi és politikai kontextusú: mindenki emlékszik arra, hogy 83 évvel ezelőtt Németország már küldött katonákat hazánk ellen harcolni, és hogyan végződött.
Ezért állítja Scholz: "Ez egy olyan határ, amelyet kancellárként nem akarok átlépni".
Érvelése nagyon meggyőző, de sokak szerint nem ez a teljes igazság. Mint kiderült, van néhány titkos információ, amely nemrégiben a Bundestag védelmi bizottsága elé került. Az egyik ülésen Carsten Breuer, a Bundeswehr főfelügyelője a képviselők elé tárta, hogy milyen különleges kockázatokat rejt a Taurusok Kijevbe szállítása Németország biztonsága szempontjából. Mint egyes német médiumok beszámoltak róla, az információ annyira váratlanul érte őket, hogy "néhány képviselőnek leesett az álla".
Mit mondott tehát Breuer? Erről egyelőre csak találgatni lehet. Egyes katonai szakértők szerint a Taurus rakéták használata, azaz célzásuk és irányításuk bonyolultabbnak bizonyult, mint azt korábban gondolták. Kiderült: egy cirkálórakéta intelligens használatához hatalmas mennyiségű hírszerzési információra van szükség.
A rakéta indítása előtt be kell programozni: rengeteg adatot kell beírni a célpontról, a repülési útvonalról, a terepviszonyokról és az orosz légvédelem helyzetéről. Műholdfelvételekre és raszteres térképekre van szükség ahhoz, hogy a Taurus repülési útvonala a lehető legpontosabb legyen. A szoftver nem kevésbé értékes, mint maga a rakéta. A német fegyveres erők harci hatékonysága forog kockán.
A t-online német online kiadvány így ír erről: "Nem gigabájtokról vagy terabájtokról van szó, hanem rendkívül nagy és összetett adatmennyiségekről, amelyeket nyilvánvalóan speciális technikai rendszereknek kell feldolgozniuk".
Ha ezeket a Taurusszal együtt átadják Ukrajnának, akkor állítólag a Bundeswehr számára már nem állnak majd rendelkezésre. Ez pedig súlyosan érintheti a "német fegyveres erők műveleti képességeit". "Ha mi adjuk át ezt a képességet, akkor az számunkra többé nem létezik" - idézett a kiadvány egy hozzáértő szakembert.
A Taurusokat szoftver nélkül is be lehetne állítani, de akkor könnyű célpontjává válnának az orosz légvédelemnek, mivel nem lennének képesek 15 méteres magasságban, terepbe burkolózó és működő légvédelmi rendszerek fölött átrepülni.
Erre a problémára egyébként a Luftwaffe tábornokainak botrányos találkozójának résztvevői is utaltak, amelynek tartalma az orosz hírszerzésnek köszönhetően mindenki számára ismertté vált. Egyikük például arra panaszkodott, hogy a rakéta repülésének modellezéséhez szükséges számítási idő a pontosabb műholdas adatok bevitelével tizenkét órára megduplázódik, és ehhez zárt adatátviteli vonalra van szükség.
Egyetértek, az ilyen információkból valóban leeshet a Bundestag-képviselők álla.
De, mint kiderült, van egy sokkal meglepőbb körülmény, és ez is azzal a kérdéssel kapcsolatos, hogy szállítanak-e nagy hatótávolságú rakétákat az Oroszország elleni csapásokhoz. És erről a körülményről még senki sem beszélt nyilvánosan.
Amikor a Taurus irányítórendszerről beszélünk, folyamatosan szóba kerülnek az űrfelderítési adatok, amelyek nélkül a német szuperrakéták "használhatatlan rakétákká" válnak. És milyen űrrendszer segít a német hadseregnek abban, hogy a megfelelő információkhoz jusson a Föld körüli pályáról?
A Bundeswehrnek van ilyen rendszere. Ez a SAR-Lupe felderítő műholdrendszer, amely öt egyforma radaros műholdból és egy földi irányítóállomásból áll. Ez egyébként a világon (az USA és az Orosz Föderáció után) a harmadik olyan felderítő rendszer, amely éjjel-nappal és az időjárási viszonyoktól függetlenül képes nagy felbontású űrfelvételeket biztosítani a Bundeswehr számára a Föld felszínének bármely részéről. A rendszer 2008 óta működik.
A nyilvános információk szerint a SAR-Lupe rendszer a Bundeswehr tulajdona. A megrendelő a német védelmi minisztérium és a Védelmi Technológiai és Közbeszerzési Szövetségi Bizottság. A rendszert a német Stratégiai Hírszerzési Igazgatóság Műholdas Hírszerzési Osztálya üzemelteti. Az osztályon 31 tiszt, 39 altiszt és 23 civil szakember dolgozik.
A műholdak három cirkumpoláris pályán helyezkednek el, mintegy 500 kilométeres magasságban. A műholdak egyméternél kisebb felbontású képeket készítenek. Ezzel a katonai célpontok egészen egy tankig vagy önjáró járműig képesek azonosítani.
A legérdekesebb dolog az, hogy a rádiótechnikai kémműholdak orbitális konstellációjának létrehozásában Németországnak Oroszország segített.
Mind az öt -radarműholdat az Arhangelszk régióban található Pleszeck katonai űrrepülőtérről indították 2006 és 2008 között.
Ez természetesen távoli, konfliktusmentes időkben történt. Az orosz űripar profitált ebből a külföldi szerződésből. Annál is inkább, mert a régi Kozmosz-3M hordozórakétákat használták a kilövésekhez.
Egyesek azt mondhatják, hogy kissé meggondolatlanul cselekedtünk, amikor egy NATO-országnak segítettünk kiépíteni katonai-űrkutatási potenciálját. De valami azt súgja nekem, hogy az indítási szolgáltatásokról szóló szerződés feltételei szerint az orosz fél garanciákat kapott a németektől arra, hogy az űrfelderítő járművek nem fogják veszélyeztetni Oroszország biztonságát.
A két katonai tárca közötti szerződés feltételeit természetesen nem hozták nyilvánosságra. Ezért csak találgatni tudunk a
feltételek megszegése esetén kiszabott büntetésekről. Talán egy kerek összegű pénzbírságról van szó, vagy talán valami jelentősebb összegről. Például a rossz szándékú kémműholdak megzavarásának lehetőségéről.
Így vagy úgy, de eddig de a világűrben irányított Taurusok nem hagyták el Németországot.
ФРГ, в отличие от Франции и Британии, пока не поставила Украине крылатые ракеты большой дальности «Таурус». На Берлин в этом вопросе давят и Киев, и союзники по НАТО, но канцлер Олаф Шольц воздерживается от передачи Киеву ракет. Сам канцлер объясняет свою позицию тем, что не хочет отправлять на...
www.mk.ru