[HUN] Aero Vodochody / HSC Aerojet Zrt (Hu, 80%) + Omnipol (Cz, 20%)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Nem azt mondták a múltkor az egyik interjúban hogy "agresszor" gépek lesznek? Vagy azt csak mi találtuk ki itt a fórumon?
Valószínűleg az AEC Skyline / Draken / Top Aces / Blue Air stb. cégek mellé akarnak belépni a piacra, mert azt látják hogy van rá kereslet. Lehet hogy az alapfokú pilótaképzés mellé akarnak így haladó taktikai képzést biztosítani, légvédelemnek célt repülni, JTAC gyakorlást biztosítani, talán az NFTE-n belül, de lehet hogy az Aero maga. Nekem ez inkább "nyugdíjas" Gripen pilóta állásnak tűnik, akarom mondani "életpálya modellnek", mert nem minden hangsebesség feletti pilóta tud/akar utána szállítógépre kerülni, nem is lesz ott annyi hely, viszont L39-en még évekig repülhet, mert nem légi harcot fognak gyakorolni / oktatni, nem fognak nagy túlterhelést kapni. Ha elektronikai hadviselési rendszert is akarnak, akkor partnernek ott vannak a svédek és az izraeliek. És ha már svédek, és tényleg nagyban gondolkoznak, akkor a Saab-nak volt 5 éve egy ötlete hogy a használt Gripenekből agresszor gépeket csinálna és azokkal teljes lenne a szolgáltatási paletta, mert már a többi "privát légierőnek" is vannak nagy sebességű típusai is... Szerintem valami ilyesmiben gondolkodj, ne abban hogy "Miért nem drón?".
Tényleg akarnak "agresszorkodni" és célt repülni - ez elhangzott. Csak nem tudom ezekhez minek kellene Wescam-torony.
Szerintem ezt sims L-39-esekkel is el tudják látni. Szóval a felderítő koncepció ködös még...
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 686
32 338
113
Tehát az új nato stanag szerint kell hogy legyen elektronikai felderítőképesség is. a FAC hoz. tehát elektronikai felderítésre is alkalmas kell legyen.
az eo torony eggyik előnye a 15 ösé hogy erre komolyan figyeltek. (hogy a bemért irányszögre automatikusan rá tud fordulni) más is tud ilyet csak a 15 be alapból rendelkezik aze ggyütmüködéssel.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 686
32 338
113
tehát lessze egy felderítőgépünk embervezette ami képes EO toronnyal felderíteni céltmegjelölni elektronikai felderíteni iránytmérni (minimum) elektronikai zavarni ... eggyenlőre ezek a képességei ismertek. (radar lidar nem elképzelhetetlen mégis csak légieszköz). az elektronikai zavarás már valamilyen szintű önvédelemet is jelent mégha nem fizikai csapda hanem inkább megelőzés.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 513
72 513
113
Tényleg akarnak "agresszorkodni" és célt repülni - ez elhangzott. Csak nem tudom ezekhez minek kellene Wescam-torony.
Szerintem ezt sims L-39-esekkel is el tudják látni. Szóval a felderítő koncepció ködös még...
2 oldallal ezelőtt linkeltem neked hogy az amerikai katonák a JTAC képzését Európában a Skyline MX15 tornyos Albájával végzik, 2025-ig van szerződésük. Ha az amerikaiaknak megfelel, akkor valószínűleg másnak is jó lesz.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
2 oldallal ezelőtt linkeltem neked hogy az amerikai katonák a JTAC képzését Európában a Skyline MX15 tornyos Albájával végzik, 2025-ig van szerződésük. Ha az amerikaiaknak megfelel, akkor valószínűleg másnak is jó lesz.
Igen, emlékeszem csak akkor sem értettem miért kell ehhez MX15 torony...
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 513
72 513
113
Igen, emlékeszem csak akkor sem értettem miért kell ehhez MX15 torony...
"With the ROVER, a JTAC can see a real-time video feed from the aircraft's targeting pod on his laptop allowing him to be right on target."
Lehetne helyette pl. Litening konténer is, csak az valószínűleg sokkal drágább.

Ők is egy civil szolgáltató a JTAC képzés/gyakorláshoz:
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
"With the ROVER, a JTAC can see a real-time video feed from the aircraft's targeting pod on his laptop allowing him to be right on target."

Lehetne helyette pl. Litening konténer is, csak az valószínűleg sokkal drágább.

Ők is egy civil szolgáltató a JTAC képzés/gyakorláshoz:
Oké, erre jó lehet, de felderítőt emlegetnek a hírek - kár hogy nem fejtik ki hogy milyen feladatot akarnak adni nekik...
 
K

kamm

Guest
Hogy bizonygatták itt sokan, hogy nem NER-zsebtömésről van itt szó, hanem egy csoda-potenciál kihasználásának a kezdetét láthatjuk; aztán kibújt a szög a zsákból...
Gyarkorlogepnek semmi baja. Meg talan valamifele SOF verziot is lehetne belole hegeszteni stb. De ez a szenzotornyos tema, ez nem tiszta... :confused:
 
  • Tetszik
Reactions: hózentróger
K

kamm

Guest
Bármilyen böngészőt használsz, féltucat --jól használható-- fordító-programot tudsz telepíteni. Általában jók is.
...de: ez egy szakterület szakmai szövegében van, ilyenkor az adott terület szakszótárban kell megkeresnek, vagy gordiuszi csomót köt az agytekervényeidre a Google(egyéb) "ferdítő", miközben --ha komolyan vetted ezeket-- magzati pózban zokogsz --jó esetben: röhögsz-- a "sarokban" a hülyébbnél hülyébb fordítás-változataikon.

:hadonaszos:

.
Ezen mit kellene "szakszotarban" keresni? Eloretolt legiiranyito (gondolom), lefogadom, hogy akar szavankent ossze lehet rakni valami magyar forditobol.

Na igen, hogy mire szolgalnak (CAS ne a sajatjait huzza nyakon), azt mar nem fogod feltetlenul szotarakbol sem kikeresni, de minden masra meg ott a YT. :cool:
 

Green Leader

Well-Known Member
2020. szeptember 10.
176
2 234
93
Egyszerű kiképzőnek még csak-csak elmegy, de ezt felderítő változatot sosem értettem.
Mire lesz ez jó?

@Green Leader @Phoenix
Valaki kérdezze meg egyszer MG-t, hogy mit akarunk felderíteni egy ilyen lassú és sérülékeny géppel!
Drónok erre sokkal alkalmasabbak...
Lehet, hülyeséget mondok, de az dereng, hogy mintha a határra szánták volna, elsősorban rendészeti, megfigyelési feladatokra. Szerintem inkább ilyen kísérleti stop-gap measure a dolog, amíg megérkeznek a drónok. De nem biztos, majd megkérdezem legközelebb.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 686
32 338
113
Lehet, hülyeséget mondok, de az dereng, hogy mintha a határra szánták volna, elsősorban rendészeti, megfigyelési feladatokra. Szerintem inkább ilyen kísérleti stop-gap measure a dolog, amíg megérkeznek a drónok. De nem biztos, majd megkérdezem legközelebb.
nem a határra.
@Aladeen mit akarnak felderíteni ? mint írják FAC hoz akarják. a fac nak nem jó az UAV ez már kiderült. nem véletlen vólt pl az afgánoknak az a számtalan turboprop gép... az hogy sérülékeny? semmivel nem sérülékenyebb mint egy UAV. magasabban megy gyorsabban megy önvédelmi rendszerrel rendelkezhet FAC hoz kell is. és nem az ellen légvédelmének leküzdése a célja.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon and Nemerson

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
nem a határra.
@Aladeen mit akarnak felderíteni ? mint írják FAC hoz akarják. a fac nak nem jó az UAV ez már kiderült. nem véletlen vólt pl az afgánoknak az a számtalan turboprop gép... az hogy sérülékeny? semmivel nem sérülékenyebb mint egy UAV.
Igen, csakhogy ha az UAV-ot lelölvik, akkor nem hal meg senki, nekünk meg pár tucat pilótánk van csak.

magasabban megy gyorsabban megy önvédelmi rendszerrel rendelkezhet FAC hoz kell is. és nem az ellen légvédelmének leküzdése a célja.
Légvédelmi szemponból tök mindegy, hogy 200-tal vagy 600-zal repül - mindkettő könnyű préda még egy elavult KUB-nak is. Ha felderíteni akar, akkor nem repülhet túl magasan, mert a felhőktől nem lát semmit. A magasság (>3000m) MANPADS-tól véd valamennyire, de a MALE drónok is simán tudnak ilyen magasan repülni. A Karayel pl. 6900 méteren is repülhet. Szóval sem a magasság, sem a sebesség nem jelent számottevő előnyt a drónokhoz képest.

Nagy kérdés, hogy milyen önvédelmi rendszereket kap majd ez a felderítő L-39 - erről még nincs semmi információ...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 686
32 338
113
Igen, csakhogy ha az UAV-ot lelölvik, akkor nem hal meg senki, nekünk meg pár tucat pilótánk van csak.


Légvédelmi szemponból tök mindegy, hogy 200-tal vagy 600-zal repül - mindkettő könnyű préda még egy elavult KUB-nak is. Ha felderíteni akar, akkor nem repülhet túl magasan, mert a felhőktől nem lát semmit. A magasság (>3000m) MANPADS-tól véd valamennyire, de a MALE drónok is simán tudnak ennyit. A Karayel pl. 6900 méteren is repülhet. Szóval sem a magasság, sem a sebesség nem jelent számottevő előnyt a drónokhoz képest.

Nagy kérdés, hogy milyen önvédelmi rendszereket kap majd ez a felderítő L-39 - erről még nincs semmi információ...
de nem repül a manpads közelébe sem nem csatarepüllő nem az a dolga.
még csak a közepes légvédelem sem éri el. hogy mennyit számít a sebbesség maradjunk annyiba szerintem hogy számít. mert a légvédelmi rakéták hatótávja korlátos.
az UAV alkalmatlan a feladatra. Ezt nem én találom ki ez kiderült.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
de nem repül a manpads közelébe sem nem csatarepüllő nem az a dolga.
még csak a közepes légvédelem sem éri el. hogy mennyit számít a sebbesség maradjunk annyiba szerintem hogy számít. mert a légvédelmi rakéták hatótávja korlátos.
az UAV alkalmatlan a feladatra. Ezt nem én találom ki ez kiderült.
De a L-39NG semmivel nem lesz alkalmasabb! Ugyanúgy lelövik és még embert is vesztünk!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 686
32 338
113
De a L-39NG semmivel nem lesz alkalmasabb! Ugyanúgy lelövik!
nem lövik le miért lőnék le nem az a dolga hogy az ellen légvédelmi ernyőjében ttevékenykedjen. (persze mindennek megvan a rizikólya de ha lelövik mást is lelőnének.)
miért alkalmasabb ember ül benne ami a legfontosabb gyorsabb dinamikusabb és amikor kell tud lassan is menni földközelbe vagy magasan