[HUN] Carl Gustaf M4

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Az RPG egyetlen elonye, hogy olcso, viszont az kell is, mert minden, csak nem pontos, kabe a nap allasatol is fugg, eppen hogyan talalja el (vagy mi mindig lejart szavatossagu granatokat kaptunk, az sem kizart.) Raadasul a modern IFV meg sem kottyan mar egy RPG, szoval lassan ertelmet veszti.


Ezen csodálkozom.
Én kb 150 gránátot lőttem el az évek alatt.
Sok dologért nem szerettem.

Cipelni.
Gépből desszantolni vele.
Takarítani.
Záptolyás szaga volt.

De egy dolgot imádtam benne.
A pontosságát.
Amire konkrétan emlékszem az első lövészetemen 17 gránátot lőttem el, 15talált.
200/300/400/500 méterekre.
200 2térdelve/1fekve/1 álva(8as cél/pici btr torony méretű juta)
300 ugyanaz
400 2térdelve/1 fekve (normál juta ami kb egy uaz szemből)
500 4 térdelve/2 fekve (normál juta)
Itt az első és a 3. térdelve mellément.

A kiképzőm 500on térdelve a pici jutacélt! 2.ra eltalálta! (1 tálca sört buktam mert fogadtunk).
Ezt nyílt irányzékkal.

A legtöbb lövészeten, hasonlóan lőttünk. Nem csak én hanem a nagy átlag.
1 alkalommal lőttem optikával.
Az nagyban meggyorsította a célzást.
Könnyítette a nagyobb távolságokon lévő celok leküzdeset.
Valamiért mégsem eröltették.

Ha volt szél az volt igazán probléma!
Akkor 300 fölé nem nagyon kellett lőni, persze ez szélerősségtől is függött.
Az rpg szélben azért pontatlan, mert a kinyíló szárnyakba mint egy esernyőbe beleakad a szél és eltéríti.
Ráadásul nem ellentartani kell a szélre hanem pont ellenkezőleg. Ha balról fúj jobbra kell mellé célozni.
Persze arra alapozni, hogy nincs szél a harcmezőn, nem a leg optimálisabb.
o_O

Egy CG-nél a szél nem ekkora probléma.
Egy CG-nél többfajta gránát van.
CG-nél van irányított gránát.
Tényleg a raj mini tüzérség!

Értem, az rpg-t váltja de közben a felhasználás módja, alkalmazási köre is változott.
Ha csak egy páncéltörő fegyvert akartak volna a rajba, rendszeresítik mondjuk a panzerfaust 3-mat.(jó rég az is volt itthon tesztelésen)

De látszik itt nem csak ez volt a cél.
Hálisten ez is egy logikus,jól átgondolt döntés.


Melyik modern Ifv nek nem kottyan meg az rpg?
Azért szerintem rpg rács nélkül ez erős kijelentés.
És melyik szomszédunknak van ilyen?

Szerintem ez visszalepes mindenkepp az Rpg-hez kepest. Plane egy normalis Rpg-hez kepest mint pl a 29. Ezert kar volt az SPG-t kivonni. De tudjuk, a fejlett nyugati technika vivmanya. Erzem azt a boromon minden nap.

Nekünk kincs rpg29esünk.

Csak rpg7 az is csak páncéltörő gránáttal.
Miért olyanhoz hasonlítod amink nincs. Nem is volt.

Spg9?
Azt rakd be egy btr-be.:D
Bármilyen harcjárműbe.
Kb 10 szer nehezebb mint egy cg?
4 fő a kezelő személyzet? Nem 2.
Nincs irányított gránát.
Vs
Olcsóbb. (talán)


Én is úgy gondolom az rpg-t nem kell kukázni.
Eladni.
Addig amíg nincs elég Cg/gránát hozzá.

De fura mert ez már tényleg olyan mintha az uazt sírnánk vissza a g270 helyett.
 
K

kamm

Guest
Ezen csodálkozom.
Én kb 150 gránátot lőttem el az évek alatt.
Sok dologért nem szerettem.

Cipelni.
Gépből desszantolni vele.
Takarítani.
Záptolyás szaga volt.

De egy dolgot imádtam benne.
A pontosságát.
Amire konkrétan emlékszem az első lövészetemen 17 gránátot lőttem el, 15talált.
200/300/400/500 méterekre.
200 2térdelve/1fekve/1 álva(8as cél/pici btr torony méretű juta)
300 ugyanaz
400 2térdelve/1 fekve (normál juta ami kb egy uaz szemből)
500 4 térdelve/2 fekve (normál juta)
Itt az első és a 3. térdelve mellément.

A kiképzőm 500on térdelve a pici jutacélt! 2.ra eltalálta! (1 tálca sört buktam mert fogadtunk).
Ezt nyílt irányzékkal.

A legtöbb lövészeten, hasonlóan lőttünk. Nem csak én hanem a nagy átlag.
1 alkalommal lőttem optikával.
Az nagyban meggyorsította a célzást.
Könnyítette a nagyobb távolságokon lévő celok leküzdeset.
Valamiért mégsem eröltették.

Ha volt szél az volt igazán probléma!
Akkor 300 fölé nem nagyon kellett lőni, persze ez szélerősségtől is függött.
Az rpg szélben azért pontatlan, mert a kinyíló szárnyakba mint egy esernyőbe beleakad a szél és eltéríti.
Ráadásul nem ellentartani kell a szélre hanem pont ellenkezőleg. Ha balról fúj jobbra kell mellé célozni.
Persze arra alapozni, hogy nincs szél a harcmezőn, nem a leg optimálisabb.
o_O

Biztos igazad van, NCOkent az en tapasztalatom lehet csak a sajat hulyesegem, a dedikalt RPGsek kedveltek, ugy remlik. :)


Egy CG-nél a szél nem ekkora probléma.
Egy CG-nél többfajta gránát van.
CG-nél van irányított gránát.
Tényleg a raj mini tüzérség!

Értem, az rpg-t váltja de közben a felhasználás módja, alkalmazási köre is változott.
Ha csak egy páncéltörő fegyvert akartak volna a rajba, rendszeresítik mondjuk a panzerfaust 3-mat.(jó rég az is volt itthon tesztelésen)

De látszik itt nem csak ez volt a cél.
Hálisten ez is egy logikus,jól átgondolt döntés.

Mindenkeppen jobb, mint az RPG, jo dontes volt, en csak arra vagyok kivancsi

Melyik modern Ifv nek nem kottyan meg az rpg?
Azért szerintem rpg rács nélkül ez erős kijelentés.
És melyik szomszédunknak van ilyen?

Pl Patria. Lengyeleknel legalabb 1-2 Rosomak is kapott direkt talalatot, ugy remlik az afganoknal, nemhogy senki nem halt meg, de labon visszament a bazisra.
Szlovakok, horvatok, szlovenek.

Nekünk kincs rpg29esünk.

Csak rpg7 az is csak páncéltörő gránáttal.
Miért olyanhoz hasonlítod amink nincs. Nem is volt.

Spg9?
Azt rakd be egy btr-be.:D
Bármilyen harcjárműbe.
Kb 10 szer nehezebb mint egy cg?

Minimum. :D
A tetore esetleg felhekkelheted, de akkor meg veszelyes, mert ha combat kozben leesik, tutira agyonuti akit eltalal. :D

4 fő a kezelő személyzet? Nem 2.
Nincs irányított gránát.
Vs
Olcsóbb. (talán)

Ketlem es eleve mounted, konkretan hasznalhatalan felallitas nelkul, hatrafele 10m clearance kell es igy tovabb. :)

Én is úgy gondolom az rpg-t nem kell kukázni.
Eladni.
Addig amíg nincs elég Cg/gránát hozzá.

De fura mert ez már tényleg olyan mintha az uazt sírnánk vissza a g270 helyett.

El kell hasznalni avagy esetleg lezsirozni egy altalanos mozgositashoz, teruletvedelmiseknek, ez a max, amit el tudok kepzelni.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Ezen csodálkozom.
Én kb 150 gránátot lőttem el az évek alatt.
Sok dologért nem szerettem.

Cipelni.
Gépből desszantolni vele.
Takarítani.
Záptolyás szaga volt.

De egy dolgot imádtam benne.
A pontosságát.
Amire konkrétan emlékszem az első lövészetemen 17 gránátot lőttem el, 15talált.
200/300/400/500 méterekre.
200 2térdelve/1fekve/1 álva(8as cél/pici btr torony méretű juta)
300 ugyanaz
400 2térdelve/1 fekve (normál juta ami kb egy uaz szemből)
500 4 térdelve/2 fekve (normál juta)
Itt az első és a 3. térdelve mellément.

A kiképzőm 500on térdelve a pici jutacélt! 2.ra eltalálta! (1 tálca sört buktam mert fogadtunk).
Ezt nyílt irányzékkal.

A legtöbb lövészeten, hasonlóan lőttünk. Nem csak én hanem a nagy átlag.
1 alkalommal lőttem optikával.
Az nagyban meggyorsította a célzást.
Könnyítette a nagyobb távolságokon lévő celok leküzdeset.
Valamiért mégsem eröltették.

Ha volt szél az volt igazán probléma!
Akkor 300 fölé nem nagyon kellett lőni, persze ez szélerősségtől is függött.
Az rpg szélben azért pontatlan, mert a kinyíló szárnyakba mint egy esernyőbe beleakad a szél és eltéríti.
Ráadásul nem ellentartani kell a szélre hanem pont ellenkezőleg. Ha balról fúj jobbra kell mellé célozni.
Persze arra alapozni, hogy nincs szél a harcmezőn, nem a leg optimálisabb.
o_O

Egy CG-nél a szél nem ekkora probléma.
Egy CG-nél többfajta gránát van.
CG-nél van irányított gránát.
Tényleg a raj mini tüzérség!

Értem, az rpg-t váltja de közben a felhasználás módja, alkalmazási köre is változott.
Ha csak egy páncéltörő fegyvert akartak volna a rajba, rendszeresítik mondjuk a panzerfaust 3-mat.(jó rég az is volt itthon tesztelésen)

De látszik itt nem csak ez volt a cél.
Hálisten ez is egy logikus,jól átgondolt döntés.


Melyik modern Ifv nek nem kottyan meg az rpg?
Azért szerintem rpg rács nélkül ez erős kijelentés.
És melyik szomszédunknak van ilyen?



Nekünk kincs rpg29esünk.

Csak rpg7 az is csak páncéltörő gránáttal.
Miért olyanhoz hasonlítod amink nincs. Nem is volt.

Spg9?
Azt rakd be egy btr-be.:D
Bármilyen harcjárműbe.
Kb 10 szer nehezebb mint egy cg?
4 fő a kezelő személyzet? Nem 2.
Nincs irányított gránát.
Vs
Olcsóbb. (talán)


Én is úgy gondolom az rpg-t nem kell kukázni.
Eladni.
Addig amíg nincs elég Cg/gránát hozzá.

De fura mert ez már tényleg olyan mintha az uazt sírnánk vissza a g270 helyett.
"Nekünk kincs rpg29esünk."
De kéne.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Pl Patria. Lengyeleknel legalabb 1-2 Rosomak is kapott direkt talalatot, ugy remlik az afganoknal, nemhogy senki nem halt meg, de labon visszament a bazisra.
Szlovakok, horvatok, szlovenek.


Afgánban magyar hummer/cougar/Toyota is kapott találatot és visszamentek a taborba.

Hummerba sérültek jobb első ablak találata/cougarnal pont a kívűl lévő porraloltón működött el/ Toyotba volt hogy meghaltak, volt nem sérült senki, nem működött el a gránát.

Nem tudom ezek a gránátok milyen minőségűek voltak.
Kicsit szerencse kérdése is.

Volt, a mi táborunkra 7 bm21 rakétát lőttek. De egyik sem működött el.

Én azért nem szívesen ülnék semmilyen Ifv-ben amikor meglövik RPG-vel. :D
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 840
113
Pl Patria. Lengyeleknel legalabb 1-2 Rosomak is kapott direkt talalatot, ugy remlik az afganoknal, nemhogy senki nem halt meg, de labon visszament a bazisra.
Szlovakok, horvatok, szlovenek.
Azért szerintem függ attól is hogy ki gyártja azt a gránátot orosz vs 60 as évekbeli kopintás il sztem közben az oroszok se 60 as években maradtak le ami megy a gránátba töltetként. Egyébként lehet hogy nehezebb egy tandemfejes töltet de 200-300 méterről sírva nyitna fel egy Patriát ha nincs agyon védelmezve. Pláne ha modernebb töltettel il hajtással raknák meg azt a gránátot.
Nem kell temetni az rpg. A fejeket kell hozzá modernizálni. Egyébként themobar,repesz il modern fejlesztésű tandem fejel még a mai napig is elmenne. Olcsó másodvonalas fegyvernek.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 546
113
Azért szerintem függ attól is hogy ki gyártja azt a gránátot orosz vs 60 as évekbeli kopintás il sztem közben az oroszok se 60 as években maradtak le ami megy a gránátba töltetként. Egyébként lehet hogy nehezebb egy tandemfejes töltet de 200-300 méterről sírva nyitna fel egy Patriát ha nincs agyon védelmezve. Pláne ha modernebb töltettel il hajtással raknák meg azt a gránátot.
Nem kell temetni az rpg. A fejeket kell hozzá modernizálni. Egyébként themobar,repesz il modern fejlesztésű tandem fejel még a mai napig is elmenne. Olcsó másodvonalas fegyvernek.
Hát az RPG sorozat már az RPG32nél jár.De az RPG-7 is köszöni szépen,jol van.És gyártásban.Kézi HSNvetők AK-ja-örök darab
rpg-7_ammunition_Russia_russian_001.jpg

A tandem fej azért jókora darab.Az RPG29 robbanófeje a 7hez igazitva.Nagy,és rövidebb a lőtávja.Viszont Abramsot is lőttek ki RPG29sel.
Szerintem a CG és az RPG-7 kicsit más kategória.És megférnek egymás mellet.CG a hivatásosok raj/szakasz támogató fegyvere,mig az öreg RPG-7 a területvédelem egyszerűen kezelhető,olcsó eszköze lehetne.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 457
113
Itt már többször le lett írva, de akkor mégegyszer:
Az RPG rakéta, míg a CG hátrasiklásnélküli löveg. Az előbbi esetében a szél okozta hatás felerősödik, ezért ilyen időben romlik a fegyver pontossága. Az utóbbi esetében a "meghajtás" már a csőben lezajlik, ezért a szélre kevésbé érzékeny.
Ez utóbbit a mai napig fejlesztik: új cső, új iránzás, új lőszerek. Az RPG-re ez kevésbé igaz. Vannak új lőszerek, de kb ennyi.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 490
113
250 cg rol mar az elejen tudtuk hogy keves lessz az rpg kivaltasara. Kb 50 db bekeidos kikepzesi celra hosszutavon el is megy. De a harcjarmuvekbe pl elfer... Bar szerintem nem ez lessz a szerepuk.

492 millió svéd koronáért (kb 51 millió $) csak 250 db CG4-et vettek?

Ha 25ezer USD darabja, akkor 250db*25ezerUSD= 6,25 millió USD az indítók összesen.
3000 USD a legdrágább töltet. 500 USD a legolcsóbb.
44,75 millió US / 3000 USD = 15000 db a legdrágább töltetből és minden indítóra jut 60 db.
44,75 millió USD/ 500 USD = 89500 db a legolcsóbb töltetből és minden indítóra jut 358 db.

Ha töltetek átlagárával számolunk, akkor
44,75 millió USD / 1750 USD = 25571 db töltet és minden indítóra jut 102 db különböző töltet vegyesen.

Ez így logikusnak tűnik vagy valószínűbb hogy ennyi pénzért több CG4 indító van mint 250 db?
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 609
113
492 millió svéd koronáért (kb 51 millió $) csak 250 db CG4-et vettek?

Ha 25ezer USD darabja, akkor 250db*25ezerUSD= 6,25 millió USD az indítók összesen.
3000 USD a legdrágább töltet. 500 USD a legolcsóbb.
44,75 millió US / 3000 USD = 15000 db a legdrágább töltetből és minden indítóra jut 60 db.
44,75 millió USD/ 500 USD = 89500 db a legolcsóbb töltetből és minden indítóra jut 358 db.

Ha töltetek átlagárával számolunk, akkor
44,75 millió USD / 1750 USD = 25571 db töltet és minden indítóra jut 102 db különböző töltet vegyesen.

Ez így logikusnak tűnik vagy valószínűbb hogy ennyi pénzért több CG4 indító van mint 250 db?
+ kiképzés, talán szimulátor (már ha van ilyen hozzá)
emellett nem csak 2 fajta lőszer van hozzá, így ahogy az átlagáras számításod mutatja 102db/indító már nem is olyan sok, főleg úgy, hogy illik azért vele gyakorolni is.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
753
2 243
93
+ kiképzés, talán szimulátor (már ha van ilyen hozzá)
emellett nem csak 2 fajta lőszer van hozzá, így ahogy az átlagáras számításod mutatja 102db/indító már nem is olyan sok, főleg úgy, hogy illik azért vele gyakorolni is.

Nincs szimulátorunk.A gyakorlásra pedig 7,62-es lőszer használható,ami egész olcsó lehetne,ha nem a saab saját lőszere lenne...
 

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
753
2 243
93
Miről beszélsz?

Juj..
Akkor kezdjük az elején.A CG egy 553-as jelzésű tracer lőszert használ gyakorlásra,ami ha jól tudom csökkentett lőporral szerelt 7,62-es lőszer,aminek a ballisztikája megegyezik az egyik 84 mm-es lőszerével.
Te azt irtad,hogy a CG az M62-őt használja.Én meg azt kérdeztem egy ezek ugyan azok?Mert sehol nincs M62-ként jelölve a CG könyveiben.