[HUN] Honvédségi rakétakomplexumok / rakétatüzérség beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 639
18 956
113
Mik az Ukrajna ellen indított orosz agresszió tanulságai a Magyar Honvédség számára?

Az orosz–ukrán háború jórészt logisztikai háború. Az egyik legfontosabb kérdés, hogy melyik fél bírja tovább utánpótlással. Nem véletlen, hogy mindkét fél a hagyományos lőszerbeszerzési forrásokat keresi.

A háború további tanulsága a drónok alkalmazása – akár felderítési, akár csapásmérési céllal. Tanulság még a mozgósítás: mindkét fél arra kényszerült, hogy nagy arányban mozgósítsa saját emberi erőforrásait, felkészítse a tartalékosait, és harcba vesse őket, de szintén fontos tanulság a stratégiai mélységi felderítés. Megfelelő támogatással az ukrán fél több száz kilométerre előre képes látni az orosz csapatok mozgásának irányát, ami időt ad a hatásos ellenlépéshez.

Egy újabb nagy tanulság a mélységi tűzcsapások jelentősége. A precíziós mélységi tűzcsapások képesek megbontani az orosz vezetési pontokat, parancsnoki láncolatot és logisztikát. Egyébként az ukrán kiképzőmissziókból is rengeteg tanulság jön be, amit megosztanak velünk a szövetségeseink.

A tanulságok levonása milyen konkrét intézkedésekben ölt testet? Szó van a magyar drónképesség fejlesztéséről, a HIMARS vagy más típusú rakétavetők beszerzéséről.

Valóban tervben van egy sorozatvető osztály létrehozása éppen azért, mert látjuk, mennyire fontos a mélységi csapás képességének megléte. Jelenleg azt figyeljük, milyen eszközök elérhetők a piacon. A háború felélénkítette a nemzetközi fegyverpiacot, ezért a gyártási, beszerzési határidők hosszan kitolódtak az egész világon.
Visszatértek a jó öreg piackutatáshoz! Vagy még mindig azt kutatják! :D ;)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 137
113
Látom még új vagy itt, így nem ismered ki magad...
Aladeen meg van győződve róla hogy Puls-t fogunk venni. És még néhány dolgot. Ezeket szeretné a legjobban, ezért ezt mantrázza minden topikban.
Valójában meg a pillanatnyi politikai érdek dönti majd el hogy kitől mikor és mit fogunk venni. És ez most valószínűleg még jobban igaz, mint korábban... így biztos hogy senki sem tudja előre hogy mi hogy lesz.
így igaz! :)
Bár lassan már úgy vagyok, hogy tök mindegy csak vegyünk valamit ami valóban létezik, működik és nincs köze az RM-hez! :p
Utóbbiak nem szoktak egyből működni...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Mik az Ukrajna ellen indított orosz agresszió tanulságai a Magyar Honvédség számára?

Az orosz–ukrán háború jórészt logisztikai háború. Az egyik legfontosabb kérdés, hogy melyik fél bírja tovább utánpótlással. Nem véletlen, hogy mindkét fél a hagyományos lőszerbeszerzési forrásokat keresi.

A háború további tanulsága a drónok alkalmazása – akár felderítési, akár csapásmérési céllal. Tanulság még a mozgósítás: mindkét fél arra kényszerült, hogy nagy arányban mozgósítsa saját emberi erőforrásait, felkészítse a tartalékosait, és harcba vesse őket, de szintén fontos tanulság a stratégiai mélységi felderítés. Megfelelő támogatással az ukrán fél több száz kilométerre előre képes látni az orosz csapatok mozgásának irányát, ami időt ad a hatásos ellenlépéshez.

Egy újabb nagy tanulság a mélységi tűzcsapások jelentősége. A precíziós mélységi tűzcsapások képesek megbontani az orosz vezetési pontokat, parancsnoki láncolatot és logisztikát. Egyébként az ukrán kiképzőmissziókból is rengeteg tanulság jön be, amit megosztanak velünk a szövetségeseink.

A tanulságok levonása milyen konkrét intézkedésekben ölt testet? Szó van a magyar drónképesség fejlesztéséről, a HIMARS vagy más típusú rakétavetők beszerzéséről.

Valóban tervben van egy sorozatvető osztály létrehozása éppen azért, mert látjuk, mennyire fontos a mélységi csapás képességének megléte. Jelenleg azt figyeljük, milyen eszközök elérhetők a piacon. A háború felélénkítette a nemzetközi fegyverpiacot, ezért a gyártási, beszerzési határidők hosszan kitolódtak az egész világon.
Azt látom, hogy jó cikket tettél be, csak nem jó dolgot emeltél ki.
Szerintem amire te gondoltál, azt már mind tudjuk, hogy beszerzési fázisban vannak.
Viszont mondott még egy igen érdekes dolgot:
...de szintén fontos tanulság a stratégiai mélységi felderítés. Megfelelő támogatással az ukrán fél több száz kilométerre előre képes látni az orosz csapatok mozgásának irányát, ami időt ad a hatásos ellenlépéshez.
Ezeket az információkat most tessék szépen összerakni!
Kereket a kerekbe, szögleteset a szögletesbe, a háromszöget meg úgy is kitalálod! :cool:
A fő kérdések, hogy ezt mivel, és hogyan tudja elérni az "ukrán hadsereg". :)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 137
113
Azt látom, hogy jó cikket tettél be, csak nem jó dolgot emeltél ki.
Szerintem amire te gondoltál, azt már mind tudjuk, hogy beszerzési fázisban vannak.
Viszont mondott még egy igen érdekes dolgot:

Ezeket az információkat most tessék szépen összerakni!
Kereket a kerekbe, szögleteset a szögletesbe, a háromszöget meg úgy is kitalálod! :cool:
A fő kérdések, hogy ezt mivel, és hogyan tudja elérni az "ukrán hadsereg". :)
Sam bácsi meg mondja nekik, hogy hol van Szergej és épp mit reggelizik! ;)

Egyébként tényleg nem sokat ér a rakétatüzérség jó felderítés nélkül - ahogy ezt írtam máshol. A publikus infók szerint Skylark-3 a legmesszebb látó drónunk: kb. 100 km-re. Inkább 150-300 km mélyre kellene belátni - ha már ilyen hatótávú rakétáink is lesznek várhatóan...
Ezekre a következő megoldások lehetnek:
  • Sam bácsi és barátai (NATO) nekünk is megmondják mit és hol csinál az ellen - ez hasznos, de nem elég csak erre építeni
  • SIGINT képesség földön és esetleg a levegőben is, utóbbi drónon vagy dedikált repülőn - valamilyen formában mindenképp kell ez a képesség, hogy tudjuk ki honnét rádiózik, radarozik. Izraelieknek elég jó megoldásaik vannak földön és levegőben egyaránt. Szerintem nálunk is lesz ilyesmi vásárolva.
  • MALE drón - Kilián mondta tavaly, hogy tervben van, ráadásul kétféle kategória. Ő úgy mondta asszem, hogy "Predator" meg "TB2" méretűt keresünk. SIGINT-re ezek is alkalmasak. Nagyobbak SAR radar is rakható földi célok távolról történő megfigyelésére.
  • ISTAR repülő - ez is tök jó lenne csak k. drága, erre nem számítok...
  • Felderítő műhold - mintha lett volna szó ilyesmiről pár éve, de rég nem hallottam, olvastam róla semmit
  • HUMINT - ez nem haditechnikai kategória, de elvben ez is lehet.
Szóval földi SIGINT és drónok minden méretben mennyiségben, aminek köszönhetően várhatóan pontos célinfókkal etethetjük a rakétásainkat. Talán egyszer műholdunk is lesz...

Persze ne feledkezzünk meg a titkos aduászunkról: a felderítő L-39NG-ről! :D
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Sam bácsi meg mondja nekik, hogy hol van Szergej és épp mit reggelizik! ;)

Egyébként tényleg nem sokat ér a rakétatüzérség jó felderítés nélkül - ahogy ezt írtam máshol. A publikus infók szerint Skylark-3 a legmesszebb látó drónunk: kb. 100 km-re. Inkább 150-300 km mélyre kellene belátni - ha már ilyen hatótávú rakétáink is lesznek várhatóan...
Ezekre a következő megoldások lehetnek:
  • Sam bácsi és barátai (NATO) nekünk is megmondják mit és hol csinál az ellen - ez hasznos, de nem elég csak erre építeni
  • SIGINT képesség földön és esetleg a levegőben is, utóbbi drónon vagy dedikált repülőn - valamilyen formában mindenképp kell ez a képesség, hogy tudjuk ki honnét rádiózik, radarozik. Izraelieknek elég jó megoldásaik vannak földön és levegőben egyaránt. Szerintem nálunk is lesz ilyesmi vásárolva.
  • MALE drón - Kilián mondta tavaly, hogy tervben van, ráadásul kétféle kategória. Ő úgy mondta asszem, hogy "Predator" meg "TB2" méretűt keresünk. SIGINT-re ezek is alkalmasak. Nagyobbak SAR radar is rakható földi célok távolról történő megfigyelésére.
  • ISTAR repülő - ez is tök jó lenne csak k. drága, erre nem számítok...
  • Felderítő műhold - mintha lett volna szó ilyesmiről pár éve, de rég nem hallottam, olvastam róla semmit
  • HUMINT - ez nem haditechnikai kategória, de elvben ez is lehet.
Szóval földi SIGINT és drónok minden méretben mennyiségben, aminek köszönhetően várhatóan pontos célinfókkal etethetjük a rakétásainkat. Talán egyszer műholdunk is lesz...

Persze ne feledkezzünk meg a titkos aduászunkról: a felderítő L-39NG-ről! :D
Amiről Böröndi beszél, az nem az optikai drónos felderítés.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Én is komolyabb masinkákra gondoltam: Hermes 450 vagy 900 kategória. Eddig is ELBIT-től vettük a dróonokat szóval a Hermes vonal esélyes lehet. Ha a PULS-szal összekötik a vételt, talán kedvezmény is jár...
A drónnal az a probléma, hogy eléggé korlátozott a payload. Szerintem egyszerre sokféle műszert nem biztos, hogy magával tud vinni. Ezért van pl. a Hermes 900-as hasa alatt is cserélhető berendezéstartó rekesz.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 137
113
A drónnal az a probléma, hogy eléggé korlátozott a payload. Szerintem egyszerre sokféle műszert nem biztos, hogy magával tud vinni. Ezért van pl. a Hermes 900-as hasa alatt is cserélhető berendezéstartó rekesz.
Te milyen beszerzést olvastál ki a generális szavaiból? :)
 

Hortator

Well-Known Member
2019. június 27.
721
2 544
93
Azért az nem minden, mert nem mindig tartózkodik a célterület felett, ha felhős az ég akkor alig lát valamit. Hasznos, de önmagában kevés...
Persze, nem magában lenne értelme, a listádból még jó pár elemre - mindre (mínusz L-39...
:(
) - szükség van.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 516
7 987
113
Azt látom, hogy jó cikket tettél be, csak nem jó dolgot emeltél ki.
Szerintem amire te gondoltál, azt már mind tudjuk, hogy beszerzési fázisban vannak.
Viszont mondott még egy igen érdekes dolgot:

Ezeket az információkat most tessék szépen összerakni!
Kereket a kerekbe, szögleteset a szögletesbe, a háromszöget meg úgy is kitalálod! :cool:
A fő kérdések, hogy ezt mivel, és hogyan tudja elérni az "ukrán hadsereg". :)
Ez viszont így inkább a zsidó PULS felé mutat, mint a török MBPR felé, mert a műholdas felderítési képesség gyors elérése is annak az izraeli cégnek az átvételén múlik, amelyik most a magyar pozíciót használja.

Nem konkrét típust, de erősen szűkiti a képet... :oops:

Ha rendszerben gondolkodnak, márpedig miért ne tennék, akkor nagyon is, lásd fenn.