Bár gondolom a Dunán és Tisztán meg szinte minden magyarországi folyón "fejből" (ha másnem térképről) ismert a műszaki ezred vezetői számára, hogy hol lehet átkelőt építeni és hol nem. Ezek már fel vannak derítve, ki vannak tapasztalva. Valszeg azt minden potenciális ellenfelünk is tudja.
Meglepetésszerű átkelés teljesen lehetetlen manapság, pláne a drónok miatt.
Biztos?Merthogy most mindent a jelenlegi ukrainai helyzetből vontok le.
Csakhogy a mi hadművelet-harcászati helyzetünk más.Mi nem tudunk (önálló honvédelmi helyzetet feltételezve) folyamatos frontvonalat kialakitani.De a potenciális lehetséges ellenfeleink sem rendelkeznek olyan csapaterővel,hogy arra képesek legyenek.
A mi hadműveleti helyzetünk sokkal jobban hasonlitana az ukrán háború első szakaszaihoz.Maga a háború is meglepetésszerűen indult.Később az ukránok is tudtak meglepetésszerű támadást sikerrel kivitelezni.
Dronok ellen is lehet védekezni.Pl az ukrán tüzérség hatását nem csak a lőszerhiány csökkentette,hanem a közben fölfejlesztett muszka EW drontevékenységet bklokkoló hatása is.És a Hamas se tud sokat elérni dronokkal az IDF REH ellenében.
Az ellenség felderitésének akadályozása,megtévesztése és félrevezetése a harctevékenység része.A technológia változott,de maga a tevékenység nem.
Azt tetszik hinni,hogy a fegyverzet felszerelés kimerűl M3 kompban,meg Barrakuda hálóval fedett Leóban.
Egy nagy büdös lópikulát.Egy halom dolog kell ahoz,hogy ezek sikeresen bevethetőek legyeneg.Pl olyan kommunikáció zavaró eszközök,amik lehetetlenné teszik az ellen dronjainak érdemi működését.Mert ha a dronkezelő csak a hangyák háborúját látják a dronkamera képe helyett,akkor hajukra kenhetik a dront.(mint 82ben,mikor a szir pilóták rockzenét hallottak a rádión a légi irányitás helyett-le is lődözték őket,mint az agyaggalambokat)
Másik,hogy egy kicsi dron felderitési távolsága kicsi.Még Mo viszonylatában is egy hadműveleti mélyégű felderitésre is alkalmas dron már elég nagy,hogy a légvédelem lelője.Egy Alibaba szintű kis dron kicsi,rövid hatótávú,könnyen zavarható,korlátozott felderitő képességű.Egy Hermes 450,ami már magyar viszonylatban is hadműveleti felderitésre képes,már elég nagy a légvédelemnek,és elég drága,hogy ne legyen tömegesen jelen.(az első általam ismert harcászati szintű dronlelövés Angolában történt,kubai Osza löt le búr Skeepert.Skeeper ma is gyártásban van,persze továbbfejlesztve.Mert mélyebb harcászati szintű felderitéshez is már ekkora dron kell.Zsebdrónok rajszintű,hátizsákosok csak szakasz,max század szintre elegek,zl harcászati szintre már komolyabb kell)