[HUN] Kerekes páncélozott harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 896
85 458
113
A faszt. Főleg elfordított toronnyal
Én sosem tapasztaltam, hogy billegne, nem lőttem a gépágyúval csak voltvszerencsém benne ülni meg egyszer parancsnokoskodni. Mi úton még menetből is lőttünk (oké csiga tempó volt kb 3-4km/h, ami inkább álló helyzet).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 896
85 458
113
Szia,

Biztos, hogy a /A-soknak "nulla éjjellátó képesség"e van?
En eddig azt olvastam, hogy ez csak az alap BTR-80 14.5-os tornyara vonatkozik.
btr_80a.jpg
400 méter-es látótáv és nagyon maximum 800 méter infravetővel. Ez 2023-ban a nincs éjjellátó képesség definíciója. Még a PVS-14 is jobb képet ad mint a beépítet aktív módban.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 301
113
Újabb érv a tartalékosság ellen.
még egy titok az usa nemzeti gárda jelentős része a mai napig 60 éves m113 asokkal van felszerelve...
hogy gidrán lessz e a tartalékosoknál? elengedhetetlen hogy a jövőben megjelenjen már csak a speciális kialakítású járművek miatt is.
a tartalékos rendszer jelen pillanatba kb a következőképp néz ki. 2000 ömt-s ez a 2000 fő azt a célt szolgálja hogy az aktív alakulatok fel legyenek töltve vagy az ott szolgáló jelenleg kiképzettségi szintjuk alatt dolgozó egyének ki legyenek váltva.

továbbá van kb 1000 övt-s +párszáz civíl alkalmazott akikközött müszaki végzettségű emberek is vannak vagy épp buszsofőrök.

nagyjából 9.000 ött-s akiiknek a 2/3 harcoló 1/3 harckiszolgáló

és párszáz fő egyéb ÖKSZ akik színtén szétdobásra kerülnek a jövőben egy részük az aktív alakulatokhoz egy részük a tartalékos erők valamelyik vállfajához...

erre nyugodtan rá lehet számolni a 0. körösöket akik létszáma 10.000 főben van meghatározva. (no ez az a tömeg akik még visszafrisítő képzésben sem részesülnek mert nem vállaltak tartalékosi formát cserébe fixen mozgósíthatóak és addig sem kapnak semmilyen juttatást ezért mert nem vállalták a tartalékosi formát.) a 0. kör már megelőző védelmi helyzetbe mozgósításra kerülne. de akár katasztrófa helyzetben is mozgósíthatóak COVID alatt majdnem berántásra kerültek de mivel megvolt a kellő létszám elmaradt.

látható hogy a tartalékos rendszer egyébként erősen harcoló túlsúlyos arányú ami nem probléma mert adott esetben ez belügyi erőkkel pénzügyminisztérium és agrárminisztérium plusz egébb minisztériumok erőivel kiegészűlne. PL kevesen tudják de a KPM munkásai vagy a posta máv alkalmazottai de még a vízügy és és közszolgáltatók állománya is részben bevonásra kerülne ahogy eggyes önkormányzatok alkalmazottai is. (az adminisztráció jelentős része átruházásra kerülne...) a felaszabaduló élőerő állomány meg menne kiképzésre. magasabb prioritású feladatok ellátására
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 112
113
Meggyőztetek, hogy továbbra sem kell tartalékosnak állni.
A fene sem akarna reszelgetett kopórsóban harcolni.
Inkább kapjanak hilux-ot, ha már gidránra nem telik. Modern, kényelmes, nem ad hamis biztonságérzetet.
Nálam jobban szerintem nem nagyon van itt a fórumon ember, aki a BTR-eket jobban rühelli. Kétségtelenül elkúrt egy konstrukció a középső deszantterével, meg ultra 70-es évekbeli tekerős toronnyal, és olyan kezelőszervekkel, hogyha annak idején Guderian tábornok bele tudott volna nézni, akkor sírva röhögve fordul ki belőle.
Mindehhez alul van motorizálva, zabálja a gumikat, és még az sem biztos, hogy minden kanyarban le tudod lassítani.
Az előnye jelenleg, hogy elfogadható szintre lehetne hozni a fentebb írt módosításokkal. És ha itt kell hogy maradjanak a nyakunkon még évtizedes távlatban akkor 0-ra fogjuk írni az egészet. Teljes mértékig elveszítjük a jelenleg még meglévő minden pénzügyi értéküket. Én pedig pénzt szeretnék belőlük! A haderőfejlesztés szempontjából ez a legfontosabb.
Úgy viszont 0 az értékük, ha Nyírteleken a dzsindzsásban fognak a szétkanibalizált torzók szarrá rozsdálni.
A védelmük jelenleg tényleg nem növelhető, de ez elsősorban a harmatgyenge motornak, meg a korlátos futóműnek betudható.
A toronycserével, motorcserével csökkenthető a gép önsúlya, valamint a mozgékonysága. A megnyert potenciált páncélzat, vagy egyéb védelmi elemek felrakására lehet elhasználni. De ha csak a motorok korszerűbbek, és megbízhatóbbakká válnak, akkor is jól jártunk, mert kevesebb terhelés jut a garázsokban dolgozó technikusokra.

Ettől nem lesz egy Boxer, de az uralplatónál sokkal jobb még ez is....
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
5 054
15 174
113
Nem tekintem kiesett tűzerőnek az éjjel/nappal is használható digitális tűzvezető rendszerrel támogatott, stabilizált 12,7-es fegyverzetű RCWS-t a manuális irányzású, nulla éjjellátó képességű, stabilizálatlan toronyba rakott 30mm-es gépágyúval szemben.
Hát akkor stabilizáljuk, lássuk el elekromos meghajtással és éjjellátó/IR optikával és rendben leszünk.
Az RCWS-ről pedig annyit, hogy az ASELSAN készít a KPVT-hez is, minek az lecserélni 0.50. BMG-re?
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
5 054
15 174
113
Nálam jobban szerintem nem nagyon van itt a fórumon ember, aki a BTR-eket jobban rühelli. Kétségtelenül elkúrt egy konstrukció a középső deszantterével
A középső deszanttér még a legelfogadhatóbb a konstrukcióból ;)
Mindehhez alul van motorizálva, zabálja a gumikat, és még az sem biztos, hogy minden kanyarban le tudod lassítani.
Az előnye jelenleg, hogy elfogadható szintre lehetne hozni a fentebb írt módosításokkal. És ha itt kell hogy maradjanak a nyakunkon még évtizedes távlatban akkor 0-ra fogjuk írni az egészet.
Az egyetlen elfogadható egy harcértékarányos modernizáció, amit évek óta propagálok.
Teljes mértékig elveszítjük a jelenleg még meglévő minden pénzügyi értéküket. Én pedig pénzt szeretnék belőlük! A haderőfejlesztés szempontjából ez a legfontosabb.
Nem.
Az a legfontosabb, hogy minél több haditechnikánk legyen.
Nem pénzzel, hanem fegyverrel lehet az országot megvédeni.
Értelmes pénzt már nem kapunk értük amúgy sem, a legcsóróbbak már Kínából vesznek.
Úgy viszont 0 az értékük, ha Nyírteleken a dzsindzsásban fognak a szétkanibalizált torzók szarrá rozsdálni.
A védelmük jelenleg tényleg nem növelhető, de ez elsősorban a harmatgyenge motornak, meg a korlátos futóműnek betudható.
A toronycserével, motorcserével csökkenthető a gép önsúlya, valamint a mozgékonysága. A megnyert potenciált páncélzat, vagy egyéb védelmi elemek felrakására lehet elhasználni. De ha csak a motorok korszerűbbek, és megbízhatóbbakká válnak, akkor is jól jártunk, mert kevesebb terhelés jut a garázsokban dolgozó technikusokra.

Ettől nem lesz egy Boxer, de az uralplatónál sokkal jobb még ez is....
A jelenlegi ~14 t-ás tömeget elvileg a duplájára lehet növelni, de akkor már teljes hajtásláncot, és felfüggesztést kell cserélni.
De polgári kereskedelemből beszerezhető részegységekből ez néhány tízezer dollából megoldható.
1-2 százezer dollárból pedig egy összességében elfogadható színvonalra tundánk felhozni.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
6 676
14 005
113
Gondolom nem kell kifejtenem, hogy mit gondolok a BTR-ről. De sajnos itt lesz még a nyakunkon jó sokáig az a sok szar így kezdeni kell velük valamit. Szetintem az egyetlen ésszerű lépés, ha mind a simáról mind a /A-sról leszedjük a tornyot kidobjuk a kukába minden a küzdőterben lévő szerelvényével együtt. Ezután behegesztjük a toronykoszorút meghagyva egy ajtót a rakaszcseréhez és rakunk rá RCWS-t. Nekem az sem ördögtől való, hogy kizárólag 12,7-est rakunk rá mert annyit azért nem költenék rá, hogy gépágyús RCWS kelljen. Ezzel több legyet is ütnénk 1 csapasra úgy mint, könnyebb lenne ennek minden előnyével, hely szabadulna fel a küzdőtérben nem is kevés és elképzelhetetlen mértekben nőne a harcérték a modern RCWS miatt.
Siman maradhat a 30mm, csak legyen low-recoil 30x113, meg ABM is lesz hozzá.

Protector RS6 w/ M230 LF:

Ha nem sürgős, akkor Rheinmetall RCWS30 aka Natter 30:
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
6 676
14 005
113
Csak olvastam egy elemzést arról ki milyen hk-t tervez venni..
Ettől még nem lesz rossz a KF51, pláne, ha mondjuk az ukránok kifizetik a fejlesztést amerikai, német stb kölcsönből. Ha meg az első gyarukat foldig bombazzak, akkor meg pláne nem rossz, mert jo sansszal Zalában kötne ki a gyártása.
Téged irritál Papperger, de ez nem szempont, legyünk őszinték.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 896
85 458
113
Siman maradhat a 30mm, csak legyen low-recoil 30x113, meg ABM is lesz hozzá.

Protector RS6 w/ M230 LF:

Ha nem sürgős, akkor Rheinmetall RCWS30 aka Natter 30:
Leírtam, hogy annyit meg nem éri meg rákölteni.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
6 676
14 005
113
A 30-as torony modernizációjárara írtam.
De arra pont nem igaz.a Protector RS6-ra epulo 30x113-at szanja dronok elleni GBADnak is, Stingerrel mellette, es az egesz vmi $90M rendeles, vegso fejlesztessel es gyartassal, gyartassal, sack und pack mindennel. :)

Ha ennek a felet rendelik, az ma sincs mondjuk $40-50M felett, es megoldottad az egesz kerdest 10-15 evre. Masik $5-10M a motorcsere, meg kicsit ujrakarpitozni belulrol, es annyi. Ezeket az RCWSeket meg at lehet majd tenni masra, nem kulonosebben bonyolult szerkezetek.

Additional systems are also being built for MADIS as part of the USMC’s Ground Based Air Defense (GBAD) modernization effort.

“KONGSBERG’s Johnstown facility consistently yields remote weapon station manufacturing excellence, having produced more than 20,000 systems over the last 15 years. Our highly trained and skilled staff partnered with engineers and staff from Norway to successfully transition the production of all MADIS RWS to the Pennsylvania facility as part of our schedule and contract with the US Marine Corps,” said Jason Toepfer, project manager, MADIS RWS, Kongsberg Protech Systems. “The successful build of this inaugural system exemplifies our rigorous processes, joining the 5 prototype and test assets we’ve produced for the Marine Corps in Norway. This also kicks off MADIS RWS production here in the US, a move that allows us to better support this customer and deliver this critical lethality enhancement.”

The KONGSBERG RS6 RWS for MADIS RWS includes the XM914E1 30mmx113mm percussion-primed cannon with a co-axial M240C (7.62mm) machine gun, an integration kit for the STINGER Air-To-Air Launcher (ATAL) and provisions for future counter Unmanned Aerial Systems (c-UAS) defeat systems.

MADIS is part of the US Marine Corps’ plan to upgrade their two active Low Altitude Air Defense (LAAD) battalions. The first 30mm remote weapon system to be qualified on the Joint Light Tactical Vehicle platform (JLTV), MADIS RWS mounts on JLTVs and fights as a complimentary pair, designated as Mk1 and Mk2.

The MADIS Mk1 features STINGER missiles, and neutralizes fixed and rotary-wing aircraft. Mk2 fulfills the c-UAS mission requirement, while also providing radar and command-and-control for the pair.

The US Marine Corps awarded Kongsberg the indefinite delivery / indefinite quantity Other Transaction Authority (OTA) production contract in September 2021. It has a ceiling of $94 million and includes a series of Low-Rate Initial Production (LRIP) systems, full-rate production units, spares and training. This production contract award followed a September 2020 OTA contract award from the USMC to KONGSBERG for test articles and activities, which included Design Verification Testing (DVT), after a competitive process.

The KONGSBERG RS6 RWS for MADIS leverages technology and competence drawn from multiple c-UAS and air defense programs. The system leverages commonality with the family of PROTECTOR RWS delivered and fielded with the US Army and Marine Corps.

 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 896
85 458
113
De arra pont nem igaz.a Protector RS6-ra epulo 30x113-at szanja dronok elleni GBADnak is, Stingerrel mellette, es az egesz vmi $90M rendeles, vegso fejlesztessel es gyartassal, gyartassal, sack und pack mindennel. :)

Ha ennek a felet rendelik, az ma sincs mondjuk $40-50M felett, es megoldottad az egesz kerdest 10-15 evre. Masik $5-10M a motorcsere, meg kicsit ujrakarpitozni belulrol, es annyi. Ezeket az RCWSeket meg at lehet majd tenni masra, nem kulonosebben bonyolult szerkezetek.

Additional systems are also being built for MADIS as part of the USMC’s Ground Based Air Defense (GBAD) modernization effort.

“KONGSBERG’s Johnstown facility consistently yields remote weapon station manufacturing excellence, having produced more than 20,000 systems over the last 15 years. Our highly trained and skilled staff partnered with engineers and staff from Norway to successfully transition the production of all MADIS RWS to the Pennsylvania facility as part of our schedule and contract with the US Marine Corps,” said Jason Toepfer, project manager, MADIS RWS, Kongsberg Protech Systems. “The successful build of this inaugural system exemplifies our rigorous processes, joining the 5 prototype and test assets we’ve produced for the Marine Corps in Norway. This also kicks off MADIS RWS production here in the US, a move that allows us to better support this customer and deliver this critical lethality enhancement.”

The KONGSBERG RS6 RWS for MADIS RWS includes the XM914E1 30mmx113mm percussion-primed cannon with a co-axial M240C (7.62mm) machine gun, an integration kit for the STINGER Air-To-Air Launcher (ATAL) and provisions for future counter Unmanned Aerial Systems (c-UAS) defeat systems.

MADIS is part of the US Marine Corps’ plan to upgrade their two active Low Altitude Air Defense (LAAD) battalions. The first 30mm remote weapon system to be qualified on the Joint Light Tactical Vehicle platform (JLTV), MADIS RWS mounts on JLTVs and fights as a complimentary pair, designated as Mk1 and Mk2.

The MADIS Mk1 features STINGER missiles, and neutralizes fixed and rotary-wing aircraft. Mk2 fulfills the c-UAS mission requirement, while also providing radar and command-and-control for the pair.

The US Marine Corps awarded Kongsberg the indefinite delivery / indefinite quantity Other Transaction Authority (OTA) production contract in September 2021. It has a ceiling of $94 million and includes a series of Low-Rate Initial Production (LRIP) systems, full-rate production units, spares and training. This production contract award followed a September 2020 OTA contract award from the USMC to KONGSBERG for test articles and activities, which included Design Verification Testing (DVT), after a competitive process.

The KONGSBERG RS6 RWS for MADIS leverages technology and competence drawn from multiple c-UAS and air defense programs. The system leverages commonality with the family of PROTECTOR RWS delivered and fielded with the US Army and Marine Corps.

Egy sima RCWS 12,7-es nehézgéppuskával. Ennél többet rájuk költeni bűn.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
6 676
14 005
113
Egy sima RCWS 12,7-es nehézgéppuskával. Ennél többet rájuk költeni bűn.

Ugyanugy par tizmillios tetel, de a fele a tuzereje, es nincs hozza ABM, dronok ellen szart sem er. Az ABM hirtelen dronok ellen is hatekonnya teheti a BTReket, uj eletet lehelve belejuk, mint light GBAD.
Mivel kesobb atteheto barmire, ezert a 30x113 RCWS sokkal jobban megterulo befektetes.