[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 033
2 490
113
Ezek egyike sem jó vétel. Ismét ukranában nézhető meg, hogy miért.
Nem lehet 3 millió dolláros (amraam) meg 5 millió dolláros (SamP-T) rakétákkal 100,000 dodós drónokra lövöldözni.
E mellet a lopakodó drónok világában, ahol ilyen FLIR technika van, ezek a statikus rendszerek nem életképesek.
A NASAMS rendszert 2020-ban rendeltük, előtte évekig piackutattunk.
Ha jól tudom nem volt az előkészítő csapatban egyetlen jós sem aki látta volna, hogy 2-3 év múlva mi lesz Ukrajnában a drónokkal.
Ezen kívül a NASAMS jó eszköz a támadó repülőgépek ellen, elvégre azokat is el kell hessegetni valahogy... Drónok ellen kiváló gyorstüzelő gépágyús + SHORAD rakétás Skyranger tornyos Lynx-ekre pedig még nyitva áll a lehetőség.
Szóval nem kellene abba a hibába esni, hogy a támadóeszközök egyetlen szeletét mindenhatónak gondoljuk. Mert ha tegyük fel mindent drónok ellen optimalizálunk, akkor a feltételezett ellenség ránt egyet a vállán, majd küldi nagyobb magasságban a csapásmérő repülőgépeket, hiszen úgysem lenne mivel ellentevékenykedni. Ahogy mondani szokták "mindenre is" készülni kell. A NASAMS megvan, jöhet a drónelhárítás.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 128
31 110
113
A NASAMS rendszert 2020-ban rendeltük, előtte évekig piackutattunk.
Ha jól tudom nem volt az előkészítő csapatban egyetlen jós sem aki látta volna, hogy 2-3 év múlva mi lesz Ukrajnában a drónokkal.
Ezen kívül a NASAMS jó eszköz a támadó repülőgépek ellen, elvégre azokat is el kell hessegetni valahogy... Drónok ellen kiváló gyorstüzelő gépágyús + SHORAD rakétás Skyranger tornyos Lynx-ekre pedig még nyitva áll a lehetőség.
Szóval nem kellene abba a hibába esni, hogy a támadóeszközök egyetlen szeletét mindenhatónak gondoljuk. Mert ha tegyük fel mindent drónok ellen optimalizálunk, akkor a feltételezett ellenség ránt egyet a vállán, majd küldi nagyobb magasságban a csapásmérő repülőgépeket, hiszen úgysem lenne mivel ellentevékenykedni. Ahogy mondani szokták "mindenre is" készülni kell. A NASAMS megvan, jöhet a drónelhárítás.
Második fele lájk
Első fele viszont szerecsenymosdatás.De,előre lehetett látni,hogy fokozódik a dronok szerepe.Harop pl már 20 éve létezik......Volt azeri-örmény háború,Sziria,de már 2014ben Ukrajnában is fontosak voltak a dronok,akkor még elsősorban felderitő szerepben.Sőt,a felderitő-tűzvezető dronok csapatszintű felhasználása már a 80as években folyt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 377
55 071
113
A NASAMS rendszert 2020-ban rendeltük, előtte évekig piackutattunk.
Ha jól tudom nem volt az előkészítő csapatban egyetlen jós sem aki látta volna, hogy 2-3 év múlva mi lesz Ukrajnában a drónokkal.
Ezen kívül a NASAMS jó eszköz a támadó repülőgépek ellen, elvégre azokat is el kell hessegetni valahogy...

Ne haragudjál de semmilyen jóstehetségre nem volt szükség, csak szimpla hozzáértéshez.
A NASAMS típusú rendszer se az 5. gen gépekkel, se a drónokkal nem tud mit kezdeni.
A működése pedig rohadt drága, mert 3 misi hozzá egy rakéta. De legalább ABM képessége sincs...
Ezek azért előre látható dolgok voltak, hiszen, amikor ők piac kutattak, akkor a jelenben már látszott a rendszer minden hiányossága.

Ez kicsit olyan, mint, hogy "ukrajna miatt rájöttünk, hogy kell APS"
Végül is csak a 2006-os libanoni háború óta volt teljesen nyílvánvaló a dolog. Jah, hogy nekik ez sem tűnt fel... Én kérek elnézést ;)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 128
31 110
113
Ne haragudjál de semmilyen jóstehetségre nem volt szükség, csak szimpla hozzáértéshez.
A NASAMS típusú rendszer se az 5. gen gépekkel, se a drónokkal nem tud mit kezdeni.
A működése pedig rohadt drága, mert 3 misi hozzá egy rakéta. De legalább ABM képessége sincs...
Ezek azért előre látható dolgok voltak, hiszen, amikor ők piac kutattak, akkor a jelenben már látszott a rendszer minden hiányossága.

Ez kicsit olyan, mint, hogy "ukrajna miatt rájöttünk, hogy kell APS"
Végül is csak a 2006-os libanoni háború óta volt teljesen nyílvánvaló a dolog. Jah, hogy nekik ez sem tűnt fel... Én kérek elnézést ;)
A helyzet az,hogy mind az APS,mind az 5G-s gépek elleni rakéták fejlesztése már a 80as években elkezdődött.....Sőt,az APS fejlesztések már a 60as években.Az első működőképes APSt a németek csinálták,69ben.A Drozd pedig már ki lett próbálva élesben Afganisztánban a szovjet megszállás idején (és megbukott.Az ott szerzett tapasztalatok alapján nem kért az orosz sereg jó sokáig a kevés hasznú,de legalább jó drága APSekből)
Szerintem a Zplan 40 éves hh végi elvek szerint van összerakva,egy látványprogram.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 033
2 490
113
Ne haragudjál de semmilyen jóstehetségre nem volt szükség, csak szimpla hozzáértéshez.
A NASAMS típusú rendszer se az 5. gen gépekkel, se a drónokkal nem tud mit kezdeni.
A működése pedig rohadt drága, mert 3 misi hozzá egy rakéta. De legalább ABM képessége sincs...
Ezek azért előre látható dolgok voltak, hiszen, amikor ők piac kutattak, akkor a jelenben már látszott a rendszer minden hiányossága.

Ez kicsit olyan, mint, hogy "ukrajna miatt rájöttünk, hogy kell APS"
Végül is csak a 2006-os libanoni háború óta volt teljesen nyílvánvaló a dolog. Jah, hogy nekik ez sem tűnt fel... Én kérek elnézést ;)
És akkor szerinted mit kellett volna venni a NASAMS helyett ami 5-gen gépekkel is tud mit kezdeni?
(A drónokat most hagyjuk ki, az más kategória.)
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 033
2 490
113
Második fele lájk
Első fele viszont szerecsenymosdatás.De,előre lehetett látni,hogy fokozódik a dronok szerepe.Harop pl már 20 éve létezik......Volt azeri-örmény háború,Sziria,de már 2014ben Ukrajnában is fontosak voltak a dronok,akkor még elsősorban felderitő szerepben.Sőt,a felderitő-tűzvezető dronok csapatszintű felhasználása már a 80as években folyt.
Jó, ezt értem. De tőled is azt kérdezem, hogy ha ilyen régi a drónfenyegetés, akkor milyen korábbi cuccokkal lehet védekezni?
A Skyranger-t hagyd ki a számításból, mert 6-7 éve még hírből sem létezett.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 128
31 110
113
Jó, ezt értem. De tőled is azt kérdezem, hogy ha ilyen régi a drónfenyegetés, akkor milyen korábbi cuccokkal lehet védekezni?
A Skyranger-t hagyd ki a számításból, mert 6-7 éve még hírből sem létezett.
Igazábol elég régóta megvannak a dronelháritásra képes cuccok
slide-20.jpg

Az AHEAD rendszer már 30+ éves.
76-mm_Super_Rapid_Gun_System_on_OF-40_tank_chassis_%28greenwood_background%29.png

Otomatic se fiatalabb.
D-huIEZXoAAQY-6

Bofors Trinity torony,1986.Ehez kezdték fejleszteni a 3P lőszert.Csak mire sorozatgyártás érett lett,kitőrt a világbéke.
RBS70/90,Starstreak,amik vezetősugaras irányitási módjuk miatt egy nulla RCS értékű vitorlázógépet is le tudnak lőni.Ugyan igy a parancsközlő rendszerek,mint az Osa vagy a Crotale (az első bizonyitott csapatszintű felderitődron lelövés Angolában volt.Osa kapot le egy Skeeper felderitő-tűzvezető PNR-t)
225251-7c004333152fa9c4c132417ddda704ec.jpg

Ezt meg a háború elött jószerivel utánunk dobták volna....
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 821
36 043
113
Mennyit adtunk ezért a xarert?
Attól szar mert nem robbanás meg "mindenálló"? o_O
Ne égesd már magad az ilyen kommentekkel! ;)
Mindent ki lehet lőni! Mindent! Ebben mi az újdonság?!?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 553
113
Ezt a xart úgy adtak elő hogy ez a legjobb, legmodernebb, mindent is lelovo és azért olyan drága.
Mi meg tüllszoknyaban balettoztunk a norvégok meg jenkik előtt hogy megkaphassuk.
Ehh, díszletnek jó lesz ez is nyílt napon...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 821
36 043
113
Ezt a xart úgy adtak elő hogy ez a legjobb, legmodernebb, mindent is lelovo és azért olyan drága.
Ki mikor hol mondott ilyet?
Semmit nem tudni a kilövés körülményeiről, szóval nem lehet ez alapján megítélni a rendszert.
Az is lehet hogy kifogyott belőle a rakéta, mert abban nem dúskálnak az ukránok - sok minden lehet ami nem a rendszer hibája.
Nulla információ mellett szarozod a rendszer az téged minősít.
Mi meg tüllszoknyaban balettoztunk a norvégok meg jenkik előtt hogy megkaphassuk.
fotó érdekelne erről! :D
Ehh, díszletnek jó lesz ez is nyílt napon...
szerinted minden csak erre jó... :D
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and endre

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 119
2 308
113
Ki mikor hol mondott ilyet?
Semmit nem tudni a kilövés körülményeiről, szóval nem lehet ez alapján megítélni a rendszert.
Az is lehet hogy kifogyott belőle a rakéta, mert abban nem dúskálnak az ukránok - sok minden lehet ami nem a rendszer hibája.
Nulla információ mellett szarozod a rendszer az téged minősít.

fotó érdekelne erről! :D

szerinted minden csak erre jó... :D
Tanuld már meg: szovjet/orosz: a technológiai fejlődés csúcsa, gombokért.
Nyugati: túlárazott ócskavas, és még buzinak is kell lenni hozzá.

Na.
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
677
1 878
93
Jó, ezt értem. De tőled is azt kérdezem, hogy ha ilyen régi a drónfenyegetés, akkor milyen korábbi cuccokkal lehet védekezni?
A Skyranger-t hagyd ki a számításból, mert 6-7 éve még hírből sem létezett.
Én erre az afrikai misszosctopikban márcrákérdeztem, de nem jött válasz.....
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
677
1 878
93
a szírek IED zavaróikat alakították át meg légvédelmi egységeket rendeltek mindenhova is csöves légvédelemmel meg könnyű rakétásokkal.
Köszönöm, ez legalább már egy új infó. (nekem) Gondolom ilyesmivel próbálkoznak Ukrajnában is. Mindenesetre az eddigi aknavedett járművek helyett hamarosan a dronvédett járműveknek kell majd jönni. Most is szépen mutatja az élet, hogy hosszú távon a legtöbben az előző háborúra készülnek fel nem a következőre.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 242
33 753
113
Köszönöm, ez legalább már egy új infó. (nekem) Gondolom ilyesmivel próbálkoznak Ukrajnában is. Mindenesetre az eddigi aknavedett járművek helyett hamarosan a dronvédett járműveknek kell majd jönni. Most is szépen mutatja az élet, hogy hosszú távon a legtöbben az előző háborúra készülnek fel nem a következőre.
igen és ugyan ez lessz a dronok esetében is nagy valószínűséggel (már ami az FPV kategoriát illeti)

mint a MALE UAV-kal történt haszos eszközök haszos eszközök de korántsem olyan csodafegyverek mint azt az örmény azeri háborúba sokan gondolták.

ha belegondolsz a háború elején az nlaw és társai voltak a csodafegyver jelző várományosai de a hatótávuk megmutatta hogy csak igen korlátozottan alkalmazhatóak.

ez nem azt jelenti hogy ne kellene készülni az általuk nyújtott fenyegetésre de lehet tenni ellenük.

én amondó vagyok hogy nem egy konkrét antidron rendszerre van szükség vagy c-ied rendszerekre hanem egy multifunkcionális zavarórendszerre ami minden ellen IS hangolható (persze minden túlzás) szakaszonként egy járműre. és az RCWS ekkel a légicél leküzdés ami ígyis úgyis bene kellene hogy legyen a képességeik körébe. nehézgéppuska gránátvető stb. a csökkentett erejű 30mm est is idesorolnám APC ket én pl azzal fegyverezném. zömében.

a másik elem az áttörni képes roham (más tészta)

Továbbá én még mindig szereznék be olcsóbb egyszerűbb nagyobb hatotávolságú légvédelmi rendszereket rávezetéses rávezetéses nem kell mindennek önrávezetőnek lenni.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 855
35 457
113
igen és ugyan ez lessz a dronok esetében is nagy valószínűséggel (már ami az FPV kategoriát illeti)

mint a MALE UAV-kal történt haszos eszközök haszos eszközök de korántsem olyan csodafegyverek mint azt az örmény azeri háborúba sokan gondolták.

ha belegondolsz a háború elején az nlaw és társai voltak a csodafegyver jelző várományosai de a hatótávuk megmutatta hogy csak igen korlátozottan alkalmazhatóak.

ez nem azt jelenti hogy ne kellene készülni az általuk nyújtott fenyegetésre de lehet tenni ellenük.

én amondó vagyok hogy nem egy konkrét antidron rendszerre van szükség vagy c-ied rendszerekre hanem egy multifunkcionális zavarórendszerre ami minden ellen IS hangolható (persze minden túlzás) szakaszonként egy járműre. és az RCWS ekkel a légicél leküzdés ami ígyis úgyis bene kellene hogy legyen a képességeik körébe. nehézgéppuska gránátvető stb. a csökkentett erejű 30mm est is idesorolnám APC ket én pl azzal fegyverezném. zömében.

a másik elem az áttörni képes roham (más tészta)

Továbbá én még mindig szereznék be olcsóbb egyszerűbb nagyobb hatotávolságú légvédelmi rendszereket rávezetéses rávezetéses nem kell mindennek önrávezetőnek lenni.
Sörétes puskàt minden rajba egyet!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 242
33 753
113
Sörétes puskàt minden rajba egyet!
igen szükség lenne rá én a sörétes kalasnyikovra tennék azt számos kala gyártó kifejlesztette nekünk is menne... egyébként ez a sörétes fegyver egy egy harcjárműbe nem újkeletű a forumon sokszor felmerült már korábban számos más céllal azokat a célokat elő lehetne kaparni + nak.