A volt győri parancsnok (Könczöl ezredes) meg a fizika mást mond...
Gyár aligha adna meg kisebb értéket egy relkámpromóban,mint a valós hatékony lőtáv.Hogy a rakéta kinematikailag messzebb repül,az egy dolog
Eléggé meghatározó a hatótávolság (mozgási energia) tekintetében a maximum sebesség, amit hajtómű kiégésekor elér:
Ez kicsit bonyorultabb.Számit a hajtómű karaszterikája,és a rakéta légellenállása is.Egy hosszabb égésidejű rakétával lehet nagyobb hatótávolságú a lassabb égésvégű sebességű rakéta.
Ukrajnában és az USA-ban kísérleteznek lézeres 70-es rakétákkal drónelhárító szerepkörben. Lásd pl. VAMPIRE rendszer.
Plusz Hellfierevel is.Ezek viszont reális opciók (búr Mokopa egy Hellfiere utánzat,de nagyobb teljesitménnyel.Gyorsabb,nagyobb a hatótávja,és van IR+ARH keresőfejes változata is,ami sw módositással könnyedén alkalmas lehetne ilyen kettőscélú felhasználásra is.Egyébként 1550milis átütésű pct duálfeje is a legerősebb,ráadásul van top attack üzemmódja is-ezt se habókbol mantrázom csökönyösen.Ha a volapöchök gyártanák,akkor is mantráznám.)
Viszont oldalső mozgatható konzulokat kialakitva ilyen inditók könnyedén ráaplikálhatók lényegében bármire,csak szándék (és persze pénz) kérdése.
A Mistral-3 már képalkotó infrás: nem nagyon izgatják fel a infracsapdák. Ezek egyre kevésbé fognak múködőni!
Gyakorlat mást mond.Csökkent az infracsabdák hatékonysága,de nem szünt meg.És nőtt a képalkotós infrafejek hatékonysága,de továbbra is van alsó limitjük.
A DIRCM ami egyelőre hatásosnak tűnik, de az IRIS-T rakétákat fejlesztő DIEHL már jelezte, hogy erre is kidolgoztak egy megoldás, szóval már a DIRCM hatásosságának napjai is meg vannak számlálva. Mondjuk 10-15 évig azért eltarthat míg a DIRCM-nek ellenálló rakéták elterjednek...
Védő réteget kap az infrafej.Csak közben nő a DIRCM teljesitménye is,meg fejlődik,ami ezt mire elterjed,ellensúlyozza a védőréteget.Azt meg nem lehet korlátlanul növelni,mert csökkenti az átláthatóságot....
A többi már harcászati problémákkal kapcsolatos dolog,amit röviden nehéz elmagyarázni.De pár pl.
Skyranger mérete miatt nehezebben rejthető,mint egy gyalog is,könnyű járműveken (quad,motor,ktj,stb) hordozható MANPADS.És akár a támadóék lövészjárműveinek deszantterébe is málházható,tetőablakbol bevethető
De ha T72 korszerűsitési javallatomat elolvasod,ott pl a 30milis gá lafettájára is lehetne csatolni inditóállványt emlitek (mint a modernizált Gepárd ágyúlafettáira)
Ha felteszem,hogy 1-3km-rel több is a Mistral lőtávja (Polák MANPADSnál pl több),a több helyen és rejtettebben jelen lévő MANPADS nagyobb veszélyforrás,elrettentő erő.
Helikopterfedélzeti IPTR-k lötávja manapság meg 8-16km.Spike jellegűek,LOAL képesek meg ráadásul terepfedezetből,stand off módon indithatnak.Ellenük hatástalan a Mistral,mert lőtávon kivűlről inditanak,illetve nincs rálátás (röhej,de a top attack,LOAL képes IR+ARH keresőfejes Mokopa többet érne ilyen helyzetben,holott 1,5M a sebessége-főleg,ha megkapná a hatótávot kb 50%kal növelő hajtóműfejlesztést,mit a Denel nyöszörög.Egyépként a hajtóműve RDM gyártmány,köze van hozzá az RM-nak)
Oroszok is megtanulták,hogy nem olyan jó dolog az a frontközeli NIR,tisztes távolban maradnak a SHORAD járművektől,és a MANPADStől.Inkább siklóbombáznak,meg saját terület mélyéből nagyobb hatótávú ATGM-ket eregetnek.
És igen,szükség van a nagyobb hatótávolságú eszközökre a csapatlégvédelmi rendszerben.Csakhogy a nyugat eléggé leállt ezek fejlesztésével.Crotale NG talán az egyetlen,amit viszonylag gyorsan újra gyártásba lehetne venni,meg van az amcsik VSHORAD rendszere.
És az új török csodák.Közeljövőben ezekből lehet válogatni.
Mistral nem eléggé nagyobb teljesitményű az új MANPADokhoz képest,hogy az ellensúlyozza a hátrányait.MANPADS meg úgy is kell-egyszerűen költség és logisztika oldalárol sem érdemes ragaszkodni a Mistralhoz.