[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Ha németeké is legóból épült akkor nekünk is jó lesz abból! :p
Az RM löveg L/52-es verziója jövőre fog először lőni, az RCH155 meg kész van: már gyártják az ukránoknak rendelését. Ehhez jön most BW 70-80 löveges rendelése. Sokkal előbb lesz ebből valami mint az RM önjárójából. Nagyobb 23 literes töltényűrös L/52-es löveg 68 km-re is elő, ezt valószínűleg be lehet építeni a RCH155-be is.
RM HX3 alapú lövegénél majd a L/60-nak lenne értelme, de azt az RM 2027-28-ra ígéri...jó esetben.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Kb. egy hónapja még ATMOS-ért rajongtál úgy, hogy a fél vesédet is odaadtad volna. :rolleyes:
Az továbbra is jobban megérné, mert kb. RCH155 felébe kerül, csak úgy tűnik nálunk rá vannak kattanva az automata lövegre. Ha pedig automata löveget akarnak, akkor két típus van a nyugati piacon "kerekesből": Archer és RCH155
(Van még szlovákoknak meg a szerbeknek is, de szerintem biztonság politikai okokból nem jó ötlet szomszédoktól fegyvert venni. Szomszédokkal előbb kerülhetünk konfliktusba, mint egy távolabbi szállítóval.)

Elsősorban a működő, bevált megoldásokat pártolom: CAESAR, RCH-155, ATMOS - utóbbi ár-érték arányban a legjobb szerintem, ami különösen fontos mivel legalább 2 osztálynyi kellene ezekből. Az RM tetű lassú és drága fejlesztéseire várni szerintem nem éri meg egy ilyen kulcsfontosságú eszköznél.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
(Van még szlovákoknak meg a szerbeknek is, de szerintem biztonság politikai okokból nem jó ötlet szomszédoktól fegyvert venni. Szomszédokkal előbb kerülhetünk konfliktusba, mint egy távolabbi szállítóval.)
Így van!.....Szerinted.
Elsősorban a működő, bevált megoldásokat pártolom: CAESAR, RCH-155, ATMOS
még jó, hogy kiemelted.
Mond már meg nekem, az RCH-155 mióta működő bevált megoldás? :rolleyes:
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Így van!.....Szerinted.
Szerinted meg nem - akkor 1:1 :D
A vélemények már csak ilyenek, bár én legalább alátámasztottam a sajtomat egy érvvel. Elég ha valamelyik szomszédban magyar ellenes formáció kerül hatalomra (volt már ilyen!) és az ukránokhoz hasonlóan elmérgesedik a viszony, akkor letilthatják az alkatrész utánpótlást az EVA-hoz vagy NORA-hoz ha esetleg ezeket vennénk...
még jó, hogy kiemelted.
Mond már meg nekem, az RCH-155 mióta működő bevált megoldás? :rolleyes:
Sokkal inkább mint az RM lövege! :p
Idén januárban kezdték a sorozatgyártását az ukránoknak rendelt 18 darabnak illetve a BW tesztjein is "átment".

"The RCH 155 wheeled self-propelled gun from Krauss-Maffei Wegmann seems to have taken a significant lead over its competitor, the L52 Rad Haubitze from Rheinmetall, to provide the Bundeswehr with 164 mobile artillery systems on wheels by the end of the decade. According to an evaluation campaign carried out by the German army in the first half of the year, the KMW artillery system has, in fact, shown itself to be perfectly mature for short-term acquisition, unlike its competitor. "


Az ukrajnai éles tesztre sem kell sokat várni: legkésőbb 2025-ben szállítják őket.

Ezzel ellentétben az RM lövege L/52-es csővel is csak 2024-ben fog először lőni, az L/60 meg még távolabbi...

Szóval az RM lövegéhez képest bármelyik korszerű gyártásban lévő 155-ös löveg gyorsabb, biztosabb megoldás.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 510
67 984
113
Szerintem nem kell több PZH, elég lesz kerekes is, csak legyen már valami használható önjáró lövegből két osztálynyi megrendelve!
Sokkal fontosabb lenne mint a KF51-es...
Mielőtt ideléptem volna, tudtam, hogy az lesz az első mondatod hogy "szerintem nem kell több PZH". :D

Miért nem? Ha valami működő, bevált megoldás, hát ez az. Árban az RCH gondolom simán utóléri.

Akkor miért ne kellene?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Mielőtt ideléptem volna, tudtam, hogy az lesz az első mondatod hogy "szerintem nem kell több PZH". :D

Miért nem? Ha valami működő, bevált megoldás, hát ez az. Árban az RCH gondolom simán utóléri.

Akkor miért ne kellene?
Az RCH155 löveg 12 millió EUR körül van, a PZH-2000 meg 17 millió - mindkettő 2022-es ukránoknak leadott élő megrendelés alapján tudható, szóval jól összevethetőek az árak.
Szóval a kerekesek olcsóbbak 30-40%-kal és könnyebb őket mozgatni: saját "lábukon" elmennek bárhová.
Legjobb ár-érték arányban az ATMOS van továbbra is (dánok is dobták érte a CAESAR-t), szóval PZH árából simán kijönne 2 izraeli löveg is...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 510
67 984
113
Az RCH155 löveg 12 millió EUR körül van, a PZH-2000 meg 17 millió - mindkettő 2022-es ukránoknak leadott élő megrendelés alapján tudható, szóval jól összevethetőek az árak.
Szóval a kerekesek olcsóbbak 30-40%-kal és könnyebb őket mozgatni: saját "lábukon" elmennek bárhová.
Legjobb ár-érték arányban az ATMOS van továbbra is (dánok is dobták érte a CAESAR-t), szóval PZH árából simán kijönne 2 izraeli löveg is...
Én azért a PZH-t sem köpném le. :rolleyes:

De tőlem jöhet kerekes, a különbözetből meg lehet teherautót venni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Én azért a PZH-t sem köpném le. :rolleyes:

De tőlem jöhet kerekes, a különbözetből meg lehet teherautót venni.
már én is azt mondom hogy bármi ami gurul és 155-öst lő az jöhet, csak ne nekünk kelljen kigyomlálni a "gyerekbetegségeit", mint a Lynxnek és ne 2030-ra legyen bevethető!
PZH előnye, hogy már rendszerben van és van hozzá infrastruktúra (pl. szimulátor) - ez igaz.
 
  • Tetszik
Reactions: J.G.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Az RCH155 löveg 12 millió EUR körül van, a PZH-2000 meg 17 millió - mindkettő 2022-es ukránoknak leadott élő megrendelés alapján tudható, szóval jól összevethetőek az árak.
Szóval a kerekesek olcsóbbak 30-40%-kal és könnyebb őket mozgatni: saját "lábukon" elmennek bárhová.
Legjobb ár-érték arányban az ATMOS van továbbra is (dánok is dobták érte a CAESAR-t), szóval PZH árából simán kijönne 2 izraeli löveg is...
Porszívó nincs a kofferedben?
A cseheknél megtudtuk, hogy az EVA is kijött volna a Caesar 6M-ós árából. Akkor mennyi jönne ki a RCH-ból?
már én is azt mondom hogy bármi ami gurul és 155-öst lő az jöhet, csak ne nekünk kelljen kigyomlálni a "gyerekbetegségeit", mint a Lynxnek és ne 2030-ra legyen bevethető!
PZH előnye, hogy már rendszerben van és van hozzá infrastruktúra (pl. szimulátor) - ez igaz.
Az ukrajnai éles tesztre sem kell sokat várni: legkésőbb 2025-ben szállítják őket.
És szerinted BIZTOS nincs gyerekbetegsége. :rolleyes:
Szerinted mi lehet az oka annak, hogy az ukránoknak nem az Iveco teherautó alapú variánsát ajánlgatja a KMW, hiszen ott is azonos árból jóval többet lehetne összepakolni nekik? És náluk kell csak igazán a mennyiség!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Porszívó nincs a kofferedben?
A cseheknél megtudtuk, hogy az EVA is kijött volna a Caesar 6M-ós árából. Akkor mennyi jönne ki a RCH-ból?


És szerinted BIZTOS nincs gyerekbetegsége. :rolleyes:
A még működő protóként sem létező RM önjárólöveghez képest biztos kevesebb van! :D
Szerinted mi lehet az oka annak, hogy az ukránoknak nem az Iveco teherautó alapú variánsát ajánlgatja a KMW, hiszen ott is azonos árból jóval többet lehetne összepakolni nekik? És náluk kell csak igazán a mennyiség!
A teherautó alváz nem bírta az AGM löveg modult, ezért inkább Boxer alapon kínálják. Ennek előnye, hogy nem is kell letalpalni tüzeléshez.
Nagy kérdés, hogy az RM teherautója hogy fogja bírni a löveg reakció erejét - pláne L/60-as esetén. Mivel még nem lőttek vele, így ezt nem lehet biztosan tudni. KMW is azt hitte eleinte, hogy menni fog ez teherautó alapon aztán kiderült hogy még sem!
Ha meg még sem működne jól teherautón, akkor mire teszi az RM? Hitronra? :D

Végül is arra is "befizettünk" meg kb. mindenre, ami Pappergernek egy álmos délután eszébe jut. Kimondja a varázsszót: "local production" és nálunk máris kérdezik a Karmelitában, hogy "hol kell aláírni?" :cool:
8-10 év múlva lesz csak valóban használható, amikorra már mindenki mást vett meg k. drága is lesz, de ez nem baj: legalább ráírhatjuk, hogy "assembled in Hungary". Picit talán túlzok, de sajnos csak picit...
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 791
8 664
113
Az továbbra is jobban megérné, mert kb. RCH155 felébe kerül, csak úgy tűnik nálunk rá vannak kattanva az automata lövegre. Ha pedig automata löveget akarnak, akkor két típus van a nyugati piacon "kerekesből": Archer és RCH155
(Van még szlovákoknak meg a szerbeknek is, de szerintem biztonság politikai okokból nem jó ötlet szomszédoktól fegyvert venni. Szomszédokkal előbb kerülhetünk konfliktusba, mint egy távolabbi szállítóval.)

Elsősorban a működő, bevált megoldásokat pártolom: CAESAR, RCH-155, ATMOS - utóbbi ár-érték arányban a legjobb szerintem, ami különösen fontos mivel legalább 2 osztálynyi kellene ezekből. Az RM tetű lassú és drága fejlesztéseire várni szerintem nem éri meg egy ilyen kulcsfontosságú eszköznél.
Te akarmit partolsz es barmikor, amirol valamit kommentelni lehet. :D
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 791
8 664
113
Az RCH155 löveg 12 millió EUR körül van, a PZH-2000 meg 17 millió - mindkettő 2022-es ukránoknak leadott élő megrendelés alapján tudható, szóval jól összevethetőek az árak.
Szóval a kerekesek olcsóbbak 30-40%-kal és könnyebb őket mozgatni: saját "lábukon" elmennek bárhová.
Legjobb ár-érték arányban az ATMOS van továbbra is (dánok is dobták érte a CAESAR-t), szóval PZH árából simán kijönne 2 izraeli löveg is...
Ezeket olyan magabiztossaggal irkalod, mintha barmifele lovesed lehetne rola... :D

Onmagaban jo dolog, hogy ilyen lelkes vagy, de szerenyebben kellene - az ilyen kijelenteseidbol kapasbol latszik, hogy soha eletedben nem kotottel uzleteket meg par millio dollaros volumenben sem, maskulonben tudnan, hogy meg sorozatgyartott, nagy szamban eladott rendszereknel is nagyon erosen valtozhat az ar, pl ha jo a targyalasi poziciod, jol valasztod a taktikad az alkuhoz, nem utolsosorban nem mindegy, eppen negyed avagy eves zaras elott vasarolsz stb. (En 10-12 evvel ezelott eppen baromi nepszeru rendszereken ketszer is 40% feletti arcsokkenest vivtam ki az egyik legismertebb informatikai szallitonal az elso $1-2M kozotti arajanlathoz kepes, mert rajottem, hol passzolnak ossze a sales figurak, a sales engineer es az en erdekeim, ill a masodik esetben meg el is huztam plusz ket honappal az egeszet, mert tudtam, hogy jon az eves zarasuk, ami a bonusukat befolyasolhatja, es a masik ket gyarto is nagyon kapart, hogy kiusse oket.)
Egy ilyen atpolitizalt iparagban, mint a vedelemi, meg plane rengeteg dolog alakitja az arakat, es persze fogalmad nincs egyikrol sem, ahogy itt senkinek. Egeszen komoly arkulonbsegek adodhatnak latszolag trivialis avagy sosem publikalt faktorok miatt.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 395
11 399
113
Mielőtt ideléptem volna, tudtam, hogy az lesz az első mondatod hogy "szerintem nem kell több PZH". :D

Miért nem? Ha valami működő, bevált megoldás, hát ez az. Árban az RCH gondolom simán utóléri.

Akkor miért ne kellene?

Ráadásul a PZH2000 már rendszerben van, van hozzá háttér, van képzés, minden.
Illetve, amit meg csinálni kellene hozzá, mondjuk + beállók, stb. azt ugyan úgy meg kell csinálni más önjárónak is.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 791
8 664
113
Ráadásul a PZH2000 már rendszerben van, van hozzá háttér, van képzés, minden.
Illetve, amit meg csinálni kellene hozzá, mondjuk + beállók, stb. azt ugyan úgy meg kell csinálni más önjárónak is.
A PzH-val alapvetoen nem is az a gond, hogy qrva draga, de lassan is gyartanak le, minden ellentetelezes nelkul.
A HX3-alapu lenyege meg nem is az, hogy olcsobb lenne, hanem hogy elvileg gyorsan beindithato a gyartasa, raadasul hazai gyartasban, amivel arelonyt jelentene a PzHval szemben.
Igazsag szerint az ar most masodlagos, leginkabb csak a m ennyiseg miatt szamit, amelyik hamarabb kezdene el csorogni, az a jobb megoldas,plane, ha tobb jon belole ugyanolyan aron... fentiek alapjan az RCH a legrosszabb valasztasnak tunik, legalabbis perpillanat.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 207
113
Ráadásul a PZH2000 már rendszerben van, van hozzá háttér, van képzés, minden.
Illetve, amit meg csinálni kellene hozzá, mondjuk + beállók, stb. azt ugyan úgy meg kell csinálni más önjárónak is.
Ami azt illeti,az RCH a PzH elkatrészbázisára épül (a löveg rendszerei).Lényegében maga a tűzrendszer egy fullra automatizált PzH.
(szerintem a probléma is a full automatizáltsága-ha gond van az automatikával,akkor drasztikusan esik a harcértéke)
raadasul hazai gyartasban, amivel arelonyt jelentene a PzHval szemben.
Mi nem gyártanánk bele lópikulát se,max összeszerelnénk.És a Rába H sorozat 2000 utáni változatainak tükrében baromira nem biztos,hogy olcsóbb lenne az a hazai összeszerelés.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo