[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 495
67 940
113
Ahogy én gondolom,magát a löveget egy ilyen modernizálás tulajdonképpen nem is érintené.A lövegpk (tűzvezető)laptopját jelenti,egy BMS képes rádióhoz csatlakoztatva.
A lőszerek modernizálása meg viszonylag egyszerű.Egy okoska gyújtó máris preciziós végfázis korrigált gránátot csinál lényegében akármelyik orrgyújtós gránátbol.
Szóval nem dobnám ki a D20-t,de továbbra is csak másodhegedűsként tudok rá gondolni.Korszerű harcban szerintem csak akkor érdemes bevetni,ha már az ellenség ellentűzadó képességét valahogy leamortizáltuk.
Mert még mindig nem veszed te sem komolyan a T72D20 gondolatàt. Normàl taracknak rövid a D20 lôtàvolsàga? Lassan telepíthetô, csomagolható? Sok embert igényel a kiszolgàlàsa? Amúgy is igényel motoros eszközt a mozgatàsa? Mindre igen a vàlasz. Ellenben a tûzereje gyakorlatilag bàrmi elpusztítàsàra alkalmas, telitalàlattal a legmodernebb harckocsit is szétbassza HE-vel.

A T-72 ellenben mozgékony, gyors, terepjàró. Bôvíteni kell a pàncélzatàt, Strykeshield rà, hogy meglegyen a modern pàncéltörô rakétàk ellen is. Tûzcezetôrendszert neki D20 beépítéséhez, alacsony szögtartomànyhoz. Mert a T-72M1 sajàt fegyvere viszont alkalmatlan a legmodernebb harckocsik leküzdésére.

Szóval a kettô kombinàciójàval mindkét eszköz azt nyerné, amiben addig hiànyossàga van.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
856
4 719
93
Jó a D20, mert szovnet/orosz és kész.
Pont ebben a topikban 100+ hsz-en keresztül senki nem írt ilyet, szóval ez most olyan, mintha neked lenne az a fő érved, hogy azért rossz, mert orosz. o_O

Nem "jó" a D-20, de jelenleg csak ez "van". Ez a sajnálatos tény az, amiért van értelme (és talán szükséges is) arról gondolkodni, hogy miként lehetne legalább viszonylag hatékonyan használni - amíg nem kerül leváltásra.

Ha nem a szép haditerveknek megfelelően alakul és elhúzódik egy nem egyértelműen aszimmetrikus háború, akkor törvényszerűen jelentkezik a haditechnika mennyisége iránti igény. Azt pedig még a nálunk nagyságrendekkel tehetősebb haderők sem nagyon tudják megoldani kizárólag minőségi csúcstechnikával. (Aszimmetrikus helyzetekben pedig sokszor költséghatékonyabb is egy olcsó, igénytelen fegyver, mint a csúcstechnika.)

A magyarnál sokkal korszerűbb, erősebb, hatékonyabb (szvsz. példaértékűnek tekinthető) finn hadsereg legnagyobb számban (474 db!) rendszerben tartott lövege pont a szovjet eredetű D-30...

1024px-Põhjakonn_2021_%2851687958376%29.jpg


Láncos önjáróból pedig jelenleg még mindig a Gvozdika adja náluk a legnagyobb mennyiséget (74 db.):

1024px-122_PsH_Lippujuhlanpäivä_2013_1.JPG


Volt D-20-asuk is, a keletnémet forrásból beszerzett 126 db. löveget egészen 2017-ig tartották rendszerben...

1280px-Finnish_Artillery_Museum_032_-_D-30_%2826792356659%29.jpg


Persze nagyobb erszényből gazdálkodnak, katonai kiadásokra közel a dupláját költik, mint a Honvédség. Technikában viszont nem kétszer-, hanem négyszer-, ötször-, tízsszer annyit tartanak hadrendben. Igaz, náluk még van sorkatonai szolgálat is.
Mindenesetre szerintem a finnek jól csinálják, mert minőségi csúcstechnikából is van náluk mennyiség (96 db. K9 Thunder), és vontatott mennyiségi célszerszámból is bő 600 db. (Meg persze rakétatüzérség.)
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
856
4 719
93
Hát ami van abból kérdőjeles hogy mennyi feltámasztható.

De a 200-as mennyiség amit korábban írnak az nagyon durva tündérmese
Ha a PzH-ból 24 értelmezhető mennyiség akkor a D-20-ból kb. 60 db. a minimum, amivel lenne értelme dolgozni.
Ennyi csak maradt abból a 300+ból nem? :confused:

Egyes források 18-, illetve 12 db-ról írnak, de én úgy értelmezem, hogy ez a csapatoknál kint lévő, napi használatban lévő technika mennyisége, letárolva meg van még vagy tízszer-húszszor ennyi. A magyar Wikin van egy ilyen zárójeles megjegyzés, hogy "287 db raktáron hadrafoghatatlan" - de ezt nem tudom értelmezni. 2-3 éve még szó sem volt ilyesmiről, csak letárolásról. Mit jelent az, hogy hadrafoghatatlan? Miért vált azzá? Elérett a gumi a kerekén vagy szarrá ette a rozsda az egészet? Esetleg elveszett a raktár kulcsa?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 010
123 863
113
Ha a PzH-ból 24 értelmezhető mennyiség akkor a D-20-ból kb. 60 db. a minimum, amivel lenne értelme dolgozni.
Ennyi csak maradt abból a 300+ból nem? :confused:

Egyes források 18-, illetve 12 db-ról írnak, de én úgy értelmezem, hogy ez a csapatoknál kint lévő, napi használatban lévő technika mennyisége, letárolva meg van még vagy tízszer-húszszor ennyi. A magyar Wikin van egy ilyen zárójeles megjegyzés, hogy "287 db raktáron hadrafoghatatlan" - de ezt nem tudom értelmezni. 2-3 éve még szó sem volt ilyesmiről, csak letárolásról. Mit jelent az, hogy hadrafoghatatlan? Miért vált azzá? Elérett a gumi a kerekén vagy szarrá ette a rozsda az egészet? Esetleg elveszett a raktár kulcsa?
Szét is lett vágva el is lett adva. Megette a rozsda. A tömítések amik raktártban állnak meg a korukból adódóan széthullanak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 710
80 071
113
Ha a PzH-ból 24 értelmezhető mennyiség akkor a D-20-ból kb. 60 db. a minimum, amivel lenne értelme dolgozni.
Ennyi csak maradt abból a 300+ból nem? :confused:

Egyes források 18-, illetve 12 db-ról írnak, de én úgy értelmezem, hogy ez a csapatoknál kint lévő, napi használatban lévő technika mennyisége, letárolva meg van még vagy tízszer-húszszor ennyi. A magyar Wikin van egy ilyen zárójeles megjegyzés, hogy "287 db raktáron hadrafoghatatlan" - de ezt nem tudom értelmezni. 2-3 éve még szó sem volt ilyesmiről, csak letárolásról. Mit jelent az, hogy hadrafoghatatlan? Miért vált azzá? Elérett a gumi a kerekén vagy szarrá ette a rozsda az egészet? Esetleg elveszett a raktár kulcsa?
Szerinted mi bírja azt, ha 20 évig rohasztják?A Néphadsereg fegyverzetének azon része amit nem adtak el javarészt konkrétan szétrohadt.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 561
10 917
113
Cső így helyből. Meg szerintem a zár se.
Zárat szerintem tudnának, csövet is előmunkált darabokból (pl. az Aubert&Duval árul ilyeneket, de ki kellene piackutatni az itthoni lehetőségeket is mert gyanúsan akadna). Csillapítást, tömítéseket 100%.
Legfeljebb rövidebb a garantált élettartam.