Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Néhány Euronews hír magyarul ami érdekelhet minket.

Először a Portugáliai helyzet, ami jelenleg nagyon súlyos. Portugália népességileg velünk egyező nagyságú, 300 a napi covid-19 halálozás, az EÜ rendszerük megtelt. Ezért nem lehet nálunk (más EU-s országokhoz hasonlóan) lassan sem nyitni, mert a mostani kedvező helyzet heteken belül összeomlana, annyira, hogy a decemberinél is súlyosabbá válna. Ki kell várni az időt. A vakcina vásárlásainkkal és ezek majdani felhasználásával a legkedvezőbb helyzetbe kerülhetünk az EU-ban. Persze ehhez kell majd az oltási hajlandóság is !


Ezt a hírt direkt Gari figyelmébe ajánlanám, nézze meg többször is ! ;):p A favorizált nyugati gyártóid szerződés szegései az idegösszeomlás szélére sodorták Leyen-t, és brutális bíróságon keresztüli bírságok kiszabását és súlyos export korlátozások bevezetését is fontolgatják. Amúgy ebben a hírben nem szerepel, de az EB ellenőrei szinte megrohamozták a gyárat Leyen utasítására, hogy ellenőrizzék a gyártás darabszámát és a késztermékek kiszállításait, hogy tetten érjék a szerződésszegést. Bár tegnapi ez a tudósítás, de hirtelen kitört vakcinaháborúnak még koránt-sincs vége ! A tudósítás címe jelen esetben egyáltalán nincs eltúlozva, valóban nagyon keményen megy a csata a vakcinákért.


Ez a hír is nagyon érdekel minket, pláne a Görögorzági jelenléti oktatás bevezetésének hatásai miatt. Még csak ezután jönnek majd a hatásának a hírei. A görög kormány bízik az eredményben hogy nem lesz baj belőle, a pedagógusok pedig kongatják már a vészharangot, hogy nagy baj lesz a vége ennek a merészségnek. Én is szeretném ha diákok újra járhatnának iskolába, nálunk is, de ez jelenleg a penge élén táncolás lenne szerintem, úgy most ezt a kis időt bírják már ki májusig. Azért kísérjük majd figyelemmel a görög jelenléti oktatási kísérlet eredményét, mert sokat tanulhatunk belőle.

 
  • Tetszik
Reactions: bel

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 087
16 382
113
Persze hogy az. De "valami véletlen folytán" csak a narancsos ugrott fel.
véletlen = $$$
Vagy szimplán szar algoritmus és ellentétes hirdetéseket szór be.Én pl. sosem kaptam még narancsost egy full narancsos városban, de ferenc testvér hetente megjelenik az üzenőfalamon.

Arról lehet szó, hogy hol laksz, hány éves vagy, hova nyomod a lájkot. Saját "vásárolókat" fölösleges bombázni hirdetésekkel, ők úgyis megveszik a "terméket". Ha még nem vagy vásárló, érdemes megszórni a hirdetéssel, mert hátha azzá válsz. Egyébként kidobja valamelyik almenüben, miért téged targetel a reklám.

Bazzeg ha valaki ezt csinálja évtizedek óta , ebben van minden vagyona és tudása az mi a pöcsömet csináljon ? Te hasonló esetben mi a faxt tennél? Mert a "portfólió diverzifikálástól" még pont éhen döglenél ha nem értesz máshoz csak ahhoz amit vagy 30 éve csinálsz !

Megszakad a szívem de tényleg. Nem ért máshoz, miért nem? Mert nem tanult? Hja kérem, akinek szaktudása van és jól dolgozik arra most is ugyanakkora a kereslet. Amúgy - mihez ért? Mert én azt tapasztalom, hogy a magyar vendéglátásban 10-ből egy a színvonalas, a többi meg annyi hogy kiönti a piát és talán megtörli a pultot. Lásd körúti hánytatók. Az nem színvonal.

Ha tudja hogy beborult az ég, menjen el máshova dolgozni, addig húzza le a rolót, mondja föl a bérletit, legyen addig futár - kőművessegéd, anyagmozgató, szalagmunkás amíg átvészeli. Ha már se szakmája, se tudása nincsen.

Ja, hogy ezek racionális döntések lennének amikor az adott szektor épp bedőlni készül, de értem én, ő nem alkalmazkodik, a világ alkalmazkodjon hozzá, sőt, a társadalom mentse meg őt. Miért is kellene a vendéglátósokat megmenteni? Hiányszakma? Nincs kínálat? Stratégiai ágazat? Közhasznú talán? Itt nagyfaluban ahol Tibi atyánk szentélye is van, szó szerint egymást érik a turista és tinédzserhánytatók. A színvonaluk meg a nulla felé tendál, az árak meg a turistákra és yuppiekra vannak belőve.

Hülyére kereshették magukat az elmúlt években brit legénybúcsúkból, a felhalmozott tartalék hol van? A társadalmi hasznuk konvergál a nullához, az államháztartási hiány mélyponton, ezer más sokkal fontosabb szektor van, mint ezeket menteni.
 
M

molnibalage

Guest
Hülyére kereshették magukat az elmúlt években brit legénybúcsúkból, a felhalmozott tartalék hol van? A társadalmi hasznuk konvergál a nullához, az államháztartási hiány mélyponton, ezer más sokkal fontosabb szektor van, mint ezeket menteni.
Ebben egyet tudok érteni. Dőlt a pénz, de hová?
De azért halkan kérdem, ha holnap feltalálnák szuper botot, ami miatt nem kell jogász, akkor te 1 évben belül mondjuk tudnál mérnök lenni...?
Ma megjósolhatatlannak látszik, hogy mire lesz igény a munkaerőpiacon vagy bárhol.

Ha neked 10 éve mondják, hogy a számítógépek nagy semmi számolásának értéke lesz, akkor komolyan vetted volna? Én mondjuk most sem tudom.p
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
Mondjuk egy normális kultúrált kocsma vagy pub, és nem a sarki talponhányó, vagy a másiksarki késdobáló 3-4-5-10 ember munkáját jelenti. És nem kocsmárosné meg egyéb baromságok.

Azt gondolom, hogy az általad említett sok főt foglalkoztató vendéglátóipari egységek azok nem azok a tipikus falusi létesítmények. Falun gond lehet a munkanélküliség, aki a fővárosban él, annak azért sokkal-sokkal könnyebb munkát találnia.

Mellesleg én is olyan szektorban dolgozom, amit érintett a vírus miatti forgalomkiesés. Ezek a szektorok most, el kell fogadni, a túlélésre játszanak. Nekünk embereknek, meg tudni kell ehhez alkalmazkodni.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 087
16 382
113
Ebben egyet tudok érteni. Dőlt a pénz, de hová?

Lett belőle német préjmium, lízingelt i3 meg nagy ház, nagy törlesztővel.

De azért halkan kérdem, ha holnap feltalálnák szuper botot, ami miatt nem kell jogász, akkor te 1 évben belül mondjuk tudnál mérnök lenni...?
Ma megjósolhatatlannak látszik, hogy mire lesz igény a munkaerőpiacon vagy bárhol.

Hát, erre a jogi informatika színvonalát elnézve (90-es évek közepe kb.) kevés esélyt látok :D de tegyük fel. Mérnöknek biztos nem, ahhoz újra kellene kezdenem a matekot és egy mérnöki szakot elvégezni is jópár év lenne, nem is érné meg a befektetett energiát, azonkívül annyira nem érdekelt soha a matek. Ha érdekelt volna és láttam volna benne fantáziát, elvégeztem volna. De nem is ez a lényeg. Ha kell, elmegyek kubikusnak, adminisztrációba, végső esetben multis mókusnak, közszférába, teljesen mindegy, a munkától nem félek és nem nézek le semmilyen munkát, ha rendesen csinálják. Bőségesen elég képzettségem és képességem van, hogy bárhova elmenjek, ahol kell ember, és addig is bőséges tartalékom van, tavasszal az volt az első dolgom, hogy minden fölösleges kiadást leállítottam, felhalmoztam, várva hogy mi lesz ennek a kifutása.

Ha neked 10 éve mondják, hogy a számítógépek nagy semmi számolásának értéke lesz, akkor komolyan vetted volna? Én mondjuk most sem tudom.p

Az embert úgysem lehet pótolni, mert nincs olyan AI, ami jelenleg meg tudná csinálni. Azt sem hiszem, hogy a közeljövőben lesz.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Ebben egyet tudok érteni. Dőlt a pénz, de hová?
De azért halkan kérdem, ha holnap feltalálnák szuper botot, ami miatt nem kell jogász, akkor te 1 évben belül mondjuk tudnál mérnök lenni...?
Ma megjósolhatatlannak látszik, hogy mire lesz igény a munkaerőpiacon vagy bárhol.

Ha neked 10 éve mondják, hogy a számítógépek nagy semmi számolásának értéke lesz, akkor komolyan vetted volna? Én mondjuk most sem tudom.p

Hülyére kereshették magukat az elmúlt években brit legénybúcsúkból, a felhalmozott tartalék hol van? A társadalmi hasznuk konvergál a nullához, az államháztartási hiány mélyponton, ezer más sokkal fontosabb szektor van, mint ezeket menteni.
Igazából pont nem a pincérek, pultosok sírnak. Vagy tucatnyi ismerősöm van közüllük. Nem örülnek, de elfogadták, ez van. Olyannyira, h nem egy közúllük az idióta országos nyitás ellen foglalt állást.
A magyar vállalkozó meg fogalom a semmihez nem értő, adócsaló szinonímája. Nyilván tisztelet a kivételnek. Akik ma már talán a többség. De most se őket hallod sírni.


Falun gond lehet a munkanélküliség, aki a fővárosban él, annak azért sokkal-sokkal könnyebb munkát találnia.
Valójában a főváros rosszabb. Mert jellemzően vagy diákok, vagy tényleg szakképzett pultosok, pincérek akik kikerültek a semmibe. Öket meg nem fogja felszívni csak a szallag. Ott meg látom, én is az iparban dolgozom, nem nagyon van már szabad hely.
Szóval nem egyszerü ez.a
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
Ma megjósolhatatlannak látszik, hogy mire lesz igény a munkaerőpiacon vagy bárhol.

Hosszútávon valóban nehéz kitalálni. De ez a járvány egy átmeneti helyzet, biztosan nem fog örökké tartani.

Most pedig látható, hol van munkaerőhiány: mindenféle kiszállítás terén, vszeg a tisztítóiparban is, ill. eü területen. Mindenütt vannak olyan munkalehetőségek, ami komolyabb szaktudás nélkül is végezhetők. Értem én, hogy egy kocsmatulajdonosnak sem sikk a kétkezi munka, de aki nem hőzöng, hanem elfogadja a helyzetet és meg akar élni, annak azért vannak lehetőségei.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Kurfürst
M

molnibalage

Guest
Hosszútávon valóban nehéz kitalálni. De ez a járvány egy átmeneti helyzet, biztosan nem fog örökké tartani.

Most pedig látható, hol van munkaerőhiány: mindenféle kiszállítás terén, vszeg a tisztítóiparban is, ill. eü területen. Mindenütt vannak olyan munkalehetőségek, ami komolyabb szaktudás nélkül is végezhetők. Értem én, hogy egy kocsmatulajdonosnak sem sikk a kétkezi munka, de aki nem hőzöng, hanem elfogadja a helyzetet és meg akar élni, annak azért vannak lehetőségei.
Nincs ott semmiféle hiány. Ha kell ember azonnal ugrik futárkondi. Látszik is a "minőségen". A futárok nagy részén meg látszik, hogy mennyire alkalmasak...
Összevissza mennek fogalmuk nincs a városról, hogy merre kéne menni. A mai fiatalok teljesen alkalmatlanok a GPS nélküli közlekedésre.
Megy a hülye mögöttem a járdán, amikor az út szabad és az utca végén is felhajthatott volna járdára, hogy aztán menjen át a zebrán.
De hát mit vársz azoktól, akik nyikorgó bringával járják az utat? Arra nincs esze, hogy olajozza a drótszamarat.

Amúgy meg nem mindenki alkalmas futárnak. Mert mondjuk nincs bátorsága a Bp-i forgalomban mondjuk fél szemére vakon tekerni, amikor soha életében nem tekert. Meg vasággyal is 60 kg. Neki mit mondanál...? Hogy legyen futár? Ennyi erővel tolhatnád a dumát, hogy én meg legyek szumó birkózó...

Lett belőle német préjmium, lízingelt i3 meg nagy ház, nagy törlesztővel.



Hát, erre a jogi informatika színvonalát elnézve (90-es évek közepe kb.) kevés esélyt látok :D de tegyük fel. Mérnöknek biztos nem, ahhoz újra kellene kezdenem a matekot és egy mérnöki szakot elvégezni is jópár év lenne, nem is érné meg a befektetett energiát, azonkívül annyira nem érdekelt soha a matek. Ha érdekelt volna és láttam volna benne fantáziát, elvégeztem volna. De nem is ez a lényeg. Ha kell, elmegyek kubikusnak, adminisztrációba, végső esetben multis mókusnak, közszférába, teljesen mindegy, a munkától nem félek és nem nézek le semmilyen munkát, ha rendesen csinálják. Bőségesen elég képzettségem és képességem van, hogy bárhova elmenjek, ahol kell ember, és addig is bőséges tartalékom van, tavasszal az volt az első dolgom, hogy minden fölösleges kiadást leállítottam, felhalmoztam, várva hogy mi lesz ennek a kifutása.



Az embert úgysem lehet pótolni, mert nincs olyan AI, ami jelenleg meg tudná csinálni. Azt sem hiszem, hogy a közeljövőben lesz.

Remek. És egy 50 kg-os hölgy az mikor lesz kubikos?
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
T

Törölt tag 4082

Guest
mindenféle kiszállítás terén
Annál amit ott kap többet koldul össze. Ott is magyar vállalkozók vannak. Konkrétan futár ismi panaszkodott, hogy eddig legalább a borravalóból összejött pénz, most annyian vannak, hogy a címpénz+ borravaló talán a benzint visszahozza, és ugye ő alapból részmunkaidőben csinálta,de mindenkit így vesznek fel.

tisztítóiparban
Ugyan miért lenne?

Kőkemény szakmunka.

Nem, ez nem ilyen egyszerű sajnos. Ha melós vagy megszoptad. Részmunkák, meg alkalmi munkák vannak. De senki nem vesz fel állandóra.
Igazából a kormánynak kellett volna a vállalkozók tökére lépni, és akkor nem sunyizva lett vón a többség foglalkoztatva. És akkor a...
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
Mert mondjuk nincs bátorsága a Bp-i forgalomban mondjuk fél szemére vakon tekerni, amikor soha életében nem tekert. Meg vasággyal is 60 kg. Neki mit mondanál...? Hogy legyen futár?

Jó, nyilván aki félszemére vak, az erre pont nem alkalmas.
De önmagában a súly még nem probléma, lehet pl. autóval is futárkodni, főleg ha nem a belső kerületekről van szó.

De simán lehet bolti dolgozó is, rövidíthetné a pénztáraknál álló sort 18:45-kor. ;)

Meg kell élni a jég hátán is. Tudom, hogy nehéz, de ez most ilyen, túl kell élni.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 087
16 382
113
Remek. És egy 50 kg-os hölgy az mikor lesz kubikos?

Hölgyismerősöm a mélyből jött, kb/max. 50 kiló, volt kubikos, vagy valami mezőmunkás... aztán minden is. Minden munkát elvégzett, minden lehetőséget megragadott, tanult, előre jutott. Semmilyen munka nem szégyen, nem elmenni dolgozni, helyette sírni, na az szégyen.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Jó, nyilván aki félszemére vak, az erre pont nem alkalmas.
De önmagában a súly még nem probléma, lehet pl. autóval is futárkodni, főleg ha nem a belső kerületekről van szó.

De simán lehet bolti dolgozó is, rövidíthetné a pénztáraknál álló sort 18:45-kor. ;)

Meg kell élni a jég hátán is. Tudom, hogy nehéz, de ez most ilyen, túl kell élni.
Rövidíthetné, ha amúgy a boltok keresnének pénztárost. Csak nem teszik.
Van beteghordó meg segédővér meg takarító állás is. Nem kell mindjár intenzív szakápolóskodásban vagy anezt. aszisztensben gondolkodni.
Jó, te jobban benne vagy. Nálunk (vegyipar) pont az a helyzet, hogy nem keresnek takarítót, és végig nem is kerestek. Szallagra kisegítőket részmunkaidős hívunk pattanj, ha épp megoldható nélküled pápá alapon.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 557
10 245
113
V
Jó, te jobban benne vagy. Nálunk (vegyipar) pont az a helyzet, hogy nem keresnek takarítót, és végig nem is kerestek. Szallagra kisegítőket részmunkaidős hívunk pattanj, ha épp megoldható nélküled pápá alapon.
Megszűnt a munkaerő-hiány (nem a vegyiparban, úgy általánosságban)? Mondjuk ukrán vendégmunkás van a környező üzemekben bőven. Van külön ukrán műszak.
 
M

molnibalage

Guest
Hölgyismerősöm a mélyből jött, kb/max. 50 kiló, volt kubikos, vagy valami mezőmunkás... aztán minden is. Minden munkát elvégzett, minden lehetőséget megragadott, tanult, előre jutott. Semmilyen munka nem szégyen, nem elmenni dolgozni, helyette sírni, na az szégyen.
Szerinted kit vesznek fel kubikosnak ma? Szakképzettség nélkül? Úgy, hogy életerős férfiak is vannak? 50 kg*-os hölgyet.
Bocs, de ez bicskanyitogató.
Jó, nyilván aki félszemére vak, az erre pont nem alkalmas.
De önmagában a súly még nem probléma, lehet pl. autóval is futárkodni, főleg ha nem a belső kerületekről van szó.

De simán lehet bolti dolgozó is, rövidíthetné a pénztáraknál álló sort 18:45-kor. ;)

Meg kell élni a jég hátán is. Tudom, hogy nehéz, de ez most ilyen, túl kell élni.

Autóval? Persze, mert az ott van az ember zsebében. Meg fél szemére vakon? Bocs, te hülye vagy?
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
Rövidíthetné, ha amúgy a boltok keresnének pénztárost. Csak nem teszik.


van még jópár más is az élelmezés terén....

Tisztítóiparban:
Ugyan miért lenne?



Max 5 percet foglalkoztam vele, 255 nyitott állást dobott fel Budapestre, 8 általános végzettség volt az elgyetlen beállított követelmény.
A 4. oldalig futottam át a 13-ból.

De amúgy kezdünk nagyon OFF-ba menni, be is fejezem...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Kurfürst
T

Törölt tag 4082

Guest
V

Megszűnt a munkaerő-hiány (nem a vegyiparban, úgy általánosságban)? Mondjuk ukrán vendégmunkás van a környező üzemekben bőven. Van külön ukrán műszak.
Altalanosságban nem tudom. Nálunk, és úgy általában a Bpsti kozmetika/háztartási vegyiparban nincs munkaerőhiány jelenleg. Még válogatni is lehet a sorbanállók között. Decemberben volt, hogy a szallag mellett a kiszerelést csak szakács és pincér végezte


van még jópár más is az élelmezés terén....

Tisztítóiparban:




Max 5 percet foglalkoztam vele, 255 nyitott állást dobott fel Budapestre, 8 általános végzettség volt az elgyetlen beállított követelmény.
A 4. oldalig futottam át a 13-ból.

De amúgy kezdünk nagyon OFF-ba menni, be is fejezem...
Csak a Bartók Béla Budafoki felöli oldalán csak emlékezetből, csak ami előtt elmegyek 100+ ember. A másik oldal még több is. A Budafoki és a keresztutcák is vagy 50 minusz. És akkor jössz azzal, hogy találtál 255 álláshírdetést, aminek amúgy tapasztalatok alapján legalább a fele ha nem több kamu, bennragadt azért meghírdetett mert kell...

Bocs, én igazán nem tudom sajnálni a tulajdonosok nagy részét. De a munkásaikat igen. És az, hogy elbagatelizáljuk, hogy az amúgy nagyfaluban pont nem a szakképzetlen (vagy nem releváns területen szakképzett) munkaerőre jellemző munkaerőhiányra rászabadítunk 50 ezer + embert és annyi a reakció, hát miért nem talál munkát. Úgy hogy a többségúk nem sír, csak szeretne valami biztosat. Amit senkitől nem kap meg.