Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 575
11 173
113
Úgy tűnik, hogy van egy reményteljes hatóanyag a koronavírus okozta betegség kezelésére, ez a molnupiravir. Ez egy ribonukleozid-analóg molekula, ami a remdesivirhez és a favipiravirhoz hasonlóan gátolja az RNS-vírusok szaporodását. A tavalyi állatkísérletek eredményei alapján képes a légutakban a koronavírusok mennyiségét csökkenteni, és megakadályozni a fertőzés továbbadását. Nagy előnye, hogy a bélcsatornából felszívódó, szájon át adagolható hatóanyag.
 
W

Wilson

Guest

Kimászott az ablakon a kórház tetejére egy covidos beteg​

hír24

Tűzoltók hozták le azt az idős férfit, aki hétfő délután kimászott az ablakon a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Covid-osztályán, és az alatta levő tetőre jutott – írja a Bors.
Azt egyelőre nem tudni, mi volt a szándéka a cikkben Pali bácsiként emlegetett zavart férfinak. Egy ideig csak álldogált a tetőn, majd miután a kórház dolgozói hiába próbálták visszahívni, értesítették a tűzoltókat, akiknek végül sikerült rábeszélniük az együttműködésre, így férfi önként beszállt az emelőkosárba.
A szemközti házból és az utcáról is többen is végignézték a jelenetet. Kiabáltak neki, hogy nyugodjon meg, de akadt olyan is, aki hangosan biztatni kezdte, hogy ugorjon – mondta egy lakó.
A férfi nem adott tettére magyarázatot, a Bors úgy tudja, megviselte a Covid-osztály bezártsága. Tegnap hajnalban szállították át a Nyírő Gyula Kórházba, ugyanis ott van lehetőség a koronavírus-fertőzöttek pszichiátriai kezelésére.

Komolyan milyen lelke lehet annak az embernek aki arra bíztatja a tetőn egyensúlyozó ipsét,hogy ugorjon :(
 
  • Szomorú
Reactions: bel

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 021
66 477
113
Nah, tegnap este felment a lazam 39-re, lazcsillapito, hutozuhany, megittam 10 pohar teat ket ora alatt es lefekudtem izzadni. Az ejjel meg ittam 4 poharral, reggelre teljesen szetizzadtam magam es lassatok csodat 37,4 volt az eredmeny, napok ota nem volt ilyen keves. Most mertem ujra az elobb 37,1, de egyenlore nem merem elkiabalni...
Amugy doki nem irta fel a favipiravirt, azt mondta tul sok mellekhatasa van, maradjunk a tuneti kezeles mellett es kitartas.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 092
32 631
113
Jól mondta a thaiokhoz szakadt doki.

Az elején - vagy akár a nyáron - szigorú határzárral és kb. két hetes belső szigorítással/teszteléssel/kontakt kutatásal megfogható lett volna a vírus, ahogy az a távol keleten történt, és érdekes módon ott volt a legkisebb gazdasági visszaesés.

És meddig tartanád fenn a szigorú határzárat, itt Európa közepén?
 
M

molnibalage

Guest
Emlékeim szerint volt ilyen képzés nyáron. De akkor még a szakértők a masodik, harmadik hullámot gyengébbre várták mint az elsőt.
És ezt mi alapján várták, amikor már szeptember közepén látszott. hogy a második hullám is kb. 2 nagyságrenddel nagyobb lesz, mint a első?
Hm?
Nálunk kb. az őszi volt az első hullám. A tavaly tavaszi a korai lezárások miatt nagyon korlátozott járvány volt. A mostani tarolást meg a brit mutáns okozza, nah azt akkor nem is ismerték.
Igen, azt hívják első hullámnak. Azt, hogy egyesek játszanak a nevezéktannal senkit nem érdekel. Az már a második volt. Pont.
Mert februárban mki verte az asztalt, hogy nyissunk!
Ki az a "mindenki"?
Ennek megint semmi jelentősége, csak propaganda.
Nem, mert ahol csak 20-30 ember verődik össze, maszk nélkül akkor ott a brit mutáns láthatólag csúnya dolgot művel. Szóval nem, ez nem propi.
Ez nem érti meg a balfasz többség. Hogy már egy 30 fős tömeg is nagy, aki szarik mindenre. Aztán ezekből csak a 5-6 ember szétszórja mindenhol az egészet és csá. Így nem lehetséges a kontaktutatás. Látszik is a járvány terjedésén. Meg kibaszott fontos volt nyaralni menni külföldre és aztán szart sem tenni 2,5 hónapig.

Az eredmény ismert.

És meddig tartanád fenn a szigorú határzárat, itt Európa közepén?
Az olaszoknál mennyi ideig volt hard lock egyes területeken vagy most is? A tranizforgalom mehet, ami esszenciális, monitorzva és ennyi.
Annyira nevetséges az, hogy amíg a világ keleti felé az átlagpolgár felveszi a maszok és kontaktot kutatnak, ott nincs is ekkora baj,
Itt meg csak a matrázáns megy, hogy "ez lehetetlen".

LÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓFASZT

Csak erre kellett volna felkészülni nyáron. Meg nem lölöt és a NER lovagokat tömni pénzzel. Tudod, ha békét akarsz, akkor készülj a háborúra. Most az ellenség a vírus lett volna. Felkészült az ország erre?

LÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓFASZT
Pedig a nagyon enyhe első hullám errre adott 5 hónap haladékot.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 476
10 016
113
Nah, tegnap este felment a lazam 39-re, lazcsillapito, hutozuhany, megittam 10 pohar teat ket ora alatt es lefekudtem izzadni. Az ejjel meg ittam 4 poharral, reggelre teljesen szetizzadtam magam es lassatok csodat 37,4 volt az eredmeny, napok ota nem volt ilyen keves. Most mertem ujra az elobb 37,1, de egyenlore nem merem elkiabalni...
Amugy doki nem irta fel a favipiravirt, azt mondta tul sok mellekhatasa van, maradjunk a tuneti kezeles mellett es kitartas.
A favipiravírt azért kéne felírni azzonnal, mert
1. korán adva hatásos, akár csak az összes vírus elleni gyógyszer
2. eleimte szinte minden COVID enyhe tünetekkel jelentkezek, nem lehet tudni, melyik lesz rosszabb
3, mi az, hogy sok a mellékhatása? Magzatkárosító, és úgy kb. ennyi. Fogamzóképes nőnél óvatosság. A sok betegségben szenvedőket meg úgyis beküldik kórházba.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 575
11 173
113
Nah, tegnap este felment a lazam 39-re, lazcsillapito, hutozuhany, megittam 10 pohar teat ket ora alatt es lefekudtem izzadni. Az ejjel meg ittam 4 poharral, reggelre teljesen szetizzadtam magam es lassatok csodat 37,4 volt az eredmeny, napok ota nem volt ilyen keves. Most mertem ujra az elobb 37,1, de egyenlore nem merem elkiabalni...
Amugy doki nem irta fel a favipiravirt, azt mondta tul sok mellekhatasa van, maradjunk a tuneti kezeles mellett es kitartas.
Én a helyedben kardoskodtam volna mellette.
Enyhe és közepes fokú máj- és vesekárosodást eddig csak kevés számban fordult elő, és az is csak akkor, ha az előírtnál nagyobb dózisban alkalmazták.
A favipiravírt azért kéne felírni azonnal, mert
1. korán adva hatásos, akár csak az összes vírus elleni gyógyszer
2. eleimte szinte minden COVID enyhe tünetekkel jelentkezik, nem lehet tudni, melyik lesz rosszabb
3, mi az, hogy sok a mellékhatása? Magzatkárosító, és úgy kb. ennyi. Fogamzóképes nőnél óvatosság. A sok betegségben szenvedőket meg úgyis beküldik kórházba.
Van azért elég sok mellékhatása: bár hozzá kell tenni, hogy ezek mind mulandók.
 
  • Tetszik
Reactions: laiki

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 476
10 016
113
Én a helyedben kardoskodtam volna mellette.
Enyhe és közepes fokú máj- és vesekárosodást eddig csak kevés számban fordult elő, és az is csak akkor, ha az előírtnál nagyobb dózisban alkalmazták.

Van azért elég sok mellékhatása: bár hozzá kell tenni, hogy ezek mind mulandók.
Az Algopyrinek is sok mellékhatása lehet, melyben vannak végzetesek is. :)
 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 306
10 628
113
És ezt mi alapján várták, amikor már szeptember közepén látszott. hogy a második hullám is kb. 2 nagyságrenddel nagyobb lesz, mint a első?
Hm?

Igen, azt hívják első hullámnak. Azt, hogy egyesek játszanak a nevezéktannal senkit nem érdekel. Az már a második volt. Pont.

Ki az a "mindenki"?

Nem, mert ahol csak 20-30 ember verődik össze, maszk nélkül akkor ott a brit mutáns láthatólag csúnya dolgot művel. Szóval nem, ez nem propi.
Ez nem érti meg a balfasz többség. Hogy már egy 30 fős tömeg is nagy, aki szarik mindenre. Aztán ezekből csak a 5-6 ember szétszórja mindenhol az egészet és csá. Így nem lehetséges a kontaktutatás. Látszik is a járvány terjedésén. Meg kibaszott fontos volt nyaralni menni külföldre és aztán szart sem tenni 2,5 hónapig.

Az eredmény ismert.


Az olaszoknál mennyi ideig volt hard lock egyes területeken vagy most is? A tranizforgalom mehet, ami esszenciális, monitorzva és ennyi.
Annyira nevetséges az, hogy amíg a világ keleti felé az átlagpolgár felveszi a maszok és kontaktot kutatnak, ott nincs is ekkora baj,
Itt meg csak a matrázáns megy, hogy "ez lehetetlen".

LÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓFASZT

Csak erre kellett volna felkészülni nyáron. Meg nem lölöt és a NER lovagokat tömni pénzzel. Tudod, ha békét akarsz, akkor készülj a háborúra. Most az ellenség a vírus lett volna. Felkészült az ország erre?

LÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓFASZT
Pedig a nagyon enyhe első hullám errre adott 5 hónap haladékot.
A politikai részt nem kommentálom, mert alapvetően nem azon múlott ez a dolog szerintem, hogy mi van Lölővel és a NER lovagokkal. Mondhatni belefért volna a felkészülés mellettük is.
De ahogy talán már itt is írtam, az, hogy ellógták a nyarat, jól látszott az EESZT-vel kapcsolatos bővítéseknél. Minthogy fejlesztek HIS rendszert, amely kapcsolódik az EESZT-hez, első kézből tudom, hogy bár májusban elküldték a szerződés tervezetet azzal kapcsolatban, hogy milyen coviddal kapcsolatos bővítésekre, fejlesztésekre kérnek fel minket, rendszerszállítókat, mi visszaküldtük amit vissza kellett, utána szeptember közepéig semmi nem történt. Konkrétan semmi, sem szerződéskötés, de még a fejlesztéshez szükséges dokumentációk sem kerültek fel. Szeptemberben meg szóltak, hogy szeptember végéig el kell készülni a fejlesztésekkel és be kell üzemelni a partnereknél az új szoftvert, illetve mehetünk aláírni a szerződést. Végül szeptember végén még az EESZT éles rendszere sem állt készen a bővítésekkel. Nem hiszem, hogy más területeken sokkal jobb lett volna a helyzet.

Szóval alapvetően innen nézve az volt, hogy kormányzati szinten is bíztak benne, hogy megússzuk a továbbiakat, aztán amikor látszott, hogy mégsem, akkor elkezdtek némiképp kapkodva mindenfélét csinálni. Ami néha jól sült el, néha meg nem.
Nemzetközi összehasonlításban nem akarom lehúzni a kormányt, mert a többi ország vezetése sem volt jobb a hírek (és az ott élők beszámolói) szerint, tisztelet a kivételnek, de abszolút értékben azért valóban bőven lett volna lehetőség jobban felkészülni.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 021
66 477
113
Az oltás és a betegségen átesés is csak bizonyos ideig ad védettséget. Ha ez nem állítja le a vírus terjedését, akkor ezután folyamatosan oltani kell majd a teljes lakosságot? Ha így van, akkor mindannyian nagyon rábasztunk.
Kutyakat is oljak minden evben, hozza lehet szokni, ez legyen a legnagyobb baj. Viszont hogy ezt orokke egy allam se fogja finanszirozni az szerintem fix.
Ez a virus mar ezentul mindig itt marad, es mindig lesznek reszei a vilagunknak ahol fellangol, mutalodik. Muszaly lesz kotelezoen, rendszeresen oltani a lakossagot par even belul.
 
M

molnibalage

Guest
Az oltás és a betegségen átesés is csak bizonyos ideig ad védettséget. Ha ez nem állítja le a vírus terjedését, akkor ezután folyamatosan oltani kell majd a teljes lakosságot? Ha így van, akkor mindannyian nagyon rábasztunk.
Miért basznánk rá? Iskolás korodban is kaptál emlékező oltást.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 092
32 631
113
KSH adatok, egy hónappal ezelőttig vannak csak fenn:


Eszerint 2694 halott volt a 7. héten, ami nem kiugró, sőt influenza idején több volt a korábbi években (tavaly 2750, tavalyelőtt 3034, előző évben 3037 (gyak. ua.), 2017-ben 2991 (abban az évben erős influenzajárvány volt, de már lecsengőben), 2015-19 átlaga 2983,4.)
Február 15-21-i koronás halottak száma 593, ez alapján 2101 nem koronás halott jön ki idén a 7. hétre, ami 882-vel kevesebb, mint a 2020 előtti 5 év átlaga, 649-cel kevesebb, mint a tavalyi. Kérdés fogják-e felfelé helyesbíteni ezt az adatot.
 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 306
10 628
113
KSH adatok, egy hónappal ezelőttig vannak csak fenn:


Eszerint 2694 halott volt a 7. héten, ami nem kiugró, sőt influenza idején több volt a korábbi években (tavaly 2750, tavalyelőtt 3034, előző évben 3037 (gyak. ua.), 2017-ben 2991 (abban az évben erős influenzajárvány volt, de már lecsengőben), 2015-19 átlaga 2983,4.
Február 15-21-i koronás halottak száma 593, ez alapján 2101 nem koronás halott jön ki erre a hétre, ami 882-vel kevesebb, mint a 2020 előtti 5 év átlaga, 649-cel kevesebb, mint a tavalyi. Kérdés fogják-e felfelé helyesbíteni ezt az adatot.
Februárban közepén a 2. hullám lecsengése (vagy inkább ellaposodása) volt, a halálozás is elég visszafogott volt. A március lesz érdekes ezzel a harmadik hullámmal...
 
W

Wilson

Guest
Rusvai Miklós: Az oltás után legalább három hét kell a védettség kialakulásához

Egészségügyi szempontból további szigorításokra lenne szükség a koronavírus-járvány megfékezése érdekében, de figyelembe kell venni a gazdasági és a pszichológiai szempontokat is – mondta Rusvai Miklós víruskutató a Kossuth rádió reggeli műsorában. A szakember kitért arra is, hogy egyre fiatalabb betegek esnek áldozatul a járványnak, és ennek szerinte két oka is van. Egyrészt az idősebbek jórészt már megkapták az oltást, másrészt a nagy számok törvénye alapján egyre több a fiatal fertőzött, ezért egyre többen kerülnek lélegeztetőgépre és halnak meg.

SAJNOS ABBAN IS LÁT ÖSSZEFÜGGÉST, HOGY EGYRE TÖBB KORONAVÍRUSSAL FERTŐZÖTT ÉDESANYA VESZÍTI EL MAGZATÁT.

Ennek nem közvetlenül a koronavírus az oka, hiszen a gyermek nem kapja el, sokkal inkább az anya szervezetében kialakult tartós láz és nem megfelelő oxigénellátás vezet tragédiához − magyarázta a szakember.

Rusvai Miklós beszélt arról is, hogy vannak olyan esetek, amikor valaki megkapta az oltást, aztán mégis megbetegedett. Hangsúlyozta: a védőoltás nem véd a fertőzés ellen, csak megakadályozza a súlyos betegséget és a halálozást. A védőoltás beadása után legalább három hétnek kell eltelnie, mire kialakul a megfelelő védettség.

A VAKCINA SZÁZBÓL KILENCVEN ESETBEN MEGAKADÁLYOZZA A SÚLYOS BETEGSÉGET, DE A MARADÉK TÍZ EMBER ESETÉBEN A SZERVEZET NEM REAGÁL MEGFELELŐen A VÉDŐOLTÁSRA.

Ez lehet az oka, hogy valaki az oltás beadása után is megbetegszik − emelte ki Rusvai Miklós, aki elmondta: a vakcinázott emberek között elhalálozásra nincs példa Magyarországon.

A szakember beszélt az újonnan elfogadott két vakcináról is, amelyek közül egyik sem ismeretlen a magyar lakosság számára. Az indiai vakcina, a Covishield az AstraZeneca vakcinája, ami semmiben nem különbözik a már ismert oltóanyagtól, csupán a gyártó ország más. A Convidecia vagy CanSinoBIO Ad5-nCoV nevű Covid–19 elleni oltóanyag gyártástechnológiája az AstraZeneca-, a Szputnyik V és a Johnson & Johnson vakcinákéhoz hasonló, ugyanúgy egyadagos, ugyanazt tudja, az adagolása is hasonló.

Rusvai Miklós szerint nőtt a bizalom a vakcina iránt, ahogyan a betegségtől való félelem is. Aki tájékozódik, az tudja, hogy

a harmadik hullám veszélyesebb, Magyarországon pedig az egyik legrosszabb a helyzet.

Mint mondta, az emberek közvetlen környezetében egyre több a beteg, mindenkinek van olyan ismerőse, aki átesett a betegségen vagy belehalt a betegségbe, ezért tudják, hogy a védettséget csak a vakcinákkal lehet elérni. Mindegyik oltóanyaggal szemben volt bizonytalanság, de ezek megszűntek, és már nagyon kevesen vannak olyanok, akik visszautasítják a felajánlott oltóanyagot. Egyedül az AstraZenecával szemben csökkent a bizalom, de ez a vakcina sem okoz semmilyen problémát, és kivédhetők a mellékhatások − tette hozzá a víruskutató, aki egy új gyógyszerről is beszélt, ami hasonló a favipiravirhoz. A molnupiravir egy újabb kísérleti gyógyszer, ami lassítja a vírus szaporodását, de nem gyógyítja a betegséget. Gyógyulás csak a korai fázisban megkezdett kezelésből várható el.

Index
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Ostorozzuk a kormányt meg az orvostársadalmat (megjegyzem jogosan, hogy nem történtek meg a kapacitásképzések, szakmai átképzések amíg nyugi volt), de most jutottak hirtelen eszembe a patikusok, hogy eleinte nagy nyüszögés volt, hogy át kéne térni a kiadóablakos kiszolgálásra, és most már több mint egy éve ennek, és nyoma sincs sehol, most sem, a harmadik hullám csúcsa felé vezető úton sem, amikor tombol a járvány...
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan

Gari

Well-Known Member
2020. szeptember 13.
543
1 538
93
Miért basznánk rá? Iskolás korodban is kaptál emlékező oltást.
De nem kellett évente a teljes lakosságot beoltani, ez az oltási projekt egyedülálló az emberiség történelmében.
A szájon át / orrspray formában szedhető vakcinák fejlesztése nagyon bíztató, mert nem lehet az EÜ ellátórendszer jelentős részét folyamatosan oltásra fenntartani.
 
T

Törölt tag 2822

Guest
Kutyakat is oljak minden evben, hozza lehet szokni, ez legyen a legnagyobb baj. Viszont hogy ezt orokke egy allam se fogja finanszirozni az szerintem fix.

Nem tudom, nem olyan drága a vakcina, hogy ezt átterheljék a lakosságra. Szerintem pitiáner dolog lenne. Évente egy oltás kb tíz ezer forint per fő. Itt most próbáltam egy átlagos árat belőni a jövőre nézve vakcinától függően, most például léteznek ettől olcsóbbak is.