R-77 / AA-12 Adder (Vympel,Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 847
113
Azért a beszélgetésből jól látszik az hogy mennyire bonyolult dolog a légi harcászat :)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Fip amiről te beszélsz, az a LOAL képesség. Infravörös rakétáknál csak most kezd elterjedni és tudtommal az oroszoknak nincs ilyen.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
emel

Biztos, hogy a SARH-nak folyamatos megvilágítás kell?
Nem repülhet úgy egy SARH, mint egy ARH?
Robotpilótával, pályakorrekcióval a célgép közeléig, aztán a céltól 10-15 km-re történik csak meg a külső megvilágítás. Ez nem lehetséges?

Capslock

Elméletileg minden megoldható, csak ehhez bele kell integrálni egy robotpilóta-rendszert, és az azt kiszolgáló energia-ellátást, ami az irányítás/pályakorrekció nélküli szakaszokon stabilizálja a rakéta repülési irányát (giroszkópok, kormánygépek + energia-ellátás). Ez mind plusz térfogat és plusz súly, viszont ha ezt elég kicsiben meg tudod csinálni, akkor már csak a kis aktív radar kell a rakéta orrába, és kész az aktív vezérlésű rakétád! HA meg tudod csinálni, HA van rá pénz és ember, HA a vadászgép fedélzeti radarját is át tudod hozzá alakítani, szóval HA-HA-HA.....
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Szóval te 2 géppel értél el annyit vagy annyit se mint a másik oldal 1 géppel. Ez neked semmi? Ne viccelj már. Az bődületes nagy előny ha neked 2 gép kell ahhoz, hogy az én 1 gépemmel kezdj valamit.

Gondolom te is érzed, hogy ez erős csúsztatás. Van 2 géped aktív és 2 félaktív rakétákkal egymás ellen. Mindegyik gépen ugyanannyi rakéta van. A rakéták kinematikailag ugyanazt tudják.

A félaktív rakétás gépek beállnak úgy, hogy az első bemegy garantált megsemmisítési zóna közelébe és indít, majd kifordul, míg a hátul maradó meg alávilágít a rakétáknak. Egyiket sem tudja elérni az elenfél rakétája. Ezután a korábban elöl lévő lesz a hatásó és a korábban hátul lévő az első. Mindkét gép fel tudja használni az összes rakétáját úgy hogy az indítás után azonnal ki tud fordulni.

Mit csinálhatnak az aktív rakétás gépek? Pont ugyanezt, pont ugyanakkora kockázattal. Annyi a különbség, hogy nekik nem kell helyet cserélni.

Ezzel szemben ha csak 1 aktív rakétás géped van, akkor papírforma szerint vesztett, mert az ellenséges géppár dupla annyi rakétája elég előnyt ad nekik a felülkerekedéshez.

Tehát nem azonos 1 aktív rakétás gép harcértéke 2 félaktív rakétáséval.

Ebben a helyzetben (mármint a 2-2 elleni felállásban szemből) nem az dönt, hogy milyen irányításúak a rakéták, hanem az, hogy kinek jobb a taktikája, kinek van több üzemanyaga, kinek van több rakétája, kinek van nagyobb hatótávolságú rakétája, kit támogat a földi légvédelem és a földi radarok, stb...

Viszont ha az elől lévőket sakkban tartják akkor gyakorlatilag fölöslegesen vannak ott és nem tudnak érdemben hozzájárulni a harchoz, az ellenség vadászainak egy részének lefoglalásán kívül.

Az hogy ki kit tud sakkban tartani nem az irányítási módtól függ. Attól függ, hogy ki tudja távolabbról indítani a rakétáit. Vagy ki kockáztat meg egy távolabbi indítást annak reményében, hogy az ellenséges gép csak a garantált megsemmisítési zóna határán fordul ki, ami már késő neki. Vagy kinek van több rakétája.

Az elöl lévő gépek indítják a rakétáikat. Már miért lennének ott fölöslegesen?

Arról meg szó se, hogy az nagyon nem biztos, hogy +X távolságról is célra tudsz vezetni valamit. Simán lehet, hogy az ECM hazavágja mert túl messze van.

Csakhogy ez az aktív radaros rakétákra is igaz. Sőt még inkább igaz, mert a félaktívak távolabbról fognak be. Ha mindkét esetben X az MCG irányítási határa és az aktív rakéta befogási határa Y, a félaktívé meg Y + 10 km, akkor az aktív rakéta vezérlési határa X+Y, a félaktívé meg X+Y+10.

Pontosítok. Az RWR nem tudja, hogy indítás történt, addig amíg az ARH be nem kapcsolja a saját radarját.

Ellenben ez egy pilótára közel sem igaz. Amennyiben ismeri az indító gép helyzetét és valamekkora időközön keresztül figyeli az indítást megelőzően és közben illetve utána, a manőverek alapján az esetek legnagyobb részében fel lehet ismerni azokat a pontokat, ahol a másik fél részéről a legvalószínűbb egy rakéta indítása.

Ez nem azt jelenti, hogy biztos akkor indított, amikor te gondolod, de nem is ez a lényeg. A helyzetkép alapján egyszerűen te tudod, hogy mikor vannak a legjobb tüzelési helyzetek. Ha 60 fokos crankból indít akkor körbe röhögöm mert az energia legnagyobb része arra fog elmenni hogy beforduljon a rakéta..

Persze ehhez feltételeztem egy ésszerűen kiegyenlített helyzetet ahol mindkét fél óvatosan fog repülni. Ha 15 percig egyenesen repül akkor nyilván fingod nem lesz róla, hogy mi van. :)

Ez így van, de kiegészíteném. Maguk a rakéták sem láthatalanok a radar számára. A radarkeresztmetszetük szemből 0,01-0,03 m2 körüli. Abból a távolságból, ahonnan jellemzően egymásra lövöldöznek, a jobb radarok képesek befogni a rakétákat. Amíg azok extrém mértékben fel nem gyorsulnak, addig a sebbeségük sem akadálya az észlelésnek. Ha meg indítás után emelkedni kezdenek, akkor még nagyobb radarkeresztmetszetet mutatnak (törzs, szárnyak, vezérsíkok és az ionizált csóva ferdén). Ahhoz meg követés közben elég sűrűn pásztáznak a radarok, hogy az indítás utáni másodpercekben többször és átsöpörjenek a rakétán. Tehát az indítás egy jobb radaron be is villan.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
<blockquote rel="fip7">Biztos, hogy a SARH-nak folyamatos megvilágítás kell?
Nem repülhet úgy egy SARH, mint egy ARH?
Robotpilótával, pályakorrekcióval a célgép közeléig, aztán a céltól 10-15 km-re történik csak meg a külső megvilágítás. Ez nem lehetséges?

A régi SARH-ok, mint az AIM-7M, R-27R, illetve a '90-es évekbeli R-27ER nem képesek erre. Szerintem valami MCG-vel kombinálva megoldható lenne, de ugyanezt ARH-val is meg lehet csinálni szóval szerintem ha erre igény lesz akkor abba az irányba fognak menni.</blockquote>

Te is, meg Molni is úgy írkáltok, mintha az R-27ER-ben nem lenne MCG. Pedig pár oldallal ezelőtt még a hatótávolsága is kiírásra került Mig-29-el együttműködve.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
<blockquote rel="fip7">blaze

Csak azért kérdem, mert az oroszok nagyon régóta képesek ARH-t gyártani. De lehet úgy ítélték meg, hogy túl drága. Viszont attól még egyes fejlesztési elemeket, amik nem kerülnek sokba, átrakhattak a SARH rakétáikba.
Igazából az R-27ER-nek is így lenne csak értelme.

Nem tudom, nem igazán van róla semmi információ. Hallottam olyat, hogy az ER-t tovább fejlesztették közben és állítólag képes ilyenre, de nem igazán lehet tudni. </blockquote>

Aki nem olvas, annak tényleg kevés az info. Pár oldallal ezelőtt Ghostrider meg én nem csak megadtuk az orosz forrásokat, hanem bemásoltuk és le is fordítottuk.

Az ER változatnak nem lett volna értelme MCG nélkül, mert a fej nem fog be olyan távolságból, mint amilyenre a rakéta elrepül. Kezdetektől fogva van benne MCG.

Csak az alap R-27-ben nincs.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Fip amiről te beszélsz, az a LOAL képesség. Infravörös rakétáknál csak most kezd elterjedni és tudtommal az oroszoknak nincs ilyen.

Ehhez képest az R-27ET is LOAL, az R-77T is az és az R-74M (alias RVV-MD) is.

Legeljebb azon lehet vitatkozni, hogy hány darab van nekik ezekből bevethető állapotban.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
emel

Biztos, hogy a SARH-nak folyamatos megvilágítás kell?
Nem repülhet úgy egy SARH, mint egy ARH?
Robotpilótával, pályakorrekcióval a célgép közeléig, aztán a céltól 10-15 km-re történik csak meg a külső megvilágítás. Ez nem lehetséges?

Az összes jelenlegi R-27 SARH rakétánál pontosan ez történik, a félaktív rakéta végig a repülőgéptől kapott pályakorrekciós jelek alapján repül és csak a végső fázisban kell alávilágítani neki radarral.

R-27/R1/T1 új verziókról nincs infó, ahogy az aktív R-27/P/EA-ról sem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 847
113
emel

Azért egy használható aktív radar+kiszolgáló eszközei bonyolultabbak és drágábbak szerintem, mint egy robotpilóta.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Fip amiről te beszélsz, az a LOAL képesség. Infravörös rakétáknál csak most kezd elterjedni és tudtommal az oroszoknak nincs ilyen.
Az a legszebb az egészben, hogy simán benne van az, hogy nem jól tudod.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 868
113
Akartok forrást? Adok forrást.:)
R-27R,R-27T,R-27RE,R-27TE, R-27AE/ER(aktív radaros)
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 868
113
Akartok forrást? Adok forrást.:)
R-27R,R-27T,R-27RE,R-27TE, R-27AE/ER(aktív radaros)

Néhány forrás
http://www.airwar.ru/weapon/avv/r27.html
http://bastion-karpenko.narod.ru/R-27.html
http://www.militaryrussia.ru/blog/topic-103.html
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
emel

Azért egy használható aktív radar+kiszolgáló eszközei bonyolultabbak és drágábbak szerintem, mint egy robotpilóta.

Pontosan, valószínűleg ezért is ritkábbak az aktív radarvezérlésű rakéták, közel sem mindenki engedheti meg magának (és ráadásul még az se biztos, hogy bárkinek el is adják). Ráadásul az aktív vezérlésű rakétákon a robotpilótát sem lehet megspórolni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 847
113
emel

Ezért gondolom, hogy az oroszok a köztes megoldást választották.
Fél aktív rakéta+robotpilóta. Ez olcsóbb, mint az ARH mégis jelentősen megnöveli a régi SARH rakéták képességeit.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Azért is kértem forrást laikitől...

Boki írt néhányat. Én is írtam kettőt november 28-án (a militaryrussia-t, amit Boki is és a gyártó, Vympel oldalát). Ghostrider is írta ezek mellett az Ugolok Nyeba-t.

Mivel oroszul van a nagy részük, ezért le is fordítottam:

Дальность действия канала радиокоррекции (МиГ-29) (pályakorrekciós rádió adatközlés hatótávja M-29 esetén) - до 50 км

November 28. 16:18-as hozászólás a 91. oldalon.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Mindenképpen olcsóbb, helyet is meg lehet vele takarítani(ami ugye az oroszok miniatürizálási képességeit ismerve, nagyon nem mindegy nekik), s tényleg Laiki már jól összeszedetten leírta helyettem, hogy az ARH-s gép az 2x annyit ér mint a SARH, az miért nem igaz, én leírtam, hogy egy taktikai több lépcsőben repüléssel alá lehet világítani a másik gépéről indított rakétának, kb. azonos kinematikai hatótávnál, ahogy leírták előttem is, sanszosan NEM ez fog dönteni, hogy ARH vagy SARH rakéta van e rendszer szinten. Jó taktikával, létszámfölénnyel, védekező helyzetben, saját térfélen játszva, egy akár SARH rakétákkal felszerelt RuaF ellen, bizony keserédes lenne az a pirula, amit be kéne nyelni, igen sok ARH-s rakétákat használó légierőnek. Ez alól talán az az USAF az egyetlen kivétel a világon, a Raptor flotta miatt. De az meg tudjuk hogy mit jelentene, automatikusan...
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
A félaktív rakétás gépek beállnak úgy, hogy az első bemegy garantált megsemmisítési zóna közelébe és indít, majd kifordul, míg a hátul maradó meg alávilágít a rakétáknak. Egyiket sem tudja elérni az elenfél rakétája.

Te hol élsz? Az egyik oldalról a gép berepül NEZ-en belülre és az ellen meg közbe pipázik? Ne röhögtess. Az első gép szart se fog tudni csinálni mert a NEZ-en kívüli ARH indítások simán arra késztetik, hogy meneküljön. Mire a SARH veszélyes lenne addigra az ARH bőven aktív fázisban lesz ha korábban indították, ahogy mondtam, akkor meg kiröhögi az indítást mert tökmindegy.

Ezzel szemben ha csak 1 aktív rakétás géped van, akkor papírforma szerint vesztett, mert az ellenséges géppár dupla annyi rakétája elég előnyt ad nekik a felülkerekedéshez.

Ha meg 1 v 1 van akkor beszoptad. Na akkor mivan? Teljesen mindegy, hogy a géppár Iceman meg Maverick mindig van olyan helyzet amikor belátható időn belül csak magadra számíthatsz. Egyébként a leírt taktika egy klasszikus, boxingnak hívják. Rengetegszer használtam már, azt leszámítva, hogy nem a másik gép vezeti rá a rakétát. Egy a gond, ha valaki rossz irányból támad akkor borul az egész. Ez ARH gép esetén nem igaz mert az ilyen felállásban egymagában is képes harcolni, nem úgy mint a SARH páros. Hiába van 2 géped ha abból az egyik a semmiben van a másik meg egyedül képtelen érdemleges fenyegetést nyújtani.

Ha kurva sok géped van akkor nyilván mindegy de mondjuk egy olyan 20-30 gép fölött már olyan eszement koordináció kell, hogy az nagyon nehezen fog menni, főleg annyi órával amit az átlag pilóta repül. Még ha datalinken látja is, hogy mi a tök van, meg esetleg rádión vagy szintén datalinken kijelölik, hogy mit kell csinálni, akkor is olyan brutális káosz van, hogy 1-2 elől-hátul helycsere után az egész flotta össze vissza fog állni. Erre láttam már bőven példát szimulátorban. Na ilyenkor van az, hogy borul minden, és csak az számít, hogy milyen a helyzetkép a fejedben, meg hogy mit tud a gép.

Ebben a helyzetben (mármint a 2-2 elleni felállásban szemből) nem az dönt, hogy milyen irányításúak a rakéták, hanem az, hogy kinek jobb a taktikája, kinek van több üzemanyaga, kinek van több rakétája, kinek van nagyobb hatótávolságú rakétája, kit támogat a földi légvédelem és a földi radarok, stb...

Na ne mondd. Most akkor csináltunk egy stratégiát ami 1 v 1 ben töredékét tudja az eddiginek, minden más helyzetben meg maximum ugyanazt. :)

Az hogy ki kit tud sakkban tartani nem az irányítási módtól függ. Attól függ, hogy ki tudja távolabbról indítani a rakétáit. Vagy ki kockáztat meg egy távolabbi indítást annak reményében, hogy az ellenséges gép csak a garantált megsemmisítési zóna határán fordul ki, ami már késő neki. Vagy kinek van több rakétája.

Ha jelentős technológiai különbség van a 2 oldal között akkor értelmetlen az egész. Ha az én rakétám 2x olyan messzire megy mint a tied akkor teljesen mindegy hogy mit csinálsz amíg látlak..

Az elöl lévő gépek indítják a rakétáikat. Már miért lennének ott fölöslegesen?

Mert a legelső indítás után max. menekülni tudnak. Ha befordul akkor meg a sült galamb helyett az ARH fog a szájába repülni. Ha NEZ-ig vár az első gép az indítással addigra az ellen vagy kifordult vagy olyan hamar kifordul, hogy soha nem fog oda érni a rakéta.

Aki nem olvas, annak tényleg kevés az info. Pár oldallal ezelőtt Ghostrider meg én nem csak megadtuk az orosz forrásokat, hanem bemásoltuk és le is fordítottuk.

Az ER változatnak nem lett volna értelme MCG nélkül, mert a fej nem fog be olyan távolságból, mint amilyenre a rakéta elrepül. Kezdetektől fogva van benne MCG.

Csak az alap R-27-ben nincs.

Van jobb dolgom is, mint hogy reggeltől estig random forum oldalakat olvassak. Amit idáig láttam az alapján nem tud ilyet, de nem azt mondtam, hogy mindent láttam.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
<blockquote rel="laiki">A félaktív rakétás gépek beállnak úgy, hogy az első bemegy garantált megsemmisítési zóna közelébe és indít, majd kifordul, míg a hátul maradó meg alávilágít a rakétáknak. Egyiket sem tudja elérni az elenfél rakétája.

Te hol élsz? Az egyik oldalról a gép berepül NEZ-en belülre és az ellen meg közbe pipázik? Ne röhögtess. Az első gép szart se fog tudni csinálni mert a NEZ-en kívüli ARH indítások simán arra késztetik, hogy meneküljön. Mire a SARH veszélyes lenne addigra az ARH bőven aktív fázisban lesz ha korábban indították, ahogy mondtam, akkor meg kiröhögi az indítást mert tökmindegy.


Ezzel szemben ha csak 1 aktív rakétás géped van, akkor papírforma szerint vesztett, mert az ellenséges géppár dupla annyi rakétája elég előnyt ad nekik a felülkerekedéshez.

Ha meg 1 v 1 van akkor beszoptad. Na akkor mivan? Teljesen mindegy, hogy a géppár Iceman meg Maverick mindig van olyan helyzet amikor belátható időn belül csak magadra számíthatsz. Egyébként a leírt taktika egy klasszikus, boxingnak hívják. Rengetegszer használtam már, azt leszámítva, hogy nem a másik gép vezeti rá a rakétát. Egy a gond, ha valaki rossz irányból támad akkor borul az egész. Ez ARH gép esetén nem igaz mert az ilyen felállásban egymagában is képes harcolni, nem úgy mint a SARH páros. Hiába van 2 géped ha abból az egyik a semmiben van a másik meg egyedül képtelen érdemleges fenyegetést nyújtani.

Ha kurva sok géped van akkor nyilván mindegy de mondjuk egy olyan 20-30 gép fölött már olyan eszement koordináció kell, hogy az nagyon nehezen fog menni, főleg annyi órával amit az átlag pilóta repül. Még ha datalinken látja is, hogy mi a tök van, meg esetleg rádión vagy szintén datalinken kijelölik, hogy mit kell csinálni, akkor is olyan brutális káosz van, hogy 1-2 elől-hátul helycsere után az egész flotta össze vissza fog állni. Erre láttam már bőven példát szimulátorban. Na ilyenkor van az, hogy borul minden, és csak az számít, hogy milyen a helyzetkép a fejedben, meg hogy mit tud a gép.

Ebben a helyzetben (mármint a 2-2 elleni felállásban szemből) nem az dönt, hogy milyen irányításúak a rakéták, hanem az, hogy kinek jobb a taktikája, kinek van több üzemanyaga, kinek van több rakétája, kinek van nagyobb hatótávolságú rakétája, kit támogat a földi légvédelem és a földi radarok, stb...

Na ne mondd. Most akkor csináltunk egy stratégiát ami 1 v 1 ben töredékét tudja az eddiginek, minden más helyzetben meg maximum ugyanazt. :)

Az hogy ki kit tud sakkban tartani nem az irányítási módtól függ. Attól függ, hogy ki tudja távolabbról indítani a rakétáit. Vagy ki kockáztat meg egy távolabbi indítást annak reményében, hogy az ellenséges gép csak a garantált megsemmisítési zóna határán fordul ki, ami már késő neki. Vagy kinek van több rakétája.

Ha jelentős technológiai különbség van a 2 oldal között akkor értelmetlen az egész. Ha az én rakétám 2x olyan messzire megy mint a tied akkor teljesen mindegy hogy mit csinálsz amíg látlak..

Az elöl lévő gépek indítják a rakétáikat. Már miért lennének ott fölöslegesen?

Mert a legelső indítás után max. menekülni tudnak. Ha befordul akkor meg a sült galamb helyett az ARH fog a szájába repülni. Ha NEZ-ig vár az első gép az indítással addigra az ellen vagy kifordult vagy olyan hamar kifordul, hogy soha nem fog oda érni a rakéta.

Aki nem olvas, annak tényleg kevés az info. Pár oldallal ezelőtt Ghostrider meg én nem csak megadtuk az orosz forrásokat, hanem bemásoltuk és le is fordítottuk.

Az ER változatnak nem lett volna értelme MCG nélkül, mert a fej nem fog be olyan távolságból, mint amilyenre a rakéta elrepül. Kezdetektől fogva van benne MCG.

Csak az alap R-27-ben nincs.

Van jobb dolgom is, mint hogy reggeltől estig random forum oldalakat olvassak. Amit idáig láttam az alapján nem tud ilyet, de nem azt mondtam, hogy mindent láttam.

</blockquote>
Komolyan mondom, hogy azt nem értem, hogy TE mit nem értesz azokon a dolgokon, amit Laiki leírt. Olyan érthető, és logikus, hogy nem látom azt, hogy hol nem lehet érteni. A földi előrejelző, meg Awacs-ek korában, nem nagyon tudok olyat elképzelni, hogy csak az számít, mit tud az adott vadászgép, mint szituáció. Hálózat alapú hadviselés az új szlogen, legalábbis nekem ilyesmit magyaráztak pár éve... Megvan már amúgy, Molni a BMS 4.33 as, te meg a DC-s, ugye? Gondolom erre jött a rengetegszer kipróbáltam már, nem egy HuAF os pilótát tisztelhetünk meg személyedben...
Ez is érdekes, hogy első kis blokkban azt állítod, hogy első SARH gép NEZ határán "szart sem fog tudni csinálni". Hát, sokat valóban nem, max ellövi azt a 2-3 szalvót, Orosz doktrina szerint szalvónként 2 rakétával kb, s kifordul... Második blokkban, 1v1 et nézve, szerintem ott járunk legközelebb az igazsághoz, tisztán itt érzem én a legnagyobb előnyét az ARH rendszernek az SARH -al szemben. De ez sem áthidalhatatlan, és nem kukázza a másikat...
Sok vs soknál, eszement koordináció, és nagy összeszokottságra, azt tudom mondani, gyakorolni kell, tény. Sanszosan gyakorolják is. S ez már, inkább olyan faktor, hogy mennyire megy, mint a puszta SARH vs ARH rendszerbeli képességek. S igen, csinálhatsz így egy stratégiát, ami 1v1 ben kevesebbet, sok vs sok ban meg max. ugyan azt tudja, mint a másik. Csak töredék annyiba kerül a rakéta, és egyszerűbb repülőgép avionika is tudja. Azért ezt talán belátod, nem rossz dolog, ugye? Főleg úgy, hogy találgass, egy légi háborúban mi alakul ki általában, 1v1, vagy sok vs sok? A hamar kifordul indítás után az első gép, akkor nem ér oda a SARH rakéta, az nekem azt súgja, hogy tényleg nem érted, hogy mi a második lépcső rávezetéssel kapcsolatos feladata. SEMMI köze az első, indító lépcsőnek a rávezetéssel, még a radart sem kell hogy bekapcsolják. Csak indítanak, és pozíciót váltanak.