Űrkutatás

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
11 414
4 757
113
  • Vicces
Reactions: Pogány

altx

Well-Known Member
2019. január 13.
3 122
7 564
113
Hogy a BLM meg az LMBT is legyen boldog, elnevezném a távcsövet buziniggernek s úgy lőném fel. Nincs online szavazás, hogy mi legyen a végső neve?
100% hogy nem is neggerek es buzik okoskodnak most.
szerintem vmi szolgamentalitasu, agyatlan feher "tudosok" akik rosszabbul tudnak irni mint en ,meg a holdat sem tudjak eltalalni este az egen, es most igy akarnak 5 perc hirnevhoz jutni...

• Tetszik
Reactions: gacsat

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
40 857
40 639
113
Pricsal modul:

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
13 708
43 245
113

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
2 855
9 362
113
Lehet tudni mihez kell ez a sok kikötőport?

Hogy kellő biztonsági távolságra tudjanak Szojuz (és elvben Progressz) űrhajókat, illetve új modulokat az ISS orosz oldalához dokkolni.
Illetve anno még 2009-től volt egy ambíciózus koncepció, hogy az ISS orosz szegmensét leválasztják az ISS-ről (annak deorbitálásakor, amire akkor már 2020 vagy 2024 is reálisnak tűnt), és különálló űrállomásként, illetve akár Hold-, sőt, Mars-expediciók számára kikötőként szolgáljon, ez volt az OPSzEK (ОПСЭК, Орбитальный Пилотируемый Сборочно-Экспериментальный Комплекс). Ez a koncepció valamikor a 2010-es évek második felében végleg le lett lőve, feltehetően azért, mert elfogadták, hogy az ISS orosz szegmensének az alapmoduljai már most is elöregedtek, további használatuk finoman szólva is problémás lenne.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
2 855
9 362
113
Egy dokkolónyílást elvileg csak 20 alkalommal lehet használni, szóval nem ártanak az újak.

Erről a limitről olvastam már korábban is, de pl. a Zvezda hátsó dokkolónyílására 47 alkalommal dokkoltak összesen eddig, ha jól számoltam. Ráadásul oda azért is dokkolnak, mert a Progressz vagy Szojuz hajtóműveivel kisebb pályaemelő manővereket is tudnak végrehajtani...

• Tetszik
Reactions: Luthero and gergo55

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
4 401
20 503
113
Erről a limitről olvastam már korábban is, de pl. a Zvezda hátsó dokkolónyílására 47 alkalommal dokkoltak összesen eddig, ha jól számoltam. Ráadásul oda azért is dokkolnak, mert a Progressz vagy Szojuz hajtóműveivel kisebb pályaemelő manővereket is tudnak végrehajtani...

Lehet hogy reszeltek rajta azóta, én egy 1999-es Sojuz-T manuálban láttam ezt a limitet említve.
(legalsó sor)

• Tetszik
Reactions: bel and gergo55

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
2 855
9 362
113
Lehet hogy reszeltek rajta azóta, én egy 1999-es Sojuz-T manuálban láttam ezt a limitet említve.
(legalsó sor)

Mivel tudomásom szerint a Zvezda dokkolómodulját nem cserélték le az építése óta (ami az 1990-es évek közepe maximum), ezért gondolom eredetileg arra is ez vonatkozna.
Csak a szükség törvényt bont alapján azóta is használják folyamatosan. Ha valamikor esetleg nem sikerülne a dokkolás, akkor lenne bőven most már csatlakozási pozíció (eddig is volt végül is), hogy oda átmanőverezzenek. Az már egy érdekesebb kérdés, hogy mi történne, ha a kidokkolás nem valósulna meg valamiért...

• Tetszik
Reactions: gergo55