Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 494
55 698
113
Mi a szakmaiság? A gyártó hivatalos adata/a szovjet hadsereg hivatalos tankönyve/a páncélt fejlesztő intézet hivatalos anyaga/lőtéri eredmények vagy bármi más?

Dudi, azért ott tartunk, hogy utólag gorka is elismerte, hogy az én forrásaim is helyesek. A többi adat értelmezéséről meg már beszéltünk.
Mondjuk nem mintha titeket érdekelt volna pl. a 3BM60 esetén a lőszergyár hivatalos anyaga, de mindegy.
És igen, ezekről vitatkozni szakmaibb, mint kitiltásról picsogni, vagy ukrán mocsárral szennyezni a szaktopikokat. Ugyanis ha visszalapozol itt is, most sem a Leopárd 2 a téma hanem minden más. Én meg úgy érzem, hogy ez a probléma ;)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 497
18 452
113
Konkrétan megsemmisült már kétszer a teljes ukrán páncélos haderő, kb. 1000 tankot vesztettek, miközben ők voltak a védekező fél.
Ennyit azért tegyünk hozzá.

Nyugatit írtam...
Mert amire reagáltam, annak az a lényege, hogy korszerű nyugati páncélos még nincs feláldozva, de az orosznak már a bevethető állomány fele felmorzsolódott.
A háború folytatódik, mindenki látja, hogy nyersanyag és erőforrás háború ez is.
Jól kell gazdálkodni a szar fegyverekkel is. A ruszki ezért is dobta be a T-62M-eket. Javelin célnak jó az is.
A hadtudomány ebből a háborúból is tanul. A katonai stratégiai szint fölött vagy mellet a gazdasági, pénzügyi hadviselés terét is számba kell venni. Korábban is volt ilyen, csak az arányok változnak, a lakosságra gyakorolt hatásuk, illetve a társadalmak érzékenységének változása miatt.
A gáz fegyver ezért volt veszélyes. Úgy tűnik nem működik, ez hatással van, lesz a harctéri eseményekre. A nyugati ember tovább bírja, vagy nem érinti úgy, ahogy Putyin remélte.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 494
55 698
113
Nyugatit írtam...

Azt nem lehet bevetni ami nincs ott.
Hidd el, nagyon várom már a nyugati tankok bemutatkozását a fronton. Én a Challenger 2-nek is örülök, a Leopárdnak is örülnék, ahogyan a Leclercnek meg az M1-nek is. Kíváncsian várom, hogy szerepelnek.

Jól kell gazdálkodni a szar fegyverekkel is. A ruszki ezért is dobta be a T-62M-eket. Javelin célnak jó az is.

Pontosan. Meg a létező tank jobb a nem létezőnél. Hiába tartom szar tanknak a Leopárd 1-et, a nincs tankhoz képest az is komoly előrelépés. Akár az ukránoknak is. Semmi új nincs a nap alatt, újra kiderült az, hogy a tank az egy fogyó eszköz és nagyon sok kell belőle. A hiánya pedig végzetes.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 662
77 654
113
Dudi, azért ott tartunk, hogy utólag gorka is elismerte, hogy az én forrásaim is helyesek. A többi adat értelmezéséről meg már beszéltünk.
Mondjuk nem mintha titeket érdekelt volna pl. a 3BM60 esetén a lőszergyár hivatalos anyaga, de mindegy.
És igen, ezekről vitatkozni szakmaibb, mint kitiltásról picsogni, vagy ukrán mocsárral szennyezni a szaktopikokat. Ugyanis ha visszalapozol itt is, most sem a Leopárd 2 a téma hanem minden más. Én meg úgy érzem, hogy ez a probléma ;)
Én nem beszéltem 3BM60-ról, max annyit, hogy szinte kizárt, hogy rendszerben legyen az orosz hadseregben.
A számaiddal nekem az a problémám, hogyha nem annyi mint a hivatalos, akkor hibás. A másik pedig a Leopard 2-vel kapcsolatban pedig az, hogy az AV páncéljából kiindulva meghatároztad a A4 páncélzatát. Kevés dolgot tudunk a sorozatban gyártott Leopard 2 páncéljáról, de azt igen, hogy nem azonos összetételű mint az AV páncélja. A teknőn meg nem csakhogy az összetétele de még az alakja sem egyforma,mert az AV teknő még formára sem hasonlít a széria Leopard 2 teknőre*.

*a teknő frontpáncélja.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 494
55 698
113
Én nem beszéltem 3BM60-ról, max annyit, hogy szinte kizárt, hogy rendszerben legyen az orosz hadseregben.

Csak ezt semmivel sem tudjátok bizonyítani, miközben a gyár gyártja. :rolleyes:
4-5 éve már exportra is.

A másik pedig a Leopard 2-vel kapcsolatban pedig az, hogy az AV páncéljából kiindulva meghatároztad a A4 páncélzatát. Kevés dolgot tudunk a sorozatban gyártott Leopard 2 páncéljáról,

Elég sokat tudunk, ugyanis a svédek szétlőtték és annak közzé van téve az eredménye. Ahogyan az angol titkosszolgálat adatai is ismertek.
Ezek meg egyeznek az én becslésemmel is. Pontosan tudjuk mit bír a páncél, szerintem ez ma már nem vita tárgya.
Mivel tudom, hogy nem szeretsz olvasni, ezért annyit segítek, hogy 53. oldal:
20%-os felületen 400 mm KE, 60%-os felületen legalább 300 mm KE (ebben benne van az előző 20% is) és 40%-os felületen nincs 300 mm KE.
0 foktól kifelé 30 fokig le van bontva a dolog.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 556
13 670
113
Mondjuk nem mintha titeket érdekelt volna pl. a 3BM60 esetén a lőszergyár hivatalos anyaga, de mindegy.
Csak ezt semmivel sem tudjátok bizonyítani, miközben a gyár gyártja. :rolleyes:
4-5 éve már exportra is.

Régen államilag, természetesen csináltak mindent, most meg az UVZ és társai piaci alapon szerveződnek, nem tud fizetni az Orosz Hadsereg, nem is gyártanak nekik csúcslőszert, de Indiának igen.

Kommunizmusból átmentek vadkapitalizmusba, ez a helyzet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 662
77 654
113
Csak ezt semmivel sem tudjátok bizonyítani, miközben a gyár gyártja. :rolleyes:
4-5 éve már exportra is.
Nem figyelsz. Nem azt írtam, hogy nem gyártják, hanem azt, hogy az orosz hadseregnek nincs. Én hoztam bizonyítékot arra, hogy a legmodernebb orosz lőszer a 3BM48 ami rendszebe is van és arra is van bizonyíték, hogy még ma is bőven használnak totálisan elavult 3BM26-ot és 3BM42-t is, sőt ez a kettő biztosan ott van ukrajnában, de a 3BM48 nem biztos, hogy jelen van a hadszíntérn. Nálad a bizonyítás kényszere, hogy hozz legalább közvetett bizonyítékot arra, hogy rendelkezik az orosz haderő 3BM60-al.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 494
55 698
113
Régen államilag, természetesen csináltak mindent, most meg az UVZ és társai piaci alapon szerveződnek, nem tud fizetni az Orosz Hadsereg, nem is gyártanak nekik csúcslőszert, de Indiának igen.

Kommunizmusból átmentek vadkapitalizmusba, ez a helyzet.

Egyrészt megint politizálsz, másrészt semmilyen forrásod sincs arra, hogy vettek-e vagy nem.
Annyit tudunk, hogy gyártják, meg annyit , hogy e miatt átalakítottak közel 1000 db harckocsit a használatához. (B3, BVM, T-90M)
Gondolom nem poénból vesződtek ezzel, nem? :rolleyes:
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 556
13 670
113
Egyrészt megint politizálsz, másrészt semmilyen forrásod sincs arra, hogy vettek-e vagy nem.
Annyit tudunk, hogy gyártják, meg annyit , hogy e miatt átalakítottak közel 1000 db harckocsit a használatához. (B3, BVM, T-90M)
Gondolom nem poénból vesződtek ezzel, nem? :rolleyes:

Van az offtopic politika, mint Ukrajna létezése, és van a releváns politika, hogy milyen fegyvert rendszeresítenek.

Ha pusztán számok, szakmai tényezők, és még akár a racionalizálható gazdasági számolások alapján mennének a beszerzések, akkor a T-80U/UD / T-90A/M lenne sorozatgyártva, 2004 és 2014 óta. De ehelyett a T-72BA / T-72B3 és hasonló ócskavasakat erőltetik, csak minek ? :mad: Miért vetették el a T-72B2 Rogatkát ?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 497
18 452
113
Azt nem lehet bevetni ami nincs ott.
Hidd el, nagyon várom már a nyugati tankok bemutatkozását a fronton. Én a Challenger 2-nek is örülök, a Leopárdnak is örülnék, ahogyan a Leclercnek meg az M1-nek is. Kíváncsian várom, hogy szerepelnek.



Pontosan. Meg a létező tank jobb a nem létezőnél. Hiába tartom szar tanknak a Leopárd 1-et, a nincs tankhoz képest az is komoly előrelépés. Akár az ukránoknak is. Semmi új nincs a nap alatt, újra kiderült az, hogy a tank az egy fogyó eszköz és nagyon sok kell belőle. A hiánya pedig végzetes.

Tehát akkor még egyszer:
A nyugati és ukrán fél egy év alatt felmorzsolta az orosz páncélosok felét úgy, hogy nyugati páncélos ehhez NEM KELLETT!
Az orosz mennyiségi előnye ezzel nagyrészt eltunik.
De ez nem azért fontos, mert a NATO háborúzni akár, hanem azért, hogy a ruszki ne akarjon tovább.
Ez a szerepe stratégiai szinten a tanknak. A matek. Ebben mindig jók voltak, hamar megértik.
Putyin úgy tűnik nem, ezért kell küldeni jelképes mennyiséget, hogy segítse Putyint.
Igen, a nyugat folytatja a támogatást, nem adja fel a küzdelmet.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 462
8 756
113
Tehát akkor még egyszer:
A nyugati és ukrán fél egy év alatt felmorzsolta az orosz páncélosok felét úgy, hogy nyugati páncélos ehhez NEM KELLETT!
Az orosz mennyiségi előnye ezzel nagyrészt eltunik.
De ez nem azért fontos, mert a NATO háborúzni akár, hanem azért, hogy a ruszki ne akarjon tovább.
Ez a szerepe stratégiai szinten a tanknak. A matek. Ebben mindig jók voltak, hamar megértik.
Putyin úgy tűnik nem, ezért kell küldeni jelképes mennyiséget, hogy segítse Putyint.
Igen, a nyugat folytatja a támogatást, nem adja fel a küzdelmet.

Az orosz harckocsik nagyon leszerepeltek a háborúban eddig. Talán az volt a baj, hogy az oroszok is abban a tévhitben tervezték a harckocsikat, hogy a harckocsi a tűzerő, a védettség és a mobilitás harmóniájáról szól. Így ATGM-ekkel és tüzérséggel tömegével lehetett kilőni őket. Bahmutnál meg nem lehet velük támadni, vagyis pont arra nem jók, amiért elsősorban létezik maga a fegyvernem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 662
77 654
113
Az orosz harckocsik nagyon leszerepeltek a háborúban eddig. Talán az volt a baj, hogy az oroszok is abban a tévhitben tervezték a harckocsikat, hogy a harckocsi a tűzerő, a védettség és a mobilitás harmóniájáról szól. Így ATGM-ekkel és tüzérséggel tömegével lehetett kilőni őket. Bahmutnál meg nem lehet velük támadni, vagyis pont arra nem jók, amiért elsősorban létezik maga a fegyvernem.
Ez így butaság. Az ukránok köszönik szépen nagyon jól eltámadtak harckocsikkal Harkov és Herszeon környékén. De az oroszok sem pőrekocsikkal az élen jutottak el a Krímből Herszonig vagy teremtették meg az összeköttetést a Krím és a szakadár részek közt.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 462
8 756
113
Ez így butaság. Az ukránok köszönik szépen nagyon jól eltámadtak harckocsikkal Harkov és Herszeon környékén. De az oroszok sem pőrekocsikkal az élen jutottak el a Krímből Herszonig vagy teremtették meg az összeköttetést a Krím és a szakadár részek közt.

Ilyen ellenfél ellen túl nagy veszteség mellett. És sok helyen a komoly ellenállás leküzdése annyiból állt, hogy addig lőttek tüzérséggel, amíg sík nem lett a terep és odaküldték a gyalogságot.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 662
77 654
113
Ilyen ellenfél ellen túl nagy veszteség mellett. És sok helyen a komoly ellenállás leküzdése annyiból állt, hogy addig lőttek tüzérséggel, amíg sík nem lett a terep és odaküldték a gyalogságot.
Mit akarsz ezzel mondani?
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 182
93
Konkrétan megsemmisült már kétszer a teljes ukrán páncélos haderő, kb. 1000 tankot vesztettek, miközben ők voltak a védekező fél.
Ennyit azért tegyünk hozzá.
Az ezer tank honnan jön, csak érdeklődöm?
A LoZtArmor blog is csak 500 körülit számlált 2014 óta, pedig azt az oldalt nem lehet ukránbarátsággal vádolni.
(A gonosz Oryx meg 450nél tart.)

A másik érdeklődő kérdésem, hogy ez miért 2xese a teljes ukrán páncélos erőnek?
A The Military Balance 2021 szerint csak a szárazföldi hadseregnek ~850 tankja volt és tbb száz raktáron (valszeg szar állapotban), nem számolva a naval infantryt és az airbornet.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 462
8 756
113
Mit akarsz ezzel mondani?

Csak annyit, hogy aránytalanul nagynak tartom az orosz harckocsi veszteséget. Ha jól rémlik csak a T-72 családból valami 700-800 darab. Nyilván ilyen intenzitású háborúban sokat vesztenek, nincsenek csodák. Csak valahogy ahogy felhasználták, vagy kevesebbett kellett volna veszteniük, vagy látványosabban kellett volna használni, komolyabb sikerekkel.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 494
55 698
113
Az ezer tank honnan jön, csak érdeklődöm?
A LoZtArmor blog is csak 500 körülit számlált 2014 óta, pedig azt az oldalt nem lehet ukránbarátsággal vádolni.

Volt egy NATO számára készült előadás az ukránoktól, szedtem is ki belőle pár képet, főleg lövedékekről stb...
Abban írtak (ha jól emlékszem) 450 tankos vesztességet a 2014-es harcokra saját maguk!

Most kb. 800 tankjuk volt! Ehhez zsákmányoltak még az oroszok bénasága miatt kb. 300 at!
Ehhez képest a tavalyi év végére szinte nem maradt saját bevethető tankjuk!
Közben a NATO küldött nekik kb. 400 db harckocsit. Ezekkel csináltak legutóbb egy nagy ellentámadást. Ezekből se maradt túl sok minden....
Nem véletlenül könyörögnek még tankért!

Szóval:
800+300+400= 1500 tank.
Ebből szerintem 1000 tank oda lett.

Ezek az én becsléseim. Az Oryxos számoknak szerintem köze nincs a valósághoz.

De Kriss szerintem ennél pontosabb infókkal rendelkezik :rolleyes:
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 996
113
Volt egy NATO számára készült előadás az ukránoktól, szedtem is ki belőle pár képet, főleg lövedékekről stb...
Abban írtak (ha jól emlékszem) 450 tankos vesztességet a 2014-es harcokra saját maguk!

Most kb. 800 tankjuk volt! Ehhez zsákmányoltak még az oroszok bénasága miatt kb. 300 at!
Ehhez képest a tavalyi év végére szinte nem maradt saját bevethető tankjuk!
Közben a NATO küldött nekik kb. 400 db harckocsit. Ezekkel csináltak legutóbb egy nagy ellentámadást. Ezekből se maradt túl sok minden....
Nem véletlenül könyörögnek még tankért!

Szóval:
800+300+400= 1500 tank.
Ebből szerintem 1000 tank oda lett.

Ezek az én becsléseim. Az Oryxos számoknak szerintem köze nincs a valósághoz.

De Kriss szerintem ennél pontosabb infókkal rendelkezik :rolleyes:
a novorussiai háború alatt szerztek be külföldről hk kat (kitudja mennyit) de a t80 asaik nagyrésze oda lett.
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 182
93
Volt egy NATO számára készült előadás az ukránoktól, szedtem is ki belőle pár képet, főleg lövedékekről stb...
Abban írtak (ha jól emlékszem) 450 tankos vesztességet a 2014-es harcokra saját maguk!

Most kb. 800 tankjuk volt! Ehhez zsákmányoltak még az oroszok bénasága miatt kb. 300 at!
Ehhez képest a tavalyi év végére szinte nem maradt saját bevethető tankjuk!
Közben a NATO küldött nekik kb. 400 db harckocsit. Ezekkel csináltak legutóbb egy nagy ellentámadást. Ezekből se maradt túl sok minden....
Nem véletlenül könyörögnek még tankért!

Szóval:
800+300+400= 1500 tank.
Ebből szerintem 1000 tank oda lett.

Ezek az én becsléseim. Az Oryxos számoknak szerintem köze nincs a valósághoz.

De Kriss szerintem ennél pontosabb infókkal rendelkezik :rolleyes:
Ha az Oryxos számokat nem hiszed, ott van a LoZtArmor, az oroszbarát blog. Köze nincs a becslésednek az ott található számokhoz.

Az való igaz, hogy nincs elég tankjuk az ukránoknak, de ez nem amiatt van, mert "elfogytak", hanem mert a szárazföldi hadsereg mérete a többszörösére nőtt és igénylik azt, hogy ne Humvee-vel szaladgáljanak. Van egy csomó feltöltésre váró alakulatuk és persze van egy valag veszteségük, de közben rohadt hosszú a front és kéne páncélos minél több helyre.

A másik oldalt az is igaz viszont, hogy nem csak harci veszteségek, hanem mechnanikai veszteségek is vannak, hiszen ezek is gépek és már egy éve lassan intenzív használatban vannak. Szóval azt könnyebben el tudom hinni, hogy van egy rakás (több száz?) jelenleg működéstelen tankjuk ami szervizre vár (btw az ororszoknak is), de 1000 kilőtt/elfoglalt harckocsira simán nincs bizonyítékunk.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles