Szlovák vadászgép beszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Akkor hogy kell érteni?
Ugy.hogy azért nem fognak ppatáliázni,ha egy tisztessége tenderen veszitenek.Ha akarnák,megtrpedózhatnák a Gripen bármeik eladását,a hajtómű lényegében amerikai.F414 ,meg teljessen,vagyis vétójoguk van az exportjára.Nemtették meg eddig,pedig ami gépek elől vitte el a piacot.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
Ugy.hogy azért nem fognak ppatáliázni,ha egy tisztessége tenderen veszitenek.Ha akarnák,megtrpedózhatnák a Gripen bármeik eladását,a hajtómű lényegében amerikai.F414 ,meg teljessen,vagyis vétójoguk van az exportjára.Nemtették meg eddig,pedig ami gépek elől vitte el a piacot.

Oké de ez hogy jön ide?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
OFF:
Összefoglalom, és gyorsan elemzem az elmúlt hetek térségbeli fegyverbeszerzéseiről szóló híreket, tehát három szóban: "Project Nagy-Magyarország deleted."

on
?????Namosteztnemértem.Izrael 67ben eggyértelmű hátrányban volt haditechnikailag,nem is kicsit,és nyert.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Airbus polgári repülőgégyártként sikeres.Katonaiként már akadájokba ütközik.Angolul nem tudok,de szerintem a 90es évek elején őrültnagy hiba volt elutasitani a felajánlott izraeli hadiipari eggyütműködést.Mi elbarmoltuk,románok jol jártak vele.

Legyünk jóban az oroszokkal,de azért ne bizzunk meg bennük túlzottan.De ez mindenki másra is igaz.És ha egy nyilt tenderen vesztenek,az amik belenyugszanak,nem vezetnek be miatta embargót.
Ja. A 100 lancerből 26 esett le.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Meg konkrétan nem volt nekik BVR képességük sem. Hozzáteszem légtérrendészetre pont elég volt az is. Csak abból meg akkor nem kell ennyi.
Arányaiban nekünk a MiG29böl mennyi eset le?BVR képességet leszámitva,miben közelitettek meg a mi képeségeink a LenceRét?Azt a BVR képességet meg sanszossan a hajunkra kenhettük volna az ELTA zavarkonténerekkel szemben.Azonkivül mi egy komolyabb képességnövelö ajánlatot kaptunk,mint a románok.Tartalmazta az akkor még csak fejlesztés alatt álló Derby rakéta integrálását is elkészűltekor.plusz mi is megkaptuk a szárazföldi fegyverrendszerekre vonatkozó ajánlatokat is.Most ATROM ágyuk helyet ATHUN ágyuk lehetnének,ppéldul.2S1 tarackokhoz még aknatelepitő kazettás lőszert is,stb
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem a Szlovákok realizálták, hogy sajnos kell egy jól felszerelt hadsereg.
Van komoly légvédelmük (S300PMU), van valóságban is egy nehézdandárjuk.... ahol szükösek ott meg nekiáltak vásárolni. matador, blakc hawk, IFV(Patria), C27...

Hogy jó lenne az nekik ami nekünk vagy tényleg überbrutál F-16ot akarnak az meg hát egyéni döntésük.
A komoly légvédelem elég relatív fogalom. Egyetlen Sz-300 osztály annyira nem az, mert a 105 fokos tűzív az 105 fokos...
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 534
113
Értelmetlen szidni az amerikaiakat a hadipari nyomulások miatt. Mindenki más is ugyan így nyomul. Az amcsi fegyverek meg általában a legpotensebbek közé tartoznak. Ráadásul - bár ez sokakat zavarhat - joggal gondolhatják az amcsik azt, hogy ha már ők adják a NATO igen-igen nagy részét, akkor legalább annyival szálljanak be mások, hogy tőlük is vesznek fegyvert.

Európatriótizmusra persze szükség lenne, de ahhoz még nem elég egységes az EU és emiatt még a fegyverfejlesztés se. A szlovákok meg lehet, hogy direkt nem akartak Gripent, ha már a szomszédoknak is az van.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 534
113
Sosem volt Nagy-Magyarország project.

Mindig is volt...

Sharid jó rámutatott arra, hogy hogy húznak el mellettünk a szomszédok. Szlovákia fele akkora, nem is oly rég még mögöttünk kullogott, most meg erősebb légiereje lesz.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 413
44 018
113
Mindig is volt...

Sharid jó rámutatott arra, hogy hogy húznak el mellettünk a szomszédok. Szlovákia fele akkora, nem is oly rég még mögöttünk kullogott, most meg erősebb légiereje lesz.
Akkor átfogalmazom: értelmes emberek fejében sosem volt Nagy-Magyarország project. Békés együttélés, egymás tiszteletben tartása, kölcsönös kisebbségi jogok biztosítása kell hogy legyen a cél, nem az hogy megint leöljük egymást. Az lenne a kulcs a boldoguláshoz, hogy most már tényleg nem hagyjuk hogy a zavar keltésében érdekelt erők megosszanak/egymásnak ugrasszanak.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Mindig is volt...

Sharid jó rámutatott arra, hogy hogy húznak el mellettünk a szomszédok. Szlovákia fele akkora, nem is oly rég még mögöttünk kullogott, most meg erősebb légiereje lesz.

Aki 6-8 gépet pl. Gripent nem tud venni az 14-sem fog. Szép mézesmadzag, én is megvenném, de ebből ebben a formában nem lesz semmi...
 
  • Tetszik
Reactions: therob and vilmoci

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 413
44 018
113
Aki 6-8 gépet pl. Gripent nem tud venni az 14-sem fog. Szép mézesmadzag, én is megvenném, de ebből ebben a formában nem lesz semmi...
Várjuk ki a végét.
Nem vagyok benne biztos amúgy hogy nem veszik meg, tényleg lehet engem bármilyen elfogultsággal megvádolni, de szerintem ha komolyabban megbirizgálták őket, meg KELL hogy vegyék ha nyugtot akarnak. Ha így van, nincs más megoldás, meg kell venni akkor is, ha 2x annyiba fáj majd a meztelen F-16 darabja mint egy Cseh/Magyar kategóriás Gripen.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and vilmoci

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 688
3 823
113
Én szimplán nem csak nem így látom, hogy pazarlás lenne az is. Ha így nézed, csak pazarolnak az amcsik, oroszok, kínaiak is, mert hát kurva sok pénzt elköltenek azok is, aztán néha mekkora blama lesz ott is egy egy program?
A 14,5 milliárd egy korszerű és maga korában forradalmi kompozit alacsony észlelhetőségű harci heli programra az honnan nézve sok? Csak azért kérdem mert a Lengyelek csak Patriotokra elköltik ennek kapásból a felét, és ott azzal ők nem lesznek semmi plusz tudásnak a birtokában...
Néha lehet, csak az utóbbi időben Európában rögtön lehet négy példát hozni (A400M, Tiger, Typhoon, NH90 és ez csak a jéghegy csúcsa).
És ha úgy nézzük, hogy 14,5 milliárd egy használhatatlan fostömlőért kevés-e?
Ezt a Tiger vonalat még akkor el kellett volna engedni, mikor nem volt ekkora arcvesztés. Ráadásul szerintem a digók nem pumpáltak bele ennyit, és egy használható gépet raktak össze (lehet, hogy nem műanyag meg nem csillan olyan szépen a napfény a plexin, de az használható). Európai harci helikopternek tökéletes lett volna az is... Amúgy is minek két féle? o_O
A lengyelek meg olyasmit akarnak venni, ami, ha véletlenül beüt a szar, akkor nagy valószínűséggel működni is fog...
Vannak olyan dolgok, amikből érdemes támogatni az európait (Patria, ascod, C295, Gripen, stb. ezek megérték a beléjük feccölt pénzt), de a Tiger, meg az A400, meg az NH90, ezek pont veszett ügyek, amiktől menekülni kéne inkább.
Egyszerűen túl sok erőforrást öltek bele felesleges projektekbe. Buták hozzá, és erre nem az a megoldás, hogy akkor erőltessük tovább...


zárójel: egyébként nekem is úgy tűnik hogy most feleslegesen túlköltekeztetik a tót kormányt. Meg olyasmit vetetnek meg velük, amire annyira nincs szükségük. Az olajos arabokat szokták ennyire lehúzni pénzzel ennyire kis mennyiségű gépért.


A komoly légvédelem elég relatív fogalom. Egyetlen Sz-300 osztály annyira nem az, mert a 105 fokos tűzív az 105 fokos...
Hát az pont 105 fokot vesz le abból a tartományból, ahol a bűnhődés legkisebb esélye nélkül is szabadon garázdálkodhat egy esetleges támadó. A környéken nem sokaknak van lehetősége arra, hogy körbemenjenek rajta és hátulról bombázzák le, vagy ilyesmi. Persze a zusaf legyakná, mint a szart, de hát az nem oszt, nem szoroz.
Feltételezem minimál költségvetésből tartják fenn a tótok ridegtartással a „képességet”, szóval olcsón van megfelelő „fenyegetés” egy esetleges támadó irányába.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 413
44 018
113
Néha lehet, csak az utóbbi időben Európában rögtön lehet négy példát hozni (A400M, Tiger, Typhoon, NH90 és ez csak a jéghegy csúcsa).
És ha úgy nézzük, hogy 14,5 milliárd egy használhatatlan fostömlőért kevés-e?
Ezt a Tiger vonalat még akkor el kellett volna engedni, mikor nem volt ekkora arcvesztés. Ráadásul szerintem a digók nem pumpáltak bele ennyit, és egy használható gépet raktak össze (lehet, hogy nem műanyag meg nem csillan olyan szépen a napfény a plexin, de az használható). Európai harci helikopternek tökéletes lett volna az is... Amúgy is minek két féle? o_O
A lengyelek meg olyasmit akarnak venni, ami, ha véletlenül beüt a szar, akkor nagy valószínűséggel működni is fog...
Vannak olyan dolgok, amikből érdemes támogatni az európait (Patria, ascod, C295, Gripen, stb. ezek megérték a beléjük feccölt pénzt), de a Tiger, meg az A400, meg az NH90, ezek pont veszett ügyek, amiktől menekülni kéne inkább.
Egyszerűen túl sok erőforrást öltek bele felesleges projektekbe. Buták hozzá, és erre nem az a megoldás, hogy akkor erőltessük tovább...


zárójel: egyébként nekem is úgy tűnik hogy most feleslegesen túlköltekeztetik a tót kormányt. Meg olyasmit vetetnek meg velük, amire annyira nincs szükségük. Az olajos arabokat szokták ennyire lehúzni pénzzel ennyire kis mennyiségű gépért.



Hát az pont 105 fokot vesz le abból a tartományból, ahol a bűnhődés legkisebb esélye nélkül is szabadon garázdálkodhat egy esetleges támadó. A környéken nem sokaknak van lehetősége arra, hogy körbemenjenek rajta és hátulról bombázzák le, vagy ilyesmi. Persze a zusaf legyakná, mint a szart, de hát az nem oszt, nem szoroz.
Feltételezem minimál költségvetésből tartják fenn a tótok ridegtartással a „képességet”, szóval olcsón van megfelelő „fenyegetés” egy esetleges támadó irányába.
Amiket felsoroltál azok olyan eszközök, amikkel SEMMI szégyenkeznivalója az EU-nak szerintem nincs. A Typhoon még mindig az egyik legpotensebb harcászati vadászgép, és nem 5.gen, de attól még a top kategóriás eszköz. A Tigerről oldalakon keresztül írom, hogy az amúgy egy nagyon potens kis gép lett már a HAD verzióval. Az A400 vitát is végigolvastam, van aki szerint jó, van aki szerint nem, de tény hogy egy sajátos méretkategóriát teremt meg, EU léptékben nem feltétlen volt az rossz választás szerintem. NH90, hát, ezt nem akarom védeni. Az előző három szerintem védhető, a drágaságukról is leírtam már, mi a véleményem. Nem ott vagyunk "buták" ahogy te fogalmazol, hogy nem képes az EU értéket teremteni, hanem ott, hogy nem képes még a saját piacot sem megvédeni abból a célból, hogy a sajátot terítsük, így kellő mérethatékonyságot tudjunk elérni.
Ezeknek a hülyeségeknek valóban az a csimborasszója, mikor kifejlesztődik párhuzamosan a Rafi meg Typhoon, és valóban ahogy utaltál rá, egy egyébként teljesen rendben lévő Mangusta mellé befejlesztünk egy Tigert :(. Ezt a vonalat kurvára rövidre kéne vágni, ebben sajnos nagyon igazad van.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 726
80 534
113
2018 június 29.-ig kell beterjesztenie a védelmi miniszternek a szlovák kormány elé a javaslatott, hogy Gripen vagy F-16 kell a szlovák légierőnek. Mindenesetre a keret csak 1,8 milliárd USD!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 413
44 018
113
2018 június 29.-ig kell beterjesztenie a védelmi miniszternek a szlovák kormány elé a javaslatott, hogy Gripen vagy F-16 kell a szlovák légierőnek. Mindenesetre a keret csak 1,8 milliárd USD!
Na hát ha annyiért megkapják majd ők is az eredeti 2.91 milliárdos csomagot, mint ahogy a Lengyelek is bealkudták végül a felére, akkor én is azt mondom hogy jól jártak. Ha viszont kapnak 14 helyett mondjuk 9 gépet a pénzükért mert csak 1.8M van rá, akkor az egy szép légierő lesz, még a mienknél is viccesebb létszámban...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Amiket felsoroltál azok olyan eszközök, amikkel SEMMI szégyenkeznivalója az EU-nak szerintem nincs. A Typhoon még mindig az egyik legpotensebb harcászati vadászgép, és nem 5.gen, de attól még a top kategóriás eszköz. A Tigerről oldalakon keresztül írom, hogy az amúgy egy nagyon potens kis gép lett már a HAD verzióval. Az A400 vitát is végigolvastam, van aki szerint jó, van aki szerint nem, de tény hogy egy sajátos méretkategóriát teremt meg, EU léptékben nem feltétlen volt az rossz választás szerintem. NH90, hát, ezt nem akarom védeni. Az előző három szerintem védhető, a drágaságukról is leírtam már, mi a véleményem. Nem ott vagyunk "buták" ahogy te fogalmazol, hogy nem képes az EU értéket teremteni, hanem ott, hogy nem képes még a saját piacot sem megvédeni abból a célból, hogy a sajátot terítsük, így kellő mérethatékonyságot tudjunk elérni.
Ezeknek a hülyeségeknek valóban az a csimborasszója, mikor kifejlesztődik párhuzamosan a Rafi meg Typhoon, és valóban ahogy utaltál rá, egy egyébként teljesen rendben lévő Mangusta mellé befejlesztünk egy Tigert :(. Ezt a vonalat kurvára rövidre kéne vágni, ebben sajnos nagyon igazad van.
Manguszta kb piszkosul nincs rendben, eleg ranezni a vedelmere,0.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 413
44 018
113
Manguszta kb piszkosul nincs rendben, eleg ranezni a vedelmere,0.
A Manguszta mikori dizájn?
Nem megoldható minimális kiegészítéssel az hogy felkerüljenek rá önvédelmi eszközök?

A mondanivalóm lényege egyébként az volt hogy hiba volt EU-n belül párhuzamosan több harcirepülőt, meg helikoptert gyártani/fejleszteni.
Az Olaszoknak volt komoly tapasztalatuk a Mangustával, ott lett volna a helyük egy optimális esetben a következő EU-s harci heli fejlesztésnél, akár úgy hogy beszállnak a Tigerbe, akár úgy hogy a Tiger helyett közösen csinálnak valamit a Mangusta vonalán, vagy akár azt dobva teljesen új valamit ami nem a Tiger, csak a korábbi mangustás tapasztalatokat felhasználva.