A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Szerintem ez egyertelmu, eleve APC-nek hivjak az osztrakok is, no meg valami 20 tonna osszesen, abbol nem jon ki 30mm lovedekek elleni pancelzat.

A csehek meg IFV-nek.
A portugáloknak van belőle APC változat ötvenessel, meg IFV a 30 mm-es toronnyal. Vannak akik elhiszik ha egy APC-re nagy puskát raknak akkor az már IFV.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 011
18 632
113
A dd közvetlen felderítő század, a dd részére folytat harcászati csapatfelderítést. A felderítő ezred pedig a honvédség vezetése részére végez hadműveleti komplex, esetenként harcászati felderítést.

Azt tudtam hogy a felderítő ezred külön egység a dandártól, inkább arra lettem volna kíváncsi, ha a két dandárunknak lenne végre saját felderítő százada, akkor is szükséges egy egy ekkora katonai szervezetnek, mint a Honvédség, egy külön felderítő ezred még. Bár sokrétűsége okán szükséges lehet végül is.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az ár tényező nem feltétlen igaz magában.Pl az AMX10RC jóval drágább volt,mint az AMX30.
A kulcskérdés,hogy mennyire van szükség a hadműveleti mozgékonyságra.Láncosok esetében annak növelésére szállitjármű kell.Az pedig azon kivül,hogy drága,logisztikai és harckészségi problémákat vet fel.
A lánctalpp élettartama korlátozott.Nagy hadműveleti mozgékonyság igényénél ez szintén korlátozó tényező.
Szóval a hadszintér és a várható harctevékenységi jelleg erösdve befolyásolja,hogy melik futóműfajta a preferáltabb.Lásd Ausztrália,Dél Afrika.Nagy terület,kis haderő probléma.
Ugyancsak döntésbefolyásoló kérdés,hogy miféle háborura kéne is felkészülni?Klasszikus páncéloshadviseléshez a lánccos való.Naés hibridháborúhoz?
Szvsz az orosz 57milis gá terjedni fog.Az ellen a Puma védelme is karcsú.Mi lenne erre a jó válasz?
Szóval elég összetett a kérdés.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 011
18 632
113
Szerintetek milyen realitása lenne a mai modern harctéren egy féllánctalpas gyalogsági harcjárműnek, csak hogy mindenkinel igaza legyen?

Semmi. A féllánctalp, a láncos gyalogsági harcjárművek egyik fejlődési lépcsőfoka volt. Nem volt vele semmi gond, 2. világháborús követelmények között megfelelt. Mind a német, mind az amerikai verziók jók voltak akkor. Ma már ilyesmiben nem gondolkodnak a gyártók.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 953
12 664
113
Ugyancsak döntésbefolyásoló kérdés,hogy miféle háborura kéne is felkészülni?

Azt nem tudom hogy a magyaroknak mire kell készülni de nemrég megjelent cseheknél erről egy elemzés

https://www.armadninoviny.cz/uvaha-na-jakou-valku-se-ma-armada-cr-pripravovat.html

Meg további tervek ami a létszámot, tartalékosokat illeti

https://www.armadninoviny.cz/stat-armada-zalohy.html

Az hogy a magyar/ruszin kissebség megjelent mint lehetséges rizikófaktor nem lepett meg de hogy a morva is meg lett említve az azért érdekes

Hasonló elemzéseket szívesen látnék, nem csak hogy "erős, ütőképes" hadsereget építenek.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 011
18 632
113
Nem tudom...

CZ fegyvereket is fogunk gyartani azt hiszem meg a cseh hadseregnek is.

A magyar Audi meg Merci rosszabb minosegu mint a nemet?

Ne ess kétségbe. A gyártástechnológia ugyan az. A magyar Audit, Mercit, úgyan olyan boldogan veszik a németek, franciák, amerikaiak, mintha mindegyik Németországban készült volna. Egy minőség, nem lehet különbség. Az alkatrészbeszállítóknál detto ugyan ez van. A Bren gépkarabély, a hazai, nem lesz gyengébb mint a Cseh, ebben biztos lehetsz.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and marton

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 953
12 664
113
Én is remélem, de ezt a gyártást meg licencet el kellene felejteni...a csehek és a szlovákok is erőltetik, de egyre inkább előrevetithető, hogy sokkal drágábban rosszabb minőség fog igy a csapatokhoz érkezni...és semmivel sem hamarabb. Személy szerint nem akarok magyar módra összeollózott Pumát...

Én erre írtam hogy hogy ha a magyar Merci meg Audi jó akkor miért ne lehetne jó a Puma is. Én pedig épphogy erőltetném a gyártást.
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 562
7 007
113
Azt nem tudom hogy a magyaroknak mire kell készülni de nemrég megjelent cseheknél erről egy elemzés

https://www.armadninoviny.cz/uvaha-na-jakou-valku-se-ma-armada-cr-pripravovat.html

Meg további tervek ami a létszámot, tartalékosokat illeti

https://www.armadninoviny.cz/stat-armada-zalohy.html

Az hogy a magyar/ruszin kissebség megjelent mint lehetséges rizikófaktor nem lepett meg de hogy a morva is meg lett említve az azért érdekes

Hasonló elemzéseket szívesen látnék, nem csak hogy "erős, ütőképes" hadsereget építenek.
Mármint a felvidéki magyar kisebbség a rizikó faktor a cseh hadseregnek? Csehszlovákia van? Meg baráti kisantant...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 025
113
Az ár tényező nem feltétlen igaz magában.Pl az AMX10RC jóval drágább volt,mint az AMX30.
Lehet, hogy ebben a konkrét esetben a beszerzési ár nagyobb a kerekesnél mint a lánctalpasnál, de kíváncsi lennék az üzemeltetési kölrségekre.
A kulcskérdés,hogy mennyire van szükség a hadműveleti mozgékonyságra.Láncosok esetében annak növelésére szállitjármű kell.Az pedig azon kivül,hogy drága,logisztikai és harckészségi problémákat vet fel.
A lánctalpp élettartama korlátozott.Nagy hadműveleti mozgékonyság igényénél ez szintén korlátozó tényező.
Talán ez egyik legnagyobb mélységű inváziós hadművelet a szovjet-japán háború volt. Ekkor a szovjetek a második VH végén viszonylag rövid idő leforgása alatt elfoglalták Manzsúriát. Akkora területről beszélünk mint egész Nyugat-Európa. Ezt meg T-34-esekkel vitték véghez, de nem lennék meglepve, ha találnánk köztük BT-7-eseket is. A lánctalp élettartama tényleg korlátozott és ezért szállítják őket mindenhova vonattal vagy trélerrel, de a régebbi modellekben is van annyi szufla amennyivel egy kissebb kontinenst el lehet foglalni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 025
113
Szóval a hadszintér és a várható harctevékenységi jelleg erösdve befolyásolja,hogy melik futóműfajta a preferáltabb.
Ha nem tömeghadseregben gondollkodunk, akkor lényegében csak gyorsreagállásuak esetében van értelme a keréknek.
Naés hibridháborúhoz?
Hibridháborúba csendőrök kellenek stb. stb. Kétlem, hogy az MH ilyesmikben komolyan gondollkodna.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 011
18 632
113
Mostanában volt hír, hogy az amerikaiak az utolsó ilyen egységet számolták fel. Lehet, hogy van még náluk, de idő kérdése csak, hogy leszereljék őket.

Értem, erről a fejlődési fokról lemaradtam. Na majd a háborús élet bizonyítja, hogy jó, vagy rossz döntés volt, a megszüntetés.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 953
12 664
113
Mármint a felvidéki magyar kisebbség a rizikó faktor a cseh hadseregnek? Csehszlovákia van? Meg baráti kisantant...

Hipotetikus rizikóként a lengyel, sziléziai, morva, magyar, goral és ruszin csoportok vannak említve.
Németeket valahogy kifelejtették :)

Fő potencionális ellenséget szerintem a lengyelekben látják.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Lehet, hogy ebben a konkrét esetben a beszerzési ár nagyobb a kerekesnél mint a lánctalpasnál, de kíváncsi lennék az üzemeltetési kölrségekre.

Talán ez egyik legnagyobb mélységű inváziós hadművelet a szovjet-japán háború volt. Ekkor a szovjetek a második VH végén viszonylag rövid idő leforgása alatt elfoglalták Manzsúriát. Akkora területről beszélünk mint egész Nyugat-Európa. Ezt meg T-34-esekkel vitték véghez, de nem lennék meglepve, ha találnánk köztük BT-7-eseket is. A lánctalp élettartama tényleg korlátozott és ezért szállítják őket mindenhova vonattal vagy trélerrel, de a régebbi modellekben is van annyi szufla amennyivel egy kissebb kontinenst el lehet foglalni.
És mekkora hadsereg,logisztika kellett hozzá?Nem kicsi....
Nem véletlen emlegetem a dél afrikai tapasztalatokat.Ugyanazokkal a problémákkal nézztek szembe,mint mi,Csak a lépték más.Hibridháborút vivtak.Egyidőben kellet szembenézniük hagyományos hadsereggel,felkelőkkel,gerillacsapatokkal és terrorista tevékenységgel.
A hk-k mellé láncos,erős IFV kell,páncélosökölnek.De a sereg teste szerintem nagy mozgékonyságú és tüzerős harcjárműcsalád kell,lehetőleg úszóképes kivitelben.Ráadásul ez a járműcsalád nem lehet elviselhetetlenűl drága sem.Jó kihivás megtalálni a lehető legjobbat.