A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Szerintem ez egyertelmu, eleve APC-nek hivjak az osztrakok is, no meg valami 20 tonna osszesen, abbol nem jon ki 30mm lovedekek elleni pancelzat.

A csehek meg IFV-nek.
A portugáloknak van belőle APC változat ötvenessel, meg IFV a 30 mm-es toronnyal. Vannak akik elhiszik ha egy APC-re nagy puskát raknak akkor az már IFV.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 976
18 538
113
A dd közvetlen felderítő század, a dd részére folytat harcászati csapatfelderítést. A felderítő ezred pedig a honvédség vezetése részére végez hadműveleti komplex, esetenként harcászati felderítést.

Azt tudtam hogy a felderítő ezred külön egység a dandártól, inkább arra lettem volna kíváncsi, ha a két dandárunknak lenne végre saját felderítő százada, akkor is szükséges egy egy ekkora katonai szervezetnek, mint a Honvédség, egy külön felderítő ezred még. Bár sokrétűsége okán szükséges lehet végül is.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az ár tényező nem feltétlen igaz magában.Pl az AMX10RC jóval drágább volt,mint az AMX30.
A kulcskérdés,hogy mennyire van szükség a hadműveleti mozgékonyságra.Láncosok esetében annak növelésére szállitjármű kell.Az pedig azon kivül,hogy drága,logisztikai és harckészségi problémákat vet fel.
A lánctalpp élettartama korlátozott.Nagy hadműveleti mozgékonyság igényénél ez szintén korlátozó tényező.
Szóval a hadszintér és a várható harctevékenységi jelleg erösdve befolyásolja,hogy melik futóműfajta a preferáltabb.Lásd Ausztrália,Dél Afrika.Nagy terület,kis haderő probléma.
Ugyancsak döntésbefolyásoló kérdés,hogy miféle háborura kéne is felkészülni?Klasszikus páncéloshadviseléshez a lánccos való.Naés hibridháborúhoz?
Szvsz az orosz 57milis gá terjedni fog.Az ellen a Puma védelme is karcsú.Mi lenne erre a jó válasz?
Szóval elég összetett a kérdés.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 976
18 538
113
Szerintetek milyen realitása lenne a mai modern harctéren egy féllánctalpas gyalogsági harcjárműnek, csak hogy mindenkinel igaza legyen?

Semmi. A féllánctalp, a láncos gyalogsági harcjárművek egyik fejlődési lépcsőfoka volt. Nem volt vele semmi gond, 2. világháborús követelmények között megfelelt. Mind a német, mind az amerikai verziók jók voltak akkor. Ma már ilyesmiben nem gondolkodnak a gyártók.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 923
12 548
113
Ugyancsak döntésbefolyásoló kérdés,hogy miféle háborura kéne is felkészülni?

Azt nem tudom hogy a magyaroknak mire kell készülni de nemrég megjelent cseheknél erről egy elemzés

https://www.armadninoviny.cz/uvaha-na-jakou-valku-se-ma-armada-cr-pripravovat.html

Meg további tervek ami a létszámot, tartalékosokat illeti

https://www.armadninoviny.cz/stat-armada-zalohy.html

Az hogy a magyar/ruszin kissebség megjelent mint lehetséges rizikófaktor nem lepett meg de hogy a morva is meg lett említve az azért érdekes

Hasonló elemzéseket szívesen látnék, nem csak hogy "erős, ütőképes" hadsereget építenek.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 976
18 538
113
Nem tudom...

CZ fegyvereket is fogunk gyartani azt hiszem meg a cseh hadseregnek is.

A magyar Audi meg Merci rosszabb minosegu mint a nemet?

Ne ess kétségbe. A gyártástechnológia ugyan az. A magyar Audit, Mercit, úgyan olyan boldogan veszik a németek, franciák, amerikaiak, mintha mindegyik Németországban készült volna. Egy minőség, nem lehet különbség. Az alkatrészbeszállítóknál detto ugyan ez van. A Bren gépkarabély, a hazai, nem lesz gyengébb mint a Cseh, ebben biztos lehetsz.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and marton

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 923
12 548
113
Én is remélem, de ezt a gyártást meg licencet el kellene felejteni...a csehek és a szlovákok is erőltetik, de egyre inkább előrevetithető, hogy sokkal drágábban rosszabb minőség fog igy a csapatokhoz érkezni...és semmivel sem hamarabb. Személy szerint nem akarok magyar módra összeollózott Pumát...

Én erre írtam hogy hogy ha a magyar Merci meg Audi jó akkor miért ne lehetne jó a Puma is. Én pedig épphogy erőltetném a gyártást.
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 562
7 007
113
Azt nem tudom hogy a magyaroknak mire kell készülni de nemrég megjelent cseheknél erről egy elemzés

https://www.armadninoviny.cz/uvaha-na-jakou-valku-se-ma-armada-cr-pripravovat.html

Meg további tervek ami a létszámot, tartalékosokat illeti

https://www.armadninoviny.cz/stat-armada-zalohy.html

Az hogy a magyar/ruszin kissebség megjelent mint lehetséges rizikófaktor nem lepett meg de hogy a morva is meg lett említve az azért érdekes

Hasonló elemzéseket szívesen látnék, nem csak hogy "erős, ütőképes" hadsereget építenek.
Mármint a felvidéki magyar kisebbség a rizikó faktor a cseh hadseregnek? Csehszlovákia van? Meg baráti kisantant...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 345
13 927
113
Az ár tényező nem feltétlen igaz magában.Pl az AMX10RC jóval drágább volt,mint az AMX30.
Lehet, hogy ebben a konkrét esetben a beszerzési ár nagyobb a kerekesnél mint a lánctalpasnál, de kíváncsi lennék az üzemeltetési kölrségekre.
A kulcskérdés,hogy mennyire van szükség a hadműveleti mozgékonyságra.Láncosok esetében annak növelésére szállitjármű kell.Az pedig azon kivül,hogy drága,logisztikai és harckészségi problémákat vet fel.
A lánctalpp élettartama korlátozott.Nagy hadműveleti mozgékonyság igényénél ez szintén korlátozó tényező.
Talán ez egyik legnagyobb mélységű inváziós hadművelet a szovjet-japán háború volt. Ekkor a szovjetek a második VH végén viszonylag rövid idő leforgása alatt elfoglalták Manzsúriát. Akkora területről beszélünk mint egész Nyugat-Európa. Ezt meg T-34-esekkel vitték véghez, de nem lennék meglepve, ha találnánk köztük BT-7-eseket is. A lánctalp élettartama tényleg korlátozott és ezért szállítják őket mindenhova vonattal vagy trélerrel, de a régebbi modellekben is van annyi szufla amennyivel egy kissebb kontinenst el lehet foglalni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 345
13 927
113
Szóval a hadszintér és a várható harctevékenységi jelleg erösdve befolyásolja,hogy melik futóműfajta a preferáltabb.
Ha nem tömeghadseregben gondollkodunk, akkor lényegében csak gyorsreagállásuak esetében van értelme a keréknek.
Naés hibridháborúhoz?
Hibridháborúba csendőrök kellenek stb. stb. Kétlem, hogy az MH ilyesmikben komolyan gondollkodna.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 976
18 538
113
Mostanában volt hír, hogy az amerikaiak az utolsó ilyen egységet számolták fel. Lehet, hogy van még náluk, de idő kérdése csak, hogy leszereljék őket.

Értem, erről a fejlődési fokról lemaradtam. Na majd a háborús élet bizonyítja, hogy jó, vagy rossz döntés volt, a megszüntetés.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 923
12 548
113
Mármint a felvidéki magyar kisebbség a rizikó faktor a cseh hadseregnek? Csehszlovákia van? Meg baráti kisantant...

Hipotetikus rizikóként a lengyel, sziléziai, morva, magyar, goral és ruszin csoportok vannak említve.
Németeket valahogy kifelejtették :)

Fő potencionális ellenséget szerintem a lengyelekben látják.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Lehet, hogy ebben a konkrét esetben a beszerzési ár nagyobb a kerekesnél mint a lánctalpasnál, de kíváncsi lennék az üzemeltetési kölrségekre.

Talán ez egyik legnagyobb mélységű inváziós hadművelet a szovjet-japán háború volt. Ekkor a szovjetek a második VH végén viszonylag rövid idő leforgása alatt elfoglalták Manzsúriát. Akkora területről beszélünk mint egész Nyugat-Európa. Ezt meg T-34-esekkel vitték véghez, de nem lennék meglepve, ha találnánk köztük BT-7-eseket is. A lánctalp élettartama tényleg korlátozott és ezért szállítják őket mindenhova vonattal vagy trélerrel, de a régebbi modellekben is van annyi szufla amennyivel egy kissebb kontinenst el lehet foglalni.
És mekkora hadsereg,logisztika kellett hozzá?Nem kicsi....
Nem véletlen emlegetem a dél afrikai tapasztalatokat.Ugyanazokkal a problémákkal nézztek szembe,mint mi,Csak a lépték más.Hibridháborút vivtak.Egyidőben kellet szembenézniük hagyományos hadsereggel,felkelőkkel,gerillacsapatokkal és terrorista tevékenységgel.
A hk-k mellé láncos,erős IFV kell,páncélosökölnek.De a sereg teste szerintem nagy mozgékonyságú és tüzerős harcjárműcsalád kell,lehetőleg úszóképes kivitelben.Ráadásul ez a járműcsalád nem lehet elviselhetetlenűl drága sem.Jó kihivás megtalálni a lehető legjobbat.