Egy nagyon fontos dolog, amit úgy érzem teljesen kihagytok a számításból: az első automata rendszereknek nem kell minden szituációt lekezelniük. Pont nem fontos, hogy az erdőben bóklászva felismerjék az ellent. Sokkal fontosabb, hogy egy városba bemenve magukra vonják a figyelmet. A drón (relatíve) olcsó. Egy katonához képest pedig nagyon nagyon olcsó, mert egy katona tényleges gyártási ideje kb. 20 év.
Plusz, az autonómiának vannak fokai. Javítsatok ki, ha tévedek, de azt hiszem már az is sokat számít, ha valami egyszerűen megy előre, és jelez, ha embert lát. Nem fontos, hogy minden szituációban működjön, nem fontos, hogy tökéletes legyen, de
- lesz amikor észrevesz dolgokat, amelyeket az ember nem
- nem fárad el
- elől megy, magára fogja vonni a figyelmet
- el tud vinni dolgokat (pl. füstöt) olyan helyre, ahová embert nem küldenél
- lehet neki "bejárás" parancsot adni, amellyel egy nagyobb területet is átnézhet
- tud járőrözni, a mozgást sokkal könnyebb észrevenni, mint az álló bármit felismerni
- a fentiekben egyetlen olyan sincs, ahol élet-halál kérdést kellett volna megoldania
Nem látni a lehetőségeket a technológiában számomra egyszerűen maradiságnak tűnik.
Nyilván nem holnap fogják megcsinálni a tökéletes MI-t, a fejlődés lépcsőzetes. De arra hivatkozva elvetni, hogy nem olyan mint az ember egyszerűen butaság.
Én arra tippelek, hogy az igazi áttörést az MI-ben egy erre a célra fejlesztett "mesterséges agy" fogja létrehozni, amely nagyon sok, a mai processzoroknál sokkal egyszerűbb egységből áll, amelyek össze vannak kötve. Sok gyártó pedzegeti már ezt a kérdést a célzott MI chippekkel, de az szerintem még csak az első lépés. Akkor lesz igazi áttörés, ha az alprocesszorok száma eléri a milliárdos nagyságrendet. Technikailag az agy relatíve kevés csatornán kap bejövő adatokat, és mindegyik adatcsatornához léteznek már többé kevésbé jó mesterséges szenzorok.
Az MI megvalósítása nem szoftver, hanem harver kérdése. Konkrétan van a kezünkben tervrajz, úgy hívják DNA. Csak még nem értjük teljesen.