Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 310
54 752
113
A NERA-t ne keverd ide. A NERA elnyírja a lövedéket,

Rendelkezik nyíró erővel, (darabolja a kommulatív sugarat), de a kumulatív sugár lényegében folyadék, míg a nyíllövedék szilárd test, legalábbis azon a részen ahol éppen nem vesz részt az áthatolásban.
A lényeg az, hogy ERA (Kontakt-5) által széttört nyíllövedéket láttam már képen, akárcsak más ERA (robbanó reaktív páncél) által széttört nyíllövedéket is.
Viszont klasszikus NERA által eltört nyíllövedéket még sosem láttam....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 842
113
Rendelkezik nyíró erővel, (darabolja a kommulatív sugarat), de a kumulatív sugár lényegében folyadék, míg a nyíllövedék szilárd test, legalábbis azon a részen ahol éppen nem vesz részt az áthatolásban.
A lényeg az, hogy ERA (Kontakt-5) által széttört nyíllövedéket láttam már képen, akárcsak más ERA (robbanó reaktív páncél) által széttört nyíllövedéket is.
Viszont klasszikus NERA által eltört nyíllövedéket még sosem láttam....
A T-14-est sem láttad mielőtt megmutatták volna aztán mégis létezett... Ez a hatás megvan a NERA-nál is nem csak a rétegelt páncéloknál és a NERA-ban jobban elmozdulnak a lapok mint a rétegelt páncéloknál, ahol mreven vannak rögzítve:
spaced-armour.png
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 310
54 752
113
A T-14-est sem láttad mielőtt megmutatták volna aztán mégis létezett... Ez a hatás megvan a NERA-nál is nem csak a rétegelt páncéloknál és a NERA-ban jobban elmozdulnak a lapok mint a rétegelt páncéloknál, ahol mreven vannak rögzítve:

Mondom, sosem láttam NERA által tört nyilat!
Ez nem jelenti, hogy nem létezik , csak gyanus, hogy ERA által törtett láttam már, több gyártó ERA-ja esetén is. NERA-t soha....
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ez egy elég jó cikk!
A legfontosabb infó belőle a 3BM22-ről szól!
1. Egyrészt volt a németeknek.
2. A teknő frontpáncéljánaka felső ívén könnyedén behatolt. (És ha jól értem hosszában átlőtte az egész tankot... :eek: )
Miért fontos ez az infó?
1. Az STRV-103 páncélvédelmére eltérő források vannak, mivel szerintem típus változat függő a dolot (A,B,C)
Ami biztos, hogy 12 fokos (derékszögből nézve 78) a páncélzat felső íve.
A vastagságra vagy 40 vagy 60 mm-s értéket találok. Előbbi 192 mm RHA-t, utóbbi 289 mm RHA-t jelent.
Mivel a 3BM22-s átütési értéke 380-430 mm RHA 2000 méteren, ez így nem meglepő önmagában.

2. Ami nagyon meglepő, és ami miatt foglalkozom ezzel az az a tény, hogy a mindössze 12 fokos lejtésről nem pattant el (nem kapott gellert) a lövedék!
Ebben lehet, hogy a páncéltest bordázása is a lövedék segítségére volt, de akkor sem volt lepattanás!
3BM-22.jpg

A fenti képen látszik, hogy nem egy monolit lövedékről van szó.
Eddig jó pár fórumtárs azt állította, hogy az ilyen fémkompozit lövedékek nem bírják azt ha nagyon lapos páncéllemezzel találkoznak.
Eltörik a fejük, és így drámaian csökken az áthatolás mértéke. Ezért szarok a szovjet nyíllövedékek. ...
Egyrész a Chieftain topikjába tettem be képest arról, hogy a T-62-s, nyíllövedékkel (fémkompozit) szemből kilőtte az Iráni Chieftaint (nem egyedi eset...).
A chieftain toronypáncélja 30 fokban döntve van, a páncélvédelme pedig változattól függően 300-400 mm RHA egyenérték.
(Az Iráni tankok az első szériákba tartoztak, így a 300 mm RHA volt rájuk jellemző)
Másrészt a 12 fokos döntés sokkal laposabb, mint a nyugati tankok tipikus páncéldöntöttsége, vagy a NERA lemezek döntöttsége....

Elvileg...

Minél hosszabb a rúd, annál nagyobb a geller szöge, és minél gyorsabb a rúd, annál nagyobb a kritikus geller szöge. Ezenkívül a WHA vagy DU nehézfém rudak nagyobb szögben kapnak gellert, mint az acél rudak. A kritikus gellert a függőleges síkból mérik [azaz a 90° vízszintesnek számít]. Egy 10:1 L/d [Hosszúság és rúdátmérő aránya] 10:1 L/d [1,7km/s] rúdnak ~78°-ban kell gellert kapnia, ha acélból készült, míg WHA / DU megfelelője 81°-ban fog gellert kapni. Az áthatolót 15:1 L/d arányra nyújtva a geller szögét 82-83°-ra növeli, és valószínű, hogy a 30:1 arányú rudak 84-85°-nál fognak gellert kapni. A képlet ±5°-os szórást jósol ezen értékek körül, így a 10:1 acélrudak 50%-ának ~78°-os gellert kell kapnia, míg a gellert akár 83°-os és 73°-os szögnél is kaphat.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Jelzem...
Még mindíg nem láttam arra vonatkozó információt hogy anyagminőségben mit produkálnak a gyártó országok.
Az-az...a nyilaik adott típusjellemzők mellett, milyen minőséget produkálnak.
-Becsapódás...
Ok, értem hogy 0-a fok, de hogyan?
A páncélzaton milyen szögben érkezik a "csomag" ereje?
Vertikális döntést mennyire befolyásolja a kivetőtöltet? Ugye van a 3x +, és a 3x -. Mert a becsapódás szögét módosítja az adott céltávolság. Ma ezt már az elektronika vezérli,ok...de akkor is...
@speziale volt az egyetlen aki elkezdte figyelembe venni az anyagsűrűséget.
-Horizontális dőlés?
Mert egy kocsi páncélja szemből döntött, 2 irányban,ezek hatásai összeadódnak.
Tehát ok, értékelem a kutatómunkát, tisztelem is, köszi mindenkinek a befektett időt!
De nem jutottam közelebb a válaszhoz...
A kérdésem...Hogyan pusztíthatom ezen eszközöket a legnagyobb hatékonysággal?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
T

Törölt tag 4082

Guest
Okok.....
Aknákkal és a bőregerekkel nem számolok :)
Mi számít hatékony megsemmisítésnek? Ez egy nagyon fontos kérdés, és ezt jó lenne tisztázni.
Már csak azért is, mert sokszor kerül elő, hogy de mennyi atgm volt ennél vagy annál. Nagyon érdekes kérdés ez, mert szerintem semmivel sem több arányaiban, mint páncéltörő löveg a II. VHban.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Filter

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Mi számít hatékony megsemmisítésnek? Ez egy nagyon fontos kérdés, és ezt jó lenne tisztázni.
Már csak azért is, mert sokszor kerül elő, hogy de mennyi atgm volt ennél vagy annál. Nagyon érdekes kérdés ez, mert szerintem semmivel sem több arányaiban, mint páncéltörő löveg a II. VHban.
Ezért polemizálok én is...
Nézegetem az adatokat,de ahány ember annyi forrás, picit nehezen igazodom el.
Ráadásul mind hihető, autentikus.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 842
113
Jelzem...
Még mindíg nem láttam arra vonatkozó információt hogy anyagminőségben mit produkálnak a gyártó országok.
Az-az...a nyilaik adott típusjellemzők mellett, milyen minőséget produkálnak.
-Becsapódás...
Ok, értem hogy 0-a fok, de hogyan?
A páncélzaton milyen szögben érkezik a "csomag" ereje?
Vertikális döntést mennyire befolyásolja a kivetőtöltet? Ugye van a 3x +, és a 3x -. Mert a becsapódás szögét módosítja az adott céltávolság. Ma ezt már az elektronika vezérli,ok...de akkor is...
@speziale volt az egyetlen aki elkezdte figyelembe venni az anyagsűrűséget.
-Horizontális dőlés?
Mert egy kocsi páncélja szemből döntött, 2 irányban,ezek hatásai összeadódnak.
Tehát ok, értékelem a kutatómunkát, tisztelem is, köszi mindenkinek a befektett időt!
De nem jutottam közelebb a válaszhoz...
A kérdésem...Hogyan pusztíthatom ezen eszközöket a legnagyobb hatékonysággal?
Bombával. Már a 100kg-s bomba közvetlen találata is atomjaira szaggat egy harckocsit, és nem létezik ellene semmilyen védelem.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
T

Törölt tag 4082

Guest
Ezért polemizálok én is...
Nézegetem az adatokat,de ahány ember annyi forrás, picit nehezen igazodom el.
Ráadásul mind hihető, autentikus.
Igazából azt kéne tisztázni elsőre, hogy mi a hkk célja. Mert ha a tank vs tank, akkor nyilván a leghatékonyabb fegyver a különböző KE töltetek. Ha mint általános harcjárművet nézed, akkor viszont a HEAT ami minden bokorban lehet. Meg ugye a légierő mindig is halálos veszély volt ezekre. De igazából @Avtomat betett egy elemzést arról, hogy a tüzérség hatását mennyire alulbecsülték. Én személy szerint azt gondolom, mint minden fenyegetés ellen, a jól felépített, átgondolt, minden fegyvernemet felhasználó védelem a leghatékonyabb, ahol minden megtalálható ad abszurdum a molotov koktéltól a taktikai atomtöltetig.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
Ez egy elég jó cikk!
A legfontosabb infó belőle a 3BM22-ről szól!
1. Egyrészt volt a németeknek.
2. A teknő frontpáncéljánaka felső ívén könnyedén behatolt. (És ha jól értem hosszában átlőtte az egész tankot... :eek: )
Miért fontos ez az infó?
1. Az STRV-103 páncélvédelmére eltérő források vannak, mivel szerintem típus változat függő a dolot (A,B,C)
Ami biztos, hogy 12 fokos (derékszögből nézve 78) a páncélzat felső íve.
A vastagságra vagy 40 vagy 60 mm-s értéket találok. Előbbi 192 mm RHA-t, utóbbi 289 mm RHA-t jelent.
Mivel a 3BM22-s átütési értéke 380-430 mm RHA 2000 méteren, ez így nem meglepő önmagában.

2. Ami nagyon meglepő, és ami miatt foglalkozom ezzel az az a tény, hogy a mindössze 12 fokos lejtésről nem pattant el (nem kapott gellert) a lövedék!
Ebben lehet, hogy a páncéltest bordázása is a lövedék segítségére volt, de akkor sem volt lepattanás!
3BM-22.jpg

A fenti képen látszik, hogy nem egy monolit lövedékről van szó.
Eddig jó pár fórumtárs azt állította, hogy az ilyen fémkompozit lövedékek nem bírják azt ha nagyon lapos páncéllemezzel találkoznak.
Eltörik a fejük, és így drámaian csökken az áthatolás mértéke. Ezért szarok a szovjet nyíllövedékek. ...
Egyrész a Chieftain topikjába tettem be képest arról, hogy a T-62-s, nyíllövedékkel (fémkompozit) szemből kilőtte az Iráni Chieftaint (nem egyedi eset...).
A chieftain toronypáncélja 30 fokban döntve van, a páncélvédelme pedig változattól függően 300-400 mm RHA egyenérték.
(Az Iráni tankok az első szériákba tartoztak, így a 300 mm RHA volt rájuk jellemző)
Másrészt a 12 fokos döntés sokkal laposabb, mint a nyugati tankok tipikus páncéldöntöttsége, vagy a NERA lemezek döntöttsége....
Így van! A 3BM22-nél a fejlesztés egyik fő célkitűzése volt, hogy erősen döntött páncéllemezeknél se váljon le a volfrámmag.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 842
113
Igazából azt kéne tisztázni elsőre, hogy mi a hkk célja. Mert ha a tank vs tank, akkor nyilván a leghatékonyabb fegyver a különböző KE töltetek. Ha mint általános harcjárművet nézed, akkor viszont a HEAT ami minden bokorban lehet. Meg ugye a légierő mindig is halálos veszély volt ezekre. De igazából @Avtomat betett egy elemzést arról, hogy a tüzérség hatását mennyire alulbecsülték. Én személy szerint azt gondolom, mint minden fenyegetés ellen, a jól felépített, átgondolt, minden fegyvernemet felhasználó védelem a leghatékonyabb, ahol minden megtalálható ad abszurdum a molotov koktéltól a taktikai atomtöltetig.
A harckocsi az harckocsi ellen van. Ezt a fő fegyverzete mutatja a legjobban. Kivétel nélkül dedikált páncéltörő ágyú van a modern harckocsiban nem ágyútarack vagy tarack származék. Márpedig amibe dedikált páncéltörő eszközt raksz főfegyvernek annak a páncéltörés a fő feladata, különben nem páncéltörő ágyúval fegyvereznéd fel. Viszont a páncélzata nem csupán harckocsi ellen, hanem minden szóbajöhető fenyegetés ellen van kitalálva az ésszerűség keretei közt (ezért nincs bomba ellen páncélzata).
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 205
67 076
113
Jelzem...
Még mindíg nem láttam arra vonatkozó információt hogy anyagminőségben mit produkálnak a gyártó országok.
Az-az...a nyilaik adott típusjellemzők mellett, milyen minőséget produkálnak.
-Becsapódás...
Ok, értem hogy 0-a fok, de hogyan?
A páncélzaton milyen szögben érkezik a "csomag" ereje?
Vertikális döntést mennyire befolyásolja a kivetőtöltet? Ugye van a 3x +, és a 3x -. Mert a becsapódás szögét módosítja az adott céltávolság. Ma ezt már az elektronika vezérli,ok...de akkor is...
@speziale volt az egyetlen aki elkezdte figyelembe venni az anyagsűrűséget.
-Horizontális dőlés?
Mert egy kocsi páncélja szemből döntött, 2 irányban,ezek hatásai összeadódnak.
Tehát ok, értékelem a kutatómunkát, tisztelem is, köszi mindenkinek a befektett időt!
De nem jutottam közelebb a válaszhoz...
A kérdésem...Hogyan pusztíthatom ezen eszközöket a legnagyobb hatékonysággal?
Hát nézd. Az én megítélésem szerint egyszerűen nyers erőszakkal. 50-60 kilós HE malacokkal. Amivel indukáltam a máig tartó őrületet a T-72 topikban, az a D-20 és a T-72 párosításának a gondolata volt, abból kiindulva, hogy van egy elavult harckocsiellenes lőszereket tüzelni képes járművünk, aminek ugye nincs kellő tűzereje ezáltal, meg van egy nagy űrméretű de kisebb fizikai méretű tarackunk, ami a buta lőszereivel is szétbarmol bármit amit eltalál, csak nincs kellő mozgékonysága és védelme. Harckocsikat is nagyon szépen technikai k.o.-ra lehet verni vele közvetett és közvetlen irányzással is.

Szóval szerintem lenne értelme a rohamlöveget mint fegyvernemet feltámasztani ilyen módon, minden egyéb tekintetben harckocsi jellemzőkkel felruházva. Természetesen nem csak a régi eszközök, hanem akár modern járművek átfegyverzésével is, modern védelemmel, tűzvezetéssel, akár ebben a kategóriában programozott lőszerekkel.
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 842
113
Hát nézd. Az én megítélésem szerint egyszerűen nyers erőszakkal. 50-60 kilós HE malacokkal. Amivel indukáltam a máig tartó őrületet a T-72 topikban, az a D-20 és a T-72 párosításának a gondolata volt, abból kiindulva, hogy van egy elavult harckocsiellenes lőszereket tüzelni képes járművünk, aminek ugye nincs kellő tűzereje ezáltal, meg van egy nagy űrméretű de kisebb fizikai méretű tarackunk, ami a buta lőszereivel is szétbarmol bármit amit eltalál, csak nincs kellő mozgékonysága és védelme. Harckocsikat is nagyon szépen technikai k.o.-ra lehet verni vele közvetett és közvetlen irányzással is.

Szóval szerintem lenne értelme a rohamlöveget mint fegyvernemet feltámasztani ilyen módon, minden egyéb tekintetben harckocsi jellemzőkkel felruházva. Természetesen nem csak a régi eszközök, hanem akár modern járművek átfegyverzésével is, modern védelemmel, tűzvezetéssel, akár ebben a kategóriában programozott lőszerekkel.
Alkalmatlan lenne. Kicsi a torkolati sebessége a gránátnak ami nagyon megnehezíti a célleküzdést. Ha ilyen egyszerű lenne senki sem költene csillió dolláros simacsövű lövegekre és APFSDS-ekre.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and endre

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 205
67 076
113
Alkalmatlan lenne. Kicsi a torkolati sebessége a gránátnak ami nagyon megnehezíti a célleküzdést. Ha ilyen egyszerű lenne senki sem költene csillió dolláros simacsövű lövegekre és APFSDS-ekre.
Tudom, ez a hátulütője amire fejben nem találtam megoldást, csak azt, hogy előbb kell lőni. Viszont minden tekintetben hasznos járműkategória lenne, mert a hk leküzdési képessége ettől még teljes értékű.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 842
113
Hát nézd. Az én megítélésem szerint egyszerűen nyers erőszakkal. 50-60 kilós HE malacokkal. Amivel indukáltam a máig tartó őrületet a T-72 topikban, az a D-20 és a T-72 párosításának a gondolata volt, abból kiindulva, hogy van egy elavult harckocsiellenes lőszereket tüzelni képes járművünk, aminek ugye nincs kellő tűzereje ezáltal, meg van egy nagy űrméretű de kisebb fizikai méretű tarackunk, ami a buta lőszereivel is szétbarmol bármit amit eltalál, csak nincs kellő mozgékonysága és védelme. Harckocsikat is nagyon szépen technikai k.o.-ra lehet verni vele közvetett és közvetlen irányzással is.

Szóval szerintem lenne értelme a rohamlöveget mint fegyvernemet feltámasztani ilyen módon, minden egyéb tekintetben harckocsi jellemzőkkel felruházva. Természetesen nem csak a régi eszközök, hanem akár modern járművek átfegyverzésével is, modern védelemmel, tűzvezetéssel, akár ebben a kategóriában programozott lőszerekkel.
Amúgy a 152-es HE gránatban nincs 10kg robbanóanyag sem.