Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Akkor sem reális a dolog. Ilyen lassú gránátnál elég az, ha az ellenséges harckocsi vezetője kicsit rálép a fékre (vagy jobban a gázra), vagy hogy kikerüljön mondjuk egy gödröt elfordítja a kormányt, biztos nem fogod eltalálni. Rövid távolságnál működhet a dolog amire gondolsz. De ne számíts rá, hogy az ellenség együtt fog működni és a te szabályaid szerint játszik.
Ez egyértelmű, de maga az alapelv ahogy a vh-ban működött, ma ugyanúgy él. Nem kevés német hk, a nehezek is estek áldozatául a SU, ISU-152 találatainak. Igaz, ehhez a találat esélyéhez közel kellett menniük, de ugye a modern technika segítségével ez ma valamivel optimálisabb lenne.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Amúgy a 152mm-es harckocsilöveg már a szovjet időkben is fejlesztés alatt volt. De nem a repeszgránát volt a fő lőszertípusa a harckocsik ellen, hanem ez:
EDGyqfKUwAEqAoq.jpg
A legtöbb esetben robbanó töltetekkel semmisítették meg a német hk-kat, egyszerűen mert azok nem bírták ki.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
Ez egyértelmű, de maga az alapelv ahogy a vh-ban működött, ma ugyanúgy él. Nem kevés német hk, a nehezek is estek áldozatául a SU, ISU-152 találatainak. Igaz, ehhez a találat esélyéhez közel kellett menniük, de ugye a modern technika segítségével ez ma valamivel optimálisabb lenne.
Éppen ellenkezőleg. A hőképes célzórendszerek miatt az ellenséges hk.-t már kilométerekről is gond nélkül ki lehet szúrni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Éppen ellenkezőleg. A hőképes célzórendszerek miatt az ellenséges hk.-t már kilométerekről is gond nélkül ki lehet szúrni.
Igen. Sőt a hálózatos rendszerek miatt külső eszköztől kapott céladatokkal extrém célleküzdési képességek is a rendelkezésére állhatnának egy ilyen rohamlövegnek, ami ilyentén formában közvetett tűzzel mérhetne akár csapást amíg látótávba nem kerülnek.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Csak nézdd meg ezt a videót. Majdnem 3 kilométer a távolság, és a terroristáknak esélyük nincs a menekvésre. Pedig egy ember igen kicsi cél egy hk-hoz képest... Nem tudsz ez elől elbújni.
Ez a modern szenzoros világ. Ennek a gépnek is adnék belőle. Elégy veszélyes lenne a videó alapján. :)
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
Sőt a hálózatos rendszerek miatt külső eszköztől kapott céladatokkal extrém célleküzdési képességek is a rendelkezésére állhatnának egy ilyen rohamlövegnek, ami ilyentén formában közvetett tűzzel mérhetne akár csapást amíg látótávba nem kerülnek.
Igen, ez így néz ki a valóságban, hatótávolsága 10+ kilométer, és nem egy elavult rohamlöveg. Ez az a fegyver, amitől még az amerikaiak is tartanak.
aft-10_anti-tank_guided_missile_china_chinese_army_parade_military_equipment_combat_vehicles_3_september_2015_001.jpg
 
T

Törölt tag 1945

Guest
„Fekete Kígyó”, és a „Rózsaszín Párduc” - harckocsi harcászat a Balkánon

Bevezetés


Majdnem pontosan 30 évvel ezelőtt, 1991 decemberében, alig 100km-re a magyar határtól zajlott egy harckocsi ütközet, melynek tétje Zágráb lehetséges elfoglalása volt a szerb erők által…

2021-10-14-11-04-44-Armor-Magazine-all-pdf-Adobe-Acrobat-Reader-DC-32-bit.jpg


A horvát védelem

Amint az a B. térképen látható, Zágráb horvát védelmének kulcsa a Kupa folyó volt, amely Karlovac-tól keletre, Sisak-ig futott. A Zágrábtól mintegy 30-40 kilométerre délre fekvő folyó jelentette a legerősebb természetes akadályt a város és a szerbek között. Ezen túl a dombos és kissé erdős terep még mindig jó védelmi terep volt, de nem annyira, mint maga a folyó. Elvesztése súlyos csapás lenne a fiatal horvát nemzet számára, és hasonló lenne ahhoz, ahogyan a németek 1945-ben Berlin védelme során elvesztették az Oderát a szovjet hadsereggel szemben.

A horvátok három ZNG (Zborne Narodne Gardiste vagy Nemzeti Gárda) dandárt (a 101., 102. és 103.) telepítettek a folyó mentén. A dandárok szervezete és összetétele némileg változott, de általában négy gyalogos zászlóaljba szerveződtek, zászlóaljanként körülbelül 350 fővel. Minden dandár rendelkezett legalább egy tüzér üteggel. A tüzérségi eszközök a második világháborús szovjet 76 mm-es ZiSz-3 könnyűágyútól az amerikai 105 mm-es tarackokig, amelyeket az Egyesült Államok még évekkel ezelőtt adományozott az egykori Jugoszláviának. Ezek a dandárok alapvetően gyalogos vagy lövész dandárok voltak, kis számú páncéltörő fegyverzettel.

Ezen kívül voltak különböző független alegységek, amelyek ezt a három dandárt támogatták. A horvátok egyetlen nagyobb kaliberű tüzér üteggel rendelkeztek, amit négy elavult vontatott 203 mm-es M-115-ös tarack alkotott amelyeket az Egyesült Államok 40 évvel korábban adományozott Jugoszláviának.

Horvát páncélosok

bc14e5cc088589f92f9ffa7eea9551f3-1.jpg


A horvátok legfontosabb tartaléka a 2. OMB (Oklopni Mehanizirane Bataljuna vagy gépesített zászlóalj) volt, amely körülbelül 600 emberből, 34db T-55A harckocsiból, egy M-84 harckocsiból (jugoszláv gyártmányú T-72M), négy BTR-50PK páncélozott vezetési pontból, 17db BVP M-80A jugoszláv gyártmányú gyalogsági harcjárműből, 23db M-60P páncélozott szállító harcjárműből, öt darab BTR-60-ból, két M-36B2 Jackson 90 mm-es páncélvadászból (II. világháborús!), két 2Sz1 Gvozgyika 122 mm-es önjáró tarackból, két ZSzU-57-2 önjáró légvédelmi gépágyúból, egy M-7 Priest 105 mm-es önjáró tarackból (szintén egy 50 éves amerikai dinoszaurusz), valamint egyéb páncélozatlan járművekből állt.

A 2. OMB változatos felszerelése hűen tükrözte a horvátországi és bosznia-hercegovinai konfliktusban résztvevő felek által üzemeltetett páncélozott harcjárművek típusait. Számtalan olyan alkalom volt, amikor kézi lézer távolságmérővel rendelkező, II. világháborús T-34/85-ösök harcoltak 50 éves Shermanok mellett.

A zászlóalj szervezete alapvetően négy páncélozott gépesített századból, egy felderítő szakaszból és egy önjáró tüzér ütegből állt. A 2. OMB a ZOGZ (Zapovjednistvo Obrana Grada Zagreb vagy Zágráb Város Védelmének Parancsnoksága) közvetlen parancsnoksága alá tartozott, és az egyetlen horvát páncélos egységként szolgált a főváros védelmében.


a folytatásban következik a szerb haderő...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Igen, ez így néz ki a valóságban, hatótávolsága 10+ kilométer, és nem egy elavult rohamlöveg. Ez az a fegyver, amitől még az amerikaiak is tartanak.
aft-10_anti-tank_guided_missile_china_chinese_army_parade_military_equipment_combat_vehicles_3_september_2015_001.jpg
Ha csak antitank funkciót nézünk, teljességgel igazad van, de ez esetben a logika alapján amit ez a gép feltételez, a tank is értelmetlen harckocsiellenes fegyver, tehát a tank ami ellen ezt feltalálták ésszerűtlen, tehát ennek a fegyvernek nincs létjogosultsága. :D

Na de a valóságban ugye a hk, bár ki kett hegyezve a hk elleni harcra, nem csak hk elleni harcra van, hiszen az elsődleges dolga a nála gyengébb minden más letarolása. Egy rohamlöveg ugyanígy univerzális eszköz, kvázi olcsóbb lőszerrel. Brutál dolog egy ilyen ATGM hordozó jármű, de nem univerzális harceszköz.

A menetből tüzelés azt ne feledjük nem az ATGM indító járművek erőssége, szóval lehet ez is áldozata még egy 'buta' rohamlövegnek is.
 
S

speziale

Guest
A lepattanási hajlam nem a monolitságon hanem az L/D arányon múlik. Egész egyszerűen a hosszúkás nagy sebességű APFSD-nek nincs ideje lepattannia páncélról. A NERA-t ne keverd ide. A NERA elnyírja a lövedéket, nem pedig lepattintja. A nagy vastagságú homogén páncéloknál lehet szó lepattanásról.

meg azon, hogy lekerekített-e a lövedék feje vagy sem....a korai apfsds és apds-ekkel ez volt a gond!
 
S

speziale

Guest
Erre találták fel a rogyásra képes sapkát az elejükre, ami így lényegében ráfordítja a páncélra a lövedéket.
A hegyes páncéltörő fej azt gátolja meg, hogy elcsússzon a döntött páncélon....a hatás kicsit olyan mint amikor golyóstollal próbálsz írni valami csúszósabb felülelet...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
Interjú stefan Kotsch-al...szolgált T55/T72 és Leo1-en is...

http://alejandro-8.blogspot.com/2017/01/entrevista-con-stefan-kotsch-antiguo.html

meg ha már szóba került milyen lőszereket is málháztak a szovjetek (illetve az NDK):

T-55: 15 APDS (later APFSDS), 23 HE-FRAG and 5 HEAT

T-72: 14 APFSDS, 22 HE-FRAG and 5 HEAT
Hoppá! Na ez rendkívül érdekes! Német T-55-höz APFSDS? Ma is tanultam valamit... Akkor mégegy mítosz megdőlt, miszerint a T-55-höz a legjobb exportlőszer a 3BM8 volt... Már csak arra lennék kíváncsi, mi is volt az a bizonyos APFSDS... 3BM19,20 vagy 25?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
Hoppá! Na ez rendkívül érdekes! Német T-55-höz APFSDS? Ma is tanultam valamit... Akkor mégegy mítosz megdőlt, miszerint a T-55-höz a legjobb exportlőszer a 3BM8 volt... Már csak arra lennék kíváncsi, mi is volt az a bizonyos APFSDS... 3BM19,20 vagy 25?
De mikor is volt ez? Akkor már tök mind1 mit adtak a T-55-nek.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
De mikor is volt ez? Akkor már tök mind1 mit adtak a T-55-nek.
Persze igazad van, csak úgy érdekesnek tartom... Mondjuk azért egy haszna volt. A régi 3BM8 APDS tagadhatatlanul drága volt a nagy mennyiségű volfrám miatt. A 3BM20 kb. hasonló (kicsit nagyobb) páncélátütéssel rendelkezett, töredék volfrámmennyiséggel. Ez annyiban volt hasznos, hogy volt egy olcsóbb lőszer, ami gyakorlatilag bármilyen távolságból és szögből képes volt elintézni a megerősített páncélzatú Leopard-1A1A1, A3 és A4 változatokat. (azokból azért még elég sok volt a hh végén is)
 
S

speziale

Guest
Persze igazad van, csak úgy érdekesnek tartom... Mondjuk azért egy haszna volt. A régi 3BM8 APDS tagadhatatlanul drága volt a nagy mennyiségű volfrám miatt. A 3BM20 kb. hasonló (kicsit nagyobb) páncélátütéssel rendelkezett, töredék volfrámmennyiséggel. Ez annyiban volt hasznos, hogy volt egy olcsóbb lőszer, ami gyakorlatilag bármilyen távolságból és szögből képes volt elintézni a megerősített páncélzatú Leopard-1A1A1, A3 és A4 változatokat. (azokból azért még elég sok volt a hh végén is)

csak addigra a Leo1-nek már Dm23 meg dm33 apfsds-e volt...amivel simán szétlőtte a modernizált T62-őt is...úgyhogy ott megint az volt kb. hogy aki előbb meglátta a másikat az nyert...
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
csak addigra a Leo1-nek már Dm23 meg dm33 apfsds-e volt...amivel simán szétlőtte a modernizált T62-őt is...úgyhogy ott megint az volt kb. hogy aki előbb meglátta a másikat az nyert...
Igen ez így van. +1986-ban jött az A5 változat, full digitális tűzvezetőrendszerrel és hőképes optikával. Csakúgy mint az M-60A3 esetén, az űzött vadból veszedelmes ellenség lett.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
Persze igazad van, csak úgy érdekesnek tartom... Mondjuk azért egy haszna volt. A régi 3BM8 APDS tagadhatatlanul drága volt a nagy mennyiségű volfrám miatt. A 3BM20 kb. hasonló (kicsit nagyobb) páncélátütéssel rendelkezett, töredék volfrámmennyiséggel. Ez annyiban volt hasznos, hogy volt egy olcsóbb lőszer, ami gyakorlatilag bármilyen távolságból és szögből képes volt elintézni a megerősített páncélzatú Leopard-1A1A1, A3 és A4 változatokat. (azokból azért még elég sok volt a hh végén is)
Nagyon későn jött már. Igazából akkor már a T-55 menthetetlenül elavult volt.

De az nagyon érdekes, hogy egy öreg magyar harckocsizó tiszttel készült interjúban ő is megjegyezte, hogy egyáltalán nem volt rossz, hogy kimaradt a T-62, mert nem hozott annyi ujat ami miatt megérte volna rendszeresíteni.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0