A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Én csak annyit kérdezek, hogy ha a félidős Gripen-eket tényleg le akarjuk cserélni, akkor miért fogunk hozzájuk venni a SAAB-tól mobil karbantartó hangárt?:
https://htka.hu/2018/12/19/mobil-karbantarto-hangart-vasarolt-a-magyar-honvedseg/
Vagy ez a DAM használható lenne az F-35-höz is?
Használható más géphez is. A hangár és a konténerek is. Ezt írja a brosúra. Nyilván a konténerekben az eszközök egy részét cserélni kell géptípus válltás esetén.
https://saab.com/globalassets/publi...-deployable-aircraft-maintenance-facility.pdf

A gépek nem lesznek a tulajdonaink, de ezt már többen írták előttem.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Ki mondta hogy csak egy szazad F-35 lesz? :cool:

Ki ne akarna F-35 pilota lenni utasszallito gep helyett?:rolleyes:
1., :):):D:D:D:p:p:p:p:p sok sikert ...
2., Aki megtudja
- a kettő közötti fizetés-különbséget
- és hogy csak annyit repülhet jó esetben is ÉVENTE az F-35-ön mint az utasszállítón HAVONTA - az nem biztos hogy az F-35-öt választja
Már a Gripen-toborzásnál is volt olyan jelölt aki több diplomával (közte egy angollal is!) jelentkezett, aztán mikor tájékozódott csak annyit mondott: az egy dolog hogy szar a pénz, de hogy még repülni is alig hagytok majd mer spórolás van az nálam nem műkszik, a polgári életben hobbiból, a pénzemből többet repülhetek - úgyhogy szevasztok.
 

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
Szerintem ez csak pletyka (persze nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél), én is most hallottam az egyik kereskedelmi rádió fő műsoridős híradójában, hogy 7 év múlva műr 5. generációs vadászgépeink lesznek.
Ez engem kicsit a 22.-es csapdájára emlékeztet, amikor Yossarian poénból kitalálja és elkezdi híresztelni, hogy a németek kifejlesztették az új csodafegyvert, a csiríz ágyút, ami egy egész köteléket összeragaszt a levegőben. Aztán pár óra múlva, mikor körbe ért a hír, neki mondják ugyanazt, akkor meg ő is elhiszi.

Én csak annyit kérdezek, hogy ha a félidős Gripen-eket tényleg le akarjuk cserélni, akkor miért fogunk hozzájuk venni a SAAB-tól mobil karbantartó hangárt?:
https://htka.hu/2018/12/19/mobil-karbantarto-hangart-vasarolt-a-magyar-honvedseg/
Vagy ez a DAM használható lenne az F-35-höz is?

Arról nem is beszélve, hogy mire az F-35 eléri nálunk a bevethetőséget, addig is el kell látni a légvédelmet, légi rendészetet, a Gripen-ek is csak 2009-re, vagy 2010-re érték el ezt a szintet, addig a Mig-29-eknek is repülni kellett.

Tehát időben nem nagyon jön ki 7 év múlvára, hogy a Gripen-ek leállíthatóak legyenek:
- F-35 megrendelés
- Gyártás (jöjjön is meg az egy század 7 év múlva).
- Személyzet átképzése.
- Földi infrastruktúra felkészítése.

És természetesen mivel 7 év múlva már mi leszünk a Gripen-ek tulajdonosai, ezért miért dobnánk ki őket, pont akkor, amikor a tulajdonunkba kerül?
Túl nagy a hírverés ( ez mindig terelés , figyelem megosztás ) , szépen maradnak a Gripenek , jönnek az F-35 -k , és megteremtik a légifölényt !!! Ezt akartuk.... NEM ? Vegyenek komolyan bennünket , nos 10-15 év múlva fokozatosan meg lesz.
A MI helikopterek is maradnak nem ?
 
K

kamm

Guest
Az a 36 roman F-16 mar biztos hogy jon ha mar kezdenek nyiltan F-35- rol beszelni? Mert ha meg nem akkor talan meg nem kene.
Ugyan, hagyjuk mar a romanokat. Ot eve vettek regi F-16-osokat a portugaloktol es azota sem kepesek operational szintre hozni oket, nincsenek normalisan integralva stb. Egy vicc az egesz roman legiero, a MiG-21-es jaroreikkel (es amikor az egyik elpukkant, akkor az egesz roman legiero a foldon maradt, a briteket kertek meg a romanok, hogy jarorozzenek Romania felett, rem ciki volt.)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 099
73 631
113


"Ha nem sikerült volna a hosszabbítás, akkor nem tudtuk volna üzemeltetni a repülőgépeket. Információink szerint a Gripenek alkatrészellátása és megfelelő felfegyverzése is akadozott az elmúlt években, emiatt több miniszter is kénytelen volt tárgyalásokat kezdeményezni a svéd féllel."

????

Van a bombakrol terjedo legenda, de azon kivul mi volt meg? Az elmult evekben tobbet repultek a Gripenek, mint korabban barmikor.
A ket osszetort gep korul nyilvan volt egy kis huzavona, de vegul csak a ketulesest kellett kifizetni. Akkor meg mit akarnak mar megint rafogni a svedekre? Vagy ez az egeszet csak azert irtak, mert sved politikusok szoltak be a kormanynak?
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 099
73 631
113
Már máshol is lebegtetik, hogy kivonják a Gripeneket és ötödik generációs vadászokról beszélnek.
https://index.hu/belfold/2019/03/07/magyar_nemzet_lecserelhetik_a_gripeneket/

Ha ez igaz, akkor a svedeknek nem sikerult meggyozni a Honvedseget es a
politikusokat a lopakodogyilkos Gripen E/F -rol, csak egyes ujsagirokat... vagy az amerikaiak ugyeseben "erveltek" a stealth elonyeivel kapcsolatban. (=az amerika elleni " fuggetlensegi haboru" elbukott)
 
K

kamm

Guest
+ korszerűsítsék a meglévő Gripeneket. (radar, hajtómű, Meteor, IrisT vagy S9X és HMD)

@molinbage ez politika, nyomást gyakorolnak a svédekre. F-35........ Szerintem szó nem volt róla , na mind1
Lehet E-F szeretnénk és lehető legolcsobban lecserélni a jelenlegiket.

Egyetertek, szerintem is valoszinuleg (pnezugyileg, integralashoz stb) a legjobb ut, ha a meglevo szazad upgrade minden lehetseges foldi joval, mert ezek igen regiek (sot, ha jol emlekszem az EBS HU meg nem is C/D airframe), annyira, amennyire csak lehet (feltetelezem, hogy van bennu kmeg 10 ev), plusz melle egy uj E/F szazad, szinten minden letezo legujabb cuccal felszerelve, pilotak rendesen kikepezve... 20-30 ilyen geppel szerintem barmikor le lehetne nyomni akar 30-40 oregecske F-16-ost is a hatso udvarban. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Sivatagiróka

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 099
73 631
113
1., :):):D:D:D:p:p:p:p:p sok sikert ...
2., Aki megtudja
- a kettő közötti fizetés-különbséget
- és hogy csak annyit repülhet jó esetben is ÉVENTE az F-35-ön mint az utasszállítón HAVONTA - az nem biztos hogy az F-35-öt választja
Már a Gripen-toborzásnál is volt olyan jelölt aki több diplomával (közte egy angollal is!) jelentkezett, aztán mikor tájékozódott csak annyit mondott: az egy dolog hogy szar a pénz, de hogy még repülni is alig hagytok majd mer spórolás van az nálam nem műkszik, a polgári életben hobbiból, a pénzemből többet repülhetek - úgyhogy szevasztok.

Es ez biztos hogy 5-10 ev mulva is igy lesz?
 
K

kamm

Guest
Mint egy durva válóperben...

Mellekes, a de vilag legprimitivebb (csalad)jogi rendszere az amerikai (az allamok szintjen, a szovetsegi jog mas teszta), ok ehhez nagyon ertenek (egy atlagos, vitas valas altalaban 5-10 evig is eltart Amerikaban es eszmeletlen osszegbe kerulnek az ugyvedek, szakertok stb.)
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Es ez biztos hogy 5-10 ev mulva is igy lesz?
Nem vagyok jós, de a repült időben a különbség az egész világon így van ma is, meg a pénzben is, legfeljebb csak más a szorzó. Ezért van az, hogy a légierőknél manapság mindenütt komoly pilótahiány van - még azzal együtt is, hogy sok helyen fogynak a gépek is a kiöregedés miatt.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 099
73 631
113
Nem vagyok jós, de a repült időben a különbség az egész világon így van ma is, meg a pénzben is, legfeljebb csak más a szorzó. Ezért van az, hogy a légierőknél manapság mindenütt komoly pilótahiány van - még azzal együtt is, hogy sok helyen fogynak a gépek is a kiöregedés miatt.

Tudom. Egyetertek veled. Egy vadaszpilota sosem fog annyit repulni es olyan jol keresni mint egy utasszallito pilota.

De annyi varatlant huzott mar a kormany, hogy mindent el tudok kepzelni. Es az ellenkezojet is.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
Ne ess kétségbe. A gyártástechnológia ugyan az. A magyar Audit, Mercit, úgyan olyan boldogan veszik a németek, franciák, amerikaiak, mintha mindegyik Németországban készült volna. Egy minőség, nem lehet különbség. Az alkatrészbeszállítóknál detto ugyan ez van. A Bren gépkarabély, a hazai, nem lesz gyengébb mint a Cseh, ebben biztos lehetsz.

Romániában meg is szűnt a Ford összeszerelés. :D

De a törökök részt vettek az F35 programban nem? Gondolom finanszírozták is. Hogyan lesz ez elrendezve?

Így jártak a törökök, azt kész?
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 884
12 415
113
Ha onnan nézem hogy komplett hadsereget kell venni akkor az F-35 is "csak" egy tétel a sok közül.

dollárban:
  • helikopterek - legyen 720 millió(20/gép)
  • tankok, tüzérség - 600 millió
  • légvédelem - legalább 1 milliárd
  • IFV - legalább 1 milliárd(de inkább több)
  • APC(ha lesz) - legalább 1 milliárd
  • szállítógépek - 250 millió
  • egy század F35(ha lesz) - 1.5 milliárd körül
  • egyéb apróságok - további százmilliók
  • a már beszerzett használt repülőgépek - ???
Nyilván ezek a számok nem pontosak csak azt akartam szemléltetni hogy a jelenlegi beszerzések mellett az F-35 se egy űrhajó kategória
 
  • Tetszik
Reactions: marton

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Beszállnék már kicsit én is ebbe a F-35-öt a HuAf-nak vitába. Fikció? 2019-ben? Picit. Múltkor le lettem hurrogva, amikor azt írtam, hogy a szlovák minek vesz meg egy agyonpimpelt hetvenes évek beli repülőt 2019-ben,, amire jó ha 2025-ben lesz valami. „Hogy minek nekik F-35”. Az F-35 most sci-fi, de ha megnézzük abszolút semmi alternatíva. Hét év még mire lejár a Gripen lízing. Mi van, ha elkezdődött az MH-nál egy olyan dolog, hogy előre gondolkoznak? Ahogy az F-35 áll, akár tíz év(?) is lehet ,mire az első megjöhet. Ha hat év múlva kezdenének el ezen gondolkozni, akkor az volna itt sokaknak a baja. Hat év múlva mi lesz a piacon? Gripen E/F, ami véleményem szerint a C/D fogyatékosságait elhagyó gép. EF utód? Semmi nem lesz, csak egy kiforrott F35. Szomszédjaink meg nagy részénél meg akkor fog beérni egy Gripen C/D kaliberű típus.. Mindezek leírása után én is amellett lennék, hogy a hozzánk kerülő Gripeneket utána még sokáig üzemeltessük második században.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Ne menjünk beLE a sajtó találgatásaiba, amik feltehetően zuhanyhiradós pletykák, minden konkrétum nélkül.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 304
113
Nem tudom srácok, ez nekem iszonyatos pazarlásnak tűnik. Miért nem jó a Gripen? Mert nem tud lopakodni? Minek nekünk F-35?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Azért arra kíváncsi vagyok, melyik jármű/célpont az, amit egy 30mm-essel nem lehet átlőni? Tartok tőle, hogy ilyen csak egy harckocsi lehet. Azt viszont szerintem nem lehet átlőni egy 57-essel se, úgyhogy talán elég az IFV-hez a 30mm + az IPTR. Szóval ezen a téren nem igazán értem Szergej igyekezetét ... okosítson már fel aki érti a miért-et.
Pl a kiegészitő páncélzattal ellátott Pumát szemböl.Gyengébb járgányokat messzebbről kilőheti.Masszivabb támogatótüzet biztosit.Légvédelmi feladatokat is elláthat ,beleértve a dronokat is,És oldalrol a hk-kra is veszélyes.
Grozniji harcok után az oroszok megállapitották,hogy városharcban a 30milis kevés.Az újgenerációs nyugati IFVk szemböl állják a tüzét,és az újabb ATGMekkel felszerelt helik a lőtávján kivülröl tüzelhetnek.57milis gá-ban találták meg a megoldást.
De bónuszként lemásolják hozzá a svéd 3P irányitottt gránátot.Meg egy APFSDS lőszert,ami várhatóan igen jó páncélátütési jellemzőkkel fog birni.A sima ppáncélgránátja 120milit üt át,amit 60 évvel ezelött terveztek.