A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 712
113
A német-magyar együttműködés erősítéséről tanácskoztak Berlinben...

A találkozón áttekintették a két ország közötti szerteágazó védelmi együttműködés legidőszerűbb kérdéseit.

A találkozó során a német védelmi tárca államtitkára elismerését fejezte ki a Magyar Honvédség képességfejlesztés terén elért eredményeit illetően, amivel összefüggésben Szabó István hangsúlyozta a német fél szerepének fontosságát és köszönetet mondott az újonnan beszerzett haditechnikai eszközök kezelőszemélyzetének képzéséhez nyújtott német támogatásért.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
agusztus 10. én összeszedtem pár pl.t 5 millióból nem biztos hogy kijönne ha normálisat akarnánk db ja.
nem vóltam az ötlet ellen sem.
csak kell számolni olyanokkal is amik nincsenek használatba csalinak. kellenek szervízelésre alkalmas nagyobbak késszenléti gépeknek olyan amiből egyből startolhat nem kell kivontatgatni.... (és ha összeadjuk elérie egy igazán combos légvédelmi egység árát vagy sem (mert nasams és sky...valami biztos lessz... de annyi betonfedezék árából ami passzív védelem lehet egy nasamsnál nagyobb hatótávú légvédelmi egység is kijöhetne (nemtudom)

Igen, a múltkor már átrágtuk magunkat ezen -ahogy már jó néhányszor- és nincs abszolút értelme "bomba biztos" fedezéket építeni, mert

1, Mindig van nagyobb romboló erő. Azért nincs értelme mindent felfogó bunkereket építeni, mert vagy bevágják neked nagyobb romboló erővel és megsemmisítik a vadászgépet... de legalább egy méreg drága hangárral együtt, ami egyetlen alkalommal sem védte le a támadást.
2, Ha valamelyik bombájuk nem tud beverni semmit Kecskeméten, de van elég hatótávolsága hozzá, akkor találni fognak ezer másik stratégiai fontosságú célpontot, amit nem védtél meg bunkerrel. (Például Debrecenben a reptér, Szolnokon a helikopterek, Százhalombatta, Paks)
3, Egy hangárnak elsődleges feladata az kell legyen majd, hogy öngyilkos drónok vagy más kis pusztító erővel rendelkező fegyver erejét lefogja. A nagyobb, erősebb fenyegetés ellen pedig objektum védelem a leghangsúlyosabb. A NATO-ban is azt mondtuk, hogy ez van elterjedve. Viszont Szittya nem véletlen hangoztatja, hogy ezekből a kisebb védelmet adókból több darab kellene, hogy ne tudják biztosra, hogy melyikben van a gép. (És ez felőlem lehet olyan is, hogy több mobil hangárt vásárolunk és találják ki, hogy melyikben áll éppen gép!)

De itt mindig ugyan oda térünk vissza. Hogy Moli szerint egy erős beton bunker filléres költség. Szittya meg hozta a példákat, hogy ahol megvalósult az igazán erős, az akár egy fél gép ára. És minden ilyen beruházás az a légvédelemtől és a légierő modernizálásától együtt veszi el a pénz forrásokat. Bele kell számolni, hogy ha te 5 millió dollárral többet költesz el egy fedezékre, akkor az 5 NASAMS rakéta legalább, amit nem tudunk elindítani az elfogásukra, de cserébe semmi nem garantálja, hogy a leendő csapás ellen pont elegendő a fal vastagsága. Arról nem is beszélek, hogy ha két gépnek csak egy egyszerű bunkert építesz, abból a te számításod alapján is kijön egy Lynx légvédelmi jármű, ami 4 rakétával és gépágyúval védi az összes repcsit. Vagy meg kell nézni, hogy mennyi egy Cheata konténer 20-30 darabbal!

Szóval én azt mondom, hogy ezt ki kell számolni valós árak alapján és az alapján dönteni, hogy melyik az olcsóbb és afelé eltolni a hangsúlyt. Mert legalább állagmegóvás miatt kell nekik egy mobil hangár. De az objektum védelem sem hagyható el sehogy sem, mert az bármikor bárhová áttelepíthető és a gépek csoportját védi, nem csak 1-1 darabot. Mind a kettő fontos, de mind a kettőnél a maga jelentőségével kell befektetni, mert egyelőre egy századunk van csak és azt bármennyire is védjük a földön, de magát nem tudja megvédeni a levegőben túlerővel szemben.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Igen, a múltkor már átrágtuk magunkat ezen -ahogy már jó néhányszor- és nincs abszolút értelme "bomba biztos" fedezéket építeni, mert

1, Mindig van nagyobb romboló erő.
Nagyon is van értelme bunkert építeni korszerű szuperbetonból...

A jelenleg létező leg erősebb bunker romboló fegyver az GBU-57/B-es.
A tömege 13.6 tonna (!!)
Kizárólag a B2 es B52 tudja hordozni.
Na ez a legnagyobb bomba mértékadó források szerint képes behatolni:
  • normál 5 000 psi betonba - 60 m
  • erősebb 10 000 psi betonba - 8 m
  • UHPC 30 000 psi betonba - 2 m

Természetesen el lehet képzelni a GBU-57-nél nagyobb rombolóerőt, amit viszont már atombombának hívnak.

Azt hiszem a kecskeméti Gripnek védelme szempontjából bőven elég lenne az a védelmi szint amit egy 2 m falvastagságú 30 000 psi betonból készült bunker nyújtani képes.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 239
33 727
113
Nagyon is van értelme bunkert építeni korszerű szuperbetonból...

A jelenleg létező leg erősebb bunker romboló fegyver az GBU-57/B-es.
A tömege 13.6 tonna (!!)
Kizárólag a B2 es B52 tudja hordozni.
Na ez a legnagyobb bomba mértékadó források szerint képes behatolni:
  • normál 5 000 psi betonba - 60 m
  • erősebb 10 000 psi betonba - 8 m
  • UHPC 30 000 psi betonba - 2 m

Természetesen el lehet képzelni a GBU-57-nél nagyobb rombolóerőt, amit viszont már atombombának hívnak.

Azt hiszem a kecskeméti Gripnek védelme szempontjából bőven elég lenne az a védelmi szint amit egy 2 m falvastagságú 30 000 psi betonból készült bunker nyújtani képes.
igen szerintem te hasonlóra gondolsz.
facility_4.jpg
csak az a bibi hogy ez közelebb van a 20 millio dollárhoz... 14 gép esetén. 280 millio. 4 vadászgép ára. (lehet inkább a 4 vadászgépet választanám pápára.)

vagy egy alacsonyabb hegymellé repteret építeni amibe kialakítani a fedezékeket bevályással. (lehet ennyiből az is kijönne) bár biztonságos nem lenne
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and Vogon

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 239
33 727
113
nem aazt mondom hogy 5-6 milliárd sok lenne egy gép védelmére ilyen szinten. (de ennek a feléből állami/önkormányzati ingatlan átadással (1 iyen bunker árának a feléből.) minden járásba egy specializált objektumot tudnák kialakítani) (az eggyik nagy befogadó kapacitású a másik egyéb anyag raktár a harmadik karbantartó javító bázis stb.) és új alapokra keülne a tartalékos rendszer...
szerintem ha komoly légvdelem lenne kecskeméten nem túl valószínű hogy meg mernék támadni. egy esetleges részleges pápáratelepülésesetén meg szinte feleslegessé is vállna... hisz amivel a kecskeméti gépek és a kecskeméti légvédele nem bírna azt kifele a pápáról felszállók rendeznék le.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nagyon is van értelme bunkert építeni korszerű szuperbetonból...

A jelenleg létező leg erősebb bunker romboló fegyver az GBU-57/B-es.
A tömege 13.6 tonna (!!)
Kizárólag a B2 es B52 tudja hordozni.
Na ez a legnagyobb bomba mértékadó források szerint képes behatolni:
  • normál 5 000 psi betonba - 60 m
  • erősebb 10 000 psi betonba - 8 m
  • UHPC 30 000 psi betonba - 2 m

Természetesen el lehet képzelni a GBU-57-nél nagyobb rombolóerőt, amit viszont már atombombának hívnak.

Azt hiszem a kecskeméti Gripnek védelme szempontjából bőven elég lenne az a védelmi szint amit egy 2 m falvastagságú 30 000 psi betonból készült bunker nyújtani képes.

Na, hát itt van a gond!
Kicsit korábban valaki más még 1 méter vastag normál betonról beszélt...
Remélem érted a problémát. Ő azt elegendőnek tartotta, mert úgy sem fog erősebb bomba jönni. És az ár feléből bármelyik potenciális ellenfelünk beszerez olyan rakétát például a HIRMAS-hoz, ami azt átüti, vagy ennyi pénzért fejlesztenek is neked egy újat, de abban az esetben neked volt igazad, hogy itt több gép árát el kéne költeni inkább és akkor nyugodtan alhatunk.

Egyszerűen a helyzethez kéne igazítani -szerintem- a terveinket. Kecskemét egy kibahott nagy síkság kellős közepén helyezkedik el, van legalább 100 km minden potenciális indító helytől. Ha felküldünk a légtérbe egy légtérellenőrző gépet, mert én remélem, hogy lesz, nincs az a talaj követő rakéta, aminek reális esélye lenne láthatatlanul jönni.
Én még mindig azon az elven vagyok, hogy a kisebb bombák, támadások elleni védelmet meg kell oldani. De egy öngyilkos drónnak jelenleg igen korlátos a szállító kapacitása. És a sebessége sem a rakéták sebessége. A légvédelemre kell nagyobb hangsúlyt fektetni, és a fedezék az csak azokra az olcsó lőszer lehetőségek ellen kell, amivel meg lehetne szívatni a légvédelmet olcsó túlterheléses támadással.
Egy 250e $-os keringő lőszerre nagyon nem éri meg ráküldeni egy 1 millás rakétát, de pont ezért kell odafent a figyelő szem, hogy a vadászgépek elintézzék a nagyját, mire odaérne Kecsóra és az objektum védelemmel leszednénk a maradékot. Úgy kell az egészet megtervezni, hogy a legrosszabb esetben is csak 1-2 jusson át. És azok sem biztos, hogy pusztítanak, mert lehet olyan hangárt talál el, amely gépe épp a levegőben van.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 116
31 096
113
Na, hát itt van a gond!
Kicsit korábban valaki más még 1 méter vastag normál betonról beszélt...
Remélem érted a problémát. Ő azt elegendőnek tartotta, mert úgy sem fog erősebb bomba jönni. És az ár feléből bármelyik potenciális ellenfelünk beszerez olyan rakétát például a HIRMAS-hoz, ami azt átüti, vagy ennyi pénzért fejlesztenek is neked egy újat, de abban az esetben neked volt igazad, hogy itt több gép árát el kéne költeni inkább és akkor nyugodtan alhatunk.

Egyszerűen a helyzethez kéne igazítani -szerintem- a terveinket. Kecskemét egy kibahott nagy síkság kellős közepén helyezkedik el, van legalább 100 km minden potenciális indító helytől. Ha felküldünk a légtérbe egy légtérellenőrző gépet, mert én remélem, hogy lesz, nincs az a talaj követő rakéta, aminek reális esélye lenne láthatatlanul jönni.
Én még mindig azon az elven vagyok, hogy a kisebb bombák, támadások elleni védelmet meg kell oldani. De egy öngyilkos drónnak jelenleg igen korlátos a szállító kapacitása. És a sebessége sem a rakéták sebessége. A légvédelemre kell nagyobb hangsúlyt fektetni, és a fedezék az csak azokra az olcsó lőszer lehetőségek ellen kell, amivel meg lehetne szívatni a légvédelmet olcsó túlterheléses támadással.
Egy 250e $-os keringő lőszerre nagyon nem éri meg ráküldeni egy 1 millás rakétát, de pont ezért kell odafent a figyelő szem, hogy a vadászgépek elintézzék a nagyját, mire odaérne Kecsóra és az objektum védelemmel leszednénk a maradékot. Úgy kell az egészet megtervezni, hogy a legrosszabb esetben is csak 1-2 jusson át. És azok sem biztos, hogy pusztítanak, mert lehet olyan hangárt talál el, amely gépe épp a levegőben van.
Igen.Kell a fedezék,de az nem kell,hogy mindentől védjen.Költséghatékonysági számitással meg kell találni azt a szintet,ami szükséges és megéri.És több fedezék kell,hogy szétszort célpontot jelentsenek.
A fedezék a védelem utolsó vonala.Kell elé a többi védvonal is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 239
33 727
113
241071804_5909695662433743_917907937003721951_n.jpg

volt már?mobil lőkonténer.de ami szerintem fontosabb az maga a konténer. (tudom nem új az összecsukható konténer (anno a honvédség támogatta is az otletet a kifejlesztőnek.) De én örülök hogy terjed ez a dolog. hisz táborépítés szempontjábol nagyon sokat jelent az ilyen.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 413
113
241071804_5909695662433743_917907937003721951_n.jpg

volt már?mobil lőkonténer.de ami szerintem fontosabb az maga a konténer. (tudom nem új az összecsukható konténer (anno a honvédség támogatta is az otletet a kifejlesztőnek.) De én örülök hogy terjed ez a dolog. hisz táborépítés szempontjábol nagyon sokat jelent az ilyen.
Én meg is jegyeztem egy beszélgetésben, hogy nagyon elsikkadt, de szerintem repnapi rendezvény egyik legfontosabb újdonsága volt ez.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
igen szerintem te hasonlóra gondolsz.
facility_4.jpg
csak az a bibi hogy ez közelebb van a 20 millio dollárhoz... 14 gép esetén. 280 millio. 4 vadászgép ára. (lehet inkább a 4 vadászgépet választanám pápára.)

vagy egy alacsonyabb hegymellé repteret építeni amibe kialakítani a fedezékeket bevályással. (lehet ennyiből az is kijönne) bár biztonságos nem lenne
Pápán régen volt beton fedezék is. Meg vannak még?
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Mindig van nagyobb romboló erő. Azért nincs értelme mindent felfogó bunkereket építeni, mert vagy bevágják neked nagyobb romboló erővel és megsemmisítik a vadászgépet...
Nem akarok hülyeséget írni, meg nem is az én területem, de a fedezékek nem elsősorban repeszek ellen ad védelmet és nem a közvetlen "betonromboló" találatok ellen???
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem akarok hülyeséget írni, meg nem is az én területem, de a fedezékek nem elsősorban repeszek ellen ad védelmet és nem a közvetlen "betonromboló" találatok ellen???
Alapvetően a veszélyeztetettség szintjétől függ hogy mennyire komoly fedezéket / bunkert építesz.

Ha csak drónoktól kell tartani vagy attól hogy a nem túl barátságos helyiek aknavetővel belőnek akkor elég csak egy megerősített fedezék.

Viszont ha attól tartasz hogy a gonosz ellen egy első csapással lebombázza az amúgy sem számos légierőd nagy részét, akkor jobb ha valami komolyabb bunkerben gondolkodsz..
 
  • Tetszik
Reactions: Filter and phaidros

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nem akarok hülyeséget írni, meg nem is az én területem, de a fedezékek nem elsősorban repeszek ellen ad védelmet és nem a közvetlen "betonromboló" találatok ellen???

Szittya nem rég kigyűjtötte, hogy a világban milyen divatos beton "óvóhelyek" vannak repülőgépekhez. És három kategóriába sorolta őket. A kis-, közepes- és a nagy védelmet adók. A végkövetkeztetése az volt, hogy a legjobbak árban is ott vannak, hogy jól gondolja át az ember!

Nekem a fő kérdésem az, hogy milyen típusú fegyver ellen és abból milyen típus az, amit komolyan fontolóra kell venni, hogy váratlan támadást intéz a katonai reptér ellen. (És itt kicsit bezavarok a képletben azzal, hogy azt is beleszámítom majd, hogy milyen irányból jöhet fenyegetés a jövőben.)

0, Kecskemét esetén tüzérségi repeszekre alapvetően nem sokat számolok. Volt szó arról is, hogy mennyire kell aknavetők ellen felkészíteni Kecsót, de... az ország elesett, ha odáig eljut az ellenség. Pápa esetén egy Szlovákián át érkező fenyegetés esetén a határ elég közel van, ott még akár számolhatunk ilyennel is. (De valószínűleg nem telepítenénk oda fél századnyi légierőt, ha az ellenség közvetlenül fenyegetné a kifutót is GRAD sorozatvetőkkel meg ilyesmikkel.)

1, A román légierő a Krím bekebelezése óta szembekerült azzal a kihívással, hogy nem baráti légierő berepked a tengeri légterük határmenti sávjába és tesztelik őket. Ez az oroszoknál a többi szomszédos országgal szemben, így Alaszkánál is rutin gyakorlat. Viszont eddigi információim szerint az oláh gépek nem szállnak fel ellenük Air Police, hanem más NATO tagállamoknak gépeinek kell minden ilyen esetben intézkedniük.
Nos, attól kevésbé tartok, hogy ők megelőző csapást mérnek majd egy radar alatti berepüléssel és fedélzeti gépágyúval letarolják a földön álló flottát, mint ahogy számos hh-s felvételeken láthattuk, például Izrael részéről Egyiptom ellen. Ahogy az ukránokra sem jellemző ez a mentalitás, akik jelenleg aktív hibrid háborúban vannak és úgy foglalják össze a maguk következtetéseit, hogy "nem repülünk és mást sem hagyunk repülni". Hangsúlyoznám, hogy ez két szakadár megye ellen, ahová a ruszki légierő elvileg nem repked be, csupán légvédelmi ütegekkel rendelkeznek.
Szóval én kevés esélyt látok arra, hogy nekünk mindenképpen egy fél századnyi pénzt el kellene költenünk a közvetlen légicsapás megelőzésére.

2, Rohamos sebességgel fejlődnek azok a lőszerek, amik indokolttá teszik Moli aggodalmait egy reptér elleni megelőző csapásra a háborúnak akár az első napjaiban is.
a, HIRMAS felszerelhető 300 km hatótávolságú rakétákkal (ahogy ígérnek hozzá még nagyobb friss fejlesztést is), ahogy a Gripenekre felszerelhető Taurus rakéták is rendelkeznek ilyen hatókörrel. Ez a kategória viszont 1 millió $ környékén mozog, ahogy az ellenük bevethető NASAMS légvédelmi rakéta ára is. Ez jelent egyfajta kihívást. Ez a luxus kategória viszont behatárolja azt a számot is, amennyit egy ellenséges erő ezekből megvásárol és egyidejűleg raktárkészleten tart. Én azzal számolnék, hogy egy lehetséges jövőbeli konfliktusban inkább az a kérdés, hogy hány tucatot vetnek majd be ilyenekből, mint az, hogy százas és ezres nagyságrendben salvokat indítanának és csak az utántöltés lenne a korlát.
Ezek ellen elégséges a NASAMS+Gripen elfogás+objektumvédelem. Sokkal fontosabbnak tartom az előrejelzést, amit például GlobalEye gépekkel olcsóbban és magabiztosabban tudnánk garantálni, mint áttörhetetlen beton fedezékek 2 század Gripinek Kecsóra, meg az összes helikopternek Szolnokra. És hatékonyabb is, mert ha ezeket levédtük, és erről tud az ellenség -ilyen méretű beruházás nehezen eldugható a költségvetésben kerti wc-nek lekönyvelve-, akkor betonba kellene önteni Paksot, Százhalombattát, Zalaegerszeget, Győrt, stb.
Nem megspórolható a hatékony légvédelem, amit mindig a fenyegetés aktuális iránya felé tudsz telepíteni. A fizikai védelem -bunker- az utolsó vonalunk ebből a szemszögből, lehet átjut egy-két HIRMAS rakéta... de lehet olyan hangárt talál el, ami gazdája épp a levegőben van.
b, Az utolsó két háborúban felértékelődött a szerepe az öngyilkos drónoknak. Egy keringő lőszer 250ezer $ környékén van darabszámot nézve. És ez negyede egy NASAMS rakétának. Önmagában nagy kihívás lenne egyenlő számú skulót venni belőle, mikor a ránk legnagyobb fenyegetést jelentő országoknak nagyobb az éves költségvetésük. Ezek ellen kellene olcsó és hatékony megoldás.
Ezeknél is elengedhetetlennek érzem a légtérfigyelő gépeket. Kecsó speciális elhelyezkedése miatt nem lehet hegyek takarásában a völgyekben repülve megközelíteni. Viszont hiába látjuk, ha nincs elég NASAMS a megállításukhoz. A keringő lőszerek szintén képesek több száz kilométer megtételére, tömegesen bevethetőek rajokban, de ennek az a korlátja, hogy a repülési sebességük töredéke akár egy HIRMAS rakétáénak, akár egy modern vadászgépének.
Véleményem szerint folyamatosan a magasban kell tartani repülőgépek egy részét -ez amúgy is evidencia kell, hogy legyen, hiszen le kell fogni az ellenség bombázási kísérleteit- és ezeknek van esélyük leszedni belőlük párat. Illetve a frontvonalon áthaladva a csapatlégvédelemnek is illik érzékelni és néhányat leszedni. (De ügye ha áthúz egy Skyranger feje fölött egy ilyen 12 darabos raj, akkor csak 4 közeli rakétája van, a gpá meg nem biztos, hogy elegendő hatótávolsággal rendelkezik.)
Ami biztos védelmet nyújt egy fő védelmi vonalon átjutott drónraj ellen, az az objektum védelem és a fedezékek. A keringő lőszer nem csak lassabb, ezeket a gépágyú is rendesen meg tudja szedni, ha leteszünk néhányat Kecsó köré, hanem a robbanó feje is jóval kisebb, mint egy stratégia csapásmérő rakétának. (Vagyis nem kell atom biztos bunker, csak kisebb töltetek elleni beton.)
Ide sorolnám, de kilóg a sorból a nagy méretű UAV. Ezek képesek már meghaladni a 10 kilogramm töltetet, viszont áruk is inkább a rakétákhoz van közel. Ezekre a gépekre, ha berepülnek, szintén lőnénk NASAMSszal. Viszont sebességük nem éri el a HIRMAS fenyegetését, sokkal inkább közelebb van a loiteringhez. Vagyis a levegőben lévő gépek utol tudják őket érni. Hiába oldanak ki 100 km távolságról egy sikló bombát -amihez nálam okosabbak azt mondták, hogy nem elegendő a 7-8 km-es magasság-, még mindig jóval a halálos zónán belülre kellene jutnia egy izraeli taktikai UAV-nak, ha az Románia vagy Ukrajna felől felől érkezik. Szerbia (és a legtöbb szomszédunk, csak őket azért nem említem mert a nemzetvédelmi stratégia keleti és déli fenyegetettséget említ) esetében viszont közelebb van a határ. És fejlődhet a technika valamelyest addig, amíg kiválasztják a saját típusukat. Aminél nagyon nagy esély van az orosz mellett a kínaira nekik, amikről kevesebbet tudok, de talán kevésbé kell számításba venni, hogy Belgrád sikeresen elpusztítja a talajon álló horvát és magyar gépeket a háború első napján.


Elismerve, hogy mindenki preferenciájában van logika és sokszor nem csak más elven szerveznénk meg a hatékony védelmet, de más kiinduló paraméterekkel is, emiatt gyakran teljesen más számokat kapunk például. Van, aki 2 méter vastag betonnal számol, más ennek a felét is bőven elégnek tartaná. Én és páran egy új század felállítását szeretnénk E/F gépekből (ami önmagában duplázná Kecsó bunkereinek költségvetését), valaki pedig inkább kisebb légierőben -egy század- számol elégségesnek, és neki emiatt más arány jön ki arra, ha egy bunkerromboló rakéta betalál és elpusztít egy gépet és a maxos védelem megépítésére is fele annyit számol.
Miközben teljesen reális érvként merül fel Szolnok védtelenül hagyása a bunkerrombolók ellen, csak a vadászgépeknek építeni ilyet, ez is egy szempont, hogy mit és mennyiért védene. Én például azt mondom, hogy árban közel vannak egymáshoz a forgó- és merevszárnyasok és közelebb vannak egy keletről érkező csapáshoz.

Az én alapvetésem, hogy amíg több szomszédos ország is négy százados légierőt tart fent, addig könnyen abba a helyzetbe kerülhetünk, hogy nem a földön pusztítják el a magyar flottát, hanem a levegőben nem fogja tudni lefogni az ellenséget. És vakmerő berepülések Kecsó ellen helyett pusztán a határszakaszon várja meg -mert tisztában lesz vele, hogy neki ez elegendő-, hogy a pilótáink hibázzanak.
 
  • Tetszik
Reactions: sisimoto