A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 777
113
Nem tudtam hova tegyem ezt a kérdést. A katonákról kérdeznem, van bármilyen olyan gyalogsági felszerelés ami alkalmas a termobarikus bombákkal szemben? Nemcsak a tűzálló egyenruhara gondolnak, hanem bármilyen minimális oxigen Mini palack? olyanra gondolnék mint amivel a bányászok is rendelkeznek különösen a bánya mentők.
Nincs.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Bár azt hozzátenném, hogy én kint voltam a szabadban amikor az az oroszok ilyen fegyvereket használtak és kutya bajom sem lett. Szóval a távolság az igen jól reukálja a robbanás erejét.
Mibe halnak meg az emberek ilyen robbanásnal? Hő ? Légnyomás ? ?
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Én itt az élettani okokra voltam kiváncsi! A vakum mit okoz? A hő egyértelmű, bár rövid ideig tartó hatásáról beszélünk.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 413
113
Én itt az élettani okokra voltam kiváncsi! A vakum mit okoz? A hő egyértelmű, bár rövid ideig tartó hatásáról beszélünk.
fulladás: a tüdőből is kiszívja levegőt. Pláne részben zárt térben müködik: épületek, pincék, bunkerek. A vákum kiszívja a levegőt, oxigént, de vissza áramlás lassabb, így nem lesz elég oxigén.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
Tájékoztató az eljárás eredményéről

Elnevezés:
NFSI - HM energetikai korszerűsítés - 4 részben

Rövid meghatározás:
Vállalkozási szerződés „A Honvédelmi Minisztérium épületeinek energetikai fejlesztése” című, KEHOP-5.2.2/16-2016-00001 azonosító számú projekt keretében energetikai korszerűsítésre- 4 részben
Valamennyi rész II.2.4) pontjára irányadó:
A 435/2015. (XII. 28.) Korm. rendeletben Ajánlatkérő feladatai között nevesítésre került többek között a 2014-2020 programozási időszak Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programja (továbbiakban: KEHOP) terhére finanszírozott, közszféra szervezet épületenergetikai célú beruházása megvalósítását célzó kiemelt projektek megvalósításához szükséges közbeszerzési eljárások lebonyolítása. Ennek megfelelően jelen közbeszerzési eljárás tárgya a „A Honvédelmi Minisztérium épületeinek energetikai fejlesztése” című, KEHOP-5.2.2/16-2016-00001 azonosító számú projekt kivitelezési munkáinak megvalósítása az ajánlattevők részére kiadásra kerülő közbeszerzési dokumentumokban részletezettek szerint.

A teljesítés fő helyszíne:
HM II. 1135 Budapest, Lehel u. 35-37. HRSZ: 28001/1
Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis 6000 Kecskemét, Reptéri út 4. HRSZ: 0425
Ittebei Kiss József Hadnagy Helikopter Bázis 5008 Szolnok, Kilián György út 1. HRSZ: 0785/1
Nagysándor József Laktanya 8000 Székesfehérvár, Mészáros Lázár utca 3. HRSZ: 1951

A beszerzés végleges összértéke (áfa nélkül)
Érték áfa nélkül: 3 248 455 845.00 HUF


Azt nem "szokom" qrvára érteni, hogy a laktanyák tetejére miért nem raknak napelemeket, mert a (gazdaságilag)fenntartható honvédelemmel is lehet háborút nyerni !!!
...még mielőtt kitörne: mert olcsóbban fenntartott haderő nagyobb lehet => nem lehet/túl kockázatos "kikezdeni" vele!!! (Szun-Ce után szabadon...)


Szerintem senki sincs aki szerint nem sürgősek a beszerzések, csak a realitásokat nem lehet felülírni. Komolyabb eszközöket nem lehet máról holnapra venni. Legrövidebb határideje a páncéltörő eszközöknek és MANPADS-nak van szerintem, és az ezekre való kiképzés is relatíve rövid. De pl. a Spike-ot is rég megrendeltük, és híre-hamva sincs még. MANPADS, Spike-on és CG-n kívüli pc törő fegyver (gondolok itt könnyű 1x használatosokra) beszerzése szóba sincs. Nagyon nagy sajnálatomra. Módosítok: Félegyházi RGW gyár 2 éve bejelentve, gyártásnak híre-hamva sincs, pedig ez azért nem járműgyártás.
Én nem látok rémeket, nem tartok a 3. vh-tól (bár az ukrajnai háborút is csak 100x eljátszott rémisztgetésnek tartottam a média meg az USA részéről), de ha itt és most lenne minden amit megrendeltünk, nyugodtabbak lehetnénk sokkal.

A nálunk --szerintem-- rosszabb innovációs K+F helyzetben lévő törökök nem megrendeltek technikákat --qrva drágán, hosszú szállítási határidőkkel--, hanem a megvettek/megvolt a drón/butefegyverzet alap, és a hosszú szállítási határidő alatt kifejlesztették!!! ...és most kaszálnak!!! ...de mi továbbra is/ismét --qrvadrágánx2, +továbbra is hosszú határidővel!!!-- vásárolunk!!! :mad:

...ez már nem a régi --rugalmas, ,eglepetéseketokozó, kreatív,... és nyertes-- FIDESZ!!! :(:(:(


.
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 771
3 200
113
Azt nem "szokom" qrvára érteni, hogy a laktanyák tetejére miért nem raknak napelemeket, mert a (gazdaságilag)fenntartható honvédelemmel is lehet háborút nyerni !!!
...még mielőtt kitörne: mert olcsóbban fenntartott haderő nagyobb lehet => nem lehet/túl kockázatos "kikezdeni" vele!!! (Szun-Ce után szabadon...)




A nálunk --szerintem-- rosszabb innovációs K+F helyzetben lévő törökök nem megrendeltek technikákat --qrva drágán, hosszú szállítási határidőkkel--, hanem a megvettek/megvolt a drón/butefegyverzet alap, és a hosszú szállítási határidő alatt kifejlesztették!!! ...és most kaszálnak!!! ...de mi továbbra is/ismét --qrvadrágánx2, +továbbra is hosszú határidővel!!!-- vásárolunk!!! :mad:

...ez már nem a régi --rugalmas, ,eglepetéseketokozó, kreatív,... és nyertes-- FIDESZ!!! :(:(:(


.
Akkor most álljunk neki és találjunk fel valamit amit már más feltalált, sőt sikeresen használ.
 
  • Tetszik
Reactions: hana

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
Akkor most álljunk neki és találjunk fel valamit amit már más feltalált, sőt sikeresen használ.

"Veszem" az iróniát, de nem értem miről beszélsz és miért nekem???


Met-hogy, ha már szerinted is évtizedek óta ismert, alkalmazott, bevált dologról van szó, akkor:
...alkalmazzuk??? Jaaa, NEM!!! Miért NEM??? Mert: Semmi kreativitás, semmi követelmény, semmi számonkérés!!!

Jobban járt volna a katonai terület, ha 4-5 éve kap egy tökös "civilt" mit a töketlen/puha-pöcs "szakmaiakkal"/"szakértőkkel"/szak-politikusokkal!!!
...épp most jön szembe a valóság!!!

"...Sokszor jobb egy lelkes amatőr, mint egy lelketlen "profi"(???) !!!"
...lásd törökök és az irigyelt eredményeik!!!


.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
Csak elméletben.
Kárpátalja haderő szempontjából kiürükt.
most gesztust tettünk ukrajnának hogy csatlakozhat az eu hoz.
de az orosszal kötött békébe biztos benne fog szerepelni hogy az se eu se nato.

kárpátalján 11 hágó van.
ebből 5 szinte járhatatlan.

6 hágóhoz elég lenne hágónként 2 db leo =12
1 db 72 az összes hágóhoz=11
4 RAJ HÁGÓNKÉNT= 1 szakasz= 11 szakasz
2 cső D20 = 22
1 brdm páncéltörő komplexum hágónként = 11 + 1 db a járhatókra = 17 db
  • 2 raj vegyes tartalékos 2 raj műszaki =1 szakasz = 11 szakasz
  • 2-3 mistral indító.= 22-33 mistral indító.

az összes többi mehet kárpátalja belső területeire.

a fenti erők képesek lennének tartani a kárpátok hágóit.
a KMDD és a felder ZL meg egész biztos hogy biztosítani túdná a gerinceket az esetleges könnyűfegyverzetű beszivárgók elöl.

Tartaléknak még mindig maradhatna 72 es és BTR el felszerelt alegységek + helikopteres és Grif támogatás.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

mégegyszer ez csupán elmélet nem kell komolyan venni.

5 perc alatt kreatívabb vagy mint a 10+ éve önmaguk fontosságának bizonygatásával elfoglalt szakértők és döntéshozók!

Villanthatnának már valami KÖLTSÉGHATÉKONYAT a Zrínyi-milliárdok számolatlan égetésén kívül.



Kicsit visszafogom magam a választásokig az alkotó kritikával, ezzel sem adva ötletet a másik oldalnak, de közeleg az idő...


...és ez "fenyegetés" ! ;)

.
.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
Ez igaz. De mi soha nem tudunk kiállítani annyi profit, ami az ország katonai védelméhez elég, még egy szomszédos ország esetleges támadása esetén sem. Jelenlegi állapotba, még egy komplett dandárt sem tudunk feltölteni, ahol minden alegységben minden beosztást fel lehetne tölteni, ha lenne rá szerződéses katona. A szerbek is most akarnak visszaállni, valamilyen formában a sorkatonai szolgálatra. Mert tudják hogy amennyi profi katonájuk van, az nem lesz elég a Balkánon hamarosan. Nyilván ez politikai kérdés is. Persze hogy senki nem támogatja. A munkaerő kell a versenyszférába, pláne. Ugyanakkor most látható, mennyi idő is kellett, hogy megtörténjen az elképzelhetetlen, az orosz támadás Ukrajna ellen. Mozgósítás van ,háború esetén, persze. Kit mozgósítanánk kiképzettség nélkül mi ? 22-es csapdája a történet. Nem kell sorkatona, mert nem motivált, nem is akar katona lenni, nem sokat ér. Ok. De védjük meg az országot, ha megtámadni akarja valaki, de a meglévő katonai létszám kevés lesz. NATO ? Lehet, de lehet hogy nem, ha valamelyik szomszéddal rúgjuk össze a port. Valamit ki kell majd találni a létszámgondokra.

A megoldás --szerintem-- valami olyasmi, hogy olyan működési mintákat kell kialakítani a magyar haderőnek, amihez hasonlók vannak a civil életben és akkor ezek elsajátítása már nem szükséges!!!
Jó esetben megvan már készség szinten mindenkinek!!!
Ennek van gyakorlati példája is, az amerikaiak sok videó-játékos "előéletű" drónpilótát alkalmaznak.

Az egyik FPS-t az USA-szárazföldi erők pénzzel is támogatta, hogy az ő kiképzésükhöz, követelmény-rendszerükhöz illeszkedjen és aki magas szintet ért el a játékban, az könnyen tud jelentkezni hozzájuk és gyorsabb előremenet várható.

Ezt kellene SzRSz-nek a hazai életre alkalmassá tenni és már meg is oldotta a számára kitűzött feladatot!
...ha azt a megbízói is komolyan gondolták!!! ...remélem! ...szUrkolnék mindkettőnek!!!


A FŰ ZÖLD, AZ ÉG KÉK, élet valójában egyszerű... ;)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
itt érdemes nézelődni.
persze pont ez a heszkobástya az amit m is osszetudnánk rakni olcsón hisz ez pont drotfonat oldalfalu nem AV hálós de az av halós sem nagy dolog csak le kell szabni meg a spirálba meghajlítani egy acélszálat.

a 70 mm es heron kiképzésre szerintem tökéletes lenne. vagy a rak persze tgkn mind 2