A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 808
47 095
113
Elemzés a honvédelmi költségvetés tervezett alakulásáról:
https://jogalappal.hu/a-magyar-vedelmi-kiadasok-dinamikaja/
Jó dolog, hogy Béla bá ( @jogalappal ) összeszedte ezt nekünk! De de elég szőrmentén elemezte ki ezeket a számokat. Alapvetően ott volt mindenki szeme előtt, de táblázatos rendszerben hamarabb kiderül a turpisság.
Bár Béla bá' is említi, hogy növekedtek a tervezetthez képest a számok, azonban ennek szerintem nagyobb a jelentősége, mint holmi költségnövekedések, vagy árfolyamváltozások.
A Gripen szerződés (Harci repülőképesség fejlesztése) már egy évek óta futó hosszútávú szerződés, gyakorlatilag változatlan tartalommal. Ott a számok változását max. a svéd korona árfolyamváltozása okozza.
Ezzel szemben érdemes megnézni a többi tételt is.
  1. Páncéltörő képesség fejlesztése: Nyilvánvalóan utánrendelés történt az ügyben. Ismert, hogy a CG4 a típus. Nagy variációs lehetőség nem nagyon van. Vagy fegyverből, vagy a lőszerekből viszont meg kellett növelni a rendelési mennyiséget, mivel az eredeti 8Mrd nagyságrendű tétel menet közben meg kellett hízzon. Ugye a 2019-es költségvetésben 2022-re 0Ft szerepel, azaz 2021-ben záródótt volna a szállítás. Ezzel szemben már 2019-ben elkezdődött az ügylet (gondolom az évben stimmelni kell a 1,4Mrd Ft-os kifizetésnek, valamint az idei évre tervezett 3,7Mrd-nak is. Ugyan a 2020-as költségvetésben 300M Ft-tal kevesebb szerepel, viszont '22-'23-ra is kibővült a program összesen 5,8Mrd Ft-tal. Tehát tippem szerint az eredeti 8Mrd-ból végül 12,6Mrd Ft-os beszerzés lett. Itt értelem szerűen nem a support, vagy a kiképzés drágítja az ügyet, hanem esetleg az okoslőszer beszerzése, a hozzá való célzóval.
  2. A könnyű helikopter képesség fejlesztése rész is is érdekes növekményt mutat. Ugye itt felmerült, hogy megváltozott a szállítási ütemezés. Lehetséges, hogy több gép lesz idén leszállítva. Azaz többet is kellene idén fizetnünk. Ehhez képest viszont 2021-re jelenik meg egy több mint 16Mrd-dal nagyobb költség, utolsó tételnek.
    Ez esetben sem magyarázható az árfolyamváltozással az ügy. Inkább arra tippelek, hogy több kiegészítőt rendeltünk végül (több/jobb fegyverzet, pilon, védelmi rendszer, EO torony )
  3. A közepes helikopter képesség fejlesztése: Még nem futó program. Valószínűleg még mindig csak a szerződésben előre rögzített számok láthatóak. Érdekes, hogy ugye elvileg 2023-ig nagyjából 200Mrd Forint kerül kifizetésre, ami a nemzetközi sajtóban megjelölt 600M USD nagyságrendű összeg. Itt a furcsaság az, hogy tulajdonképpen - úgy néz ki - a teljes szerződést előre kifizetjük ELŐRE, mivel a H225M-et várhatóan csak 2023-tól kezdik szállítani.
  4. A nehéz dandár felszerelése: Na itt durva számokkal nő a tervezett kifizetés. Mivel ez egy hosszabb kifutású program, emiatt nem tiszta, a teljes program költsége. Ugyanakkor van egy 1,3M EUR eddig megismert (német adatok) keretösszegünk. Ha jól számolok, akkor ez az összeg összejön 2023-ra. Na ez már csak azért érdekes, mert ugye az A4-ek részletei minimum 3x annyi ideig tartanak. De nem gondolom, minden A7-est előre kifizetünk, miközben az utolsó valamikor 2025-re jön meg. Szóval itt is érzek további képesség, vagy eszköznövekményt. Ha nem is magukban a fő eszközök darabszámában (mert az ugye eléggé feltűnő lenne), de ebbe a növekedésbe további lőszerkészletek is benne lehetnek. Akár precíziós lőszerek képében. Az biztos, hogy ekkora növekedést nem okozhat árfolyam változás. Az átütemezés elképzelhetőbb, de ez elég durva felgyorsítása lenne a programnak. További lehetőség lehet még esetleg a MAN járművek nagyobb megrendelése is. Meglátjuk.
  5. Érdekes lehet még az utolsó tétel: Katonai Infrastruktúra/Katonai Egységes Felderítő Rendszer fejlesztése: Ennek valószínűleg köze lehet, vagy a most bemutatott drón felderítő szenzorfúziós rendszer, vagy ettől független passzív érzékelő rendszer kiépítésébe kezdenek. Esetleg egy egységes C4ISR rendszer bevezetése.
    Nagyon kíváncsi leszek, hogy ezeket hogyan lehet majd összehozni az új technikai eszközökben lévő fedélzeti rendszerekkel.
  6. +1 Nagy trükközést vélek felfedezni abban, hogy külön a HQ MND C-vel kapcsolatban csinálunk légvédelmi rakétaképesség, és katonai infrastruktúra fejlesztést. Ezek szerint megtaláltuk a módot rá, hogy a NATO beszálljon a Z2026 programba... :rolleyes:
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 922
29 331
113
Hűha! Jó sok szabadidőd van.....:)
Vigyázz, mert itt hamar lehülyéznek. Pár hete bedobtam hasonlókat, vita helyett csak személyeskedésig jutottunk.
Amúgy szép munka! Nekem annyi észrevételem lenne,hogy ha gyhj-val felszerelt gl.z-k vannak akkor tök felesleges pct.o. (szerintem). Ha lesz időm átnézem a hétvégén. Tetszik.
Nekem Szíria azt mutatja, hogy sehol nem felesleges, a legkülönfélébb ATGM-el ellátott erőkre minden lehetséges formációban nagy számban szükség van a szakasztól a dandár szintjéig! Ezenkívül törekedtem a modularitásra, tehát, hogy a haderő szervezete viszonylag egységes legyen, legföljebb a felszererelésben legyen eltérés (nehéz, könnyű, közepes). Például a huszárezred három zászlóaljából kettő beilleszthető a nehézdandárokba szükség esetén (egyet mindenképp fenn kell tartani légimozgékony bevetésekre) a közepes mintájára! Hogy ne csak páncélosfelderítés, hanem olyan gyalogság is rendelkezésére álljon a nehéz erőknek, ami bemegy egy városba vagy bármilyen más nehéz terepre mondjuk a tankok helyett megvívni a klasszikus gyalogos harcot és ilyen célból akár hátra is lehet hagyni leválasztva a dandárról, hogy lekösse azokat az erőket, amiket a nehéz csapatok csak megkerülnek, de csak úgy otthagyni őket nem lehet addig amíg be nem érkeznek a honvéderők hogy felszámolják őket! Túl kicsik vagyunk, a modulrendszerű dandárfelépítés szerintem megkerülhetetlen nekünk!
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu
W

Wilson

Guest
Feltételezve, de nem megengedve, ugyan miért csinálnának ők ilyet szerinted?



Az osztrákoknak mi csak ütköző állam voltunk, aztán amikor segítettek, jól itt is felejtették magukat.
Ha kivesszük a részünket, azt meg szó szerint kell, hogy értsük majd.
Szerintem egy jó 30 km mély "biztonsági zónát kellene majd létrehozni. Legalább.

Ez csak poén volt az egyik fórumtársunk szintén komolytalan felvetésére ezért van annyi mosolygós smile.
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 030
767
113
Sokadszorra tesztek be youtubon fellelhető összeollózot videó anyagokat. Ezek fun/fan videók, vagy némi pénzmag kedvéért kattintásvadász tartalommal. Ne ezekből akarjunk már tájékozódni! Meg sem néztem, de minek is?
Hogy egy jót röhögj esetleg? Nem kell mindent véresen komolyan venni pöcshuszár koma. :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 808
47 095
113
Érdekes a táblázat:
Idén és tavaly ugyebár közel 16 milliárdból jóformán minden laktanyát kipofoztak, jövőre megint lesz 10 milliárd, ami szerintem már nem a jelenleg aktív laktanyákra fog költődni, hanem építenek 1 újat vagy reaktiválnak 1-et (reptér vagy sima laktanya)
2020 A páncéltörő képesség fejlesztése címszóval 2023-ra van egy 4 milliárdos címlet, ebből nekem az jön le, hogy csak 23-ban kapunk atgm-et,
Nincs gyhj a listában csak harckocsi és tüzér képesség :(
Annak ellenére, hogy fennkölt módon vannak általános nevekkel illetve ezek a programok, nagyon konkrét ügyleteket takarnak. A Gépesített lövész képesség fejlesztése, az konkrétan a KMW ügylet. A Páncéltörő képesség fejlesztése az pedig a CG4. Egyáltalán semmi köze a leendő ATGM beszerzéshez.
Az IFV/APC beszerzés tök más dolog lesz. Ahogy ugyan egy név alatt fut a A helikopter képesség fejlesztése is de tartalom szerint meg van különböztetve a könnyű és a közepes gépek programja.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 808
47 095
113
Hogy egy jót röhögj esetleg? Nem kell mindent véresen komolyan venni pöcshuszár koma. :)
Hja nem húztam fel magam ezen, mert mint ahogy írtam is, nem is néztem meg. Inkább csak azt kellene elkerülni, hogy ilyenek egyáltalán ide bekerüljenek. Van azért pár idejáró, aki ezeket véresen komolyan veszi, majd légvárakat épít a fejében, meg tervezgeti a határrevíziókat. :eek::oops:
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 922
29 331
113
Az ATGM beszerzéshez hordozó eszközök is kellenek, különben csak fölöslegesen amortizálódnának a fegyverek a raktárakban. Tehát legkorábban akkor lehetséges, ha a kebaboskocsik ATGM verziói megjöttek. Szerintem ez egy elhúzódó beszerzés lesz, folyamatos szállítással, ahogy aztán a helikopterek, majd a lánctalpas IFV-k és végül a 8x8-as IFV-k is befutnak. Az orosz eszközök addig bőven kihúzzák! Szerintem a szakaszok is akkro kapják meg az új ATGM-et, amikor az új járművek szállítják őket! Szóval ez a programelem még messze van a logikus sorrendiség alapján!
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 030
767
113
Hja nem húztam fel magam ezen, mert mint ahogy írtam is, nem is néztem meg. Inkább csak azt kellene elkerülni, hogy ilyenek egyáltalán ide bekerüljenek. Van azért pár idejáró, aki ezeket véresen komolyan veszi, majd légvárakat épít a fejében, meg tervezgeti a határrevíziókat. :eek::oops:
Lehet ilyen következménye igen, de ez volt az első (és vszínüleg utolsó) ilyen videó amit belinkenkeltem ide. Okulásnak jó, nem károsabb mint néhány cikk ami szinte tényként közli, hogy vettünk/veszünk mondjuk 200 Pumát vagy 12 F-35 - öst. :cool:
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 564
34 285
113
Nekem Szíria azt mutatja, hogy sehol nem felesleges, a legkülönfélébb ATGM-el ellátott erőkre minden lehetséges formációban nagy számban szükség van a szakasztól a dandár szintjéig! Ezenkívül törekedtem a modularitásra, tehát, hogy a haderő szervezete viszonylag egységes legyen, legföljebb a felszererelésben legyen eltérés (nehéz, könnyű, közepes). Például a huszárezred három zászlóaljából kettő beilleszthető a nehézdandárokba szükség esetén (egyet mindenképp fenn kell tartani légimozgékony bevetésekre) a közepes mintájára! Hogy ne csak páncélosfelderítés, hanem olyan gyalogság is rendelkezésére álljon a nehéz erőknek, ami bemegy egy városba vagy bármilyen más nehéz terepre mondjuk a tankok helyett megvívni a klasszikus gyalogos harcot és ilyen célból akár hátra is lehet hagyni leválasztva a dandárról, hogy lekösse azokat az erőket, amiket a nehéz csapatok csak megkerülnek, de csak úgy otthagyni őket nem lehet addig amíg be nem érkeznek a honvéderők hogy felszámolják őket! Túl kicsik vagyunk, a modulrendszerű dandárfelépítés szerintem megkerülhetetlen nekünk!
Szerintem is kell a pct o.Főleg,ha tekintetbe vesszük,hogy több pct rakétatipus egyuttal pgm támogató fegyver is,nem pct fejjel.Azonkivűl körvonalazodnak az új egyesitett csapatlégvédelmi+pct rendszerek (újragondolt ADATS)
Megfontolnám az 5 zl-as dandárt.Mindegyik dandárt egy vegyes hk-gép zl-al egésziteném ki (vagyis 3 hk századhoz adnák egy gép löv századot.A hk zl-at meg amerikai mintájú 4századosra növelném).A hk zl-aknak is adnák tüztámogatást,elsősorban autómata aknavetőtarackokat.Gép zl tüztámogatását kiegésziteném 2 105milis spg-vel,és két könnyű mlrs tűzgéppel.A hk dandárnak is vegyes felderitő osztályt adnék.Növelném a dd légvédelmét,vegyes légv o-ra.Dd tüzérosztályt kiegésziteném egy rugalmas mlrs tipussal ellátott üteggel.REH század.
Ho szinten csatolnák egy ellátó ezredet.Egy további csapatlégvédelmi osztályt.Legalább egy könnyű helikopter századdal (inkább osztállyal) futár/felderitő-megfigyelö (+dronok)/páncélvadász-könnyű harctámogató feladatkörrel.És egy ho-közvetlen müszaki-utász zl-jal.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 504
97 453
113
Jó dolog, hogy Béla bá ( @jogalappal ) összeszedte ezt nekünk! De de elég szőrmentén elemezte ki ezeket a számokat. Alapvetően ott volt mindenki szeme előtt, de táblázatos rendszerben hamarabb kiderül a turpisság.
Bár Béla bá' is említi, hogy növekedtek a tervezetthez képest a számok, azonban ennek szerintem nagyobb a jelentősége, mint holmi költségnövekedések, vagy árfolyamváltozások.
A Gripen szerződés (Harci repülőképesség fejlesztése) már egy évek óta futó hosszútávú szerződés, gyakorlatilag változatlan tartalommal. Ott a számok változását max. a svéd korona árfolyamváltozása okozza.
Ezzel szemben érdemes megnézni a többi tételt is.
  1. Páncéltörő képesség fejlesztése: Nyilvánvalóan utánrendelés történt az ügyben. Ismert, hogy a CG4 a típus. Nagy variációs lehetőség nem nagyon van. Vagy fegyverből, vagy a lőszerekből viszont meg kellett növelni a rendelési mennyiséget, mivel az eredeti 8Mrd nagyságrendű tétel menet közben meg kellett hízzon. Ugye a 2019-es költségvetésben 2022-re 0Ft szerepel, azaz 2021-ben záródótt volna a szállítás. Ezzel szemben már 2019-ben elkezdődött az ügylet (gondolom az évben stimmelni kell a 1,4Mrd Ft-os kifizetésnek, valamint az idei évre tervezett 3,7Mrd-nak is. Ugyan a 2020-as költségvetésben 300M Ft-tal kevesebb szerepel, viszont '22-'23-ra is kibővült a program összesen 5,8Mrd Ft-tal. Tehát tippem szerint az eredeti 8Mrd-ból végül 12,6Mrd Ft-os beszerzés lett. Itt értelem szerűen nem a support, vagy a kiképzés drágítja az ügyet, hanem esetleg az okoslőszer beszerzése, a hozzá való célzóval.
  2. A könnyű helikopter képesség fejlesztése rész is is érdekes növekményt mutat. Ugye itt felmerült, hogy megváltozott a szállítási ütemezés. Lehetséges, hogy több gép lesz idén leszállítva. Azaz többet is kellene idén fizetnünk. Ehhez képest viszont 2021-re jelenik meg egy több mint 16Mrd-dal nagyobb költség, utolsó tételnek.
    Ez esetben sem magyarázható az árfolyamváltozással az ügy. Inkább arra tippelek, hogy több kiegészítőt rendeltünk végül (több/jobb fegyverzet, pilon, védelmi rendszer, EO torony )
  3. A közepes helikopter képesség fejlesztése: Még nem futó program. Valószínűleg még mindig csak a szerződésben előre rögzített számok láthatóak. Érdekes, hogy ugye elvileg 2023-ig nagyjából 200Mrd Forint kerül kifizetésre, ami a nemzetközi sajtóban megjelölt 600M USD nagyságrendű összeg. Itt a furcsaság az, hogy tulajdonképpen - úgy néz ki - a teljes szerződést előre kifizetjük ELŐRE, mivel a H225M-et várhatóan csak 2023-tól kezdik szállítani.
  4. A nehéz dandár felszerelése: Na itt durva számokkal nő a tervezett kifizetés. Mivel ez egy hosszabb kifutású program, emiatt nem tiszta, a teljes program költsége. Ugyanakkor van egy 1,3M EUR eddig megismert (német adatok) keretösszegünk. Ha jól számolok, akkor ez az összeg összejön 2023-ra. Na ez már csak azért érdekes, mert ugye az A4-ek részletei minimum 3x annyi ideig tartanak. De nem gondolom, minden A7-est előre kifizetünk, miközben az utolsó valamikor 2025-re jön meg. Szóval itt is érzek további képesség, vagy eszköznövekményt. Ha nem is magukban a fő eszközök darabszámában (mert az ugye eléggé feltűnő lenne), de ebbe a növekedésbe további lőszerkészletek is benne lehetnek. Akár precíziós lőszerek képében. Az biztos, hogy ekkora növekedést nem okozhat árfolyam változás. Az átütemezés elképzelhetőbb, de ez elég durva felgyorsítása lenne a programnak. További lehetőség lehet még esetleg a MAN járművek nagyobb megrendelése is. Meglátjuk.
  5. Érdekes lehet még az utolsó tétel: Katonai Infrastruktúra/Katonai Egységes Felderítő Rendszer fejlesztése: Ennek valószínűleg köze lehet, vagy a most bemutatott drón felderítő szenzorfúziós rendszer, vagy ettől független passzív érzékelő rendszer kiépítésébe kezdenek. Esetleg egy egységes C4ISR rendszer bevezetése.
    Nagyon kíváncsi leszek, hogy ezeket hogyan lehet majd összehozni az új technikai eszközökben lévő fedélzeti rendszerekkel.
  6. +1 Nagy trükközést vélek felfedezni abban, hogy külön a HQ MND C-vel kapcsolatban csinálunk légvédelmi rakétaképesség, és katonai infrastruktúra fejlesztést. Ezek szerint megtaláltuk a módot rá, hogy a NATO beszálljon a Z2026 programba... :rolleyes:
Igen. Fasza volt az összefoglaló a számokkal, de az abból való tanulságok hiányoztak.

  • Harci rep.kép. fejl. = Gripen sztori. Értem.
  • Van alatta 3db 2018-as tétel, ami 2019-2020-nál nem szerepel, pedig akkor min. 3 éves sztorinak volt kezelve. Azokkal mi van???
  • CG-t tök logikusan levezetted. Ennyit arról durcizunk a svéd kormányra és nincs sansz a Gripen sztori folytatására.
  • H225M-nél a számok alapján, az Airbus megrendelések visszaesésére gondolva, látok rá sanszot, hogy előrébb hozhatják a szállítást. Kérdés lesz-e hozzá időben annyi emberünk.
  • Az idén érkező Yalcin-NMS páros nem szerepel a táblázatban?
Illetve ebből a részből a vastag betűst nem értem. Most félre van téve 7 milliárd előlegre mondjuk a KC-390-re, de mi a további helis tétel?

"Ennek részeként – a terrorellenes intézkedések keretében – jelentős nagyságrendet képvisel a végleges kiadásként még el nem számolt előlegfizetés a merevszárnyú szállítórepülőgépekre, illetve a forgószárnyú légieszközökre, az előbbire 7, míg az utóbbira 31 milliárd forint összegben.
Nagy összegű előlegre példa a 2018-as zárszámadásból, hogy az elszámolt kiadásokon felül a haditechnikai eszközök beszerzési piacának sajátosságai mellett a gyártásához kapcsolódóan jelentős összegű előlegek (41.8 milliárd forint) kerültek a szállítók részére kifizetésre."

Ami még latszik, idén fejlesztésre 190 milliárd van betervezve, ez jövőre az eddigi tételek alapján 138 milliárdra csökken, miközben a költségvetés 162 milliárddal nő. Szal durván a jövő évi fejlesztési pénzekből egy 50-110 milliárdos tétel nem ismert.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 301
113
Ra is fert /eddig lehet jolcsinaltak a dolgukat de mar tulnott rajtuk a melo./ en is mar kozel fel eve jelentkeztem tartalekosnak jo kozben volt egy korona valsag... De most hogy nincs megvolt az avi bementem hogy jo lemme ha szeptember elott meg behivnanak arra 2 hetre /amit egyszer le kell toltenem egyszer nem...nemtudjak../ mert szeptemberbe kezdodik a suli es nem lenne jo tu sok hiamyzast osszeszedni a csokentrtt oraszamok miatt hamar osszejon az evismetles.../ azt mondtak ne aggodjak e miatt lehet iden be se hivnak... /mikozbe mar az elejetol rendszeresen jeleztem hogy nyari behivas eseten akar egy honapot is letudnak huzni egybe akar hatar is /felkeszitesem is megvan es meg ervenyes.../
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 808
47 095
113
Így tudnám hosszú távon elképzelni a honvédség főerőit amit akár két százalékos költségvetésből meg némi eseti kiegészítésből kitermelhetőnek gondolok. Azt hiszem ez a maximum:
2020-2035.jpg

+ közvetlen erők 2035-ben:
- Különleges rendeltetésű dandár
- Felderítő ezred
- 2030-tól: Huszárezred (3xkönnyű zászlóalj) ők adják a légimozgékony erőket, de hagyományosan alkalmazva zászlóaljanként 10xMGS-el megerősítve mennek
- 2035-től: Honvéd vadászezred (3xkönnyű zászlóalj)
ÖÖÖ. Itt a Honvéd kifejezés a tartalékost helyettesíti?
Mekkora is lenne ez a Honvédség? Mert én így nagyon hirtelen 70-90.000 főre saccolnám a támogató alakulatokkal, "vízfejjel" együtt, és lehet, hogy ebben még a légierő benne sem lenne. Ahhoz, hogy ezt fel is töltsd, minimum 250-300.000Ft-os nettót kellene adnod a katonáknak. Persze ettől az átlag magasabb lenne, de az egyszerűsítés kedvéért csak ezzel számoljunk. Hogy kijöjjön a 300.000-es nettó, az per pillanat 527.000Ft-ba kerülne az államnak minden munkáltatói és munkavállalói járulékkal együtt. Ez havi 47,4Mrd Ft. Azaz éves szinten az 568,8Mrd kemény magyar forint. Ha meg szeretnénk tartani az egészséges arányokat, akkor a Hoonvédség költségvetése ennek a 3x-osának kellene legyen. Azaz 1706 Mrd Forint. Légierővel, meg a civil alkalmazottakkal (HM is) ez felcsúszhat 2000Mrd forintra. És nem átlagbért számoltam, hanem a szerintem minimumot a megfelelő feltöltéshez.
Namost ahogy nézem, akkor ez nem a belátható időn belüli 2%, hanem inkább 4%. :cool:
Vaaaagy hirtelen duplájára növeljük a GDP-t! :rolleyes:

Más:
A tüzér dandárok miért önjáró aknavetőt kapnak howitzerek helyett?
Miért kell a glz.-kbe MBT, amikor ott van mellettük a dandárba 2 MBT zl.?
Miért szervezed a kerekes tűztámogatókat a glz.-k alá, amikor abból simán lehet szervezni egy tűztámogató zászlóaljat a páncéltörő rakétás század(okk)al?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz