A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

MZ/X

Well-Known Member
2021. május 27.
573
2 333
93
Üdvözlök mindenkit!

Az elmúlt pár hónapban kezdetem el olvasgatni a fórumot. Komoly tudással rendelkező emberek gyűltek itt össze. Én nem ütöm meg az átlag szintet sem, így sokat nem fogok kommentelni, de a toborzás témakörben eszembe jutott valami. Érdekelne a véleményetek.

A civil életben található fizetésekkel nehéz versenyezni, ahogy ez már ki lett vesézve. Megoldható lenne-e a jövőben kicsit célírányosabban toborozni tartalékosokat az új technikákra? Példul tartalékos PZH kezelők. Aláír, kiképzik, aztán (mondjuk) 1-2 havonta egy hétvégén szintentartásra, kiképzésre behívnák őket. Ezért cserébe az MH ad nekik (nem csináltam matekot!) 50 ezer forintot havonta. Anyagilag valószínű nem terhelné meg az MH költségvetését túlságosan.

Világos, hogy az elején a képzés nem 1-2 havonta egy hétvégén történne, mert úgy nem lehet megtanulni semmilyen szakmát. De utána lehet elég lenne annyi idő is a jártasság fenntartására.
 
H

Hummen23

Guest
2gpu+2segédirányzó+cg+segédirányzó+pk+
pkh az 8 fő akarhogy számolok.
És mi a probléma? Amire reagáltam ott 6 fő volt felsorolva. Erre írtam, hogy a lynx-ben 8 fős a desszant.
Eddig is volt 2 gpu és 1 rpg. Most plusz lehetőséget kínál a plusz két fő. Ezt lehet a többiek tehermentesítésére, és/vagy plusz képesség megteremtésére használni.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 526
29 736
113
Üdvözlök mindenkit!

Az elmúlt pár hónapban kezdetem el olvasgatni a fórumot. Komoly tudással rendelkező emberek gyűltek itt össze. Én nem ütöm meg az átlag szintet sem, így sokat nem fogok kommentelni, de a toborzás témakörben eszembe jutott valami. Érdekelne a véleményetek.

A civil életben található fizetésekkel nehéz versenyezni, ahogy ez már ki lett vesézve. Megoldható lenne-e a jövőben kicsit célírányosabban toborozni tartalékosokat az új technikákra? Példul tartalékos PZH kezelők. Aláír, kiképzik, aztán (mondjuk) 1-2 havonta egy hétvégén szintentartásra, kiképzésre behívnák őket. Ezért cserébe az MH ad nekik (nem csináltam matekot!) 50 ezer forintot havonta. Anyagilag valószínű nem terhelné meg az MH költségvetését túlságosan.

Világos, hogy az elején a képzés nem 1-2 havonta egy hétvégén történne, mert úgy nem lehet megtanulni semmilyen szakmát. De utána lehet elég lenne annyi idő is a jártasság fenntartására.
Szia, üdv., stb. ;) A PZHra csak hivatásos állományt képeznek. Tartalékost nem.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Filter

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
És mi a probléma? Amire reagáltam ott 6 fő volt felsorolva. Erre írtam, hogy a lynx-ben 8 fős a desszant.
Eddig is volt 2 gpu és 1 rpg. Most plusz lehetőséget kínál a plusz két fő. Ezt lehet a többiek tehermentesítésére, és/vagy plusz képesség megteremtésére használni.
Az hogy eddig is szar volt a raj szerkezet (néphadsereges csökevény) ha raksz bele még kollektív fegyvert pont olyan elbaszott szar marad.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Valamilyen szinten mindenkinek kell pct képesség.Most ugyan kevesebb a nehéz páncélzatú hk,viszont sokkal általánosabb lett a páncélozás.Viszont nem kell ez feltétlenül nehéz pct képességnek lennie.
Azonkivűl ezen eszközök nem csak szó szerint páncélos eszközök ellen bevethetőek.
Vegyük az egyik "becsipődésemet",az Lt vető és puskagránát/kézigránát rendszert.
Alapbol már akkor sem egy hk ellenes fegyvernek szánták,hanem repesz kumulativ fejrésszel egy páncélozott járművek ellen,és gyalogság ellen, lövedékcsapdás módszerrel,minden harcos egyéni fegyveréről lelőhetően (persze,ehez elöbb mindenkinek arra is alkalmas fegyver kellene.Mint pl az osztrákoknál az AUG-meg másoknál más-alapbol mindenkit grámátos lövészé tesz).Kb a MECAR mintájára
MECAR_TelgrenLoading.JPG

Igy minden harcos magával vihetne 1-2 puskagránátot,amivel 80-120méterig könnyebb páncélos célokkal és csoportos gyalogsági célokkal harcolhat.
A vetőt már rajonként képzelték egy harcos fegyverére.Ehez más szárat kapott volna a gránát,és nagyobb lötávot biztositott volna.Kvázi egy LRI szerű raj akna/gránátvetőként.Másik lehetősége,hogy nagyobb pct fejet kap (K100 modernizációra gondoltak) a vetős változat,de marad a kisebb lőtáv-de ez esetben meg a fej külön pct kézogránátként is funkcionálhat.
Ugyanakkor a raj megtartja a kézi HSN vetőt is.(90es években még az RPG-7 volt a szándék,CG M3 szakasz szintre volt képzelve).Meg még pár dolgot elképzeltek,de most azokat hagyjuk.
Már akkor is csökkent a nehéz páncélzatú célok száma,miközben terjedt az általános páncélozás.Ma már a hadszintéren a dzsipek is páncélozottak.Ha meg mindenki páncélba bújik,mindenkinek kell is valamiféle pct képesség is.
Alapvetés az volt,hogy a támadó igy kénytelen mindenhova (de főleg városokba) a lecsökkent számú nehéz páncélzatú eszközeit küldeni-igy egyszerűen nem marad a manőverező harcra.Plusz marha drágává teszi a háborút.Vagyis a szerep kifejezetten védelmi,terület védelmi alapvetően.
Ugyanakkor szerintem most is jó eégondolás,és nektek is használható.Viszonylag olcsón növeli a raj szinten a tűzcsapásmérő képességet,és a pct képességet is.
Szóval szerintem a raj szintjén is ki kell egésziteni nekünk is a CG képességeit lefele és fölfele is.Az észszerűség és a lahetőség határain belül.
lefele lehet egy könnyű eldobható tipus,vagy/és pl puskagránát(rendszer).Fölfele meg a raj egy katonája vihet magával egy nehéz pc-os célokra is megfelelő eldobható tipust. (szerintem a CG ürméret feletti nehéz pc-os célokra való gránátját technikai gondok miatt törölték,és nem az érdeklődés hiánya miatt-bebukhatott a fejlesztés ).Ezt az eldobható tipust meg mindenféle támogató-kiszolgáló alakulatnál rendszeresiteném.Sőt,szaksz szinten behoznám nektek a Spike SR-t,és ezt is kiadnám a többieknek is.Nem lesz hézagmentes frontvonal,számitani kell a saját mögöttes területre átszivárgó-portyázó ellenséges páncélos csapatrészekre.
Tudod mi a nem mindegy?
EZ:
photo---us-department-of-defense.jpg

A képen egyetlen CG van, és 18 lövésnyi lőszer.
A Panzerfaust 3 töltött fegyvere 15,2 Kg. Maga a lövedék pedig 12,9kg. Szorozd fel! 18x13kg. DE ha csak a képen lévő standard konfigot is vesszük, hogy egy ember elvisz CG4 lövedékből a füles dupla tartójában 4 darabot, addig be is sz@rsz, ha neked egy emberként a fegyvered+felszerelés mellet 4db PF3 rakétát kellene magaddal vinni. Az barátok között is 52 kiló, és minden cső 1+m hosszú
Ehhez képest A CG 4 esetén a lövedék súlya 3 és 5 kg között van.
És azért egy alap HEAT lőszere is nyitja a páncélt szépen 40cm RHA-ig.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 980
113
És mi a probléma? Amire reagáltam ott 6 fő volt felsorolva. Erre írtam, hogy a lynx-ben 8 fős a desszant.
Eddig is volt 2 gpu és 1 rpg. Most plusz lehetőséget kínál a plusz két fő. Ezt lehet a többiek tehermentesítésére, és/vagy plusz képesség megteremtésére használni.
Az a probléma hogy nincs egyetlen szabad lövész a rajban. Például kit küldesz előre felderíteni? Vagy ki cipel bármilyen extra felszerelést? Azt aki a saját fegyverén és lőszerén kívül még cipel 10 - 12 kg géppuska lőszert?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
És mi a probléma? Amire reagáltam ott 6 fő volt felsorolva. Erre írtam, hogy a lynx-ben 8 fős a desszant.
Eddig is volt 2 gpu és 1 rpg. Most plusz lehetőséget kínál a plusz két fő. Ezt lehet a többiek tehermentesítésére, és/vagy plusz képesség megteremtésére használni.
Jah volt épp csak mindenre alkalmatlan volt a raj.
 
H

Hummen23

Guest
Az a probléma hogy nincs egyetlen szabad lövész a rajban. Például kit küldesz előre felderíteni? Vagy ki cipel bármilyen extra felszerelést? Azt aki a saját fegyverén és lőszerén kívül még cipel 10 - 12 kg géppuska lőszert?
Még mindig nem értem mi a baj azzal amit mondtam.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Tudod mi a nem mindegy?
EZ:
photo---us-department-of-defense.jpg

A képen egyetlen CG van, és 18 lövésnyi lőszer.
A Panzerfaust 3 töltött fegyvere 15,2 Kg. Maga a lövedék pedig 12,9kg. Szorozd fel! 18x13kg. DE ha csak a képen lévő standard konfigot is vesszük, hogy egy ember elvisz CG4 lövedékből a füles dupla tartójában 4 darabot, addig be is sz@rsz, ha neked egy emberként a fegyvered+felszerelés mellet 4db PF3 rakétát kellene magaddal vinni. Az barátok között is 52 kiló, és minden cső 1+m hosszú
Ehhez képest A CG 4 esetén a lövedék súlya 3 és 5 kg között van.
És azért egy alap HEAT lőszere is nyitja a páncélt szépen 40cm RHA-ig.
Egyrész nem a Pf-3ra gondoltam,hanem inkább egy RPG28/32 szerű eldobhatóra felfele,AT4 párhuzamosan,M72 szerű lefele.A szerű kifejezés meg azt jelenti,hogy nem feltétlen azt a konkrét tipust,mit példaként felhoztam.Korszerű puskagránát meg kicsi.
Azonkivűl a gépesitett lövésznek nem kell minden vackot folyton magával cipelnie.Van egy járgánya,amivel harcba megy,amire támaszkodva harcol.És ez a járgány mint a raj logisztikai bázisa is szolgál.Vagyis egy gépesitett lövészraj megengedheti magának,hogy több felszerelése legyen,mint amit ténylegesen lábon,gyalogmenetben képes lenne elcipelni.Ugyanis a járgány nem csak nyuszibusz,hanem málhás szamár is egyben.
 

MZ/X

Well-Known Member
2021. május 27.
573
2 333
93
Szia, üdv., stb. ;) A PZHra csak hivatásos állományt képeznek. Tartalékost nem.
Értem. És van valami ok amiért ezen nem lehet változtatni? Gondolom az lenne a lényeg, hogy az összes gépre legyen kezelő, ha használni kell őket. Én tök örülnék, ha lenne egy radikális fizu emelés és tolonganának a jelöltek. De ha nem lesz és mondjuk ki kell állni egy komolyabb nemzetközi gyakorlatra? Mekkora szégyen lesz, ha közölni kell, hogy mi nem tudunk pl. 10 gépet vinni csak 5-öt, mert nincs aki vezesse.
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 980
113
  • Tetszik
Reactions: Pogány