Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 671
79 927
113

molnibalage


Érdekes ez a csatorna. Tetszik, hogy olyan kis szakszerű.
A T-10-nél számomra mindig örök rejtély marad az, hogy miért nem próbálták korszerű állapotban tartani.
Gyakorlatilag ahogy le lettek gyártva úgy hagyták őket. Miközben a szovjetek még a T-54/55-öt is a végsőkig fejlesztgették (BDD, ERA)
A T-10 gyönge pontja a löveg volt. (szerintem)
Úgy gondolom, hogy érdemes lett volna korszerűsíteni a T-10-t a T-62-nél is alkalmazott U-5TS löveggel. (Az első T-64-ek is ezzel készültek)
Az U-5TS könnyebb volt, mint a T-10-s eredeti ágyúja, e mellet pontosabb is volt, miközben a páncél törő képessége is hasonló volt, mint a 122 mm-s M62-s ágyúnak.
Szerintem logikus lett volna a dolog. :)
Modernizálták egy ideig,de alapvetően az az oka,hogy megjelent az MBT ami elavulttá tette a nehéz harckocsit mint kategóriát és a nehéz harckocsira épülő harcászatot.A lövege sem volt gyenge,hisz nem arra volt kitalálva mint a T-62 lövege.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 671
79 927
113
Lényegében a poszt II. vh koncepció szerint épült, ami elavult.
A hadrendben tartásra meg rákérdezek, mert kb. papíron lehetett.
Soha semmilyen szovjet anyagban nem találkoztam vele, hogy egységhez lett volna rendelve akár csak 1980-ban...
Egy gram T-0, annyit sem látok. Pedig itt vannak bőven második lépcsős egységek. Oda sem fért be.


UO2KWdD.png

ND3Ru33.png

2e6RSFC.png
A T-10 nem poszt II.vh-s koncepció szerint épült,mert az az MBT.Pont,hogy II.vh-s koncepció szerint épült ami ugye nehéz és közepes harckocsikban gondolkozott mind a németeknél mind az oroszoknál(persze a két elv eltért egymástól márami a felhasználást illette,tehát az orosz nehéz harckocsi nem arra volt kitalálva mint a német).
 
M

molnibalage

Guest
A T-10 nem poszt II.vh-s koncepció szerint épült,mert az az MBT.Pont,hogy II.vh-s koncepció szerint épült ami ugye nehéz és közepes harckocsikban gondolkozott mind a németeknél mind az oroszoknál(persze a két elv eltért egymástól márami a felhasználást illette,tehát az orosz nehéz harckocsi nem arra volt kitalálva mint a német).
A T-10 a videó szerint is egy JSz upgrade vonal, ami II. vh koncepció. Eleve az, hogy a T-10 nem volt MBT...
Bakker a videó végén benne van, hogy a T-54 nyírta ki, mert az univerzális volt és piszo olcsó. A videó szerint egy T-10 tízszer többe került, mint egy T-54-es. Vagy igaz vagy nem, én nem tudom. De azt biztos, hogy a videó kimondta, hogy a T-54 MBT a T-10 meg nem.

Amúgy nekem úgy tűnik, hogy wikiről szedte ezt a hadrendben tartást és tényleg kb. a papír mindent elbír. 1967 után harmadvonalas egységnél sem volt. Az a "hadrendben" rész = rohadtak valahol a hátországban, ahogy a hidegháború utáni sokezer hk, amit néhény év leírtak, mert értelme semmi és lényegében kamu,

Kb. annyira voltak hadrendben, mint az AMARG-on már szétvágott / szerelt gépek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 671
79 927
113
A T-10 a videó szerint is egy JSz upgrade vonal, ami II. vh koncepció. Eleve az, hogy a T-10 nem volt MBT...
Bakker a videó végén benne van, hogy a T-54 nyírta ki, mert az univerzális volt és piszo olcsó. A videó szerint egy T-10 tízszer többe került, mint egy T-54-es. Vagy igaz vagy nem, én nem tudom. De azt biztos, hogy a videó kimondta, hogy a T-54 MBT a T-10 meg nem.
Hol van az ellentmondás abban amit írtam?
Te azt írtad,hogy a T-10 vh utáni koncepció szerint épült,erre írtam,hogy nem így van.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 893
113

molnibalage


Szerintem a 80's években már nem volt állományban a T-10M.
A T-64A mellet fölösleges volt megtartani.

dudi

A T-10M-nél több okból is logikus lett volna a kaliber váltás.
Egyrészt akkoriban a T-62/64 is a 115 mm-s kalibert alkalmazta, másrészt annak az ágyúnak számtalan előnye volt a 122 mm-sel szemben.
Az exportált IS tankok azért nem váltak be a csatatéren mert nagyon gyér tűzgyorsaságuk volt, egy kevésbé effektív löveggel.
Viszont a T-10M páncélvédelme elég jó volt a 60-70's évek színvonalán.
T-62
Front felső/alsó: 204/174 mm RHA
Torony: 220 mm RHA
Fajlagos teljesítmény: 15.7 hp/t
T-10M
Front felső/alsó: 270/186 mm RHA
Torony: 250 mm RHA
Fajlagos teljesítmény: 15 hp/t

Értelem szerű, hogy gyártani nem érte meg, de a régieket átalakítani szerintem át lehetett volna az 1960-s években.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 187
113

molnibalage


Szerintem a 80's években már nem volt állományban a T-10M.
A T-64A mellet fölösleges volt megtartani.

dudi

A T-10M-nél több okból is logikus lett volna a kaliber váltás.
Egyrészt akkoriban a T-62/64 is a 115 mm-s kalibert alkalmazta, másrészt annak az ágyúnak számtalan előnye volt a 122 mm-sel szemben.
Az exportált IS tankok azért nem váltak be a csatatéren mert nagyon gyér tűzgyorsaságuk volt, egy kevésbé effektív löveggel.
Viszont a T-10M páncélvédelme elég jó volt a 60-70's évek színvonalán.
T-62
Front felső/alsó: 204/174 mm RHA
Torony: 220 mm RHA
Fajlagos teljesítmény: 15.7 hp/t
T-10M
Front felső/alsó: 270/186 mm RHA
Torony: 250 mm RHA
Fajlagos teljesítmény: 15 hp/t

Értelem szerű, hogy gyártani nem érte meg, de a régieket átalakítani szerintem át lehetett volna az 1960-s években.
Lassú volt.Nem tudta tartani a lépést a T54el se,nemhogy a későbbiekkel.
A nehézhk nem halt ki.A nehéz hk lett az alapharckocsi.A motorteljesitmény növekedése tette ezt lehetővé.
Szerintem az első MBT-nek minősithető hk a Párduc volt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 893
113

Negan


"Lassú volt.Nem tudta tartani a lépést a T54el se,nemhogy a későbbiekkel."

Ezeket a sztereotip hülyeségeket engedjük már el!
Még a T-62-vel összemérve se volt lemaradva! Ugyan akkora végsebesség (50 km/h) és talajnyomás (0.75/0.77) mellet lényegében azonos volt a teljesítmény tömeg arányuk kb. 15hp/t.
A T-54-nek mind a teljesítmény tömeg aránya (14hp/t) mind a talajnyomása (0.81) rosszabb volt, mint a T-10M-é.....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 671
79 927
113

molnibalage


Szerintem a 80's években már nem volt állományban a T-10M.
A T-64A mellet fölösleges volt megtartani.

dudi

A T-10M-nél több okból is logikus lett volna a kaliber váltás.
Egyrészt akkoriban a T-62/64 is a 115 mm-s kalibert alkalmazta, másrészt annak az ágyúnak számtalan előnye volt a 122 mm-sel szemben.
Az exportált IS tankok azért nem váltak be a csatatéren mert nagyon gyér tűzgyorsaságuk volt, egy kevésbé effektív löveggel.
Viszont a T-10M páncélvédelme elég jó volt a 60-70's évek színvonalán.
T-62
Front felső/alsó: 204/174 mm RHA
Torony: 220 mm RHA
Fajlagos teljesítmény: 15.7 hp/t
T-10M
Front felső/alsó: 270/186 mm RHA
Torony: 250 mm RHA
Fajlagos teljesítmény: 15 hp/t

Értelem szerű, hogy gyártani nem érte meg, de a régieket átalakítani szerintem át lehetett volna az 1960-s években.
Miért lett volna előnye?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 187
113

Negan


"Lassú volt.Nem tudta tartani a lépést a T54el se,nemhogy a későbbiekkel."

Ezeket a sztereotip hülyeségeket engedjük már el!
Még a T-62-vel összemérve se volt lemaradva! Ugyan akkora végsebesség (50 km/h) és talajnyomás (0.75/0.77) mellet lényegében azonos volt a teljesítmény tömeg arányuk kb. 15hp/t.
A T-54-nek mind a teljesítmény tömeg aránya (14hp/t) mind a talajnyomása (0.81) rosszabb volt, mint a T-10M-é.....
Ennek ellenére lassabb volt.Azért vonták ki,mer egyszerűen nem tudta tartani a lépést azokkal a csapatokkal,melyeket támogatnia kellett volna.Ezt az oroszok irták,csak tudják....
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 893
113

Negan


".Azért vonták ki,mer egyszerűen nem tudta tartani a lépést azokkal a csapatokkal,melyeket támogatnia kellett volna.Ezt az oroszok irták,csak tudják...."

Mutasd meg légyszíves, hogy hol írták ezt az oroszok, mert én szoktam orosz nyelvű forrásokat nézegetni, de ezt sehol sem olvastam!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 893
113

dudi


Az ágyúnak?
Ugyan olyan páncél átütés mellet nagyobb tűzgyorsaság, jobb pontosság elég előny szerintem.
A 122 mm-s ágyú osztott lőszeres volt, míg a 115 mm-s egyesített lőszeres. Az U-5TS e mellet már sima csövű ágyú volt.
Ez nagyon nem mindegy.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
A T-10 nem poszt II.vh-s koncepció szerint épült,mert az az MBT.Pont,hogy II.vh-s koncepció szerint épült ami ugye nehéz és közepes harckocsikban gondolkozott mind a németeknél mind az oroszoknál(persze a két elv eltért egymástól márami a felhasználást illette,tehát az orosz nehéz harckocsi nem arra volt kitalálva mint a német).
T-10 nem általános célú hanem áttörő harckocsi, ha jól emlékszem a terminológiára.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az AHEAD lőszetek egy féle képpen programozharóak - a cél előtt sok méterrel szétrepülnek a résztöltetek (150 db / 3,3 gramm vagy 600 db / 1 grammos) és beterítik a célt.
Az AHEAD kiváló megoldás légi célok széles skálája ellen, de ezzel pl. nem fogsz falakat lebontani, lövészárokban lapító célokat elérni vagy azt hogy hogy a lőszer egy falat leküzdve az épületen belül robbanjon.
Hogyne! Csak az időzítés kérdése az egész.
Ha a lövedéket nem a bemért fal távolságában robbantod, hanem 1m-rel később, akkor először átmegy a falon, majd bent robban....
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Két féle gránát a négy féle szerepre bőven kevés...(ez a tipikus esete hogy végül is egyik szerepre sem volna megfelelő...)
  • A páncéltörő - APFDS - kell a földi páncélozott célok ellen,
  • A "programozható robbantású repesz-romboló" kategóriában több féle van és szükség is vann több félére:
  • C-DRONE szerepben a PMD 428-as AHEAD lőszer ami 600 db 1 grammos wolfram résztöltetet tartalmaz;
  • C-RAM és C-PGM szerepben a hogyományos a 152 db-os / 3.3 grammos wolfram résztöltetettel szerelt változat
  • földi célok ellen pedig valamilyen HEI, SAPHEI lőszer kell.

Ez eddig minimum négy féle lőszer. Én még olyan gépágyúról nem hallottam amelyhez négy féle lőszer között tud válogatni. Nincs is értelme ilyen rendszernek.
Ha éhes vagy és előtted egy puccosan megterített asztalon 3 féle villa, attól azért a tortát még meg tudod zabálni, és nem fogod magadban azt totózni, hogy melyiket válaszd, amíg meg nem romlik a süti!?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mert az IFV- nek a szétbontakozott gyalogság harcának a tűztámogatása a feladata,nem légicélok leküzdése. Nézd meg mennyi lőszert málháznak beléjük, annak hány százalékát lőhetnék el olyan feladatra ami nem az asztaluk? Megjegyzem, azt a párszáz darabos lőszerkészletet amivel rendelkezik egy gép, vígan lekéri a gyalogság földi célpontokra.
Az a gond, hogy hiába várnak tartalékolnak majd földi célokra, ha közben a loitering munition szépen fültövön csapja őket.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Cifu

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 600
14 652
113
Az a gond, hogy hiába várnak tartalékolnak majd földi célokra, ha közben a loitering munition szépen fültövön csapja őket.
Az a csapatlégvédelem és az EW csapatok sara....Tüzérségi zárótűz, MLRS területtűz az igaz veszély. Mégse csinálnak vele semmit....
Tengermelléki hk-kra meg rakjunk GRANIT-ot mert jönnek a hajók....
Sőt a PZH-ra meg integráljuk a NASAMS- ot,elbírja. :confused:
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Csak akkor a század az alapfeladatára nem lesz alkalmas,ha rányomod a légvédelmet változtatás nelkül
Erre mondok egy példát. Rommel nem kapott elegendő hatékony páncéltörő löveget, így előkapta a ruhaújjból a 88-ast, és használta. Ott pont az ellenkezője volt. Vízszintesre állítva várták a kezelők a feltűnő ellenséges páncélosokat.
Leszarta Rommel a légvédelmet? Nem igazán, de ha van egy alkalmas fegyvered több feladatra, és nem tudsz minden helyre 2 féle speciális eszközt tenni, akkor kell keresni egy olyan fegyvert, ami többfeladatú is lehet.
DE mondok mást. Ha a rajodnál van egy RPG-7, de éppen egy erősített géppuskaállást kell leküzdeni, akkor beveted, vagy hagyod arra az esetre, hogy hátha a következő sarkon majd jön egy páncélozott célpont.
A modern IFV-k pontosan azért alkalmasak a feladatra, mert hunter-killerek. A torony full automata módban pusztán EO célzással le tud küzdeni légi célokat (hálózatos céladatok alapján), miközben a parancsnok a saját műszerével már kijelölheti a közeledő ellenséges járműveket. Gyakorlatilag 1mp alatt már alkalmas is lehet a 2 teljesen különböző cél leküzdésére.
Az meg hogy a szakasz/század mekkora részét állítod át automata AA módba egyedül az alegység parancsnokán múlik (illetve a békeidőben meghatározott eljárásokon).