Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 795
75 855
113
Aha. Nem sztereoszkópos, de ott van a két távcső a torony oldalán. Nem lézeres, de automatikusan méri a távolságot és azonnal állít, lőelemet képez. Ez a fránya deutsche Ingenieurskunst!
23a9125436214bb27665cd0712a0989a.png

a7be69194ef9ac901ee9eabe1df3ccbf.png

Ténlyeg olvasd már el azt a szájbatekert forrást, és ha angolul furcsa a szó, akkor nézz rá az eredetire, és guglizd ki.
Sajnos keveres a szeont a fazonnal.Az A4-eken le van hegesztve a TEM-2A helye,hisz be sincs építve...
Megteszed nekem,hogy rákeresel a PERI R12A-ra és a TEM-2A-ra?Előbbi a Leopard 1A4 utóbbi pedig a Leopard 1 korabbi változatainak irányzórendszere.
 
M

molnibalage

Guest
Amúgy ezek után igen erősen elgondolkozok azon kijelentésen, hogy a harckocsi mérete nem számít a korszerű tűzvezető rendszereknél.
Hát, nagy távolságú célleküzdésnél nekem úgy tűnik, hogy bizony igenis faktor, ha löveggel lőnek rá. Irányított rakéta ellen persze lényegtelen.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 795
30 576
113
A hunter killer csak egy üzzemódja a rendszernek,írtam is,hogy ezzel a móddal lett a parancsnoknak irányzói feladata ha ő úgy dönt.Ez egyébkent az egész filozófiájukból adódik(németeknek).A parancsnok első,másod és harmadsorban parancsol(ez náluk kb olyan ökölszabály,mint az,hogy harckocsit nem ásnak be).Sokan félreértik a hunter killer képesseget.Nem ez az alapértelmezett "üzeme"a kezelők munkamegosztásának a harcbanA hunter killer egy vészhelyzeti mód.Ez azért van mert ha így működik a harckocsi akkor gyakorlatilag félig vak,hisz a parancsnok és az iranyzó tök ugyanazt a képet látja és a parancsnok a parancsnoki munka helyett az iranyzói munkát végzi miközben az irányzó nagyjából csak malozik,hisz ő nem tudja átvenni a parancsnoki munkát 360°-os látószögű optika hiányában.

Nekem alapból fordítja német oldalakat angolra a telefon(egy mukkot nem tudok németül).
?????.Na ezt bonsd ki egy kicsint.Mit is értesz vadász-gyilkos képesség alatt?Merthogy ez igy nem gömbölyű.
Cserébe kapsz ajándékba egy 2016os amcsi gyalogsági raj és szakaszharcászati utasitást.
https://armypubs.army.mil/epubs/DR_pubs/DR_a/pdf/web/ATP 3-21x8 FINAL WEB INCL C1.pdf
Hogy miért dobja ki folyton az M60 tank keresésre,azt nemtudom.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 795
30 576
113
Amúgy ezek után igen erősen elgondolkozok azon kijelentésen, hogy a harckocsi mérete nem számít a korszerű tűzvezető rendszereknél.
Hát, nagy távolságú célleküzdésnél nekem úgy tűnik, hogy bizony igenis faktor, ha löveggel lőnek rá. Irányított rakéta ellen persze lényegtelen.
Már hogyne számitana.Testfedezett löállásos taktikát is pont ezért eröltetik.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
T

Törölt tag 4082

Guest
A T34 és méretei: 3m széles és olyan 2.5m magas, hossza 6.68m
Az Elefánton ezek a célzóperiszkópok lehettek:
Scherenfernrohr S.F.14.Z.Gi.- ennek 8× a nagyítása és a Sfl.Z.F.1a Selbstfahrlafetten-Zielfernrohr- ennek 5× a nagyítása.
Az biztos, hogy nagyon éles látással bírt az illető.
Újra sóhaj.
Senki egy szóval nem mondta, hogy az elephant nem képes kilŐni a t-34est 4500 mről.
Csak van egy apró különbség
A te ezt tényleg eltaláltuk?
És a biztos céllekűzdés között..
Úgy nagyjából 2500 m...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and dudi
T

Törölt tag 4082

Guest
Sajnos keveres a szeont a fazonnal.Az A4-eken le van hegesztve a TEM-2A helye,hisz be sincs építve...
Megteszed nekem,hogy rákeresel a PERI R12A-ra és a TEM-2A-ra?Előbbi a Leopard 1A4 utóbbi pedig a Leopard 1 korabbi változatainak irányzórendszere.
Ebben igaza van.
Csak a wandelmarktot gondolom a számítógép is illeszteni tudta.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 795
30 576
113
Szerintem te az FM-17-12-t keresed.
93b27a3b14be87a5f0f042596e5a96e6.png


Ez is jó.De amit én keresek vagy 800 oldal volt.5 darabba kellett vágnom hogy egyenként be tudjam tenni a forditóba öket,mert túl nagy volt neki.zl szintig végigrágta a hk alkalmazást.73as háború elötti,de vietnámi harceljárások már benne voltak.
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 552
4 345
113
M

molnibalage

Guest
Maradjunk annyiban , hogy bőszen PRÓBÁLTÁK megsemmisíteni az ellent oszt vagy sikerült vagy nem (a találatokkal dicsekedtek a többiről meg kussoltak ) ! Nekem az nem pontosság , hogy lövök 5-t oszt vagy talál vagy nem ! A pontosság az amikor 1 lövés 1 halál aránypár fenn áll ! Az összes többi csak lődözés a cél irányába !
Akkor ezek szerint szinte a világ össze háborújában csak "lődöztek"? :eek:

Nem véletlenül céltalan "f*szverés" az, hogy mennyi egy hk tűzgyorsasága az első 5-10 lövés alatt. Mert 2-3 lövés kell ahhoz, hogy a találat garantált szintet érjen el 1500 méter felett és a kilövés akkor sem biztos. Csak az, hogy valahol lesz egy találat.

Pont amiatt, amit fent írtam.
A szórás + tűzvezetés + megsemmisítés miatt ez befolyásolja nagy távolságú célleküzdésnél, hogy mennyi ellen ér közel, ahol azok már pontosan lőnek.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Teljesen analóg rendszer volt.Szerintem nem.
Hát játszhatott még egybevágóságra mint a szembemérő készülékek. Vagy az angol csatahajók a VHban. Az végülis megoldható analóg módon is.
Akkor ezek szerint szinte a világ össze háborújában csak "lődöztek"? :eek:

Nem véletlenül céltalan "f*szverés" az, hogy mennyi egy hk tűzgyorsasága az első 5-10 lövés alatt. Mert 2-3 lövés kell ahhoz, hogy a találat garantált szintet érjen el 1500 méter felett és a kilövés akkor sem biztos. Csak az, hogy valahol lesz egy találat.

Pont amiatt, amit fent írtam.
A szórás + tűzvezetés + megsemmisítés miatt ez befolyásolja nagy távolságú célleküzdésnél, hogy mennyi ellen ér közel, ahol azok már pontosan lőnek.
Ez a töltő előnyei fejezet szerintem még mindig a kuss mi így szállunk le a bicikliről
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 764
113
Ezt a sógorok nevében ki kell kérnem maguknak.
:D
Az elsők az Osztrákok voltak, pont velünk szemben az SK-105 JaPzK Swarovsky irányzékkal, és CILAS TCV-29 lézertávmérővel.
Mivel egyedül az OCC-105-F1 kumulatív lőszert rendszeresítették aminek jelentős volt az esése, így ők voltak az elsők a lézertávmérővel és messze nem a Britek.
Kerek perec megmondom, hogy erről nem tudtam!
Viszont úgy tudom, hogy a srozat gyártás 1971-ben indult meg, és 1972-ben állt szolgálatba.
A Chieftain meg állítólag 1971-től kapott lézertávmérőt. Szóval nekem inkább egálnak tűnik a dolog :)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 795
30 576
113
66ban még nem volt hk Vietnamban,késöbbi kell,hogy legyen.Nagyon szépen végigvette a hk minden lehetséges alkalmazását.Nem csak a hk vs hk harcra összpontositott.Az se volt elhanyagolva,nagyon nem,de szépen leirta,hogy mennyire sokrétű feladatok ellátására jó a hk.
Egyszer szivesen átrágnám magam az IDF harcászati utasitásain,de azokat nem találtam a neten.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Lehetsz akarmekkora profi,ha a technika kevesebbet tud mint te akkor sajnos hajadra kenheted a tudásod mert behatárol az eszköz(nem csak téged,bárkit).
Viszont....
A német gépek sikere nagyban függött a profi,harcedzett személyzettől.
Mint írtam,sem a szovjetek,sem a nyugatiak nem tudtak olyan eredményeket elérni a zsákmányolt gépekkel mint az eredeti használói.
A németek hatásfoka nagyban függött a harctéri rutintól.
1 év háború = 5 év kiképzés. ( Clausewitz)
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 552
4 345
113
Sajnos keveres a szeont a fazonnal.Az A4-eken le van hegesztve a TEM-2A helye,hisz be sincs építve...
Le van hegesztve? Aha.
2ca4815a8848206b1e7c8f87c2c13982.jpg

leo-1-12.jpg

Látod azt a két ék alakú valamit a lövegpajzs két oldalán? Na ők a SZTEREOSZKÓPOS TÁVMÉRŐ távcsöveinek védő darabjai, itt NYITOTT állapotban. (Valami oknál fogva rohadt nehéz nyitott optikás A4-esről képet találni.)
Na, ugyan mi a tökért kellene két, egymástól 1,5m-re lévő távcsövet egy műszerbe bevezetni, ha nem sztereoszkóp távmérést végzünk?

Meg lehet nézni az Ausztrál Leopard AS1-eseket. Azok A4 tornyok, jobb oldalt van egy optika burkolat, bal oldalt csak a toronyfal, mert ott lézeres távmérő van a gépen. (Meg a PERI helyett a régi PANO)
65bbd507ab042e58854650adf91d7934.jpg

Megteszed nekem,hogy rákeresel a PERI R12A-ra és a TEM-2A-ra?Előbbi a Leopard 1A4 utóbbi pedig a Leopard 1 korabbi változatainak irányzórendszere.
A PERI a PARANCSNOK rendszere, mellyel FELÜLÍRHATJA AZ IRÁNYZÓT. NEM a harckocsi ELSŐDLEGES IRÁNYZÓRENDSZERE. Az az EMES12A1 amit az irányzó használ.
A k__va életbe már, csakugyan!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 795
75 855
113
Le van hegesztve? Aha.
2ca4815a8848206b1e7c8f87c2c13982.jpg

leo-1-12.jpg

Látod azt a két ék alakú valamit a lövegpajzs két oldalán? Na ők a SZTEREOSZKÓPOS TÁVMÉRŐ távcsöveinek védő darabjai, itt NYITOTT állapotban. (Valami oknál fogva rohadt nehéz nyitott optikás A4-esről képet találni.)
Na, ugyan mi a tökért kellene két, egymástól 1,5m-re lévő távcsövet egy műszerbe bevezetni, ha nem sztereoszkóp távmérést végzünk?

Meg lehet nézni az Ausztrál Leopard AS1-eseket. Azok A4 tornyok, jobb oldalt van egy optika burkolat, bal oldalt csak a toronyfal, mert ott lézeres távmérő van a gépen. (Meg a PERI helyett a régi PANO)
65bbd507ab042e58854650adf91d7934.jpg


A PERI a PARANCSNOK rendszere, mellyel FELÜLÍRHATJA AZ IRÁNYZÓT. NEM a harckocsi ELSŐDLEGES IRÁNYZÓRENDSZERE. Az az EMES12A1 amit az irányzó használ.
A k__va életbe már, csakugyan!
Össze vissza beszélsz!A kutya nem mondta,hogy a PERI az irányzórendszer,pont azt fejtegettem,hogy nem az.Valami baj van az értő olvasással mert egy beszélgetesen belül másodjára tulajdonítasz nekem olyat amit egy szóval sem mondtam.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 765
14 723
113
Tradoc értékéhez még azt tenném hozzá, hogy itt többen a löveg+lőszer szórását összemosták a tényleges harcban várható első lövés szórásával.

Ehhez csak azt tenném hozzá, hogy a TARDOC-ról, amit itt többen lobogtatnak mint valamiféle igazságkoncentrátumot, még mindig nem derült ki hogy, pontosan mit is akar ábrázolni (első találat % os esélye, köszönjük emese, mi alapj), milyen számítások és milyen foradatok alapján, pedig konkrétan rákérdeztem nálad is, és nem jött érdemi válasz. ;)


T-62-es esetén ugye ezzel (jobb alsó sarok) kellene pontosan távolságot mérni...

tsh2b-41u.png

Nem kell.

Gyakorlatilag teljesen nyálfolyató retardáltnak kell lenni ahhoz, hogy 1500 méteren belül a távolságbecslés gondot okozzon a célzásban vagy a találatban.

Helyezzük gondolatban kicsit az APDS távolságskála mellé a stadiometrikus távolságmérő skáláját, ami egy 2,7 méter magas cél magasságát mutatja adott távolságon...

A távolságot beállítod fix 1200ra és egyszerűen ráirányzól a cél tömegközepere. APDS-el 0-2400 méterig mindent el fogsz találni, legfeljebb fél méterrel feljebb vagy lejjebb, mint ahova célzol, aminek gyakorlati jelentősége meg nincs. Mindenféle távolságbecslés vagy mérés nélkül is. A célpontok 99% ezen a távolságon belül lesz..

Itt nincs semmilyen 50%, egészen egyszerűen ha jól céloztál 1500 méteren annyira nincs semmilyen számottevő szórás, sem lövedékesés, hogy csak és kizárólag akkor lőhetsz mellé egy harckocsi méretű célnak ha valamit nagyon retardáltan csinálsz.

HEAT, HE az más tészta, ott számít a távolság, de minden gyakorlati terepviszonyok által megengedett lőtávolságon az APDS gyakorlatilag egy lézernyaláb.

Vessük össze picit valós lőtáblákkal (lasd T-72 - 2410 méteres pásztázott lőtávot ír.

Itt többen nem értik a pásztázott lőtáv fogalmát, és hogy a gyakorlati lövészetbe mit is jelent.