Azt tudjuk, hogy a Beloruszból beszerzett T-72 között mennyi T-72A és T-72B volt? Ha más nem, azokból teljes hajtótöltettel is lőhettek a honvédek BM42 -vel, ha tényleg volt olyanunk.
"1996-ban újabb T-72-eseket szerzett be a Honvédség, összesen 100 db-ot, Belorussziából. Legfontosabb ismérvük az eltérő világos színük és reaktív páncélzat felszerelésére alkalmas, megerősített kötényezés. A fotókon jól megfigyelhetők a korábbi beszerzésű (szovjet, csehszlovák, lengyel) és a 96 után rendszeresített harckocsik sárvédőinek (kötényezésének) eltérései.
Az 1996-után beszerzett T-72-esek között 5 különböző altípust találunk. Ha végig nézzük e harckocsikat, sok érdekességet fogunk tapasztalni, így vegyük sorba ezen altípusok különbségeit, először az első 4 változatot.
Páncéltest: Az alvázat és páncéltestet nézve külsőleg azonos harckocsikról beszélhetünk. Természetesen eltérések már itt is észrevehetőek, de makettezési szempontból csak a látványos elemeket veszem most figyelembe. Az egyik lényeges momentum, hogy mind a száz harckocsin a reaktív páncélkazetták felszerelésére alkalmas (kialakított) kötényezés van felszerelve. A kötényezés oldalankénti első három tagja egy-egy fellépő vassal (bújtatóval) van ellátva, a harckocsira való fellépést elősegítve. A kötényezés első fele, a sárvédő lemez kialakítása is eltér a korábbi típusokétól. Ennek fő oka, hogy a sárvédő belső felére rakódó sár, valamint az állandó igénybevétel során a sárvédő lemez elrozsdásodott és deformálódott, ezáltal élettartama sokkal rövidebb lett, mint a harckocsi más részegységei.
A homlokpáncélzaton (szintén mindegyik harckocsin) egy pótlemez található (20 mm-es), amely a T-72M1-es típus ismérve. Természetesen a harckocsi far-részén lehetőség van tartalék üzemanyag tartályok felszerelésére, de többségében a tartókonzolok is leszerelt állapotban vannak. Ez egy makett elkészítése során nagyon impozáns látvány lehet a bekötött póttartályok felszerelése, de ha élethűségről beszélünk, akkor mindenki figyelje meg az általa kiszemelt harckocsit, hogy azon a valóságban ezt alkalmazták, vagy sem. Még egy fontos részlet a harckocsi motorfedele, mert akad olyan, amely nem a gyári motorfedéllel rendelkezik, hanem egy eltérő (utángyártott) lemez van rá felszerelve. Ez méretében azonos, de külalakjában eltérő.
Torony:
- Az első változat tornya ránézésre hasonló, mint a korábbi csehszlovák vagy lengyel gyártásúaké. De közelebbről megnézve látható, hogy a torony frontpáncélzata vastagabb és formáját tekintve gömbölyűbb.
- A második változat (T-72M1) az előző ködgránátvetőkkel ellátott változata.
- A harmadik és negyedik változatnál a kívülálló azt mondhatná, hogy az előző kettő, csak a toronytetőn pótpáncélzattal ellátott változatok. De nem erről van szó.
- A harmadik változat ködgránátvető nélküli torony, amely egy plusz ólom szövet réteggel van ellátva, aminek pótpáncélzata a torony tetején és a búvónyílásokon is megtalálható. Ezen kívül egy plusz tartozékláda került fel a torony bal hátsó oldalára, így a vízi átkelés levegőcsöve a hátsó tartozékládára lett felszerelve. A hátsó láda jobb oldalára is felerősíthető egy darab rakasz a légvédelmi géppuskához. A jobb oldali tartozékláda alsó részére két darab (plusz) rögzítő elem van felszerelve. (Ez oldalról való fellépésnél kapaszkodóként is funkcionál.) Ez a kialakítás az 1986-tól gyártott M2-es változatok alapfelszereltsége.
- A negyedik változat a harmadik, ködgránátvetőkkel ellátott változata. ) Ami lényeges, hogy ezen harckocsik egy része már nem TPD-K1-es lézertávmérővel, hanem az 1A40-1 típusjelzésű lézertávmérővel lett szerelve. (Ez csak egy nagyon pici eltérést mutat kívülről.)
A harmadik és negyedik változat többségénél nem csak a torony lett ellátva ólomszövet páncélzattal, hanem a vezető búvónyílásától balra, a páncéltesten is található még.
- Az ötödik változat
a T-72M2 reaktív páncélkazettás változata. (T-72AV) Ebből összesen 4db került az országba. E típusoknak a toronyformája teljesen eltérő elődeitől. (Erősebb és vastagabb páncélzatú, beceneve a nyugati szakirodalomban: "Super Dolly Parton") Ezeket is ellátták plusz ólomszövet páncélzattal. A torony bal oldalára kerültek a ködgránátvetők (8 db).
Makettek, modellek, repülés, haditechnika, hadtörténelem szerelmeseit várjuk
www.makettinfo.hu