Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 526
34 542
113
Rosszul tudod. Pl még a 60-as évek közepén is olyan helyeken szolgált T-10, mind a 13. ('65 után 9.) gárda nehéz páncélos hadosztály, melynek magasabbegysége az 1. gárda páncélos hadsereg volt. Részt vettek a prágai tavasz leverésében is.
yoc793i8b4311.jpg


3VBM11 lövedéke BM26, vetőtöltete 4Zs63.
Innentől egyszerűen kimatekozható, ha a löveg bírja a 4Zs63 által hajított BM26-ot, akkor pl a BM42-t is fogja, mivel azt is 4Zs63 veti.

azért a kpvt mint másodlagos fegyver sok mindent elárúlhat arról hogy milyen feladatot szánhattak a gépnek. :D nagyon durva
 
M

molnibalage

Guest
Elvileg...
M829 - 10 MJ
DM13 - 9.8 MJ
BM22 - 10.1 MJ
... csak ugye amíg a BM22-es Volfram magja 20x71mm, addig az M829-es monolit DU része 27x460mm, a DM13 monolit Volfrám meg 23x315mm.
A jenki M829A1 "silver bullet" az volfrámos volt? Az mennyit is tudott?
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
Erre forrás, mármint hogy a 2A46-os a Zs63-assal tüzelheti a BM22-est?
:rolleyes:
Ki beszélt BM22-ről? Választóvonal a 3VBM11 / BM26, onnantól 4Zs63 a vetőtöltet. A 3VBM9 / BM22-est még 4Zs40 veti. Az általam linkelt anyagon látszik, hogy 3VBM11 is sorolva van a használható lőszerek között, ergo a 4Zs63 sem veti szét a löveget.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ki beszélt BM22-ről? Választóvonal a 3VBM11 / BM26, onnantól 4Zs63 a vetőtöltet. A 3VBM9 / BM22-est még 4Zs40 veti. Az általam linkelt anyagon látszik, hogy 3VBM11 is sorolva van a használható lőszerek között, ergo a 4Zs63 sem veti szét a löveget.

Elírtam, a BM26-osra gondoltam.
A te általad linkelt anyagon nem látszik sem a löveg típusa, sem a vetőtöltet.
:rolleyes:
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Nem a HH-s időkről beszéltem. A HH vége után bárkinek adtak el 3BM42-őt.
Ha megtalálnám a magyar tanklövészetről a videót az sokat segíteni, mert hogy mi is használtuk a tankjainkhoz.... és a videón látszik is a 3БМ42 felirat.
Arról meg tényleg nem hallottam soha, hogy a 3BM42-őt ne lehetne kilőni a 2A46 típusú lövegből.

Hát ahhoz bizony kutakodnod kell erősen, mivel nálunk soha sem lőttek T72-esek nyíllövedékkel.
:D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 089
78 576
113
Rosszul tudod. Pl még a 60-as évek közepén is olyan helyeken szolgált T-10, mind a 13. ('65 után 9.) gárda nehéz páncélos hadosztály, melynek magasabbegysége az 1. gárda páncélos hadsereg volt. Részt vettek a prágai tavasz leverésében is.
yoc793i8b4311.jpg


3VBM11 lövedéke BM26, vetőtöltete 4Zs63.
Innentől egyszerűen kimatekozható, ha a löveg bírja a 4Zs63 által hajított BM26-ot, akkor pl a BM42-t is fogja, mivel azt is 4Zs63 veti.

De a lövészezredek páncélos alakulataiban.
Mert ezeknek páncélos hadosztályoknak is volt lövészezrede.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 089
78 576
113
A jenki M829A1 "silver bullet" az volfrámos volt? Az mennyit is tudott?
Ez egy eleg érdekes dolog, mert DU penetrátoros lőszert nem exportaltak, viszont akiknek M1-et adtak azoknak lőszert is adtak hozzá. Szoval ha nem teljesen hülyék voltak akik M1-et vettek akkor valószínűleg létezik amerikai gyartású wolfram penetrátoros M829 család is nem csak a belpiacos DU. Azt szinte kizártnak tartom, hogy acélnpenetrátort sóztak volna bárkire is (na jó, talán Irak meg Egyiptom).
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ez egy eleg érdekes dolog, mert DU penetrátoros lőszert nem exportaltak, viszont akiknek M1-et adtak azoknak lőszert is adtak hozzá. Szoval ha nem teljesen hülyék voltak akik M1-et vettek akkor valószínűleg létezik amerikai gyartású wolfram penetrátoros M829 család is nem csak a belpiacos DU. Azt szinte kizártnak tartom, hogy acélnpenetrátort sóztak volna bárkire is (na jó, talán Irak meg Egyiptom).

Az amcsi M827-es Volfrám, lásd a táblázatot.
uchebnik-sredstva-porazheniya-i-boepripasy-djvu-Win-Dj-View2.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: endre and LMzek 2.0

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
Elírtam, a BM26-osra gondoltam.
A te általad linkelt anyagon nem látszik sem a löveg típusa, sem a vetőtöltet.
:rolleyes:
3VBM11-et együtt alkotja a BM26/BM27 és a Zs63. Egy dobozban jön a kettő, és úgy kerül málházásra a hk-ba. Rájuk is van írva, hogy Zs63-al kell használni.
index.php


 
T

Törölt tag 1945

Guest
3VBM11-et együtt alkotja a BM26/BM27 és a Zs63. Egy dobozban jön a kettő, és úgy kerül málházásra a hk-ba. Rájuk is van írva, hogy Zs63-al kell használni.
index.php



Nyugodtan tedd csak közkinccsé azt a korábbi 1988-as 2A46-os manuálodat, ami a BM26 alkalmazásáról szól.
Kíváncsian várom.
:)
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
941
2 334
93
Hát ahhoz bizony kutakodnod kell erősen, mivel nálunk soha sem lőttek T72-esek nyíllövedékkel.
:D
Úgy érted soha az életben?

Ha már itt tartunk, arról van valakinek hiteles infója hogy milyen lőszerkészletünk van jelenleg (azaz mik voltak az utolsó beszerzettek) a T-72-höz?

Egyszer feljegyeztem egy ilyet: 8/7 BM-42 APFSDS, 4/3 BK-18M HEAT, 10/12 OF-26 HEF-T (az első szám a békeidős, a második a harckészültségi javadalmazás.) Nem tudom már honnan van, asszem a vsz tagokénak írták, de amiket eddig írtatok azok alapján nem tűnik valami hitelesnek.

Remélem így az üzemidő végéhez közeledve megtudjuk mi a helyzet (ha már a Gripen fegyverzetet dbra pontosan ismerjük...), engem érdekelne. Mert a bemutatókon is csak olyan lőszer van kitéve amin nincs felirat, lövészeteken csak azt látni hogy repesz-rombolóval lőnek (tényleg csak azzal? Nem kéne gyakorolni a többivel is az igen más röppálya, sebesség miatt? Rég nem kell már spórolni vele. Vagy szoktak csak az valahogy sose került videóba az elmúlt 10 évben? Ezer a kérdés... Kíváncsi természet vagyok ha tankokról van szó.)
Emlékszem valami tv műsorban mondta az egyik harckocsizó hogy a max. átütés amit a mieink tudnak 550 mm... az alapján is agyaltam már, hogy melyik felelhet meg annak.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and LMzek 2.0

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 597
56 349
113
Hát ahhoz bizony kutakodnod kell erősen, mivel nálunk soha sem lőttek T72-esek nyíllövedékkel.

Ez azért egy elég meredek állítás....
Valami forrás erre kellene, szerintem.

Innen letöltheted a lövészet részletes leírását (a kedvedért angolul).
Benne vannak a használt lőszerek típusai is. ;)

Jah, hogy 1989-ben a T-55-re nem lőttek vele. Az úgy okés.

Csak amit én láttam videó az maxium 3 éves, és valami olyasmi volt benne, hogy szavatosság lejárta előtt ellövik a régi lövedékeket.
Abban volt a ládán 3BM42 felirat.
HH alatt biztos, hogy nem kaptunk ilyet, ezeket később szerezhették be valamikor.
A magyar T-72 topikban biztos ben van a videó, de több 1000 hsz közül előkereni pont azt.....
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
Nyugodtan tedd csak közkinccsé azt a korábbi 1988-as 2A46-os manuálodat, ami a BM26 alkalmazásáról szól.
Kíváncsian várom.
:)
Közkincsé tétetett.

2021-08-12_221740.png


Van 46M-hez is.
2021-08-12_221918.png

És mi van benne írva?
unknown.png

E dokumentum mellett a mérvadó utasítás: előbb említett 2A46.TO1-es.

Innen letöltheted a lövészet részletes leírását (a kedvedért angolul).
Benne vannak a használt lőszerek típusai is. ;)
Na, ezt is körbefújta a világon a szél kevesebb mint egy év alatt.
Úgy látom megérte seggelni felette.