Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 758
14 714
113
Bovingtoni tank múzeum:

Ukraine & T-72: The death of the tank?​

Szépen végig veszik, hogy hányszor volt már temetve a harckocsi-fegyvernem...


Miért csak a harckocsizó fegyvernemet temetik, a repülősöket, helikoptereseket és a hadihajósokat miért nem, amikor nekik is ott a MANPAD-ek és a hajó elleni rakéták ?
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 047
38 425
113
Miért csak a harckocsizó fegyvernemet temetik, a repülősöket, helikoptereseket és a hadihajósokat miért nem, amikor nekik is ott a MANPAD-ek és a hajó elleni rakéták ?
A harci helikopterek jövőjét illetően vannak kétségeim, de a többit messze nem kell "temetni".
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 758
14 714
113
A harci helikopterek jövőjét illetően vannak kétségeim, de a többit messze nem kell "temetni".

Pedig a Sztrela / Stinger-el is nem egy A-10-es / Szu-25-ös / sőt Szu-30 / 34-es és még F-16-os is került leszedésre. 60,000 $-os rakétával a 30 millió dolláros gépet.

Helikoptereknél a Comanche egyedülálló gép lett volna, sajnálom, hogy nem vitték végig a költségek ellenére.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 047
38 425
113
Pedig a Sztrela / Stinger-el is nem egy A-10-es / Szu-25-ös / sőt Szu-30 / 34-es és még F-16-os is került leszedésre. 60,000 $-os rakétával a 30 millió dolláros gépet.

Helikoptereknél a Comanche egyedülálló gép lett volna, sajnálom, hogy nem vitték végig a költségek ellenére.
4500-5000 méter fölött kell maradni - az a tuti megoldás MANPADS ellen. Elég jó a gép radarja és optikai felderítő rendszere, akkor tud célpontokat megsemmisíteni és életben tud maradni . Persze ehhez az is kell, hogy teljes légi fölény legyen a nagyobb hatótávolságú légvédelmi rendszerek se legyenek már az ellen oldalon.
Harci helikopterek nem hatékonyak ezen a 5000 méter körüli magasságon, szóval kétséges jövőjük. Inkább drónok veszik át a helyüket szerintem. Azokat is lelőhetik, de sokkal olcsóbbak, mint egy harci helikopter és a képzett pilóta nem hal meg, hanem iszik egy kávét amíg felkészítik az új drónját...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
4500-5000 méter fölött kell maradni - az a tuti megoldás MANPADS ellen. Elég jó a gép radarja és optikai felderítő rendszere, akkor tud célpontokat megsemmisíteni és életben tud maradni . Persze ehhez az is kell, hogy teljes légi fölény legyen a nagyobb hatótávolságó légvédelmi rendszerek se legyenek már az ellen oldalon.
Harci helikopterek nem hatékonyak ezen a magasságon, szóval kétséges jövőjük. Inkább drónok veszik át a helyüket szerintem. azokat is lelöhetik, de sokkal olcsóbbak és a képzett pilóta nem hal meg, hanem iszik egy kávét amíg felkészítik az új drónját...
Jajj de okos vagy. És mi van ha a felhőalap 2000 méteren van? Akkor nem fogsz légitámogatást adni, mert rossz az idő?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 758
14 714
113
4500-5000 méter fölött kell maradni - az a tuti megoldás MANPADS ellen. Elég jó a gép radarja és optikai felderítő rendszere, akkor tud célpontokat megsemmisíteni és életben tud maradni . Persze ehhez az is kell, hogy teljes légi fölény legyen a nagyobb hatótávolságú légvédelmi rendszerek se legyenek már az ellen oldalon.
Harci helikopterek nem hatékonyak ezen a 5000 méter körüli magasságon, szóval kétséges jövőjük. Inkább drónok veszik át a helyüket szerintem. Azokat is lelőhetik, de sokkal olcsóbbak, mint egy harci helikopter és a képzett pilóta nem hal meg, hanem iszik egy kávét amíg felkészítik az új drónját...

Egy MQ-1-es Predátor / Reaper is 30 millába kerül, meg csodálkoztam, hogy milyen méretekkel bír, és annak a lelövésekor is megy a dühöngés és egymásra mutogatás.

A 4,000 - 5,000 méteres szabályt mindenki tudja elvileg, csak mégis úgy néz ki, hogy egyesek hiányt szenvednek a PGM-ekben, és földtúrásra kényszerülnek, a lelövés veszélyével.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 047
38 425
113
Egy MQ-1-es Predátor / Reaper is 30 millába kerül, meg csodálkoztam, hogy milyen méretekkel bír, és annak a lelövésekor is megy a dühöngés és egymásra mutogatás.
Bayraktar 5 millió körül van, a Ka-52-re 15 milliót mondanak...

A 4,000 - 5,000 méteres szabályt mindenki tudja elvileg, csak mégis úgy néz ki, hogy egyesek hiányt szenvednek a PGM-ekben, és földtúrásra kényszerülnek, a lelövés veszélyével.
Sok PGM kell, igen...lehet fapados háborút vívni, csak akkor emberéletekben fizetsz többet pénz helyett.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 047
38 425
113
Azt nem lehet lelőni vagy mi?
légyszi olvad már el amit írtam!

"Inkább drónok veszik át a helyüket szerintem. azokat is lelöhetik, de sokkal olcsóbbak és a képzett pilóta nem hal meg, hanem iszik egy kávét amíg felkészítik az új drónját..."
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
légyszi olvad már el amit írtam!

"Inkább drónok veszik át a helyüket szerintem. azokat is lelöhetik, de sokkal olcsóbbak és a képzett pilóta nem hal meg, hanem iszik egy kávét amíg felkészítik az új drónját..."
Amennyivel olcsóbb és egyszerűbb annyival kevesebb képessége is van. Soha nem fogsz egy CAS adó F-15-öt vagy SZU-34-et ilyen szituációkban mint Ukrajna kiváltani semmilyen drónnal. Afganisztán és Irak felett ahol kecskebaszókat és pick upokat kellett hajkurászni tökéletesen megfelelt a Reaper vagy a Predátor, de Ukrajna felett ezt felejtsd el.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 047
38 425
113
Amennyivel olcsóbb és egyszerűbb annyival kevesebb képessége is van. Soha nem fogsz egy CAS adó F-15-öt vagy SZU-34-et ilyen szituációkban mint Ukrajna kiváltani semmilyen drónnal. Afganisztán és Irak felett ahol kecskebaszókat és pick upokat kellett hajkurászni tökéletesen megfelelt a Reaper vagy a Predátor, de Ukrajna felett ezt felejtsd el.
A harci helikopterek kiváltására mondtam a drónokat - nem a vadászbombázókra.
Harci helikopterek lassúak, alacsonyan repülnek és fegyver terhelésük sem túl nagy. Volt egy videó hogy Stugna-P-vel lőttek le az ukránok egy Ka-52-est. A harci helikopterek jövője kétséges szerintem, vadászbombázó az más tészta! Őket jobban védi a sebesség és a magasság, manőverező képesség. Persze ezek sem lelőhetetlenek...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
A harci helikopterek kiváltására mondtam a drónokat - nem a vadászbombázókra.
Harci helikopterek lassúak, alacsonyan repülnek és fegyver terhelésük sem túl nagy. Volt egy videó hogy Stugna-P-vel lőttek le az ukránok egy Ka-52-est. A harci helikopterek jövője kétséges szerintem, vadászbombázó az más tészta! Őket jobban védi a sebesség és a magasság, manőverező képesség. Persze ezek sem lelőhetetlenek...
Én a harci helikoptereket sem temetem amúgy. Az alapvető állítás, miszernt nem kell alacsonyra menni és le van tudva a MANPADS probléma nem állja meg a helyét. Nem te döntöd el, hogy milyen magasan repkedsz. És ez független attól, hogy vadászbombázóról, drónról vagy harci helikopterről beszélünk.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 047
38 425
113
Lőttek le majd egy tucatot ez tény. De hány indíytásbó? Ha teszem azt egy lelövéséhez 2 indítás kell az a harci helikopterekre nézve baj, de ha 5 indítás kell az már egy teljesen más helyzet.
Minden rendszernek van előnye, hátránya. Abból indulok ki hogy mi egy kisország vagyunk korlátozott erőforrássokkal. Ha választani kell, hogy bizonyos feladatokat mivel oldunk meg (nyilván kompromisszumokat kötve), akkor a drón jobb megoldásnak tartom, mint a harci helikoptert. Már ha feladat az ellenség harcjárműveinek, logisztikájának irtása.
Igazából a tüzérséget kellene nagyon megerősíteni - 24 PZH nagyon kevés. Ukrajnában is tüzérségi párbaj zajlik elég erősen. A légierők szerepe eléggé visszafogott jelenleg.