Hát én erről lemaradtam. Teljesen jogos kérdések:
http://www.kaliberinfo.hu/hirek/uj-magyar-loveszfegyver-csalad-gestamen-zrt/
A válaszok már nem elérhetőek ingyen, de vannak ötleteim.
Segítek
Új kézifegyver-családot mutattak be a hétvégén a kecskeméti repülőnapon a Magyar Honvédség vezetői, illetve a fegyveres szervezet modernizációjáért felelős döntéshozók. A hat tagból álló fegyvercsalád teljes egészében magyar fejlesztésű, és a kivitelezés magántőkéből valósult meg, a tartóssági tesztek most kezdődnek meg a honvédség bevonásával. A távlati cél egy olyan fegyvercsalád létrehozása, amely valószínűleg a jelenleg rendszeresítés alatt álló, cseh licenc alapján elkészült Bren 2-es gépkarabélyokkal párhuzamosan szolgál majd a magyar haderőben, de ha sikeresnek bizonyulnak az eszközök, jó eséllyel külföldi piacokat is megcéloznak majd. A Gestamen Zrt. fegyvereinek jövőjéről még tartanak az egyeztetések, a projekthez viszont egy olyan mérnökgárda állt össze, amely fontos szerepet játszhat a hazai fegyverfejlesztés jövőjében. Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztossal és Bozó Gáborral, a Gestamen Kutatás-Fejlesztési Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk az új magyar fegyvercsaládról.
Magyar tervek, magyar fegyverek
Kiállították és bemutatták a kecskeméti reptéren a hétvége folyamán megtartott Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató alkalmával a Gestamen Arms kézifegyvereit is. A vállalatról és annak tevékenységéről korábban kevés nyilvános információ volt fellelhető, vasárnap viszont közös sajtótájékoztatón jelentette be Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos, Benkő Tibor honvédelmi miniszter, Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka, illetve Bozó Gábor, a Gestamen Kutatás-Fejlesztési Zrt. vezérigazgatója:
A GESTAMEN ZRT. ELKÉSZÍTETTE EGY TELJES EGÉSZÉBEN MAGYAR TERVEZÉSŰ, MAGYAR GYÁRTMÁNYÚ FEGYVERCSALÁD MŰKÖDŐKÉPES PROTOTÍPUSAIT.
A fegyvercsalád része egy pisztoly, egy géppisztoly, egy gépkarabély, egy távcsöves öntöltő puska, egy géppuska és egy gránátvető is. A vitrinben kiállított fegyverek már szombaton megtekinthetők voltak a nagyközönség számára.
Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos a Portfolio-nak elmondta: az új fegyvercsaládra azért van szükség a Česká Zbrojovkától megvásárolt licenc alapján gyártott fegyverek mellett, mert a cseh eredetű kézifegyverek kifejezetten szofisztikált és nagyon strapabíró eszközök, az előállításuk viszont relatíve költséges. Ezen kívül az Arzenál által kötött licenc szerződés nem tartalmazza az esetleges generáció vagy típusváltás során elérhető új fejlesztéseket. A magyar katonáknak viszont előbb-utóbb szüksége lesz következő generációs fegyverekre.
A kormánybiztos elmondta:
LÉTRE AKARTAK HOZNI EGY ÚJ MAGYAR FEGYVERCSALÁDOT, AMELY MODERN, EGYEDI ÉS MODULÁRIS ESZKÖZÖKBŐL ÁLL, ILLETVE KEDVEZŐ ÁR / ÉRTÉK ARÁNYBAN LEHET ŐKET LEGYÁRTANI, EMELLETT PEDIG KI AKARTAK ALAKÍTANI EGY HAZAI MÉRNÖKI SZAKEMBER-GÁRDÁT IS, AKIK TOVÁBBI FEGYVEREK FEJLESZTÉSÉVEL TUDNAK MAJD FOGLALKOZNI.
A projekt hátteréről Maróth Gáspár azt mondta, hogy eredetileg három mérnökcsapattal folytak az egyeztetések az eszközök fejlesztéséről, közülük egyedül a Gestamen Kutatás-Fejlesztési Zrt. csapata jutott el abba a szakaszba, hogy működő prototípusokat is összeraktak. Jelenleg a prototípusok tesztje folyik; ez fontos kritériuma volt annak, hogy elkezdjen az állam egyeztetni a mérnökcsapattal való együttműködésről, esetleges finanszírozási kérdésekről, kormányzati szerepvállalásról.
Maróth Gáspár kitért arra is, hogy a Gestamen egy magyar mérnökökből álló magánvállalat, melyet a céget alkotó szakemberek saját tőkéjükből, saját vagyonuk felhasználásával indítottak el.
Beszélgettünk Bozó Gáborral, a Gestamen Zrt. vezérigazgatójával is, aki fontos részleteket árult el a vállalat mérnöki hátteréről. A szakember elmondta: a Gestamen Arms körülbelül két éve létezik, a csapat részét alkotják több mint 10 éves fegyvergyártási tapasztalattal rendelkező mérnökök, illetve fiatal, de kiváló számítógépes képességekkel rendelkező szakemberek is. A fiatal tehetségek többek közt a Diana Fegyvertechnikai Technikum és Kollégiumból érkeztek a csapatba.
A vállalat fegyverprototípusok készítésére szakosodott, sorozatgyártási képességük nincsen. A most bemutatott fegyvercsaládhoz többek közt CNC-gépeket és 3D-nyomtatást is használtak, a fegyverek teljesen működőképesek.
A fegyverek mind tartalmaznak valamilyen egyedi megoldást, a pisztolyok például egy komponens cseréjével átalakíthatók kakasos (strikeres) és ütőszeges (hammeres) elsütési rendszerűvé. Ezt a megoldást még le is védette a Gestamen szakértőgárdája.
A LÖVÉSTESZTET TELJESÍTETTÉK A FEGYVEREK, JELENLEG A TARTÓSSÁGI TESZTEK FOLYNAK, MELYEKET A MAGYAR HONVÉDSÉG BEVONÁSÁVAL VÉGEZNEK.
Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztostól megkérdeztük azt is, hogy mennyire igazak azok a pletykák, melyek szerint a Gestamen csapata egy szlovák fegyverprojekt megoldásait honosította. A kormánybiztos elmondta: a Gestamen számos magyar származású fegyverszakértőt hazahívott, többek közt Németországból, Ausztriából és Szlovákiából. Egyes átfedések azzal is indokolhatók, hogy az új generációs fegyverek fejlesztése esetében hasonló trendeket követnek a világ vezető fejlesztői, gyártói. A szlovák átfedéssel kapcsolatosan Maróth Gáspár elmondta: konkrétan egy nyugállományú magyar katonatiszt adott tanácsot korábban szlovák fegyverfejlesztő vállalatoknak, aki most a Gestamen csapatát erősíti, ő tehát az ötletgazda és nem egy szlovák mérnök.