[HUN] Kerekes páncélozott harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 790
6 813
113
Ja és az ARMA 2 elbukta a török belsős kerekes tendert!
vszeg nem véletlen...
Szerintem ezek az arak almodozasok, nem valosag.

Ezek az utóbbi idők (1-2 év) ismertté vált beszerzési és ajánlati árai...

majd @krisss vagy @fedett_mókus talán megerősíti, hogy mennyire valósak. Ők ismerhetnek kevésbé publikált, de azért nem titkos árakat amik más országok kaptak...
teljesen valósak +++
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Aladeen

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 849
32 614
113
Felejtsd már el az 1000 éves afrikai példálózást. Hol voltak ott masszív tüzérségi tüzek? Mert Ukrajnában azt látjuk, hogy még az ukránok is komolyabb tüzérséggel rendelkeznek mint ami dél-afrikai hadszíntéren volt. Márpedig egy kerekes járgányról a lótúró 60-as aknavető 20-30 méterre robbanó gránátja is letépi az adott oldalról az össze abroncsot és hiába nem üti át a páncélt, ha mozgásképtelenné válik. Európában az IFV az láncos.
IDF nem afrikai,és kerekessel cserél láncost-IFVje meg továbbra sincs.
Egyébként Angolában a bevetett csapatok mennyiségéhez képest kifejezetten sok tüzérségi eszköz volt jelen.Kifejezetten fontos szerepe volt a tüzérségnek.
Franciák meg európaiak (és nem,a VBCI nem az afrikai missziokra készült)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 849
32 614
113
Ördög ügyvédje: de még mozog! :)
Hasonló esetben a láncos azonnal mozgásképtelenné válik.
Plusz továbbra se veszitek fogyelembe a hajtáslánc és futómű élettartamát,javitás közi üzemidejét.
Csak egy dologban gondolkoztok,közvetlen nyilt csatában.Egyetlen alacsony harcászati szintről akartok levonni minden következtetést.Magasabb harcászat az már valami homály.Hadműveleti-harcászat meg már egy teljesen megfoghatatlan dolog.....
Szarra se megyünk a láncos jobb alacsony harcászati mozgékonyságával,ha 3 nap alatt megeszi a lánctalpat,1 hét alatt a hajtáslánc javitásközi üzemidejét.Ha nincs hozzá megfelelő logisztikai kapacitás,járműszállitó kapacitás.És a sérülésállósága is nagyon viszonylagos dolog.Valójában van olyan gumi,ami kibirja az ngp találatot,és az annak megfelelő repesztalálatot.De még a sérült jol mekonstruált kerekes is mozgásképes-láncos meg azonnal mozgásképtelen.Ukrainábol lehet hozni a képeket,hogy ez mivel jár-kb annyi annak a harcjárműnek.
Hh-s utánérzés a gondolkodásotok,nektek is,ahogy a Zplan összerakóinak is.
Nem,nem lesz pénzünk egy hh-s tömeghadseregre.Ha meg nincs tömeghadsereg,akkor nem lehet vele úgy harcolni,mintha lenne.Mert nem,nem lesz pénzünk egy mini hh-s hadsereg mőgé rakni azt a logisztikát és légi uralmat,ami ahoz kéne,hogy eredményesen tudjon harcolni egy ilyen mini hh-s hadsereg.
Ahoz kell igazodni,ami van,és ami lehetséges.Kicsi,vékony pénzű hadsereg.És ehez kell(ene) igazitani a hadműveleti módszertant és felszerelést.
Harcászat szentháromság a Mozgékonyság-védettség-tűzerő.
De ennek szükséges prioritási rangsorát a hadműveleti szentháromság dönti el
Tér-idő-erő.
És van egy minden szinten érvényes szempont,az erőforrás igény és lehetőség.Ez jelent pénzt,eszközt és embert.
Valójában hatodrangú,hogy sosemvolt IFV vs APC harcászat szerint csak láncossal lehet hk-t kisérni.Mert nincs ilyen törvény.Kisértek,kisérnek,és kisérni fognak kerekessel hk-t.
Másik,hogy esetünkben a "nehéz" dd egy gépesitett dd lesz.Nem a gyalogság fogja kisérni a tankokat,hanem forditva.A gyalogságot kiséri és támogatja a kis számú hk.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 294
79 071
113
Akkor szerinted @dudi mi kellene a Lynx-ek mellé APC-nek?
Patria 6x6 M2-és nehézgéppuskával?
Nejem nagyon megfelelnek az olyan páncélozott agyonfegyverzett szörnyek mint a RCT30 tornyos Boxer, nek ne hívjuk őket IFV-nek mert nem azok. A probléma az, hogy lvl IV pancélzat alatt felesleges APC-t venni és ugyanez igaz a gépágyúra is. Tehát szerintem az APC az körköröseb legalább lvl IV védettségű és van neki egy legalább 20mm-es gépágyúval. Én eleggé ellene vagyok az emberes toronynak, szóval csak RCWS-ben gondolkoznék.
A probléma (mármint nem nekem lrobléma) csak az, hogy amit leírtam az minden csak nem olcsó.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 294
79 071
113
IDF nem afrikai,és kerekessel cserél láncost-IFVje meg továbbra sincs.
Egyébként Angolában a bevetett csapatok mennyiségéhez képest kifejezetten sok tüzérségi eszköz volt jelen.Kifejezetten fontos szerepe volt a tüzérségnek.
Franciák meg európaiak (és nem,a VBCI nem az afrikai missziokra készült)
Az IDF az elmúlt 50 évben elavult fegyverzető és szarul képzett hadseregek ellen harcolt és ma már ott tart, hogy egy konvencionális háborúnak kicsi az esélye, nem is arra készülnek.
A francia katonai gondolkozásban nem is Európa, hanem a volt gyarmataik a prioritás. Angolában lófasz sem volt ahhoz képest amit európában konvencionális háborúnak hívnak. Egy totálisan irrelaváns 1000 éves konfliktus számodra az etalon... Jó lenne már felébredni és szétnézni Ukrajnában, mert az a 21. század európai konvencionális háborúja, nem az amit az IDF vív éa főleg nem Angola.
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: borisz and Negan

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 628
37 580
113
Nejem nagyon megfelelnek az olyan páncélozott agyonfegyverzett szörnyek mint a RCT30 tornyos Boxer, nek ne hívjuk őket IFV-nek mert nem azok. A probléma az, hogy lvl IV pancélzat alatt felesleges APC-t venni és ugyanez igaz a gépágyúra is. Tehát szerintem az APC az körköröseb legalább lvl IV védettségű és van neki egy legalább 20mm-es gépágyúval. Én eleggé ellene vagyok az emberes toronynak, szóval csak RCWS-ben gondolkoznék.
A probléma (mármint nem nekem lrobléma) csak az, hogy amit leírtam az minden csak nem olcsó.
Nejed? :D
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 628
37 580
113
Nejem nagyon megfelelnek az olyan páncélozott agyonfegyverzett szörnyek mint a RCT30 tornyos Boxer, nek ne hívjuk őket IFV-nek mert nem azok. A probléma az, hogy lvl IV pancélzat alatt felesleges APC-t venni és ugyanez igaz a gépágyúra is. Tehát szerintem az APC az körköröseb legalább lvl IV védettségű és van neki egy legalább 20mm-es gépágyúval. Én eleggé ellene vagyok az emberes toronynak, szóval csak RCWS-ben gondolkoznék.
A probléma (mármint nem nekem lrobléma) csak az, hogy amit leírtam az minden csak nem olcsó.
Lehet olcsó is - ez csak kb. 2-3 millió EUR level4-es páncéllal 25 mm RC gépágyúval... :oops:
Minden paramétere veri a BTR-t! Talán csak az árokáthidaló képesség nem jobb.

patria-25mm.png
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 685
34 861
113
Én máshogy vélem tudni...
Mivel most első körben BTR-mókolás lesz, így az egész kerekes harcjármű beszerzés sok évvel kitolódik.
Fene tudja mi lesz akkor épp az irány...
Én azt tudom hogy közel kétszeres ajánlatot kaptunk ugyan olyan műszaki tartalmú csomagra mint más. És ezzel ki lett akadva majd a finnek megmagyarázzák számunkra nem kicsit sérto módon. Nem lessz patria. Se most se később. Olyan cég ameik az elején így áll hozzánk nem uzletelunk mert egy háborúba nem lehetne számítani rájuk.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 628
37 580
113
Én azt tudom hogy közel kétszeres ajánlatot kaptunk ugyan olyan műszaki tartalmú csomagra mint más. És ezzel ki lett akadva majd a finnek megmagyarázzák számunkra nem kicsit sérto módon. Nem lessz patria. Se most se később. Olyan cég ameik az elején így áll hozzánk nem uzletelunk mert egy háborúba nem lehetne számítani rájuk.
Majd pár év múlva meglátjuk - nagyon nem tűnik sürgősnek ez a beszerzés.
Nagyon kevés opciónk van igazából...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 685
34 861
113
Majd pár év múlva meglátjuk - nagyon nem tűnik sürgősnek ez a beszerzés.
Nagyon kevés opciónk van igazából...
Ezen nincs mit meglátni nem lesz patria nincs meg a bizalom a gyártóval szemben. Egyáltalán nem bízunk abban hogy háború esetén szállítaná a cég. Sőt abba se vagyunk biztosak hogy az alkatreszellatas folyamatossága vallhaiztositott lenne békében t. A horvát uzletnel már egyszer bebizonyították mekkora sunyi senkihaziak ugy szerződtek le hogy a horvátok gyarthatnak exportra majd mire a horvátok találtak egy vavot a gépekre a finnek bekavartak és ki akarták tűrni a horvátokat. A horvát patriak képességei a mai napig nem értek el azt a szintet mint amivel vettek azokat. ...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 628
37 580
113
Ezen nincs mit meglátni nem lesz patria nincs meg a bizalom a gyártóval szemben.
Milyen gyártóval van meg??? :D
Sztem már végig mentünk az összes komolyabb gyártón - Európában biztosan.
Török lehet hogy olcsó, de minőség nem a legjobb. Lásd ARAM2 elhasalt - ki tudja milyen a többi.
Boxer k. drága!
Patria szerintem még jó lehet, de ah ők sem akkor ki???
Pandur? - régi konstrukció
VBCI? - senki nem vette meg a franciákon kívül. 2018-ben véget is ért a gyártása.
Piranha V - svájci-amerikai járművet nem hiszem hogy vennénk, pláne nem olyat amit a románok már megvettek.

Szóval ha ezek nem jók, akkor marad páncélozott trabant! :D

Komolyabban: szetm 4-5 évig nem lesz ilyen kategória beszerezve, erre utal a BTR felújítás.
Addigra meg fene tudja milyen vezetés lesz milyen prioritásokkal.
Szóval nagyon nem érdemes kategorikusan kijelenteni, hogy "mi nem lesz" - kivéve persze az MBömbit! :p


Egyáltalán nem bízunk abban hogy háború esetén szállítaná a cég.
1 éve lettünk törvényileg is szövetségesek a Finnországgal. Ha nem szállít akkor az legfeljebb azért lesz mert nincs kapacitása rá.
De amúgy van/lesz Patria gyár letteknél és németeknél is. Ha nagyon akarjuk nálunk is lehetne: A Patria inkább licencet árul mint konkrét járművekeket.
Sőt abba se vagyunk biztosak hogy az alkatreszellatas folyamatossága vallhaiztositott lenne békében t. A horvát uzletnel már egyszer bebizonyították mekkora sunyi senkihaziak ugy szerződtek le hogy a horvátok gyarthatnak exportra majd mire a horvátok találtak egy vavot a gépekre a finnek bekavartak és ki akarták tűrni a horvátokat. A horvát patriak képességei a mai napig nem értek el azt a szintet mint amivel vettek azokat. ...
Érdekes módon sokan veszik meg licencgyártájk.
Még Japánok is AMV mellett döntöttek pedig hát van némi közül a jármű iparhoz: simán csinálhattak volna sajátot.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 849
32 614
113
Majd pár év múlva meglátjuk - nagyon nem tűnik sürgősnek ez a beszerzés.
Nagyon kevés opciónk van igazából...
Zplan egy látványpékség.Pont a PSZH/PSZJ alap harcjármű családra volna inkább szükségünk,semmint a méregdrága Lynx és Leó párosra.
Misszióban ezek a dögök nem érnek semmit (még mindig misszióban van leginkább harcba kerülnie a magyar katonának).Nem a mi kategóriánk ilyen nehéz járművekkel missziózni,szállitani és ellátrni őket valahol Hátsósufniában.
Honvédelmi szempontbol szintén kétes értéküek,mert honvédelemhez édeskevés,nincs mögötte se hadsereg,se logisztika megfelelő.2 nap alatt leamortizálná őket egy esetleges támadó.Vagy közvetlenül,de még inkább közvetetten.
Sokkal értelmesebb lett volna a BTR cserével kezdeni.Egy jol konstruált és fegyverzett PSZH tudja pótolni a nehéz GYHJ-t,de forditva ez már nem igazán megy.(pl Bömbi mondjuk egy Konsberg vagy Elbit 30Oerlokon/40SS gá+ Spike ATGM toronnyal ugyan azt a tűzerőt kinálná,mint a Lynx.Front KE védelme kivételével védettségben sem maradna el-front gyengébb védelmét meg mondjuk a jobb aknavédelemmel ellensúlyozza-.RM csempe rakható akármire,Bömbire is-vagy más APS)
Inkább az alapokkal kellett volna kezdeni,és nem felűlről épiteni a házat,rögtön egy qrvanehéz beton tetővel nyiva.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and SWABO

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 628
37 580
113
2 millióért k808 át kapni a koreaiak től 8x8 ba
Valamiért Korea-felé "sincs meg a bizalom": baromira nem vettünk onnét semmit még és nem is látszik annak a jele, hogy ez változna.
Eléggé a európai gyártók a preferáltak török és izraeli vonallal kiegészítve. Ezeknél meg már sztem minden kerekes harcjármű típus megvizsgáltak különböző mélységben.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby