[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 814
36 033
113
Ahogy valaki irta, irni szeretsz, olvasni nem... fogalmam nincs, milyen "precizios lovedek" hianyzik, amikor minden rakettaja guided a PULSnak.
Mint hosszan írtam: a mozgó célok elleni precíziós lövedékek hiányoznak. Az ellenség nem fogj a megvárni hogy szétlöjjék...
Egyébként átolvasta az általad linkelt prosit: sehol nem írták, hogy "guided" - bár a 10m CEP feltételezi, hogy az...
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 846
4 836
113
Mondjuk nem mindig kell ekkora hatótávolság, mint a LORA.
A PULS sok oldalú, csupán a precíziós lövedékek hiányoznak belőle.

Mondjuk ha vennénk ilyet, akkor az egyszerűbb rakáták (pl. 122m és 160mm) gyártását is meg kellene itthon szervezni. A várpalotai üzem mellé kerülhetne egy gyártósor. A németektől kész termékként meg lehetne venni a SMART-155 okos résztöltetet, és 160-as rakétába simán bele illik a 155-ösökbe tervezett okos-lőszer. Szerintem akár 3-4 is beleférhet.
Nem kellene nagy K+F ahhoz, hogy kifejlesszünk egy olyan 160mm rakétát, ami a cél terület fölött kiszórja azt a 3-4 töltetet.
Műszakilag ez egy jó megoldás lehet.

Ami a gazdasági oldalt illeti: még is csak esélyesebb a HIMARS, mert ha az egész környéken csak mi használjuk a PULS-t, ahhoz nem lehet gazdaságosan rakétát gyártani. Nyilván a HIMARS rakétáit sem mi gyártanánk, de kevésbé is kellene belőle bespájzolni, hiszen egy NATO műveletben számíthatunk valamennyire a szövetséges ellátási láncra...

A legvalószínűbb, hogy az évtized második felében jöhet elő komolyan nálunk az MRLS téma - addigra meg valószínűleg más lesz a kínálat...
Szerintem nem lesz HIMARS. Durván túl van árazva, a kongresszusi engedéllyel együtt sok év lenne mire megkapnánk. Az amik garantáltan nem engedélyeznék a rakéták helyi gyártását, ami egyébként sem merült fel. A PULS korszerű, nekünk teljesen megfelelő lenne, én is ezt írtam. De ilyen kategóriájú MLRS szinte az összes szomszédnak van. Ezzel csak a szomszédok technikai színvonalát érnénk el. Ha az a cél, hogy a semmiről rögtön az élre ugorjunk akkor MLRS helyett egy LORA osztályt kell beszerezni. Ja és nem 1000 km a lőtávja, mint ahogy kamm írta a szokásos zöldséget. 280 km, ami érdekes módodn pont megfelelő lenne nekünk. (van 400 km-es verziója, de az haditengerészeti verzió).
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 814
36 033
113
Szerintem nem lesz HIMARS. Durván túl van árazva, a kongresszusi engedéllyel együtt sok év lenne mire megkapnánk. Az amik garantáltan nem engedélyeznék a rakéták helyi gyártását, ami egyébként sem merült fel. A PULS korszerű, nekünk teljesen megfelelő lenne, én is ezt írtam. De ilyen kategóriájú MLRS szinte az összes szomszédnak van. Ezzel csak a szomszédok technikai színvonalát érnénk el. Ha az a cél, hogy a semmiről rögtön az élre ugorjunk akkor MLRS helyett egy LORA osztályt kell beszerezni. Ja és nem 1000 km a lőtávja, mint ahogy kamm írta a szokásos zöldséget. 280 km, ami érdekes módodn pont megfelelő lenne nekünk. (van 400 km-es verziója, de az haditengerészeti verzió).
Oké, de baromira nem kell 280km ahhoz hogy a csapatokat támogasd - ötöde is elég többnyire ezért olcsóbb. Sokoldalúbb megoldás kell - erre a jobba PULS, annak is van 300 km-et tudó rakétája Predator Hawk néven és talán lesz még nagyobb is. Ez a hatótáv az apró Kárpát medencében már szinte stratégiai szintet jelent: az összes szomszéd fővárosát eléred vele - kivétel Ukrajna és Románia

Szerintem előbb lesz kerekes önjáró 155-ösünk, mint rakétáink...meglátjuk!
 
  • Tetszik
Reactions: Azzurro

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
Ha egy Lora-hoz hasonló rakéta szerepel a szárazföldi erők leltárában, az elsősorban elrettentés. A Predator Hawk robbanékonysága alacsony.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 814
36 033
113
Ha egy Lora-hoz hasonló rakéta szerepel a szárazföldi erők leltárában, az elsősorban elrettentés. A Predator Hawk robbanékonysága alacsony.
a 140 kg-os harci részre gondolsz? legfeljebb több kell belőle! :D

Maróth mondta amúgy egy rádió műsorban, hogy nem akarjuk nagyon megijeszteni a szomszédjainkat, ezért nagyon megnézik hogy mit vesznek ebből a szempontból is. Elvileg ezért vettek kis-közepes hatótávolságú NASAMS-et például.
Pl. 100+ km hatótávolságú SAM rendszerrel lefeded fél Szlovákiát is és azt bizonyára nem szerették volna Pozsonyban.

Épp csak annyira kell ijesztőnek lennünk, hogy senki ne merjen megtámadni, de ezért ne is induljon be egy brutál drága fegyverkezési verseny.
 
  • Tetszik
Reactions: Vlad

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 046
11 989
113
a 140 kg-os harci részre gondolsz? legfeljebb több kell belőle! :D

Maróth mondta amúgy egy rádió műsorban, hogy nem akarjuk nagyon megijeszteni a szomszédjainkat, ezért nagyon megnézik hogy mit vesznek ebből a szempontból is. Elvileg ezért vettek kis-közepes hatótávolságú NASAMS-et például.
Pl. 100+ km hatótávolságú SAM rendszerrel lefeded fél Szlovákiát is és azt bizonyára nem szerették volna Pozsonyban.

Épp csak annyira kell ijesztőnek lennünk, hogy senki ne merjen megtámadni, de ezért ne is induljon be egy brutál drága fegyverkezési verseny.
Aki így gondolkodik, az menjen el papnak, az is egy szép hivatás.

Az ATACMS-szel, Grom-2-vel, Shumadijával már beindult a fegyverkezési verseny, csak mi erről nem vagyunk hajlandóak tudomást venni, homokba dugjuk a fejünket.

A Honvédséget a lehető leghamarabb hadműveleti szintű képességekkel kell felruházni.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 188
8 025
113
a 140 kg-os harci részre gondolsz? legfeljebb több kell belőle! :D

Maróth mondta amúgy egy rádió műsorban, hogy nem akarjuk nagyon megijeszteni a szomszédjainkat, ezért nagyon megnézik hogy mit vesznek ebből a szempontból is. Elvileg ezért vettek kis-közepes hatótávolságú NASAMS-et például.
Pl. 100+ km hatótávolságú SAM rendszerrel lefeded fél Szlovákiát is és azt bizonyára nem szerették volna Pozsonyban.

Épp csak annyira kell ijesztőnek lennünk, hogy senki ne merjen megtámadni, de ezért ne is induljon be egy brutál drága fegyverkezési verseny.
Én meg úgy gondolom, hogy ahol vesznek 54 HIMARS indítót rakettyákkal az oroszok ellen (pl.), ott nem nagyon pofázhatnak, hogy veszünk x db LORA indítót az oroszok ellen....
Ami a tótokat illeti, azt ugyanúgy le kellene sz@rni, hiszen a légvédelmi ernyő őket is védené a gaz légicsapásaitól...;)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 241
33 739
113
Szerintem el van túlozva ez a "honvédelmi apokalipszis" - A megrendelt cuccok megjönnek. Annó Gripent sem mondták vissza, pedig ott volt is valami mutyi azzal az osztrák gróffal és még meg voltak a MiG-29-esek, szóval mondhatták volna hogy nem kérik, de nem mondták vissza. Ezekből a szerződésekből nagyon nehéz kiszállni - mire következő kormány megalakul az első PZH-k már Tatán lesznek...
HIMRS-ból akár használt is jöhet: az indítón nincs, ami elavuljon, a rakétákban van a lényeg! Az ár nagy részét is az szokta kitenni...
nemigen van használt HIMARS talán 15 éve van rendszerbe. vóltak kivonások de azok tervezettek vóltak.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 040
113


...ennek a licensze nem kallódik valahol Diósgyőrött??? ...asszem' 1mm a Vasziljok/Hirtenberger vetőcső űrméret-különbsége!
...és "Pont passzol" hozzá a Hirtenberger univerzális célzó-rendszere!!!


.
...na jó, most blöfföltem ezzel, de attól még "bejöhetne"! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: ... :oops::oops::oops:


.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 241
33 739
113
...ennek a licensze nem kallódik valahol Diósgyőrött??? ...asszem' 1mm a Vasziljok/Hirtenberger vetőcső űrméret-különbsége!
...és "Pont passzol" hozzá a Hirtenberger univerzális célzó-rendszere!!!


.
...na jó, most blöfföltem ezzel, de attól még "bejöhetne"! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: ... :oops::oops::oops:


.
pont hogy a cézórendszer nem számit ennél. iszonyat pontatlan. de toronyfegyvernek közvetlen irányzással valami légiszállítású vagy könnyebb járműnek szerintem tökéletes lenne...
meredek röppályán inkább csak zavaró fegyvernek való.
 
  • Imádom
Reactions: LMzek 2.0

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 241
33 739
113
...ennek a licensze nem kallódik valahol Diósgyőrött??? ...asszem' 1mm a Vasziljok/Hirtenberger vetőcső űrméret-különbsége!
...és "Pont passzol" hozzá a Hirtenberger univerzális célzó-rendszere!!!


.
...na jó, most blöfföltem ezzel, de attól még "bejöhetne"! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: ... :oops::oops::oops:


.
tízen pár éve egyébként nekem is nagyon tettszett a fegyver... de nagyon alacsony a hatékonysága a pontatlanság miatt hatalmas a lőszerigénye és jóval drágább mint egy hagyományos (többszöröse) ésa hatótávja sem túl combos. (pláne hogy nem is érdemes kihasználni a max lőtávot)
karbantartása időigényes és gyakori a meghibásodás (hagyományos aknavetőkhöz képest drasztikusan nagy arányú)
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 040
113
pont hogy a cézórendszer nem számit ennél. iszonyat pontatlan. de toronyfegyvernek közvetlen irányzással valami légiszállítású vagy könnyebb járműnek szerintem tökéletes lenne...
meredek röppályán inkább csak zavaró fegyvernek való.


Az ÉN vízióm egy ilyen gyorstüzelő aknavető, amely valóban eszközt biztosítva --a jelenleg csak névleges-- "Kárpát-medence meghatározó hadereje..." célhoz egy rakéta-póthajtással rendelkező, felülről támadó "Fire & Forget" hazai fejlesztésű és gyártású lőszerrel tud a harcmezőn t.támogatást adni !!!

...ezt hiába mérik be, kb 10-15 másodpercenként tudna egy Gidrános eszköz sorozni 5-12 km-re(rakéta póthajtás !!! ), legkevesebb 1-2-300 méterre az előző helytől, a saját/más dróntól kapott célokra, az alig/gyengén védett felső páncélt támadva.

Nálam ilyesmi a "Mindent visz!" kategória! ...kb. de tévedhetek!



U.I.: Tippelve: a 2022-es, hazai gyártási minőséget, jobb lenne, mint a sok-tíz évvel ezelőtti COCOM-os VSz/SzU/orosz technológia.

.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 241
33 739
113
Az ÉN vízióm egy ilyen gyorstüzelő aknavető, amely valóban eszközt biztosítva --a jelenleg csak névleges-- "Kárpát-medence meghatározó hadereje..." célhoz egy rakéta-póthajtással rendelkező, felülről támadó "Fire & Forget" hazai fejlesztésű és gyártású lőszerrel tud a harcmezőn t.támogatást adni !!!

...ezt hiába mérik be, kb 10-15 másodpercenként tudna egy Gidrános eszköz sorozni 5-12 km-re(rakéta póthajtás !!! ), legkevesebb 1-2-300 méterre az előző helytől, a saját/más dróntól kapott célokra, az alig/gyengén védett felső páncélt támadva.

Nálam ilyesmi a "Mindent visz!" kategória! ...kb. de tévedhetek!



U.I.: Tippelve a 2022-es, hazai gyártási minőséget, jobb lenne, mint a sok-tíz évvel ezelőtti COCOM-os VSz/SzU/orosz technológia.

.
nem gyártásminőséégi problémával vólt a legnagyobb baj. az elképzelésed érdekes. brutál eszköz lenne pár tucatnál többre valószínüleg nem is igen lenne belőlle szükség... de eöbb egy ilyen grnát legyen meg aztán szerintem azután érdemes visszatérni a témára.
 
  • Imádom
Reactions: LMzek 2.0

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 241
33 739
113
de a konceptció szerinetem egyáltalán nem rossz. sőt. de ehhez komoly fejlődésen kell még keresztülmenni ami elöbb utobb be fog következni. (minden esetre a terveket érdemes biztonságba tartani és néha ránézni.)