[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Szerinted mennyi lenne az ideális mennyiség kerekes önjáró lövegből és rakéta tüzérségből az MH-nak?Valamint a tartalékosoknak milyen mannyiségben milyen tüzérséget tartanál ideálisnak?Valahol már írtad talán,de nem emlékszem,hogy hol.
Kapaszkodj:
Minimum: 36 db sorozatvető, 102 db önjáró 155 mm (24+24+18+18+18), 18 db 105 mm (gyorsreagálású); Területvédelem: 126 db vontatott (155/152mm). Plusz kiképzésre néhány mindegyikből.
Plusz aknavetők: zl-ként 8 db önjáró, a területvédelemnél vontatott és 81 mm-es önjáró
 

anti70

Active Member
2019. október 3.
112
139
43
Kapaszkodj:
Minimum: 36 db sorozatvető, 102 db önjáró 155 mm (24+24+18+18+18), 18 db 105 mm (gyorsreagálású); Területvédelem: 126 db vontatott (155/152mm). Plusz kiképzésre néhány mindegyikből.
Plusz aknavetők: zl-ként 8 db önjáró, a területvédelemnél vontatott és 81 mm-es önjáró
Nem lepett meg,mert én is ilyen mennyiségeket gondolok,pedig laikus vagyok.Csodálkozok amikor itt 24 meg 48 darabokban gondolkodnak.Sorozatvetőből még keveslem azt is amit te írtál én dupla mennyiséget gondolnák.Nem igaz,hogy nem lenne rá pénz 3-4 év alatt ki lehetne fizetni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 952
38 211
113
Kapaszkodj:
Minimum: 36 db sorozatvető, 102 db önjáró 155 mm (24+24+18+18+18), 18 db 105 mm (gyorsreagálású); Területvédelem: 126 db vontatott (155/152mm). Plusz kiképzésre néhány mindegyikből.
Plusz aknavetők: zl-ként 8 db önjáró, a területvédelemnél vontatott és 81 mm-es önjáró
valahogy nehezen tudom elképzelni, hogy "odafent" is ennyi a terv és ennyit vesznek 2031-ig szóló "nagyfejlesztés" keretében...
Sajnos nagyon a minimumra hajtanak szinte mindenben az eddig tapasztalatok szerint, pedig tüzérségben tényleg a csövek száma a lényeg. Ezt nem váltja ki az, hogy high-tech automata töltő van benne... :(

120-as aknavetőből, amit ráadásul a saját HDS-ünk gyárt vettek "alacsony kétszámjegyú menyiséget" - ez egy filléres cucc pedig! Több száz kellene belőle...
 

Hortator

Well-Known Member
2019. június 27.
728
2 559
93
Kapaszkodj:
Minimum: 36 db sorozatvető, 102 db önjáró 155 mm (24+24+18+18+18), 18 db 105 mm (gyorsreagálású); Területvédelem: 126 db vontatott (155/152mm). Plusz kiképzésre néhány mindegyikből.
Plusz aknavetők: zl-ként 8 db önjáró, a területvédelemnél vontatott és 81 mm-es önjáró
Területvédelem 126 db-ja hogyan jön ki? Nekik 4x4 nagyon gyors önjáró (nekem különösen a 2-CT Hawkeye a becsípődésem...), hit & run cucc nem kellene a vontatottak mellé? Köszi többek nevében is, hogy előkerültél a hosszú hallgatásból. :)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 952
38 211
113
@ijasz

Pár pontba szedve összetudnád szedni hogy szerined mik az ukrán-orosz háború tapasztalatai tüzérségi szempontból? Mit kell máshogy csinálni?
(Pl. PZH-s riportban volt, hogy gyakrolják a tüzelőállás foglalást, lövést majd gyors "fák alá bújást" szintidőre...)
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Területvédelem 126 db-ja hogyan jön ki? Nekik 4x4 nagyon gyors önjáró (nekem különösen a 2-CT Hawkeye a becsípődésem...), hit & run cucc nem kellene a vontatottak mellé? Köszi többek nevében is, hogy előkerültél a hosszú hallgatásból. :)
pöcshuszár javaslata alapján vasziljok felpimpelve nms 4*4 mondjuk tökéletes védelem. ;)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 008
32 978
113
Kapaszkodj:
Minimum: 36 db sorozatvető, 102 db önjáró 155 mm (24+24+18+18+18), 18 db 105 mm (gyorsreagálású); Területvédelem: 126 db vontatott (155/152mm). Plusz kiképzésre néhány mindegyikből.
Plusz aknavetők: zl-ként 8 db önjáró, a területvédelemnél vontatott és 81 mm-es önjáró
Bur zlhcs 88ban.8 G6,8 81milis av onjaro (Casspir 81),8 60milis onjaro (Ratel60),8 Valkiri sorozatveto,plusz zsakmanyolt Type63 változó szamban.Es ha folytatodik a háború,erositettek volna tovabb a tuzerseget.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and ijasz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Területvédelem 126 db-ja hogyan jön ki?
Egy osztállyal kevesebb, mint a 102db-os mennyiség
Nekik 4x4 nagyon gyors önjáró (nekem különösen a 2-CT Hawkeye a becsípődésem...),
Területvédelmi célokra olyan könnyű löveg kell nagy mennyiségben, amelyet mindenféle specializálás nélküli civil vonóhorgos 4x4-re ráakaszthatsz.
A Hawkeye egy specializált cucc. Könnyen kiszúrható. Ráadásul ha tönkremegy (mozgásképtelenné válik) a hordozó jármű, akkor a lövegnek is annyi.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Mért nem 120mm ? Kíváncsiságból kérdezem :rolleyes:
Az első 2 rész - a reguláris zászlóalj tüzérségre és a tartalékos önjáróra vonatkozóan 120-asnak értendő.
Mármint szerintem így értette.
Az egyik a Gidrán alapú 120-as, a másik meg az utánfutós Hirtenberger.
A 81-es önjáróra mire gondolsz @ijasz?
Csak nem a Vasziljokos dologra? :eek:
Mert azt nem látom most reálisan "szembe jönni"...
Mármint, hogy a Hirtenberger egy ilyen projekten dolgozna...
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Az első 2 rész - a reguláris zászlóalj tüzérségre és a tartalékos önjáróra vonatkozóan 120-asnak értendő.
Mármint szerintem így értette.
Az egyik a Gidrán alapú 120-as, a másik meg az utánfutós Hirtenberger.
A 81-es önjáróra mire gondolsz @ijasz?
Csak nem a Vasziljokos dologra? :eek:
Mert azt nem látom most reálisan "szembe jönni"...
Mármint, hogy a Hirtenberger egy ilyen projekten dolgozna...
Igen, 120-ra gondoltam, csak elfelejtettem odaírni.
Reálisan semmit sem látok ebből "szembe jönni", mert még mindig a világbéke látszat darabszámaiban gondolkodnak sokan. Amúgy valami spanyol EIMOS szerű járgányra gondoltam.
Területvédelem 126 db-ja hogyan jön ki? Nekik 4x4 nagyon gyors önjáró (nekem különösen a 2-CT Hawkeye a becsípődésem...), hit & run cucc nem kellene a vontatottak mellé? Köszi többek nevében is, hogy előkerültél a hosszú hallgatásból. :)
A jelenlegi elképzelések szerint van 7 területvédelmi ezredünk. A területvédelmi parancsnokság alá szerveznék egy vontatott tüzér ezredet 7 osztállyal, hogy szükség esetén akár mind a 7 ezrednek tudjon tűztámogatást biztosítani külön-külön. Egyébként meg egy állóvédelemben, mint most az orosz, kb. 100-120 km széles arcvonal tüzérségi biztosítását tudják ellátni, vagy koncentrált betöréseknél jelentős tűzösszpontosítást tudnak adni és biztosítani az ellenlökést (mondhatjuk, hogy ukrajnai tapasztalat de régen ismert harcászati doktrína).
A "hit and run" rajtaütésekre gondoltam a mobil 81mm-eseket.
Mért nem 120mm ? Kíváncsiságból kérdezem :rolleyes:
Rosszul fogalmaztam, lásd feljebb.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 644
18 967
113
Egy osztállyal kevesebb, mint a 102db-os mennyiség

Területvédelmi célokra olyan könnyű löveg kell nagy mennyiségben, amelyet mindenféle specializálás nélküli civil vonóhorgos 4x4-re ráakaszthatsz.
A Hawkeye egy specializált cucc. Könnyen kiszúrható. Ráadásul ha tönkremegy (mozgásképtelenné válik) a hordozó jármű, akkor a lövegnek is annyi.
Pl. Ilyet!
 
  • Tetszik
Reactions: éber

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
@ijasz

Pár pontba szedve összetudnád szedni hogy szerined mik az ukrán-orosz háború tapasztalatai tüzérségi szempontból? Mit kell máshogy csinálni?
(Pl. PZH-s riportban volt, hogy gyakrolják a tüzelőállás foglalást, lövést majd gyors "fák alá bújást" szintidőre...)
A legfontosabb, hogy le kellene porolni a régi használható harcászati eljárásainkat és újravenni, modernizálni - már ami a tüzérséget illeti. Valamint el kell dönteni, hogy tényleg akarjuk-e védeni az országot, akár külső segítség nélkül is hasonló kaliberű ellenféltől (én még az ukránok ellen sem tartom lehetetlen feladatnak, mert tudnánk biztosítani a szükséges erőforrásokat, ha akarnánk).

Ketté kell választani a tüzérség szervezetét a védelmi és manőver alakulatokéra. Én a területvédelmi ezredek elsődleges feladatának a védelmi harc megvívását jelölném ki, mig a mobil gerillaharcot másodlagosnak abban az esetben, ha nem sikerült a védelem és betört az ellenség. A területvédelmi alakulatok adnák az álló védelem statikus részét. Ez úgy néz ki (szabályzat szerint), hogy az első vonalakat a szakasz és századtámpontok adják, lehetőleg pct. fegyverekkel kiegészítve, míg a zl. már rendelkezik tartalékkal a zl mélységében. A század támpontok műszakilag is megerősített állásokban vannak azonban a különbözőszázad támpontok nem összefüggő vonalat adnak, hanem közöttük "hézag" van. Mindenesetre ezek a hézagok olyan távolságra legyenek egymástól, hogy a szomszédok a fegyvereikkel még be tudják lőni. Ezeket szokták elsősorban műszaki zárakkal, így aknákkal is ellátni. A tüzérség legfontosabb feladata, hogy az ide betört és a zár leküzdésével szenvedő ellent megszórja, amennyire csak bírja. Ezekre a pontokra már előre tervezett zárótűzzel várják az ellent, de előfordul, hogy olyan mozgó zárótüzekkel kísérik a támadó ellent már a vonalak előttről, hogy az minél nagyobb zavart szenvedjen és a kontroll elvesztésével nagy csapatsűrűséget alkosson és így megszórni őket az aknamezőkön (itt jól jönnek a sorozatvetők). Ezt nagyon jól csinálják az oroszok. Ezt a feladatot tökéletesen ellátják a vontatott tüzérségi eszközök a védelem mélységében kijelölt védett TÁS-okból.
Ha sikerült megállítani, vagy lelassítani az ellent, akkor lehet a védelem mélységéből előrevonni az ellenlökéshez szükséges mobil alakulatokat. Itt már sokkal fontosabb a mozgékonyság, így a tüzérségük számára is, hogy követni tudják az ellenlökést végző alakulatokat.
Ami nagyon fontos a tüzérség számára, az a valós idejű felderítési adatok gyűjtése, melyre a drónok soha eddig nem láttott lehetőséget adnak, valamint az adatok feldolgozása és gyors ütemben a megfelelő csapatok rendelkezésére bocsátása. Nagyon fontos a digitalizált tűzvezetés.
Ami a lövegeket illeti, nagyon fontos, hogy azok tulajdonságainak megfelelően alkalmazzuk, gondolok itt a mobilitásra, lőtávra, hogyan szervezzük meg a tüzérségi tűzrendszert a 60 mm-es av-től a Pzh-ig, vagy akár a PULS extra rakétáig.
Az állandó dróntevékenységnek hála, a mozgó járművek könnyen kiszúrhatók, így -az ukránok szerint- a mozgásban lévő lövegek is, akár TÁS váltás közben, így több időt tartózkottak az álcázott TÁS-okban. Az öngyilkos drónok nagyobb veszélyt jelentenek, mint az ellentűz ért huzalokkal megerősített álcahálókkal fedték be állásaikat, ami nagy eséllyel fogta fel a drónt. Hátránya, hogy ezt lassú telepíteni, képtelenség minden állást leálcázni, főleg ha ellenséges tüzérségi tevékenység van a területen.
A radarok használata korlátozott mert elsődleges célpont, sérülékeny.
A bonyolult technika sérülékeny, karbantartása harctéri körülmények között szinte lehetetlen, ezért gyakrabban kell kivonni őket a műveletből. Ezért a tűztámogatás gerincét még mindig az egyszerűbb, megbízhatóbb lövegek adják (M777, D-30). Ennek ellenére a bonyolult Pzh/Caesar/Krab nagy előny, mert ellentűz feladatokra sokkal hatékonyabban alkalmazható bármely orosznál.

Ezek tükrében gondolom, hogy szükség van a modern önjárók mellett a hagyományos vontatott eszközökre is nagy számban, melyek tűzvezetését ugyanolyan hatékonnyá lehet tenni, mint bármely másik modern lövegét, olcsón, és őket is rá ehet kapcsolni a digitalizált hálózatra.
Ha lenne nagyobb mennyiségben D-20-asunk (126 db, de legalább a fele) , akkor azzal a területvédelem már komoly erőt képviselne, némi korszerűsítés és digitalizáció után.