[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 983
5 309
113
Ha furcsa, ha nem, nincs kész. Majd amikor hivatalosan a Pentagon megrendeli a Full Rate of Productiont, akkor. A különböző lot-ok különböző fejlettségi szinteket is jelentenek egyben. A régebbi lot-okat külön szerződéssel fogják upgradelni.
Akkor miért nem adják fél áron...?:rolleyes:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Akkor miért nem adják fél áron...?:rolleyes:
Tulajdonképpen ez a szerződéstől függ. Van aki féláron kapja.
Van aki olyan szerződést köt, amelyik már bizonyos lot-ig tartalmazza az összes elkövetkező upgrade-et is. Meg van olyan, aki - az amerikaiakhoz igazodva - külön szerződésekben fizeti a fejlesztéseket.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 129
7 153
113
Én biztos vagyok benne, hogy F-35 fogja váltani a Gripen-eket, mert:
1. Idén szerintem nyer a Fidesz a választásokon.
2. 2024-ben szerintem Trump visszatér.
3. Trump megint nyomni fogja, hogy mindenki vegyen USA fegyvereket.
4. Trump és Orbán Viktor igencsak jóban vannak és ez egy jelzés értékű beszerzés lenne.
5. Az is lehet, hogy Trump ad majd valami kedvezményt nekünk. Már 2020-ban azt nyilatkozta a leköszönő budapesti USA nagykövet, hogy meg lenne lepve, ha nem F-35-őt választanánk, és hogy Magyarországra kellene hozni valami F-35 regionális központot, …

Szóval eddig tűnik logikusnak a dolog, aztán, hogy 2026 után mi lesz? Nem hiszem, hogy ha lesz új kormányunk, akkor ők össze akarnának veszni az USA-val (függetlenül attól, hogy DEM, vagy REP az elnök).

Továbbá szerintem a románoknak is lesz F-35-ösük, nem is kevés, vagy 40-50 db, de majd csak 35-40 év múlva, amikor már mindenki áll át az új gépekre és olcsón meg lehet venni a sok régi F-35-öt, bennük sok ezer óra repült idővel.
(És akkor majd nagy melldöngetéssel elmondják, hogy ugye mi megmondtuk, hogy lesz F-35-ösünk, picit ugyan várni kellett rá, de legalább négyszer annyit kaptunk ugyanazért a pénzért, ugye milyen okosak voltunk!).
Addig meg mindig találnak majd újabb és újabb leállított F-16-ot, amiket éppen meg lehet venni még 6-8 év repülésre.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 553
32 043
113
A tüzérség jó ötlet, támogatom, de mindenben nem helyettesítheti a légi CAS t
Ha már tüzérségi CAS akkor:
no.1: MLRS - GLSDB páros elég jó ötlet lenne. - 150 km
no.2: hagyományos csöves tüzérség valami RAP-PGM lőszerrel - 60 km (esetleg a jövőben 70 km)
@Vogon én is ezt gondoltam felvázolni, de ez ugye nem CAS, hanem tüzérségi támogatás.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
Én biztos vagyok benne, hogy F-35 fogja váltani a Gripen-eket, mert:
1. Idén szerintem nyer a Fidesz a választásokon.
2. 2024-ben szerintem Trump visszatér.
3. Trump megint nyomni fogja, hogy mindenki vegyen USA fegyvereket.
4. Trump és Orbán Viktor igencsak jóban vannak és ez egy jelzés értékű beszerzés lenne.
5. Az is lehet, hogy Trump ad majd valami kedvezményt nekünk. Már 2020-ban azt nyilatkozta a leköszönő budapesti USA nagykövet, hogy meg lenne lepve, ha nem F-35-őt választanánk, és hogy Magyarországra kellene hozni valami F-35 regionális központot, …

Szóval eddig tűnik logikusnak a dolog, aztán, hogy 2026 után mi lesz? Nem hiszem, hogy ha lesz új kormányunk, akkor ők össze akarnának veszni az USA-val (függetlenül attól, hogy DEM, vagy REP az elnök).

Továbbá szerintem a románoknak is lesz F-35-ösük, nem is kevés, vagy 40-50 db, de majd csak 35-40 év múlva, amikor már mindenki áll át az új gépekre és olcsón meg lehet venni a sok régi F-35-öt, bennük sok ezer óra repült idővel.
(És akkor majd nagy melldöngetéssel elmondják, hogy ugye mi megmondtuk, hogy lesz F-35-ösünk, picit ugyan várni kellett rá, de legalább négyszer annyit kaptunk ugyanazért a pénzért, ugye milyen okosak voltunk!).
Addig meg mindig találnak majd újabb és újabb leállított F-16-ot, amiket éppen meg lehet venni még 6-8 év repülésre.
Az kimaradt a felsorolásból hogy 2024-re majd az is kiderül hogy az európai közös haderő, hadipar létrehozása és a közös projektek nem nagyon haladnak előre, mert csak vitatkoznak...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 382
113
Ismét csak egy apró megjegyzés...
40-50 km ről nem szoktak CAS t adni még a mostani digitális korszakban sem...a CAS az "közeli légi támogatást" jelent
Napjainkban már a JTAC saját Link-16 datalink képes rádióján keresztül képes kapcsolatba lépni a támogatást nyújtó repülőgéppel, annak TGP jét képes ráirányítani a célpontra (ezzel garamtált hogy u.azt a célt nézi a JTAC saját taktikai kijelzőjén mint a pilcsi a saját MFD jén) a célpont koordinták digitálisan kerülnek a gép célzó rendszerébe, de ma is megvan az a szabály hogy a pilcsinek szabad szemmel pozitívan azonosítania kell a célpontot amit támadni fog.
Ha már lenyomták a légvédelmet akkor mehet közelebbről - jelenleg csak ilyet tud a Gripenünk és az emlegetett GBU-49-essel sem lesz másként. Ha megadják a célkoordinátákat és lézerrel megfestik a célt a JTAC-ek, akkor lézeres SDB mehet messzebbről is és repülő sem kerül veszélybe a légvédelem által.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
T

Törölt tag 1586

Guest
Ha már lenyomták a légvédelmet akkor mehet közelebbről - jelenleg csak ilyet tud a Gripenünk és az emlegetett GBU-49-essel sem lesz másként. Ha megadják a célkoordinátákat és lézerrel megfestik a célt a JTAC-ek, akkor lézeres SDB mehet messzebbről is és repülő sem kerül veszélybe a légvédelem által.
- a NATO standardok szerinti CAS (Close Air Support) nál kizárt hogy 50 km ről dobjanak el valamit ami a saját csapatoktól pár 100 m re fog becsapódni...
a modern digitális CAS menetrendje kb. az alábbi:
aa.jpg

  • a JTAC digitálisan fellövi a 9 sorost a gépre
  • a TGP rááll a célpontra
  • ezek után a pilcsinek és a JTAC nek meg kell beszélni hogy a közösen látott kép alapján pontosan mi a célpont és ha tutira biztos hogy a kívánt célpontot támadja a gép, akkor ad engedélyt a JTAC a fegyver kioldására.

Ez nem megy 50 km távolból...de jó hír hogy mire CAS ra kerül a sor - értsd az ellenség légiereje és radaros légvédelme kuka - addigra a vadászgép már viszonylag biztonságosan röpködhet +4000 m en.

Amit mondasz elvileg lehetséges ha bevállalod hogy néha öngólt lősz.
Ha saját katonáid élete fontos akkor a hivatalos utat kell járni.
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Én biztos vagyok benne, hogy F-35 fogja váltani a Gripen-eket, mert:
1. Idén szerintem nyer a Fidesz a választásokon.
2. 2024-ben szerintem Trump visszatér.
3. Trump megint nyomni fogja, hogy mindenki vegyen USA fegyvereket.
4. Trump és Orbán Viktor igencsak jóban vannak és ez egy jelzés értékű beszerzés lenne.
5. Az is lehet, hogy Trump ad majd valami kedvezményt nekünk. Már 2020-ban azt nyilatkozta a leköszönő budapesti USA nagykövet, hogy meg lenne lepve, ha nem F-35-őt választanánk, és hogy Magyarországra kellene hozni valami F-35 regionális központot, …

Szóval eddig tűnik logikusnak a dolog, aztán, hogy 2026 után mi lesz? Nem hiszem, hogy ha lesz új kormányunk, akkor ők össze akarnának veszni az USA-val (függetlenül attól, hogy DEM, vagy REP az elnök).

Továbbá szerintem a románoknak is lesz F-35-ösük, nem is kevés, vagy 40-50 db, de majd csak 35-40 év múlva, amikor már mindenki áll át az új gépekre és olcsón meg lehet venni a sok régi F-35-öt, bennük sok ezer óra repült idővel.
(És akkor majd nagy melldöngetéssel elmondják, hogy ugye mi megmondtuk, hogy lesz F-35-ösünk, picit ugyan várni kellett rá, de legalább négyszer annyit kaptunk ugyanazért a pénzért, ugye milyen okosak voltunk!).
Addig meg mindig találnak majd újabb és újabb leállított F-16-ot, amiket éppen meg lehet venni még 6-8 év repülésre.
Van logika abban amit írsz, viszont sok benne a bizonytalansági tényező egyelőre.
Viszont az ellenfelet nem jó, ha lebecsüljük. Sztem hamarabb lesz a románoknak F-35, mint gondoljuk, hiszen ez a leghatékonyabb válasz részükről a magyar Zrinyi 2035-re. (Tulajdonképpen az ő szempontukból hatástalanítaná.)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 382
113
Én biztos vagyok benne, hogy F-35 fogja váltani a Gripen-eket, mert:
1. Idén szerintem nyer a Fidesz a választásokon.
2. 2024-ben szerintem Trump visszatér.
Ebbe a kettőbe ne legyél biztos. Ha sikerül Trumpra bizonyítani, hogy köze volt 2021 január 6-ai zavargásokhoz, akkor eltilthatják az indulástól. Nem merik nyiltan mondani, de republikánus párt képviselőinek és vezetésének jelentős rész nagyon nem bánná, ha megszabadulnának az "outsider" Trumptól, szóval az előválasztáson biztos lesz egy nem populista "klasszikusabb" republikános kihívója. Egyes elemzők szerint nem kizárt, hogy párt szakadás lesz, ami katasztrófa lenne nekik...

3. Trump megint nyomni fogja, hogy mindenki vegyen USA fegyvereket.
Pont azért nem veszünk, illetve nem vesz Orbán amerikai fegyvert, mert ott 4-8 évente fordul a politikai széljárás. Nem lehet évtizedekre nemzetbiztonságot tervezni úgy, hogy a légierőd legfőbb beszállítója 4 évente szeret vagy utál. Hiába volt Trump 4 évig, AMRAAM-okon kívül semmit nem vettünk az USA-tól, pedig Cornstein lobbizott össze-vissza! Ez már annyira trendszerű, hogy biztos, hogy szándékos: nem akarunk amerikai fegyvereket! Tegyük hozzá, hogy Trump többször kijelentette, hogy nem biztos hogy az USA megvédené Európát pl. az oroszoktól.
Ilyen figurától ne is vegyünk fegyvert! Nem megbízható partner. Lehet hogy pont akkor zárná el az "alkatrész és fegyverzet csapokat" amikor a legnagyobb szarban vagyunk!
Európaiakkal jobban egy hajóban evezünk: ha mi bajban vagyunk, az azt jelenti hogy lehet hogy hamarosan ők is abban lesznek!

4. Trump és Orbán Viktor igencsak jóban vannak és ez egy jelzés értékű beszerzés lenne.
Mondjuk úgy hogy Orbán szeretne nagyon jóba lenni Trumppal aki valószínüleg a térképen sem találná meg Magyarországot és ha rá kérdeznénk akkor "shithole country" kategóriába sorolná. Sok ország örül, hogy végre nem ő az USA elnöke és ignorálják, így picit jót tesz Trump egójának hogy Orbán még mindig udvarol neki...
Nagyon nagyon túl értékeled, hogy Orbán és Magyarország hol szerepel Trump fontossági listáján! :)
Ez a faszi még Merkelt is elküldte a picsába párszor!

5. Az is lehet, hogy Trump ad majd valami kedvezményt nekünk. Már 2020-ban azt nyilatkozta a leköszönő budapesti USA nagykövet, hogy meg lenne lepve, ha nem F-35-őt választanánk, és hogy Magyarországra kellene hozni valami F-35 regionális központot, …
Trump és a kedvezmények? :D
Amúgy a Trump azokat az üzleteket szereti deklaráltan ahol ő jól jár, többit leszarja. A japánban lévő amerikai báziosok lrt is emelt díjat akart kérni, pedig az legalább amennyire amerikai érdek, mint japán. Sőt!
Egyébként meg Európa tele van F-35 központokkal: az olaszok még gyártják is alig 2 órányi repülő útra tőlünk, de még lengyeleknél is előbb lesz központ mint itt! (a lengyel amcsi kapcsolatok 1000 erősebbek mint a mieink: minden 7. vagy 8. amrikainak vannak lengyel felmenői...)
Mégis ki szervizeltetne nálunk F-35-öst? A románok meg a szlovákok? :D

Szóval eddig tűnik logikusnak a dolog, aztán, hogy 2026 után mi lesz? Nem hiszem, hogy ha lesz új kormányunk, akkor ők össze akarnának veszni az USA-val (függetlenül attól, hogy DEM, vagy REP az elnök).
Ez az "illberális módi" nagyon nem tetszik a demokratáknak, de az "igazi konzervetív" Trumpot immel-ámmal elfogadó republikánusoknak sem. Egy új magyar kormányt már azért vállon veregetik majd, hogy nem illiberálisak és nem haverkodnak Putyinnal és Micimackóval. Nem kell tőlük venni semmit!
Szerintem a demokraták jobban leszarnák, hogy Orbán szétlopja az országát, ha nem haverkodna annyit keleti diktátorokkal és nem blokkolná annyira a nyugati döntéseket. Ez azért a Pompeo-féle külügynek sem tetszett...
Szerintem sok mindent a saját szempontjukból is hülyén csinálnak Orbánék. A bolgár Boriszov ex-miniszterelnök talán korruptabb volt mint Orbán, de mivel kussolt, nem tolta a szájkaratét, hogy "Brüsszel így meg úgy", nem is foglalkoztak vele annyit. A korrupcióval kapcsolatos jelentéseket még egy levélben meg is köszönte, hogy "majd elgondolkodik rajtuk" aztán tolta tovább országa kifosztását...

Továbbá szerintem a románoknak is lesz F-35-ösük, nem is kevés, vagy 40-50 db, de majd csak 35-40 év múlva, amikor már mindenki áll át az új gépekre és olcsón meg lehet venni a sok régi F-35-öt, bennük sok ezer óra repült idővel.
(És akkor majd nagy melldöngetéssel elmondják, hogy ugye mi megmondtuk, hogy lesz F-35-ösünk, picit ugyan várni kellett rá, de legalább négyszer annyit kaptunk ugyanazért a pénzért, ugye milyen okosak voltunk!).
Addig meg mindig találnak majd újabb és újabb leállított F-16-ot, amiket éppen meg lehet venni még 6-8 év repülésre.
Úgy legyen! Amíg csak ócska F-16osaik vannak, addig nekünk is jó a upgradelt Gripen.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 382
113
- a NATO standardok szerinti CAS (Close Air Support) nál kizárt hogy 50 km ről dobjanak el valamit ami a saját csapatoktól pár 100 m re fog becsapódni...
a modern digitális CAS menetrendje kb. az alábbi:
aa.jpg

  • a JTAC digitálisan fellövi a 9 sorost a gépre
  • a TGP rááll a célpontra
  • ezek után a pilcsinek és a JTAC nek meg kell beszélni hogy a közösen látott kép alapján pontosan mi a célpont és ha tutira biztos hogy a kívánt célpontot támadja a gép, akkor ad engedélyt a JTAC a fegyver kioldására.

Ez nem megy 50 km távolból...de jó hír hogy mire CAS ra kerül a sor - értsd az ellenség légiereje és radaros légvédelme kuka - addigra a vadászgép már viszonylag biztonságosan röpködhet +4000 m en.

Amit mondasz elvileg lehetséges ha bevállalod hogy néha öngólt lősz.
Ha saját katonáid élete fontos akkor a hivatalos utat kell járni.
Ez így korrekt, de ahogy írtad korábban: már nincs komolyabb légvédelem ebben a szakaszban, max gépágyú és MANPAD, amitől a magasság ad némi védelmet.
Ami ellen ágáltam eddig, hogy aktív Patriot és S-400-as ütegek jelenlétében csináljuk a fenti procedúrát, mert az tényleg öngyilkosság! @Vogon szerint meg gyávaság... :)
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby
M

molnibalage

Guest
Ráadásul mi magyarok kevesen is vagyunk, fegyverünk sincs sok.
Ezek után kitalálod azt, hogy 1 fő által repült Gripen helyett legyen 4-5 löveg, hány fővel is?
És a Gripen reakciódeje mennyi egy adott területen?

Az, hogy egyszerre kelljen, egy időben is
Én biztos vagyok benne, hogy F-35 fogja váltani a Gripen-eket, mert:
1. Idén szerintem nyer a Fidesz a választásokon.
2. 2024-ben szerintem Trump visszatér.
3. Trump megint nyomni fogja, hogy mindenki vegyen USA fegyvereket.
Ha nem akarunk új fegyvereket venni a légierő számára, akkor teljesen mindegy, hogy a jenki mit akar.
Annak, aki nem akar autót venni, semmilyen autót nem lehet eladni...

Amúgy, hogy mégegyszer ekkora pojácát válasszanak meg nem látom esélyét.
Ha igen, akkor irgalmazzunk nekünk az ég, ha a jövő politikus generációit toporzékoló vén óvodások jelentik majd.
Továbbá szerintem a románoknak is lesz F-35-ösük, nem is kevés, vagy 40-50 db,
Ennyi F-16-os fél évitzedes átfutásban tudtak beszerezni.
Használtan.
Romániának kb. 5 db F-35A-ra nincs pénze.
Én olyanokat hallottam, hogy a meglevő F-16-oskkal sem repülnek még évi 80 órát sem fejenként.
 
M

molnibalage

Guest
- a NATO standardok szerinti CAS (Close Air Support) nál kizárt hogy 50 km ről dobjanak el valamit ami a saját csapatoktól pár 100 m re fog becsapódni...
a modern digitális CAS menetrendje kb. az alábbi:
aa.jpg

  • a JTAC digitálisan fellövi a 9 sorost a gépre
  • a TGP rááll a célpontra
  • ezek után a pilcsinek és a JTAC nek meg kell beszélni hogy a közösen látott kép alapján pontosan mi a célpont és ha tutira biztos hogy a kívánt célpontot támadja a gép, akkor ad engedélyt a JTAC a fegyver kioldására.

Ez nem megy 50 km távolból...de jó hír hogy mire CAS ra kerül a sor - értsd az ellenség légiereje és radaros légvédelme kuka - addigra a vadászgép már viszonylag biztonságosan röpködhet +4000 m en.

Amit mondasz elvileg lehetséges ha bevállalod hogy néha öngólt lősz.
Ha saját katonáid élete fontos akkor a hivatalos utat kell járni.
Ennek fényében a röhejesen rakéta tüzérséges CAS-t és a többit nem tudom mire vélni.
Mert a te szemléleted szerint az is bevethetetlen PGM lövedékkel is.

Hogy az ellenfél radaros légvédelmének kiiktatása miből következik így default és az időben mellé tevése, hogy csak akkor kell CAS azt sem értem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 382
113
Ezek után kitalálod azt, hogy 1 fő által repült Gripen helyett legyen 4-5 löveg, hány fővel is?
PZH vagy kerekes 155-ös (RM vagy KMW AGM) akár 3 fővel is elmegy illetve pár hónap alatt kiképzed őket. Pilótához meg évek kellenek.
Nem ugyanaz a kettő nyilván, de gazdaságosabb nagyobb tűzérséget üzemeltetni mint nagyobb légiflottát. Az adott területre X idő alatt kijuttatható robbanóanyag tekintetében talán jobb is a tüzérség. Ezzel nem azt mondom hogy nem kell légierő, de a támogatást kérő katonának szerintem szinte minegy mi lövi szét az a járgányt vagy bunkert, amit bántja őt...
Ha kevés gépünk van, akkor az inkább a légteret védje elsődlegesen, meg küldjön SDB-t oda amit mással nem érünk el.
A levegőből csapatot támogatni nem ad hozzá annyit, mint amennyi kapacitást a légtérvédelemtől elvesz.

És a Gripen reakciódeje mennyi egy adott területen?
Nekm csak az volt a gondom a Gripenünk CAS képességével ,hogy aktív légvédelem mellett nyilván nem működik illetve ami van (LGB) abból is keveset bír el.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Ennek fényében a röhejesen rakéta tüzérséges CAS-t és a többit nem tudom mire vélni.
Mert a te szemléleted szerint az is bevethetetlen PGM lövedékkel is.

Hogy az ellenfél radaros légvédelmének kiiktatása miből következik így default és az időben mellé tevése, hogy csak akkor kell CAS azt sem értem.
ha a légierő úgy gondloná képes a fejem felett CASt adni én nem ellenkeznék ellene.
de az igazat megvallva én jobban örülnék annak ha biztosítani zudná a taktikai csapásmérést hogy ne is igen legyen szükség merevszárnyas CAS re...
nem vagyok a CAS ellen merevszárnyas szegmensbe sem de egy háború kimenetele szempontjából fontosabb hogy a hátrébb lévő csapataokat zuzza a légierő mint hogy azokat a célokat amiknek az elpusztítása a szárazföldi erők feladata. (mind emelett nemgyőznék köszönetet mondani ha kihúznának a sz.r ból...) fontos CAS gyakorlsa és a képesség is hogy meglegyen. de ezt vagy a háború kezdeti időszakában vagy a végén tartom esélyesnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon and Aladeen
T

Törölt tag 1586

Guest
Ez így korrekt, de ahogy írtad korábban: már nincs komolyabb légvédelem ebben a szakaszban, max gépágyú és MANPAD, amitől a magasság ad némi védelmet.
Ami ellen ágáltam eddig, hogy aktív Patriot és S-400-as ütegek jelenlétében csináljuk a fenti procedúrát, mert az tényleg öngyilkosság! @Vogon szerint meg gyávaság... :)
A gyávaság eleg szubjektív kategória...
Egy (talán) 2 százados légierő esetén szerintem komolyan megfontolandó hogy mikor lövetjük le a gépeinket...
Ha már muszály kitenni őket a lelövés kockázatának akkor nem hiszem hogy bölcs dolog ezt egy géppuska vagy aknavető állás (vagy hasonló kisebb jelentőségű célpont) kifüstölése érdekében tenni.
Persze ha már ott tart a háború menete hogy a CAS csekély kockázat mellett mehet (mint korábban: ellenséges vadászgépek es radaros légvédelem már kuka), akkor persze, had szóljon, de addig azt hiszem lesz a CAS nál egy csomó sokkal fontosabb, stratégiaibb jelentőségű feladata is a gépeknek
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
az a baj hogy akikkel direkt konfliktusba kerülhetünk(szomszédok) igazából borítékolható hogy a háború végén az adott ország nem szünne meg létezni (nem foglalnánk el teljes egészben.)
Szlovákia- a kisalföld elfoglalása és a magyar lakta erületek elfoglalása reális. bemenni a hegyeik közé mélyen nem lenne túl okos húzás úgy hogy a célunkat már elértük viszonylag kevés áldozattal.
ukrajna- elmeni az oroszokig képtelenség...
románia -a parcium és északerdély elfoglalása max ami szóbajöhet de ha délerdély is meglenne egyől is meg kellene állni havasalfőldön.
szerbia- szintén zenész semmi értelme bolgár macedon határig menni semmi keresnivalónk ott pláne egyből...
horvátország- az adriáig nem valószínű hogy kijutnánk de ha mégis inkább szövetségesnek kellene mint ellenségnek
szlovénia-őket be tudnák kebelezni de minek hisz a krajnai hegyekbe nincs sokkeresni valónk. de ők azok akik teljes egésszében elfoglalhatók.
ausztria- méyen az alpokba hatalmas veszteségeket szereznénk ha az egész ország kellene.

ezt nem vólt hajlandó sok tag elfogadni.(hogy ezért kell sok minden többek között a tartalékos is.)
mert meg kell állnunk szinte mindenki ellen legyen ez támadás vvagy ellen támadás...

és mivel a teljes ellenséges ország nem megszálható többségében fog maradni az ellennek légiereje és fog maradni légvédelme...
és mivel védelemre kell berendezkednünk a támadás ellentámadás után. bezony álló háború alakulna ki...
(mint most ukrajnába.) ha tetszik ha nem ez lenne. és ott a CAS hogy a témánál maradjak igen csak veszélyes. persze az elején igen hasznos lehet a végén is ammikor a tárgyalóasztalhoz akarnánk kényszeríteni az ellent és már felmorzsoltuk a légiereje nagyrészét és légvédelmét...vagy épp az elején ha mi támadunk. vagy az ő támadásuk lassítására...
de nem vagyunk usa ezért nem is szabad abból kiindúlnunk hogy ők hogy csinálják a nálluknál kisebbel gyengébbel szemben...
mert az kb szlovénia a mi részünkről...

jó ha megvan a CAS képessége de arra építeni nem szabad mert több a buktatója esetünkben mint a valószínűsége hogy sikeresen tartósan fent tudnánk tartani...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
de egy biztos a lehetséges direkt konfliktusaink túlnyomó többségében állóháborúba csapna át a konfliktus. ezért ezzel számolni kell minden képp.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby