Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Mert a lazur nem vezet rá arra mit nem lát, és az F-22-nek van rakétaindítás figyelmeztetője.
Nem tudom, hogy az F-22es képes-e érzékelni az infrafejes rakéta indítást, azt viszont igen, hogy minden támogatás nélkül a lazur igenis képes célra vezetni a mig 21est, és elvben akár radarkapcsolás nélkül is tud indítani.

De igen is fontosak a vas képességei.
Fontos az, hogy mennyire véd, mit tud kilőni, mit lát maga körül stb....
Persze hogy fontosak, egy F-22es 1v1ben mindig jobb lesz, mint kvázi bármi, amit ma ellene emelni tudnak.
Nem ezzel van a bajom.

Persze számít a kiképzetség, és számít a mögöttes rendszer is.
Hanem ennek a kihagyásával.
Van az a technikai különbség, amit már csak az egyik fél eszméletlen bénázása, és a másik fél fanatikus elszántsága képes egy egy helyzetben ellensúlyozni. A T-34nek vagy a mig 21nek semmi keresnivalója a modern csatatereken jó esetben.
De minnél közelebb kerül egymáshoz a két technika annál inkább a rendszer, a kiképzettség, és igen, a harceljárások számítanak.
Pl: egy f-15ös vs mig 23 esetén már kőkeményen ott van, hogy a lazur és a hőpellengátor miatt gyakorlatilag lehet, csak akkor veszi észre az f 15 pilótája, hogy rálőttek, amikor az infra rakéta befogja a célt.
Egy M1 vs T-72A esetén a rejtés nélkül kiülünk a dombra már kvázi biztos leo veszteség
Stb.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 585
56 241
113
Nem tudom, hogy az F-22es képes-e érzékelni az infrafejes rakéta indítást, azt viszont igen, hogy minden támogatás nélkül a lazur igenis képes célra vezetni a mig 21est, és elvben akár radarkapcsolás nélkül is tud indítani.

Ezzel nem akarok offolni, de a Lazur a felderítő radarok alapján vezet célra. Nah, ha azok nem látják az F-22-est akkor nincs célra vezetés. Erre gondoltam.
Az F-22 rakétaindítás jelzője pedig radaros, szóval mindent is lát maga körül :)

De a többiben nincs vita köztünk.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 695
113
De igen, ha a raptort minden támogatás nélkül dobják be képzetlen pilótával bvr fegyverzet nélkül, miközben a 21est a teljes lazur rendszer támogatásával küldik harcba, ilyen esetben abszurd esetben még az is lehet, hogy az F-22 nem is veszi észre, hogy lőttek rá.
Nyilván ez nagyon durván extrém példa.
Vagy harckocsik esetén fenn állni a dombon, és teázni a harckocsiban szitu esetén még egy T-34 is képes azt megsemmisíteni. Csak ettől nem lesz jobb cucc.

Avagy még mindig azt kéne látni, hogy egy adott harceszköznek milyen előnyei és hátrányai vannak, és az alapján kidolgozni a harceljárásait.

Hogy teljes legyen a kép és haderőnemzavar, meg @SirHiggins miatt:
A csatacirkáló mint koncepció működik?
-Igen
Több megoldás is van a koncepcióra?
-Mi az hogy: A von der Tann és a Lion teljesen más filozófia szerint épült.
Most vegyük a brit filozófiát:
Lehet egy csatacirkálót jól használni: lásd falkland szigeteki csata, és rosszul, lásd Jütland.
De ez semmit nem mond az eszközről
Meg lettem szummonálva. Nem értem mé :(
asse tom mi az a lazúr (max a térdemen)
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Meg lettem szummonálva. Nem értem mé :(
asse tom mi az a lazúr (max a térdemen)
Mert Őfelsége Hadihajóit hoztam példának ;)

Ezzel nem akarok offolni, de a Lazur a felderítő radarok alapján vezet célra
De azok a radarok látják, csak a felderítési távolság minimális, és az F-22est elvben sose fogják úgy bevetni, hogy nincs mögötte a rendszer, ami miatt ez a minimális távolság nem elég. De ugye ez végtelenül szélsőséges példa.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and fip7

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 695
113
Mert Őfelsége Hadihajóit hoztam példának ;)


De azok a radarok látják, csak a felderítési távolság minimális, és az F-22est elvben sose fogják úgy bevetni, hogy nincs mögötte a rendszer, ami miatt ez a minimális távolság nem elég. De ugye ez végtelenül szélsőséges példa.
Á értem.
Bár személy szt én nem vagyok meggyőződve róla, hogy a koncepció működött.
De tény, hogy sok szép hajót köszönhetünk neki.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 585
56 241
113
Csak a szokásosa, egy harckocsi egyszem magában háborúzik. Csak, hogy értsük, ha a harckocsiról egy városban pár száz méterre leszakítod a gyalogságot az onnantól olyan mintha ott sem lenne a gyalogság.

Jah jó, hát ezt én se nagyon értem. Bár lehet a gyalogság a törmelékek között mozog, azért nem látszik.
Nekem ami feltűnt, hogy az ERA zsákok leszakadtak előlről. Gondolom neki ment valaminek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 031
78 442
113
Jah jó, hát ezt én se nagyon értem. Bár lehet a gyalogság a törmelékek között mozog, azért nem látszik.
Nekem ami feltűnt, hogy az ERA zsákok leszakadtak előlről. Gondolom neki ment valaminek.
Az a harckocsi nem 10-ek közlekedik, nincs az a lövész raj vagy szakasz ami képes tartani a tempót azzal a harckocsival.
Ponyvából készült zsákokról beszélünk, amiket hevederekkel rögzítenek a kötényre, persze hogy szakadnak le róla.
"Tojástartó" van bennük nem ERA.
51936534258-91f5217324-b.jpg

51937068265-5b4442d73f-o.png
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 031
78 442
113
Ne legyél már megint hüle.... :D
Az a műanyag távtartó XD
73acf65afda77fcd7121fee28004b45d.jpg


Az egész minimális repeszeléshez, könnyű súlyhoz és gyors telepíthetőséghez van kialakítva.
Ott a kiszakadt zsák, mutasd meg, hogy hol az ERA lap benne? Meg ha az tényleg ERA akkor a világ legbalfaszabb ERA-ja. Hány mm vastag acéllemez választja el egymástól az ERA robbanótesteket a harckocsik teknő frontpáncélján, hogyha az egyik elműködik akkor ne robbantsa be a melletelévőt? 20mm? Itt meg van összesen 2 ponyva? Ha ez ERA akkor egy rakéta felrobbantja az össze zsákot a harckocsi oldalán, pontosabban az egymás melletti zsákok töltetei szép sorban berobbantják egymást dominószerűen. No meg, ha a törmelék tépi le akkor akárcsak egy RPG-7 robbanás mit csinálna a szomszédos zsákokkal?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Bleroka

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 585
56 241
113
Ott a kiszakadt zsák, mutasd meg, hogy hol az ERA lap benne? Meg ha az tényleg ERA akkor a világ legbalfaszabb ERA-ja. Hány mm vastag acéllemez választja el egymástól az ERA robbanótesteket a harckocsik teknő frontpáncélján, hogyha az egyik elműködik akkor ne robbantsa be a melletelévőt? 20mm? Itt meg van összesen 2 ponyva? Ha ez ERA akkor egy rakéta felrobbantja az össze zsákot a harckocsi oldalán, pontosabban az egymás melletti zsákok töltetei szép sorban berobbantják egymást dominószerűen. No meg, ha a törmelék tépi le akkor akárcsak egy RPG-7 robbanás mit csinálna a szomszédos zsákokkal?

Már többször el lett mondva, hogy ebben nem robbanóanyag van (pl. semtex) hanem szilárd rakéta üzemanyag (pl. Nitrátészter).
Nem robbant föl semmit, de a lemezeket szétveti. Pl. a Merkava IV-es reaktív páncélja is ilyen....
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 057
14 193
113
SEADS
Az a harckocsi nem 10-ek közlekedik, nincs az a lövész raj vagy szakasz ami képes tartani a tempót azzal a harckocsival.
Ponyvából készült zsákokról beszélünk, amiket hevederekkel rögzítenek a kötényre, persze hogy szakadnak le róla.
"Tojástartó" van bennük nem ERA.
51936534258-91f5217324-b.jpg

51937068265-5b4442d73f-o.png

Asszem' ennek a képnek --az "alig propagandás felhasználásával-- te is jól át lettél verve!
... semmi gond -"amúgy'"--, ez volt a célja, a maguk feladatát jól csinálták.

Visszatárve a témához: Én sokkal jobban örülnék egy olyan képnek/videonak/CGI-nek, hogy ennek a mintájára van nekünk egy saját fejlesztésú, saját gyártású repesz-védettebb ERA a jelenlegi SEMMI helyett !!!

...az ilyen --évtizedes hibák kijavítása tartalmú-- hírek helyett, dőlnek a "sokadikra-is-bejelentem" hírek!!!

"Bobó" a saját minisztériumában is emelhetné már végre --mások 12+ elszalasztott éve után-- az eredmény-orientáltsági szintet !!! ...nagy baj lenne, ha már az "Új seprő sem jól seper" !!!

...úgy sejtem, hogy nagyon sokan várjuk, nagyon sokan örülnénk a "Bobó"-val közös sikereknek!!!


Vagyis: :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:


.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 057
14 193
113
A
popcorn-cat-eat-popcorn.gif
mellett engem érdekel a technikai része, mert ha ez a megoldás műxik, akkor már a tankok esetében (is) kritikus súly/hatékonyság mutatója sokkal jobb, mint egy acéllemezes --sokkal nagyobb tömegű-- hasonló megoldásnak, akkor a toronynál is lehetnek ennek az alkalmazásnak előnyei.

Lehetnek? Mennyire hatékony?

.
 
  • Tetszik
Reactions: Mark1993

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 585
56 241
113
A
popcorn-cat-eat-popcorn.gif
mellett engem érdekel a technikai része, mert ha ez a megoldás műxik, akkor már a tankok esetében (is) kritikus súly/hatékonyság mutatója sokkal jobb, mint egy acéllemezes --sokkal nagyobb tömegű-- hasonló megoldásnak, akkor a toronynál is lehetnek ennek az alkalmazásnak előnyei.

Lehetnek? Mennyire hatékony?

.

Majdnem ugyan ez a felépítés van dobozosban is, a torony hátuljára az kerül fel a T-90M-en is. De megkapta a T-80BVM is.

df2b9d236cb370e3f6b5237c0e0760ef.jpg

A merev falú doboz miatt ebben nincs tojástartó.

5fd03af79434902ec21bbf4b44e2063e.jpg


27e706e3424bb66d7dbfe6211c6559ab.jpg

Kinagyítva látszik, hogy a lemezek által tartott reaktív elem 3 rétegű.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 057
14 193
113
Majdnem ugyan ez a felépítés van dobozosban is, a torony hátuljára az kerül fel a T-90M-en is. De megkapta a T-80BVM is.

df2b9d236cb370e3f6b5237c0e0760ef.jpg

A merev falú doboz miatt ebben nincs tojástartó.

5fd03af79434902ec21bbf4b44e2063e.jpg


27e706e3424bb66d7dbfe6211c6559ab.jpg

Kinagyítva látszik, hogy a lemezek által tartott reaktív elem 3 rétegű.

...és ezt a --kb. 3 "fa-ék"-ből összerakott, "mérhetetlen" bonyolultságú-- eszközt nem sikerült --és nem sikerül jelenleg sem-- lemásolni"továbbfejleszteni" ( :oops: ) itthon!

Remélem, hogy "Szalay-Bobrovniczky Kristóf már megtette "visszautasíthatatlan"ajánlatát vmi hasonló fejlesztési és gyártási területen a CURRUS Zrt. --Khmmm.. :oops: -- "nyugdíjba vonulást tervező" vezetőinek !!!

...a korábbi "eredményeiket" is elismerő nyugdíjjal motiválva őket!!! Remélem !!! :mad:


.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 031
78 442
113
Már többször el lett mondva, hogy ebben nem robbanóanyag van (pl. semtex) hanem szilárd rakéta üzemanyag (pl. Nitrátészter).
Nem robbant föl semmit, de a lemezeket szétveti. Pl. a Merkava IV-es reaktív páncélja is ilyen....
De az RPG elműködik, annak csapódó gyújtója van az becsapódáskor robban és robban akkorát, hogy letépjen jó pár zsákot, ha nem az összeset. A koszos PG-7V gránátban van 300 vagy 400g robbanóanyag egy bármilyen ATGM-ben meg több kilónyi.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 031
78 442
113
Majdnem ugyan ez a felépítés van dobozosban is, a torony hátuljára az kerül fel a T-90M-en is. De megkapta a T-80BVM is.

df2b9d236cb370e3f6b5237c0e0760ef.jpg

A merev falú doboz miatt ebben nincs tojástartó.

5fd03af79434902ec21bbf4b44e2063e.jpg


27e706e3424bb66d7dbfe6211c6559ab.jpg

Kinagyítva látszik, hogy a lemezek által tartott reaktív elem 3 rétegű.
Ezen is elműködnek a páncéltörő rakéták. Az a vékony fémlemez elég ahhoz, hogy beindítsa a csapódó gyújtót. Ezek a lapok a jet-re hatnak, nem pedig úgy működnak, hogy a rakéta felrobbanásának megakadályozásával hatástalanítják azt.