A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

galland

Well-Known Member
2012. szeptember 21.
354
344
63
Szentesen ott a műszaki ezred.
Ott szolgáltam annó. Akkor még nem sok köze volt a katonasághoz. És a képességek? Víztisztítás, hídépítés /a baj az, hogy szerintem nem sikerülne, ha potyogna az áldás a túlpartról/
A legfőbb probléma szerintem, hogy a laktanyák átvették a Tsz-ek helyét. A környékről mindenki oda megy "dolgozni" még ha fikarcnyi elkötelezettség sincs benne. Mikor azt mondtam nekik a kvzóban, hogy a szlovákokat le tudnánk nyomni, a románoknak meg igen erős fejfájást okoznánk a hátukban élő Székelyek miatt, ők le is hurrogtak, mondván szarok vagyunk. És ezek katonák voltak. Mi több, tiszthelyettesek. Elhivatottság nélkül nem megy.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Jobban belegondolva,nekünk alapkiképzésen kivűl egyetlen esetben lehet értelme a vontatott lövegnek.Ha valamely szomszédos állam összeomlik,és semmilyen komoly hadszervezetet nem tud már fentartani.És apszorut értelemben vett aszimetrikus határháború alakul ki.Már hibrid hadviselés esetén is az inreguláris csapatokat reguláris erők támogatják.Azok meg jó valószinűséggel rendelkezni fognak megfelelő tüzérségi felderitő-tűzvezető rendszerekkel,hogy gyorsan leamortizálják a vontatott tüzérséget.Vagyis lezsírozva érdemes eltenni valami olcsó és egyszerüen kezelhető jóképességű löveget,de regurális csapatoknál semmi keresnivalójuk.
 
  • Tetszik
Reactions: Ratamahata

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 200
10 976
113
Somogyot, Tolnát, Baranyát én is nézegettem már. Amúgy is az Isten háta mögött van. Abból a három megyéből nehogy már egy zászlóaljat ne lehessen összekukázni. Nem kell feltétlenül dandár legyen. Lehet valamelyik dandáré. Mittudomén egy logisztikai, egy gépesített lövész század meg egy tüzérosztály tábori tüzérséggel.
Az ottani tartalékosoknak van egyáltalán laktanyájuk?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 638
77 587
113
Milyen degradált létszámok vannak jelenleg? 2000 az nagyon alsó hangon három gl.zlj csak!

Ha 2 (ennyi van Tatán)lövész zászlóaljal számolsz,log. zászlóaljal,törzs,eü.hk zászlóalj(2 száad aktív),tüzér osztály,2000-2500-as létszámot kapsz max feltöltöttség esetén.
Milyen lövész zászlóalj létszámmal számolsz te?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 210
26 950
113
Ha 2 (ennyi van Tatán)lövész zászlóaljal számolsz,log. zászlóaljal,törzs,eü.hk zászlóalj(2 száad aktív),tüzér osztály,2000-2500-as létszámot kapsz max feltöltöttség esetén.
Milyen lövész zászlóalj létszámmal számolsz te?

Azzal, amit a csekély darabszámú 2A7 beszerzés sejtet (nem 2/2-es hk/gl nehézdandár lesz, hanem 1/3-as), ami itt a rendes létszám alapja lesz, ha így megy tovább! Ha leóra van pénz, akkor fizetésre is kell legyen, ilyen technikát, meg a többit ami még jöhet nem adhatod fogalmatlan, megélhetési katonák kezébe. Ha pedig végre megfizetjük a katona nevű szakmunkásokat, akkor nem lesz létszámproblémánk!

1x harckocsi zászlóalj
3x gépesített lövészzászlóalj
1x felderítő/páncéltörő zászlóalj
1x önjáró tüzérosztály
+kb 3x támogató zászlóaljnyi erők zlj vagy század szinten a dandárnak alárendelve vagy azt vezetve

Egy klasszikus lövészdandárral számolhatunk itt szerintem, ez négy zászlóaljnyi gyalogság (3x nehéz, 1x könnyű/közepes, ami alapból 2-3000 katona), ahogy Debrecen/Hódmező pedig így fog kinézni ez alapján:

4x gépesített lövésszzászlóalj
1x felderítő zászlóalj
1x önjáró tüzérosztály
1x páncéltörő osztály (tüzér és egyéb, gondolom ők nem kapnak hk-t, a felújított T-72 máshova megy)
+kb 3x támogató zászlóaljnyi erők zlj vagy század szinten a dandárnak alárendelve vagy azt vezetve

Nagyon remélem, hogy nem a könnyűgyalogosítás/szétverés létrehozta torz struktúrákat akarják majd továbbörökíteni, hanem rendesen megszervezik ezt!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 638
77 587
113
Azzal, amit a csekély darabszámú 2A7 beszerzés sejtet (nem 2/2-es hk/gl nehézdandár lesz, hanem 1/3-as), ami itt a rendes létszám alapja lesz, ha így megy tovább! Ha leóra van pénz, akkor fizetésre is kell legyen, ilyen technikát, meg a többit ami még jöhet nem adhatod fogalmatlan, megélhetési katonák kezébe. Ha pedig végre megfizetjük a katona nevű szakmunkásokat, akkor nem lesz létszámproblémánk!

1x harckocsi zászlóalj
3x gépesített lövészzászlóalj
1x felderítő/páncéltörő zászlóalj
1x önjáró tüzérosztály
+kb 3x támogató zászlóaljnyi erők zlj vagy század szinten a dandárnak alárendelve vagy azt vezetve

Egy klasszikus lövészdandárral számolhatunk itt szerintem, ez négy zászlóaljnyi gyalogság (3x nehéz, 1x könnyű/közepes, ami alapból 2-3000 katona), ahogy Debrecen/Hódmező pedig így fog kinézni ez alapján:

4x gépesített lövésszzászlóalj
1x felderítő zászlóalj
1x önjáró tüzérosztály
1x páncéltörő osztály (tüzér és egyéb, gondolom ők nem kapnak hk-t, a felújított T-72 máshova megy)
+kb 3x támogató zászlóaljnyi erők zlj vagy század szinten a dandárnak alárendelve vagy azt vezetve

Nagyon remélem, hogy nem a könnyűgyalogosítás/szétverés létrehozta torz struktúrákat akarják majd továbbörökíteni, hanem rendesen megszervezik ezt!

Ezek nagyon elrugaszkodott számok.
Ezen kívül azt sem tudom elképzelni,honnan lesz ember a sok helikopterre harckocsira meg önjáró lövegre amit vettünk.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 210
26 950
113
Ezek nagyon elrugaszkodott számok.
Ezen kívül azt sem tudom elképzelni,honnan lesz ember a sok helikopterre harckocsira meg önjáró lövegre amit vettünk.

Így kellene kinéznie! Tatának kapnia kellene egy lövész és egy felderítő zászlóaljat, Debrecen/Hódmezőnek pedig még egy lövész és egy pánctéltörő zászlóaljat (az utóbbit szerintem két század 8x8-as járműre szerelt 120mm-es hk löveggel szerelt és két század 4x4-es járműre szerelt, teleszkópos felderítő toronnyal és nagy hatótávú ATGM-el ellátott járművekkel szerelt szervezettel)

Igazából nem olyan nagy különbség, ha már, akkor nyilván nem a megörökölt torz struktúrában gondolkodunk!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 638
77 587
113
Így kellene kinéznie! Tatának kapnia kellene egy lövész és egy felderítő zászlóaljat, Debrecen/Hódmezőnek pedig még egy lövész és egy pánctéltörő zászlóaljat (az utóbbit szerintem két század 8x8-as járműre szerelt 120mm-es hk löveggel szerelt és két század 4x4-es járműre szerelt, teleszkópos felderítő toronnyal és nagy hatótávú ATGM-el ellátott járművekkel szerelt szervezettel)

Igazából nem olyan nagy különbség, ha már, akkor nyilván nem a megörökölt torz struktúrában gondolkodunk!

Dehogy kéne így kinéznie.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 210
26 950
113
Dehogy kéne így kinéznie.

Hát dehogynem. Akárhogy is nézem a klasszikus struktúrák nem változtak:
Germany_Army_2017.png


Nincs nehézdandár legalább egy zászlóaljnyi felderítő/páncéltörő/stb. feladatú könnyűgyalogság nélkül, legalább három-négy gyalogoszászlóalj van egy nehézdandárban, ami 3:1-hez arányban nehéz:könnyű körülbelül, stb.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 723
6 539
113
@blogen és mindenki más végülis
én pl sose értettem a mostani német struktúrákat , mármint , egy hk dandárnak nem 3 hk.zlj és egy glzl kéne a magja legyen ? Ehhez képest a németeknél 2-2. Nehogy félreértés legyen , nem mondom hogy ez rossz , isten ments , a németek tudják jobban hogy nekik mi és hogy kell csak nekem pl fura. Mint ahogy az is hogy nincsen dandárhoz rendelt tüzérségük. Amúgy az amik csinálják még azt ( legalább is a 1st Armored Division struktúrája szerint ) hogy 1 hk dandárban 2 hk zl és 1 glzl van + felderítő század és tüzér zl. Na ez meg megint egy másik struktúra. Én azt mondom hogy ilyen téren az amikra inkább hallgatnék , mert ők már azért nem egy struktúrát próbáltak ki a második vh óta , nem kell messzire visszagondolni de ez lényegtelen. Egyik amerikai katona ismerősöm pl nekem mindig azt mondja hogy milyen fura hogy nálunk az "Infantry Brigade" -ben van egyáltalán hk és megmutatta hogy a testvére aki a 7th Infantry Division-ban teljesített szolgálatot ott pl egy hk zl sincs. Ezek után rakjon valaki össze normális dandárt. "Klasszikus struktúrák" ugyan már ... amennyi hadsereg annyi féle "klasszikus struktúra" ....
Én azt mondom hogy , idehaza (és ezt már mondtam párszor) már örülnénk ha az Arrabonán kívül lenne 2 fullos dandárunk (felderítő század, 3 glzl , 1 hk zl , 1 SPH zl + a többi támogatók) utána lehetne tovább álmodozni HA ezek már megvannak de valami alapot már ideje lenne idehaza is felállítani.(kiegészítés : igen tudom hogy végre elkezdődött valami itthon is :D )
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hát dehogynem. Akárhogy is nézem a klasszikus struktúrák nem változtak:
Germany_Army_2017.png


Nincs nehézdandár legalább egy zászlóaljnyi felderítő/páncéltörő/stb. feladatú könnyűgyalogság nélkül, legalább három-négy gyalogoszászlóalj van egy nehézdandárban, ami 3:1-hez arányban nehéz:könnyű körülbelül, stb.
90es évekbeli magyar dd ha teljessen kiépült volna 4gépesitett zl,2 hk zl,1felderitő osztály,1páncéltörő osztály,1 kisérő tüzérosztály,1 légvédelmi osztály,REH század,1müszaki zl,1 ellátó ezrede.De sosem álltak fel rendesen
Eredetileg 5,majd csak 3 dd-ral számoltak,plusz a szolnokiak.Támogató alakulatnak még önálló tüzérezred(eredetileg dd),müszaki ezred,logisztikai dd.
Tuulajdonképpen meglet volna hozzá a technika,rengeteg modernizációs programot ki is dolgoztak rájuk papiron.De aztán jöttek sorban a leépitések,amik valahogy mindig a harcol csapatokat érintették,a vizfej tintahuszárjait nem.Azok inkább növekedtek
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Ezek nagyon elrugaszkodott számok.
Ezen kívül azt sem tudom elképzelni,honnan lesz ember a sok helikopterre harckocsira meg önjáró lövegre amit vettünk.
Onnan, hogy elkezdik agyba-főbe reklámozni minden felületen, hogy javultak a bérek, fejlesztik a személyi felszerelést, és hamarosan jönnek világszínvonalú harceszközök, és ezekre keresnek embert. Normális országban legalábbis így csinálnák, nem úgy, hogy PPS-ekkel, SZKSZ-ekkel meg vörös csillagos acélbilikkel toboroznak, promó videókban meg Tigerekkel repkednek meg kocsikat taposnak T72-esekkel.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 638
77 587
113
Hát dehogynem. Akárhogy is nézem a klasszikus struktúrák nem változtak:
Germany_Army_2017.png


Nincs nehézdandár legalább egy zászlóaljnyi felderítő/páncéltörő/stb. feladatú könnyűgyalogság nélkül, legalább három-négy gyalogoszászlóalj van egy nehézdandárban, ami 3:1-hez arányban nehéz:könnyű körülbelül, stb.

Ne legyél már ilyen buta,honna szerzel ennyi embert?
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 210
26 950
113
@blogen és mindenki más végülis
én pl sose értettem a mostani német struktúrákat , mármint , egy hk dandárnak nem 3 hk.zlj és egy glzl kéne a magja legyen ? Ehhez képest a németeknél 2-2. Nehogy félreértés legyen , nem mondom hogy ez rossz , isten ments , a németek tudják jobban hogy nekik mi és hogy kell csak nekem pl fura. Mint ahogy az is hogy nincsen dandárhoz rendelt tüzérségük. Amúgy az amik csinálják még azt ( legalább is a 1st Armored Division struktúrája szerint ) hogy 1 hk dandárban 2 hk zl és 1 glzl van + felderítő század és tüzér zl. Na ez meg megint egy másik struktúra. Én azt mondom hogy ilyen téren az amikra inkább hallgatnék , mert ők már azért nem egy struktúrát próbáltak ki a második vh óta , nem kell messzire visszagondolni de ez lényegtelen. Egyik amerikai katona ismerősöm pl nekem mindig azt mondja hogy milyen fura hogy nálunk az "Infantry Brigade" -ben van egyáltalán hk és megmutatta hogy a testvére aki a 7th Infantry Division-ban teljesített szolgálatot ott pl egy hk zl sincs. Ezek után rakjon valaki össze normális dandárt. "Klasszikus struktúrák" ugyan már ... amennyi hadsereg annyi féle "klasszikus struktúra" ....
Én azt mondom hogy , idehaza (és ezt már mondtam párszor) már örülnénk ha az Arrabonán kívül lenne 2 fullos dandárunk (felderítő század, 3 glzl , 1 hk zl , 1 SPH zl + a többi támogatók) utána lehetne tovább álmodozni HA ezek már megvannak de valami alapot már ideje lenne idehaza is felállítani.(kiegészítés : igen tudom hogy végre elkezdődött valami itthon is :D )

A régi páncélosdandár struktúra, ami szerintem már a második világháborúban elavult, mégis bőven megélte a hidegháború javát, csak harckocsi zászlóaljakból állt. A mai korszerűnek számító struktúrában egyelő arányban vannak harckocsi és nehézgyalogos zászlóaljak, amiket egy könnyűgyalogos felderítő/páncéltörő zászlóalj is támogathat.

- A németeket láttad, 1:2-höz vagy 1:3-hoz a hk. és gl. erők aránya, hadosztályszinten gondolkodnak.
- Az oroszoknál még mindig klasszikus páncélosdandárok vannak (3x hk, 1x gl +1x rakéta és 1x hagyományos tü.o.), tehát 3:1-hez az arány, míg a gl.dd. 1:3-hoz klasszikus arányt hoz. Csakhát ők hadsereg szinten alkalmazzák, ezért vannak ennyire specifikus páncéloserőik.
- Az ukránoknál ugyanaz mint az oroszoknál, néha gépkocsizó zászlóaljakkal is megerősítik a hk.dd-et, tehát 3:2-höz lesz az arány. A gl.dd. 1:3-at hoz.
- A románok leépült dandárokkal operálnak 1:2 a gépesített nehéz, míg 3x gl.zlj a közepes dandárjuk. Igazából a román hadosztály két nehéz és két közepes ezredből áll. Nekem úgy tűnik, inkább zászlóaljakat vesztettek a dandárok, mint dandártábornokokat a haderőreformjaik során.
- A szerb gépesített lövészdandár egy hk.zlj-ből, kettő nehéz gl.zlj-ből és kettő könnyű gl.zlj-ből áll két tüzérosztály (egy rakétás és egy hagyományos önjáró) mellett.

Ebből látható, hogy átlagban a gépesített lövészdandár alapvetően változatlan a mai napig 1:3-hoz a hk és gl zászlóaljak aránya, közepes esetében pedig inkább négy gl zászlóaljal számolhatunk. Szimmetrikus harcban a korszerűnek nevezett nyugati, elsősorban amerikai struktúrák nem lettek kipróbálva, Szerintem amit a németek és az oroszok csinálnak, és amit a románok, ukránok és szerbek ebből leszűrnek az irányadó számunkra. Ideális esetben nincs páncélosdandárunk, a nehézdandárunk így néz ki:
2x hk.zlj.
2x gl.zlj nehéz
1x felderítő zlj könnyű/közepes
1x tü.o.

A közepes pedig így:
4x gl.zlj.
1x felderítő zlj. könnyű/közepes
1x páncéltörő zlj.
1x tü.o.

Ez a két dandár pedig egy három zászlóaljs könnyűgyalogos vadászezreddel és egy háromosztályos önjáró tüzérosztállyal (teherautóra szerelt) alkot egy hadosztályt, ahol közvetlen alárendeltségben van még egy tüzérség elleni, PGM lőszerrel, tüzérségi radarral, drónokkal bőven ellátott, rakétatüzér osztály is (valahogy ellensúlyozni kell a máshol dandárszinten megjelenő hasonló erőt, csak nálunk mennyiség helyett minőséggel!), meg egy műszaki ezred. Egy ilyen hadosztály tudna sikerrel szembeszállni a teljes szerb haderővel, a román haderő felével vagy az ukrán ötödével. Papíron legalábbis, gyakorlatban a vadonatúj eszközökkel felszerelt magyar erő komoly fölényben lenne. A szerbeknél akár rendet is tudnánk tenni egy ilyen hadosztállyal, a románokkal szemben meg sikerrel védekezni. Ukrán relációban egyszerűen nem becsülhető fel, hogy mire lehet képes az a szerencsétlen ország, a semmi és a meglepetés között szóródhat az ukrán haderő lehetősége egy ultramodern magyarral szemben azon a szűk fronton amit a Kárpátok jelent!

Én mindenképp az Attila hadosztályra szavazok!
1x nehézdandár
1x közepesdandár
1x vadászezred
1x önjáró tüzérezred
+hadosztály alárendeltségben műszaki ezred és rakétatüzér osztály.

És ezt kiegészíti egy tartalékos Árpád hadosztály:
1x gépesített lövészdandár
3x könnyűdandár
1x vontatott tüzérosztály
+ határvadász zászlóaljak

A német struktúrákat kellene követnünk és az ukránok&románok elleni sikeres operációra optimalizálnunk egy teljesen felszerelt korszerű hadosztálynyi erőt, míg velük szembeni védekező harcra képezni egy tartalékos hadosztálynyit azzal ami van most is.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 210
26 950
113
Gondolkodjatok már mielőtt ész nélkül megnéztek egy amerikai vagy orsz struktúrát.

Mi terv szerint egy hadosztálynyi hivatásos/szerződéses és vagy két hadosztálynyi tartalékost akarunk fegyverben tudni. Ha ez utóbbit megosztjuk ÖMT és ÖTT között, akkor lényegében egy szerződéses, egy tartalékos hadosztállyal számolunk és még sok-sok ÖTT-vel. Pénz úgy tűnik van, ha 2A7-re van, akkor fizetésre is kell legyen!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 638
77 587
113
Mi terv szerint egy hadosztálynyi hivatásos/szerződéses és vagy két hadosztálynyi tartalékost akarunk fegyverben tudni. Ha ez utóbbit megosztjuk ÖMT és ÖTT között, akkor lényegében egy szerződéses, egy tartalékos hadosztállyal számolunk és még sok-sok ÖTT-vel. Pénz úgy tűnik van, ha 2A7-re van, akkor fizetésre is kell legyen!

Nincs ember Magyarországon!!!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 210
26 950
113
Nincs ember Magyarországon!!!

Dehogy nincs, arra van az ÖMT, hogy becsatornázza őket. Senki nem mondta, hogy a nehéz és közepesdandár néhány lövészzászlóalja nem lehet pusztán keret az ÖMT-nek. Egy aktív és egy keret Debrecenben és ugyanez Hódmezőn, egy aktív nehéz és két keret Tatán. Alapvető cél szerintem, hogy ne vonjuk ki túl sok embert a gazdaságból, de minnél több dolgozót becsatornázzunk a sereghez.

A jelenlegi vicces tartalékos fizetések helyett tudomásul kell venni, hogy nemcsak jogilag kell körülbástyázni a tartalékos erőfeszítéseket, hanem havi szinten tisztességgel meg is kell fizetni! Ha mondjuk én havonta adnák 250-300 nettót egy szerződéses katonának (cserébe az elvárás az egekben), akkor:

Attila -aktív- hadosztály ÖMT: 100 ezer Forint közti havi készenléti díj, évi húsz-harminc kiképzési nap, havi két foglalkozás minimum, amiből egy lövészet. A hadosztály gépesített lövészállományának vagy ötven százaléka ÖMT lehet.
Árpád -tartalékos- hadosztály ÖMT: 50 ezer Forint körüli havi készenléti díj, évi tizenöt-húsz kiképzési nap, havi egy foglalkozás minimum. Itt mindenki ÖMT, maga a hadosztály is csak keret.
Területvédelem ÖTT: 25 ezer Forint körüli havi készenléti díj, évi tizenöt-húsz kiképzési nap, havi egy foglalkozás minimum.

Készenléti díjat minden hónapban utalják a tartalékosoknak, ők állományban vannak alakulatoknál, gyakorlatozni járnak, fizikai kondíciót tartanak fenn, ezért havi fizetés jár ami legföljebb a területvédelemnél lehet csekély.