A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Nem vagyok szagértő, de az 5.56-osnak sokkal kisebb a vissza rúgása is mint a 7.62-nek, sokkal pontosabban lehet vele lőni, nem mindig van szükség akkora átütő erőre amit tud a 7.62, persze néha kell, de gondolom egy osztagot (tűzcsoportot? szakaszt? nem akarok hülyeséget írni) úgy állítanak össze, hogy ott van na
5.45-el mivel ukrajnában is az a rendszeresesített lőszer pár évtizede.
AK pont célra 540m, M4 600m,van még kérdésed?
Az AK–47 tömege tár nélkül 3,6 kg, töltött tárral 4,1 kg. Az íves szekrénytár befogadóképessége 30 db 7,62 × 39 mm-es karabélylőszer. A karabélylőszer (ún. köztes lőszer) a pisztolyok és a puskák lőszereinek előnyeit egyesíti. Hatásos lőtávolsága 800 m, de ha 1500 m-en véletlenül eltaláljuk a célszemélyt, még mindig halálos lehet


Nem is tudtam,hogy Afganisztánban élünk,de amúgy a világ 90%,a nem Afganisztán.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
De nézzük akkor az AK-t.A pontossága 100 méteren 15cm azaz a találatok 100 méteren egy 15cm átmérőjű körön belül lesznek.Ebből következik,hogy 600 méteren 90cm átmérőjű körön belül lesznek a találatok.Tehát ha mindent tökéletesen csinálsz és nincsenek külballisztikai tényezők akkor is kb 50% esélyed van a találatra.Persze ilyen a mesében sincs szóval kb lőszerpazarlás 600 méterre lőni AK-val...
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 911
7 607
113
Azt remélem azért tudod,hogy a fizika mai állása szerint nem a tömeg hanem a sebesség a fontosabb(magyarul
formula_.png
)?
ennyiből a második VH-ban meg 8 mm-es mausert használtunk nézd meg ez mennyire releváns ma.

Whooosh ... Így szállt el a fejetek fölött a poén
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Nagyobb fegyver?A cső a lényeg nem a fegyvertok,annak kb null hőterhelése van.
Ne offoljuk szét teljesen a Leo2 topicot.

A cső is vastagabb, és hosszabb is.
MK48:
HDD_BBL_18_CH_ALL.600.jpg

M240 csöve:
10931858_01_fn_m240_barrels_bipod_elcan_m1_640.jpg


Én nem akarlak meggyőzni semmiről. Nem én fogom eldönteni, hogy mi lesz. Meg már különben is eldőlt! :cool: Én csak felvetettem, hogy el tudok képzelni olyan szkenáriót, amikor a lövészek kezébe is FN MAG kerül. De mivel te már ismered az új rendszerben a raj és a szakasz összetételét, így elhiszem neked, hogy nem fogjuk/ják alkalmazni.
Én azt sem tudom, hogy lesz-e egyáltalán támogató raj, vagy a támogató alegység csak a század szinten jelenik meg. o_O:rolleyes:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Ja,hogy a wikipediáról a "tudásod"Azt hittem,hogy a lőtáblázatt nézted a fegyvernek...Én kérek elnézést!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
"AK pont célra 540m, M4 600m,van még kérdésed?" Nem ismered meg mit hazudtál? Az 540 méter sehogyse jön össze béláim!



De akkor a Wiki után nézzük meg,hogy mit ír a fegyver szakutasítása 600 méteres lőtávolságon, a cél futó alak:
Egyes lövésekkel 2 lőszerrel a fegyver le tudja küzdeni a célt(ez az amit írtam:belövő állványról tökéletes körülmények közt azaz laboratóriumban).No de nem volt hülye Kalasnyikov, ezért vitt életszerűséget is a dologba így leírta,hogyha fekve lősz feltámasztással vagy anélkül(tehát nem belövőállványról)és minden tökéletes akkor ezt az értéket meg kell szorozni 2-vel azaz 4 lőszer kell ahoz,hogy egy tökéletes lövő(az a tökéletes lövő aki 10-ből 10 alkalommal 100 méteren minimum 90 köregységet lő 10 db lőszerrel) 600 méteren leküzdjön egy álló alakot.Na ezek után kérdezlek téged,hogy hány olyan embert ismertél meg a 2 év alatt akinek ha adtál 10 lőszert az minden alkalommal 100 méterről minimum 90 köregységet lőtt?Megsúgom,hogy erre a világon sem képes olyan hű de sok ember nemhogy a a Magyar Honvédségben...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
https://honvedelem.hu/hirek/a-jarva...tesrol-is-beszelt-a-honvedelmi-miniszter.html

Már vannak magyar fejlesztések is! – jelentette ki Benkő Tibor, aláhúzva: ahhoz, hogy a térség meghatározó haderejévé váljunk, nagy szükség van a kutatásra, a fejlesztésre és az innovációra.
Itt mire gondolt?
Mivel - ÉN SEM :oops: - hallgattam meg a teljes interjút, így érdekes dolgokat vélek felfedezni a leiratban is.
Ezek szerint a MH a 30+20 ezres haderőt a honvédelmi alkalmazottakon kívül képzeli el, amire további 7-8000 főt számolnak. Igen ám, de jelenleg a 29 ezer valamennyiben már benne van majdnem 6000 honvédelmi alkalmazott is. Szóval én egyre valószínűbbenek érzem 3. valódi dandárt. Már ami be van tervezve.

Érdekes módon a 4x4 gyártást nem említi a cikk....:cool:
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
De nézzük akkor az AK-t.A pontossága 100 méteren 15cm azaz a találatok 100 méteren egy 15cm átmérőjű körön belül lesznek.Ebből következik,hogy 600 méteren 90cm átmérőjű körön belül lesznek a találatok.Tehát ha mindent tökéletesen csinálsz és nincsenek külballisztikai tényezők akkor is kb 50% esélyed van a találatra.Persze ilyen a mesében sincs szóval kb lőszerpazarlás 600 méterre lőni AK-val...
Ez Bren2-vel hogy néz ki?
Ha esetleg tudod 5,56-ban és 7,62-es verzióban is, az nagyon érdekes lenne.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Ez Bren2-vel hogy néz ki?
Ha esetleg tudod 5,56-ban és 7,62-es verzióban is, az nagyon érdekes lenne.

Ahoz még nem láttam ilyen lőtáblázatot de a pontossága 2-4 MOA, azaz ha a rosszabb 4MOA-val számolunk akkor 100 méteren 12cm a szórás 600 méteren pedig 72cm.De a fegyverrel sokkal könnyebb lőni mert kisebb a visszarúgása, ergonomikusabb és nem is mozdul el annyira a fegyvercső.Ha viszont a sokkal valószínűbb 3 MOA-val számolunk akkor 100 méteren 9cm a szórás 600 méteren pedig 54cm.A 7,62-esről semmit nem tudok,csak azt,hogy letezik.