A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

R

Ruby de Puteaux

Guest
(az urmeretet csak arra hoztam fel, hogy nem az a semmire nem jo 5.56 lesz geppuskaban.)
Nem értem miért "fáztok" a köztes lőszeres könnyű géppuskától. Kisebb tömegű, egyfajta lőszert igényel a komplett raj, azon a távon amin belül egy raj tűzharcot folytat(5-600m a gyakorlatban) a teljesítménye elég(sőt, talán hasonló mint a 7,62 NATO-nak?).
Nálunk ugyan nem 5,56 volt hanem 7,62x39, tulajdonképpen egy RPK klón(nehéz csövű AK villaállvánnyal), kényelmesebb volt járőrben is mint akár egy PKM, tüzelésnél is könnyebben uralható. Ha meg nagyobb tűzerő kellett ott volt minden szakaszban egy géppuskás raj.
Tekintve, hogy a 7.62x39-ből van kb 30 db mutatóba
Ezekkel terveink vannak, vagy valamilyen export megrendelés van kilátásban? Tudom, naiv vagyok... :)
Pöcshuszár hallottad már azt a mondást hogy, nomen est omen....???
Semmi jelentősége nincs egy fórumon a nicknek, a lényeg a tartalom.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Ahoz még nem láttam ilyen lőtáblázatot de a pontossága 2-4 MOA, azaz ha a rosszabb 4MOA-val számolunk akkor 100 méteren 12cm a szórás 600 méteren pedig 72cm.De a fegyverrel sokkal könnyebb lőni mert kisebb a visszarúgása, ergonomikusabb és nem is mozdul el annyira a fegyvercső.Ha viszont a sokkal valószínűbb 3 MOA-val számolunk akkor 100 méteren 9cm a szórás 600 méteren pedig 54cm.A 7,62-esről semmit nem tudok,csak azt,hogy letezik.
Egy szóval nem mondtam hogy az AK/AMD ill. 7.62 pontos lenne!
Nem értem miért "fáztok" a köztes lőszeres könnyű géppuskától. Kisebb tömegű, egyfajta lőszert igényel a komplett raj, azon a távon amin belül egy raj tűzharcot folytat(5-600m a gyakorlatban) a teljesítménye elég(sőt, talán hasonló mint a 7,62 NATO-nak?).
Nálunk ugyan nem 5,56 volt hanem 7,62x39, tulajdonképpen egy RPK klón(nehéz csövű AK villaállvánnyal), kényelmesebb volt járőrben is mint akár egy PKM, tüzelésnél is könnyebben uralható. Ha meg nagyobb tűzerő kellett ott volt minden szakaszban egy géppuskás raj.

Ezekkel terveink vannak, vagy valamilyen export megrendelés van kilátásban? Tudom, naiv vagyok... :)

Semmi jelentősége nincs egy fórumon a nicknek, a lényeg a tartalom.
Az ő esetében van...!
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Egy szóval nem mondtam hogy az AK/AMD ill. 7.62 pontos lenne!

Az ő esetében van...!
"Kisebb tömegű, egyfajta lőszert igényel a komplett raj, azon a távon amin belül egy raj tűzharcot folytat(5-600m a gyakorlatban)" Micsoda????? 5-600 méteres tűzharc?????Hallod ezt Dudi???
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 452
113
Tekintve, hogy a 7.62x39-ből van kb 30 db mutatóba aztán az összes többi 5.56 (meg .7.62x51) nem igazán érdekes a 7.62x39-es szóráson vakarózni
Hoppá! :rolleyes:
Na mindegy.
Még azt akartam kérdezni, hogy a 807-tel senkinek nem volt dolga még igaz?
Mert én csak annyi különbséget látok, hogy van hozzá 16"-os cső. Illetve, hogy csak az van. Tehát ez egy (valójában kettö, mert NATO, és nem NATO lőszeres verziója is van) karabélylőszeres "BR", rövidebb handguarddal.
 
K

kamm

Guest
Amennyiben a zalai megyeszékhelyen lesz a gyártás, akkor ott a Rheinmetall gyára lesz, Nem fognak ők kebabozó autót gyártani, mert az nem az övék és van nekik saját.

A Survivor pléldául 4*4.

Survivor.jpg

Hat a varost meg nem vettek meg, igy ha masik gyar koltozik mellejuk, akkor max keritest tudnak felhuzni, mast nem tudnak csinalni...
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
"Kisebb tömegű, egyfajta lőszert igényel a komplett raj, azon a távon amin belül egy raj tűzharcot folytat(5-600m a gyakorlatban)" Micsoda????? 5-600 méteres tűzharc?????Hallod ezt Dudi???

Az a baj,hogy hiába kezdek el magyaráz halvány lila fingod nincs az egészről.Amit eddig leírtam az sem jutott el a tudatodig,különben nem "kérdeznél" marhaságokat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Nem értem miért "fáztok" a köztes lőszeres könnyű géppuskától. Kisebb tömegű, egyfajta lőszert igényel a komplett raj, azon a távon amin belül egy raj tűzharcot folytat(5-600m a gyakorlatban) a teljesítménye elég(sőt, talán hasonló mint a 7,62 NATO-nak?).
Nálunk ugyan nem 5,56 volt hanem 7,62x39, tulajdonképpen egy RPK klón(nehéz csövű AK villaállvánnyal), kényelmesebb volt járőrben is mint akár egy PKM, tüzelésnél is könnyebben uralható. Ha meg nagyobb tűzerő kellett ott volt minden szakaszban egy géppuskás raj.

Ezekkel terveink vannak, vagy valamilyen export megrendelés van kilátásban? Tudom, naiv vagyok... :)

Semmi jelentősége nincs egy fórumon a nicknek, a lényeg a tartalom.

Jelentősen gyengébb a 43M lőszer mint a 7,62 NATO,kb össze sem lehet hasonlítani a kettőt.Az RPK azért nagyon messze állt tűzerően egy modern LMG-től és ez nem elsősorban a lőszerkapacitásnak volt köszönhető hanem a fix csőnek ami limitálta a tűzgyorsaságot és "ésszel" kellett vele lőni mert hamar túlmelegedett.

Olyat kérlek ne írj,hogy 500-600 méteren belül folytet egy raj tűzharcot mert technikailag igazad van,de vannak itt olyanok akiknek amúgy fogalma nincs,hogy ez gyakorlatban mit jelent és össze vissza vonnak le marhaságokat következtetésként.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Egy szóval nem mondtam hogy az AK/AMD ill. 7.62 pontos lenne!

Az ő esetében van...!

Ha nem mondtad,hogy pontos akkor áruld már el nekem,hogy mi a búbánatról beszéltél ennyi marhaságot egész délután?Egy pontatlan fegyvernek hogy a fenébe lehetne nagy hatásos lőtávolsága?Írd már le nekem,hogy mit jelent ahatásos lőtávolság.
 
K

kamm

Guest
Mivel - ÉN SEM :oops: - hallgattam meg a teljes interjút, így érdekes dolgokat vélek felfedezni a leiratban is.
Ezek szerint a MH a 30+20 ezres haderőt a honvédelmi alkalmazottakon kívül képzeli el, amire további 7-8000 főt számolnak. Igen ám, de jelenleg a 29 ezer valamennyiben már benne van majdnem 6000 honvédelmi alkalmazott is. Szóval én egyre valószínűbbenek érzem 3. valódi dandárt. Már ami be van tervezve.

Lassan mindenki eljut oda, amirol dumalok egy eve mar... :)

A tippem meg mindig a minta, csak kicsiben: nehez, kozepes es gyorsreagalasu dandar.

Érdekes módon a 4x4 gyártást nem említi a cikk....:cool:

A kebabasosokbol mar irta is valaki, hogy az ujat sehol sem gyartjak egyelore, igy jo sansszal azt is odaviszik Zalaba, a probaterep melle.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Konkrétan melyik 6.8 mm ea lőszerhez gyártanál kittet?... merthogy még az USA sem választotta ki melyik lesz a nyerő...

Alapvetően nekünk két féle jöhetne szóba:
- A General Dynamics Ordnance and Tactical Systems / Beretta Defense Technologies féle műanyag hüvelyes
Army-Next-Gen-Ammunition-5.jpg

- vagy a SIG féle nagynyomású acél / réz hüvelyes
Army-Next-Gen-Ammunition-4.jpg


A versenyben lévő harmadik, a Textron & Winchester féle teleszkópos lőszer nekünk azért nem opció mert az teljesen más mechanikát igényel, ahhoz nem tudnád a Brent egyszerűen átalakítani.

Egyszóval ki kell várni mit választanak az USA kok és izgulni kell hogy ne a teleszkópos lőszer legyen a befutó.

A SIG lőszerét egy sima csőcserével képes használni a BREN 2 BR, semmilyen más átalakítás nem kell hozzá. Szóval ha az nyer, akkor fegyverünk gyakorlatilag már lesz hozzá, amennyiben BR-t is gyártunk itthon.


Nem is tudtam,hogy Afganisztánban élünk,de amúgy a világ 90%,a nem Afganisztán.

Most épp nem ott élünk, de majd egyszer talán megint és arra is készülni kell. Mert Afganisztán az őshazánk :hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:

https://mandiner.hu/cikk/20200710_sikerult_meghatarozni_az_arpad_hazi_dns_t


oot

Jól van na.Tényleg meghajlok a sok konstruktív hozzászólás után, csak hát akkor még mindig nem értem hogy ha az a bizonyos 5.56 olyan jó, akkor miért akar az Usa még is 6.8-at?


Annak a 6.8-asnak, amit az USA akar, semmi köze nincs az AK 7.62-eséhez. Az a 6.8-as egy teljesértékű puskalőszer, 4000 joule körüli torkolati energiával (az AK 7.62x39-ese meg egy úgy 2000 joule-os közteslőszer). És azért akarja ezt a lőszert 6.8-as kaliberben, mert a vizsgálataik az mutatták ki, hogy a 6.5-7 mm közötti az ideális kaliber karabélyhoz.

Ugyanazért, amire a 7,62 jó, néha viszont sok. Az 5.56 szövetet érve a széttöredezés miatt jóval nagyobb eséllyel okoz halálos vagy mindenképpen harcképtelenné tevő sérülést, ugyanakkor az átütőerő tekintetében jóval alatta marad a 7,62-nek, emiatt jóval kisebb eséllyel üti át a védőfelszerelést. A 7.62 előnye, hogy konvencionális harcban ahol védett ellenfélre lehet számítani, nagy arányban okoz sérülést komoly védőfelszerelést hordó ellenséges erők között is, ellenben a felszerelés nélküli asszimmetrikus hadviselők ellen gyakran túl erős, mert csak áthalad a testen, viszonylag gyorsan gyógyuló sérülést, kisebb roncsolódást hagyva.

Ez nagyban függ a lövedék fajtájától is. 5.56-osban is van olyan, amelyiknek van akkora, vagy védőfelszerelés esetén akár még nagyobb átütőereje, mint az elterjedt 7.62x39-esnek. Amit az amcsik jelenleg használnak, az M855A1 is ilyen már.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Halfdan

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 030
2 707
113
A SIG lőszerét egy sima csőcserével képes használni a BREN 2 BR, semmilyen más átalakítás nem kell hozzá. Szóval ha az nyer, akkor fegyverünk gyakorlatilag már lesz hozzá, amennyiben BR-t is gyártunk itthon.




Most épp nem ott élünk, de majd egyszer talán megint és arra is készülni kell. Mert Afganisztán az őshazánk :hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:

https://mandiner.hu/cikk/20200710_sikerult_meghatarozni_az_arpad_hazi_dns_t





Annak a 6.8-asnak, amit az USA akar, semmi köze nincs az AK 7.62-eséhez. Az a 6.8-as egy teljesértékű puskalőszer, 4000 joule körüli torkolati energiával (az AK 7.62x39-ese meg egy úgy 2000 joule-os közteslőszer). És azért akarja ezt a lőszert 6.8-as kaliberben, mert a vizsgálataik az mutatták ki, hogy a 6.5-7 mm közötti az ideális kaliber karabélyhoz.



Ez nagyban függ a lövedék fajtájától is. 5.56-osban is van olyan, amelyiknek van akkora, vagy védőfelszerelés esetén akár még nagyobb átütőereje, mint az elterjedt 7.62x39-esnek. Amit az amcsik jelenleg használnak, az M855A1 is ilyen már.

Az amcsik nem ezt a lőszert akarják? (Kérdem mert már annyi féléről volt szó?)
https://en.m.wikipedia.org/wiki/6.8mm_Remington_SPC
 
T

Törölt tag 008

Guest
Itt egy kép vizuális típusoknak AK szórásról(600 méteren meg kell duplázni a 300-as köröket):
800px-Spread.png
Ez az AK-47-esé, vagy valami újabb variáns?
Szerettem volna én ilyet lőni 47-essel. 300 méternél egy teherautót nem talált volna az el :D Vagy csak az enyém volt szarul beállítva. :p