T
Törölt tag 22302
Guest
A baj nem azzal van, hogy valaki elküldi ezeket rendelésre, hanem azzal, hogy ez a valaki Hlopotov.Lehet rendelni külföldről is. Hlopotov írta, hogy egész távoli országokból rendelnek.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
A baj nem azzal van, hogy valaki elküldi ezeket rendelésre, hanem azzal, hogy ez a valaki Hlopotov.Lehet rendelni külföldről is. Hlopotov írta, hogy egész távoli országokból rendelnek.
Tegyük kicsit tisztába a dolgokat.
Egyrészt, a T-72A és T-72M1 páncélzata.
Test:
T-72A-nak 60-105-50 eredetileg. Ez volt az, amit átütött az M111. Erre volt a szovjetek válasza az OKR Otrazsenyija program a 80-as évek elején. Ez a T-72A esetén +16mm HHS felhegesztését jelentette.
A T-72M1 páncélzata már alapból 16+60+105+50 volt.
A késői, 1984-es T-72A szériát most ne keverjük ide, annak teljesen más volt a páncélzata.
A torony páncélzata a T-72A és T-72M1 esetén tökéletesen ugyanaz. A fizikai vastagsága ~530mm. Szemből, egy nagyon szűk szögtartományból akár 450-480mm-t is elérheti a védelme KE ellen, de átlagban kb. 410-420mm-t jelent. Szóval ebben egyáltalán nem téved az UVZ könyv.
A német teszteken semmi meglepő nincs. A 105mm DM33 (izraeli M413) átütése kb. 380-400mm 2km-en.
A T-72B-ről annyit, hogy DM13-tól nincs félnivalója. DM23, az már más kérdés... (egyébként az ábrán is DM23 van)
Ez egy nagyon-nagyon régi ábra még a 2000-es évek elejéről, amikor még nem volt annyi információ elérhető mint ma.
Azt meg nem lehet általánosítani, hogy a T-72M1 védettsége jobb mint a Leo-2/B-tech. Alapból kétfelé kell szedni. KE és CE.
KE lövedékek ellen a T-72A/M1, legalábbis a torony kicsivel jobb. PT-91 esetén a test homlokpáncélja is jobb. Kumulatív ellen viszont a Leopard-2 messze jobb mint a 72-es. A PT-91 azért nem marad el tőle, mert ERAWA reaktív páncéllal védett.
Igen, ez a test homlokpáncéljára vonatkozik. A torony viszont megegyezik a T-72A/M1-el.
Így érzi magát a laikus, mikor fejbevágod a 800 oldalas (+ hivatkozások/mellékletek!) légiharcászati összefoglalóval.Rengeteg mindent tesztek be, de ennek így semmi értelme. Ez így az olvasónak feldolgozhatatlan adathalmaz.
Amit nem értek, mert az folyamatosan elmagyaráz dolgokat.Így érzi magát a laikus, mikor fejbevágod a 800 oldalas (+ hivatkozások/mellékletek!) légiharcászati összefoglalóval.
nem tudom jól értelmezem-e itt a görbéket de mintha ez ellentmonda a @gorkamorka által berakottnak...Azért tankönyvet még talán szabad olvasgatni...
azt lehet tudni, hogy a lengyelek valódi A4-et kaptak-e vagy utólag A4 szintre felhozott korábbi szériát?Pedig pont ebben van két elég durva hiba! Na majd erről holnap
A tiéden még szögfüggvényt sem jól számoltak.Pedig pont ebben van két elég durva hiba! Na majd erről holnap
nem tudom jól értelmezem-e itt a görbéket de mintha ez ellentmonda a @gorkamorka által berakottnak...
mert ott kb az lett az eredmény, hogy a lehető legtöbb darabra szereleteld fel az acéllapodat...itt viszont nem a sokszeletes tűnik a legjobbnak
nem állítom hogy tudom követni a logikád...
egyszer azt mondod, hogy ez egy régi ábra, majd megerősíted azt ami rajta van...
másrészt az a gond, hogy a fizikai vastagság ugyan 530mm, de a LOS különféle szögekből nagyon nem annyi...
ahol pl. a LOS 650mm ott a KE védelem, ha a kvarcot 0-nak is veszem, akkor is 440mm RHA...
ahol a LOS 750mm ott pedig 510mm RHA
és lehet téged nem zavar, hogy egy 380-400mm átütésű nyíl hogyan lőtte át a 440-510mm RHA-s páncélt, de én azért vakarom a fejem és szeretném jobban megérteni a dolgot....
de egyébként a 16+60+105+50 páncél is kb. 400mm RHA KE elleni védelmet ad...és a teknő frontján simán átment a 105mm dm33, nemcsak 1500 méterről...
Ha éppen Lengyelországban öntötték azt a páncélt (NDK vett onnan is T72-est), akkor nyugodtan számolhatsz 80%-os RHA-val.
Persze sok minden lehet…ugyanakkor kicsi tovább gondolva a korábbiakat…
Szóval kérdés:
- az általam berakott forrás a német tesztről kifejezetten glacis-t ír az átütésre és nem hull frontot…vagyis a legerősebb részen ment át a 105mm-es dm33
- továbbá külön elmagyarázza, hogy ez „penetration” és nem pedig „perforation” volt
mekkora lehet a 105mm-es dm33 átütése….egyszerű rule of thumb-ot használva a 105mm-es lőszer torkolati sebességére 1470-1480m/s-et szoktak megadni, míg a 120mm-es esetében 1650m/s…vagyis a torkolati energiája kb. (1480/1650)^2~0,8…vagyis kb. 20%-kal kisebb mint mondjuk egy korabeli 120mm-es nyílé…
(persze az átütés sok mindentől függ, de mivel már a 105mm-es is korszerű monolit nyíl volt, ráadásul a célpont meg tök egyszerű öntött torony, ezért olyan dolgok, hogy mondjuk milyen volt a nyíl páncéltörő fejének a kialakítása nem annyira lényeges)
a 120mm-es DM23-as átütése 480mm, szóval 480*0,8=384mm…szerintem ez hihető érték…
Ugyanakkor:
- a Fip módszerével kalkulált 16-60-105-50-es páncél védettsége elvileg 394mm RHA-t ad….hát ez alapján az átütés eléggé a határon van….nade itt jön a nagy kérdés…mekkora is a textolit RHA értéke…Fip ugye 0,2-es szorzóval számolt…@gorkamorka azt mondja, hogy modern apfsds ellen szart sem ér…szóval ha mondjuk a textolitot 0,1-es szorzóval számoljuk, akkor a 394 rögtön 365 körüli csökken…így már hihetőbb az átütés….továbbá az a 30mm eltérés a t72a teknőjére ami Fip számítása és az UVZ adata között volt szintén simán jöhet abból, hogy az UVZ-nél más RHA egyenértékessel számoltak textolitra…nem is kell nagy eltérésre gondolni, mert 0,2 helyett 0,3-as szorzóval már simán kijön az uvz értéke….kérdés az, hogy akkor talán hülyék lettek volna az UVZ-nél? hát szerintem simán lehet, hogy apds ellen, vagy a saját elavultabb apfsds-eik ellen gondolhatták azt, hogy ad ennyi KE védelmet….és akkor ez magyarázat arra is, hogy miért lepődtek meg marhára, amikor a Hetz átvitte…
- a torony viszont továbbra is nagy talány….még ha 80%-os RHA értékkel is számolunk a lengyel öntött torony miatt…akkor is 400-450mm KE védelem jön ki, akkor is ha a kvarcot 0-nak veszem…(a gyakorlatban azért 15-20mm-et simán hozzáadhat). A 400mm-es részt 1500m-ről talán-talán átvihette….de azért itt már sok a „ha”
- Az én véleményem inkább az, amire a t72b-s ábrám is utalt…hogy még a t72b tornyán is azért volt sok weak spot (az egész ágyú körüli rész ilyen)….a T72a tornyán simán lehet, hogy még nagyobb volt ennek a területnek az aránya….szóval szerintem inkább az van, hogy a 105mm-es DM33 ezeken a helyeken tudta átlőni
egyébként általában véve elmondható szerintem, hogy ezeknél az új generációs tankoknál a szovjetek inkább a KE elleni védelemre gyúrtak, miközben a nyugatiaknál inkább a CE ellenire…nyilván, ha a nyugatiak nem voltak tök hülyék, akkor erre a leglogikusabb magyarázat az, amit @Hpasp említett; vagyis, hogy a 125mm-es ágyúval (és a pontosabb távméréssel) a szovjetek elmozdultak a kumulatív irányba
Kicsit feljebb illusztráltam miért nem számolgatunk...
De amúgy miért ne jönne ki? A T-72A/M1 torony 410-420mm átlagban. Teljesen szemből egy nagyon szűk szögtartományból meg 450-480 is lehet.
Ezzel szemben Leo-2/b-tech kb így nézhet ki. A grafika a svéd tesztek alapján készült
Na, éppen erről van szó. Nézd meg mit ír az ábra: 0 fokos szögre írja a 410mm-t. Erre céloztam, hogy az ábra régi és nem pontos.nem állítom hogy tudom követni a logikád...
egyszer azt mondod, hogy ez egy régi ábra, majd megerősíted azt ami rajta van...
másrészt az a gond, hogy a fizikai vastagság ugyan 530mm, de a LOS különféle szögekből nagyon nem annyi...
ahol pl. a LOS 650mm ott a KE védelem, ha a kvarcot 0-nak is veszem, akkor is 440mm RHA...
ahol a LOS 750mm ott pedig 510mm RHA
Ebben sem tévedsz. De a helyzet az, hogy a modern nyíllövedékek (az M413 is annak számít) átütése döntött páncélzatban valamivel nagyobb mint függőlegesben. 2000m-ről ugyan átütötte a 16+60+105+50 páncélt, de szerintem ez már közel lehet a limithez. Nagyon valószínűtlennek tartom, hogy 2500m-ről is sikerülne.de egyébként a 16+60+105+50 páncél is kb. 400mm RHA KE elleni védelmet ad...és a teknő frontján simán átment a 105mm dm33, nemcsak 1500 méterről...
Természetesen lehet tudni. A4. De egyet ne felejts el. Az A4 kétféle páncélzattal épült. A széria nagyobb része a régi B-technológiát alkalmazta, és csak az utolsó vagy az utolsó két széria (most pontosan nem tudom) kapta meg az újabb C-tech páncélzatot. Ez maximum 175 gépet jelent. A korábbi 5-ös és 6-os szériákból kaptak a lengyelek. (520 tank)azt lehet tudni, hogy a lengyelek valódi A4-et kaptak-e vagy utólag A4 szintre felhozott korábbi szériát?
Persze sok minden lehet…ugyanakkor kicsi tovább gondolva a korábbiakat…
Szóval kérdés:
- az általam berakott forrás a német tesztről kifejezetten glacis-t ír az átütésre és nem hull frontot…vagyis a legerősebb részen ment át a 105mm-es dm33
- továbbá külön elmagyarázza, hogy ez „penetration” és nem pedig „perforation” volt
mekkora lehet a 105mm-es dm33 átütése….egyszerű rule of thumb-ot használva a 105mm-es lőszer torkolati sebességére 1470-1480m/s-et szoktak megadni, míg a 120mm-es esetében 1650m/s…vagyis a torkolati energiája kb. (1480/1650)^2~0,8…vagyis kb. 20%-kal kisebb mint mondjuk egy korabeli 120mm-es nyílé…
(persze az átütés sok mindentől függ, de mivel már a 105mm-es is korszerű monolit nyíl volt, ráadásul a célpont meg tök egyszerű öntött torony, ezért olyan dolgok, hogy mondjuk milyen volt a nyíl páncéltörő fejének a kialakítása nem annyira lényeges)
a 120mm-es DM23-as átütése 480mm, szóval 480*0,8=384mm…szerintem ez hihető érték…
Ugyanakkor:
- a Fip módszerével kalkulált 16-60-105-50-es páncél védettsége elvileg 394mm RHA-t ad….hát ez alapján az átütés eléggé a határon van….nade itt jön a nagy kérdés…mekkora is a textolit RHA értéke…Fip ugye 0,2-es szorzóval számolt…@gorkamorka azt mondja, hogy modern apfsds ellen szart sem ér…szóval ha mondjuk a textolitot 0,1-es szorzóval számoljuk, akkor a 394 rögtön 365 körüli csökken…így már hihetőbb az átütés….továbbá az a 30mm eltérés a t72a teknőjére ami Fip számítása és az UVZ adata között volt szintén simán jöhet abból, hogy az UVZ-nél más RHA egyenértékessel számoltak textolitra…nem is kell nagy eltérésre gondolni, mert 0,2 helyett 0,3-as szorzóval már simán kijön az uvz értéke….kérdés az, hogy akkor talán hülyék lettek volna az UVZ-nél? hát szerintem simán lehet, hogy apds ellen, vagy a saját elavultabb apfsds-eik ellen gondolhatták azt, hogy ad ennyi KE védelmet….és akkor ez magyarázat arra is, hogy miért lepődtek meg marhára, amikor a Hetz átvitte…
- a torony viszont továbbra is nagy talány….még ha 80%-os RHA értékkel is számolunk a lengyel öntött torony miatt…akkor is 400-450mm KE védelem jön ki, akkor is ha a kvarcot 0-nak veszem…(a gyakorlatban azért 15-20mm-et simán hozzáadhat). A 400mm-es részt 1500m-ről talán-talán átvihette….de azért itt már sok a „ha”
- Az én véleményem inkább az, amire a t72b-s ábrám is utalt…hogy még a t72b tornyán is azért volt sok weak spot (az egész ágyú körüli rész ilyen)….a T72a tornyán simán lehet, hogy még nagyobb volt ennek a területnek az aránya….szóval szerintem inkább az van, hogy a 105mm-es DM33 ezeken a helyeken tudta átlőni
egyébként általában véve elmondható szerintem, hogy ezeknél az új generációs tankoknál a szovjetek inkább a KE elleni védelemre gyúrtak, miközben a nyugatiaknál inkább a CE ellenire…nyilván, ha a nyugatiak nem voltak tök hülyék, akkor erre a leglogikusabb magyarázat az, amit @Hpasp említett; vagyis, hogy a 125mm-es ágyúval (és a pontosabb távméréssel) a szovjetek elmozdultak a kumulatív irányba
Na, itt a te szegénységi bizonyítványod. Hatalmas arccal lenézel minden fórumozót (holott te is csak az vagy) ÉS szakújságírót (te még idáig sem jutottál el), de a tudásod arra sem elég, hogy megkülönböztesd a NERA és a rétegelt páncélt. Mondok most neked egy újdonságot, hogy tanulj is valamit: Egyik ábrán sincs NERA!Egen, totálisan ellentmond az orosz tankönyv, meg a valóságban látott páncélelrendezések is a @gorkamorka által kitudja honnan előtúrt lengyel Aranysas ismeretterjesztő rajzocskával.
Az orosz tankönyv pont hogy azt magyarázza, hogy a NERA lapok számát nem lehet végtelenségig növelni (ugyanakkora páncélmennyiség felhasználása mellett), mert egy idő után kontra-produktívvá válik. Ezt ők szépen ábrázolták egy görbesereggel is.
Szerintük a NERA lapok ideális száma alapvetően a beeső nyíl merőlegeshez bezárt szögétől függ.
30° esetén kettő, 60° esetén három, 60° felett négy lap az ideális.
Az általam eddig látott valós páncélelrendezések szépen követték is ezt a szabályt, mind a keleti mind a nyugati harckocsikon.
Van benne igazság amit írsz. De Hpasp állítása hamis. Fentebb berakott dokumentumok bizonyítják, hogy a nyíllövedék volt mindig is a fő harckocsik elleni lőszer.egyébként általában véve elmondható szerintem, hogy ezeknél az új generációs tankoknál a szovjetek inkább a KE elleni védelemre gyúrtak, miközben a nyugatiaknál inkább a CE ellenire…nyilván, ha a nyugatiak nem voltak tök hülyék, akkor erre a leglogikusabb magyarázat az, amit @Hpasp említett; vagyis, hogy a 125mm-es ágyúval (és a pontosabb távméréssel) a szovjetek elmozdultak a kumulatív irányba
A legnagyobb baj, hogy sokaknak fogalmuk nincs róla, milyen szerepe van a textolitnak... KE ellen szinte nulla a hatása. Semmi értelme nincs számolgatni vele. Kumulatív töltetek ellen van, arra való, hogy a sugarat szétoszlassa. Semmi több.A Textolit becslése érdekes dolog. Nagyon szórnak a különböző források.
A hihetőbb források 0.2 RHA szorzót írnak rá, amennyiben szendvics szerkezetben van!
Ha az eredeti T-64-s előszériás megoldást nézzük, fém hátlap nélkül, akkor a források szerint a 0.1-et sem éri el....
Már a T-54 tervezésekor is ismert volt ez a dolog... De ez teljesen irreleváns a T-64/72 kapcsán. Full kaliberes páncélgránát akkoriban már sehol nem volt rendszerben nyugaton...Ami még érdeges a teknő felső páncélívén, hogy amikor a szovjetek tervezték a 80+105+20-as páncélt, akkor nem volt ismert számukra az a jelenség, hogy ha a lövedék átmérője nagyobb, mint a páncéllap vastagsága, akkor drámaian vissza esik a páncélzat védelmi értéke...
Csak hogy tanulj egy kicsit többet, érdemes lenne utánajárnod a VALÓS páncélelrendezéseknek... A T-72B egyik variánsa pl. 6 rétegű páncélzatot használ, ahol a homlok és hátlemez is jóval vastagabb, mint a középső 4.
Vagy akár vehetjük példának a fém-polimer blokkot is... vastag homlok és hátlemez, középen 4 vékony lemez...
Kimaardt, hogy a HH-s NERA páncélokat ezért nem is lehet pusztán acélban számolni. Ugyanis rugalmas felfüggesztésen vannak és a lemezeik nagyon vékonyak. A T-72B toronyban lévő NERA lemeze 21 mm HSLA+6 mm gumi + 3 mm HSLA. Ez közel sem ad annyi páncél védelmet, mint egy 24 mm-s HSLA lemez, ami szintén csak nagyon lapos szögben érne valamit. Egyszeűen kicsi az anyagvastagság...Ami még érdeges a teknő felső páncélívén, hogy amikor a szovjetek tervezték a 80+105+20-as páncélt, akkor nem volt ismert számukra az a jelenség, hogy ha a lövedék átmérője nagyobb, mint a páncéllap vastagsága, akkor drámaian vissza esik a páncélzat védelmi értéke...
A legnagyobb baj, hogy sokaknak fogalmuk nincs róla, milyen szerepe van a textolitnak... KE ellen szinte nulla a hatása.
Már a T-54 tervezésekor is ismert volt ez a dolog... De ez teljesen irreleváns a T-64/72 kapcsán. Full kaliberes páncélgránát akkoriban már sehol nem volt rendszerben nyugaton...