Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
  • Tetszik
Reactions: fip7

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Ahogy így olvaslak szinte az sugallod a t sorozat jobb mint a leó2.o_O

Kompaktabb,ballisztikailag optimálisabb.

Lehet. De ez még a harctereken nem sokat ért nekik.
Bár tudom ez összetetteb kérdés.
De valahogy amikor a nyugati és ruszki harckocsik szembekerültek egymással nem a nyugati technika szerepelt le.
Hát nem igazán kerültek össze szovjet-orosz technikák a nyugatival,de persze nagy általánosságban a nyugati haditechnika odabassz legtöbb téren,csak azért ne a babilon tigriséből következtessünk a T90re.
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 421
55 292
113
fedett_mókus
anderson87

Azt hittem mindenkinek egyértelmű az, hogy miről szól a vita. A vita tárgya a "Harckocsi tervezés kompromisszumai , különös tekintettel a ballisztikai geometriára " címet viselhetné. Ez volt a téma, ennek a technikai és mértani vonatkozásai. Persze lehet, hogy ez nem mindenkinek jött át a levont következtetések alapján :(
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 711
6 513
113
fedett_mókus
anderson87

Azt hittem mindenkinek egyértelmű az, hogy miről szól a vita. A vita tárgya a "Harckocsi tervezés kompromisszumai , különös tekintettel a ballisztikai geometriára " címet viselhetné. Ez volt a téma, ennek a technikai és mértani vonatkozásai. Persze lehet, hogy ez nem mindenkinek jött át a levont következtetések alapján :(
akkor jó , mert nekem az jött le az egészből kb hogy a Leo2 egy szar és miért nem tartjuk meg a T72-t , amúgy szvsz aki azt mondja hogy a T72
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 711
6 513
113
akkor jó , mert nekem az jött le az egészből kb hogy a Leo2 egy szar és miért nem tartjuk meg a T72-t , amúgy szvsz aki azt mondja hogy a T72
tehát hogy a T72 így jó meg úgy jó , az üljön bele aztán menjen csatába , érdekes módon mikor a nyugati harckocsik összecsaptak a T szériával, valahogy mindig hatalmas veszteségek voltak a T oldalon, ne akarjuk megmagyarázni hogy miért nem jobb a Leo2 BÁRMELY téren, dudinak igaza van , ennyi , pont. Igaz ha arról van szó, amit már egy párszor leírtam , ha kevés a pénz még egy zlj-nyi leo2-höz , és esetleg valahonnan összetudnak kukázni legalább 56 db T72-t én azzal is megelegédnék ha azokat modernizálnánk valami nagyon ütős csomagban, aztán majd veszünk még nagycicát
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 504
77 301
113
fedett_mókus
anderson87

Azt hittem mindenkinek egyértelmű az, hogy miről szól a vita. A vita tárgya a "Harckocsi tervezés kompromisszumai , különös tekintettel a ballisztikai geometriára " címet viselhetné. Ez volt a téma, ennek a technikai és mértani vonatkozásai. Persze lehet, hogy ez nem mindenkinek jött át a levont következtetések alapján :(

NEM!Te vitatkoztál erről!
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 421
55 292
113
fedett_mókus

Az a baj, hogy vagy ezer ponton téves amit leírsz. :(
Kezdjük ott, hogy a T-55/T-62 széria a maga korában nagyon is jó tank volt. A zsákmányolt technikából Izrael is állított szolgálatba, gondolom mert szar volt. A T-62-eshez használt nyíllövedék alapján fejlesztettek sajátot nyugaton, gondolom mert szar volt.
A T-64A fölülmúlta bármely nyugati tankot a 80"s évekig.
A T-72-s majom verzióit is rendkívül potensnek tartották az Izraeliek, a szír T-72-sek támadását kifejezetten ATGM-ekkel állították meg, mivel előtte tankokkal nem bírtak velük.... (A majom verzióval!)
Az Irak-Iráni háborúban a majom verziójú T-72-esek minden páncélos csatában felülmúlták a Chifftain harckocsikat is, meg az M60-s harckocsikat is!
Kuvait lerohanásakor szintén ugyan ez ismétlődött meg, annyira, hogy a kuvaiti páncélos erők megszöktek a harc elől, mert a hót majom verziójú T-72-ssel szemben nem merték fölvenni a küzdelmet! (Chifftainnel)
Az Öbölháborúban sikerült először megverni a T-72-vel fölálló sereget. Az Iraki sereg kb. 10-15%-a lehetett T-72, amiket teljes szárazföldi és légi fölény mellet tudtak igen hatékonyan semlegesíteni a koalíciós erők. (A többi szar kínai T-55 másolat volt)
Tényleg, nagyon leszerepeltek.... :(

Ennek ellenére senki sem akarta megmagyarázni, hogy miért jobb a T-72, mint a Leopárd 2 mert nem az!
De a vita matematikai összefüggésekről szólt, meg arról, hogy a magyar T-72-eseket érdemes lenne modernizálni az ésszerűség határain belül, mert :
1. A környékünkön nem számít rossz technikának.
2. Addig is kell valami amíg megérkezik a Leopárd 2A7
3. Egyelőre elég kis darabszám van a Leopárd 2-esekből berendelve.
4. Nem igényel minden harci helyzet Leopárd 2A7-et.

:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 300
13 764
113
T-72-eseket érdemes lenne modernizálni az ésszerűség határain belül
Az ésszerűség határain belül én a rádióját moderniszálnám csak (hacsak nem volt korábban modernizálva), hogy tudjon együttműködni a Leopárdokkal meg a többiekkel. Tőbb pénzt beléjük ölni úgy érzem, hogy teljesen felesleges.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 504
77 301
113
Az ésszerűség határain belül én a rádióját moderniszálnám csak (hacsak nem volt korábban modernizálva), hogy tudjon együttműködni a Leopárdokkal meg a többiekkel. Tőbb pénzt beléjük ölni úgy érzem, hogy teljesen felesleges.

Valószínűleg tudnak így is rádiózni a Leopardokkal csak nem titkosítva(szinte kizárt,hogy csak digitális adásra legyen képesa a Leopard 2 rádiója).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 421
55 292
113
Mackensen

Amennyire én tudom egy ilyen tank üzemideje 30 év. Úgy érzem ez a technika lassan eléri ezt az üzemidőt. E miatt ha akarunk a T-72-vel kezdeni valamit, akkor a hajtásláncot mindenképpen fel kell újítanunk valamilyen formában, teljes egészében.
A rádiót digitális freki ugratásos titkosítottra kell cserélni, hiszen háborúban a megfelelő kommunikáció, és a saját információk eltitkolása létkérdés.
A lézer és radar besugárzás jelző létkérdés, hiszen nem árt tudni, hogy honnan támadnak, vagy támadnak-e vagy nem.
A ködgránát vetőkbe modern töltet kellene. Ez akár lehetne a leopárdok MUSS rendszere is. (Ez mind hármat tartalmazza)
https://en.wikipedia.org/wiki/MUSS_(countermeasure)
Kellene még új lézer távmérő és digitális ballisztikus számítógép is.
E mellet én úgy érzem, hogy a reaktív téglákat is még költség hatékonyan föl lehetne tenni a T-72-re.
Szerintem ez a modernizáció bőven megállna 1 millió euró alatt. De ennyit mindenképpen rájuk kellene költeni.

Ha mélyebben bele akarunk nyúlni, akkor:
1. Szükség lesz a Trophy APS-re.
2. Álló helyzeti generátorra.
3. Aramid repeszfogó bélésre
4. A textolit kerámiára való kicserélésére.
5. Új tűzvezető rendszerre.
Ez már inkább 2 millió euró lenne.

Ez az egész attól függ, hogy mire szeretnénk őket használni a jövőben és meddig.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A T72 eleve a T64 occsósitott változata......
A 80as években a szovjetek problémája nem a konstrukció,hanem az elektronika.
Kuvaitnak szintén voltak 72ei,a jugó M84változat
82ben a szirek 72esi szovjet mércével évtizede elavult,sőt,eleve nem élvonalbeli exporttermék.
91ben az irakiak a sokkal rosszabb elektronika,és a hatásos páncéltörő lőszer hiánya miatt voltak eleve vert helyzetben.
Az első simacsövű,APFSDS lőszerrel ellátott hk a T62-1960ban.
73ban a legjobb arab hk a T62,szovjet mércével harmadvonalas.
Itt mindig elmerűltök a technikai részletekben.Holott a 73as háború a legjobb példa,hogy a technika csak az egyik összetevő.A zsidók II.vh-s shermanok francia 105milis lövegel korszersitett változatával lőtték ki a sokkel korszerbb T62eket-amiken kétsikú stabilizátor és aktiv infra éjjellátó volt,mig az Ishermanokon egyik sem.De sokkal jobban képzett és vezetett legénység igen.
A korszerűsitett 72ek nem lesznek egyenrangúak a legújabb Leókkal.De nem is az lenne a feladatuk,hogy náluk erősebb hk-kal szemben rohamozzon.Összfegyvernemi harccsoport támogató hk szerepkörét kellene betöltenie.A nála erősebb hk-k elöl visszavonul.A harccsoort részét képező egyébb harcezközket kell ekkor felhasználni.A tüzérség,a müszakiak aknatelepitő képessége,a páncéltrő osztály rakétái,valamint a légi támogatás páncéltrő fegyverzete sem diszszemlék nivójának emelésére kellenek.....Harcászat is van a világon
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Mackensen

Amennyire én tudom egy ilyen tank üzemideje 30 év. Úgy érzem ez a technika lassan eléri ezt az üzemidőt. E miatt ha akarunk a T-72-vel kezdeni valamit, akkor a hajtásláncot mindenképpen fel kell újítanunk valamilyen formában, teljes egészében.
A rádiót digitális freki ugratásos titkosítottra kell cserélni, hiszen háborúban a megfelelő kommunikáció, és a saját információk eltitkolása létkérdés.
A lézer és radar besugárzás jelző létkérdés, hiszen nem árt tudni, hogy honnan támadnak, vagy támadnak-e vagy nem.
A ködgránát vetőkbe modern töltet kellene. Ez akár lehetne a leopárdok MUSS rendszere is. (Ez mind hármat tartalmazza)
https://en.wikipedia.org/wiki/MUSS_(countermeasure)
Kellene még új lézer távmérő és digitális ballisztikus számítógép is.
E mellet én úgy érzem, hogy a reaktív téglákat is még költség hatékonyan föl lehetne tenni a T-72-re.
Szerintem ez a modernizáció bőven megállna 1 millió euró alatt. De ennyit mindenképpen rájuk kellene költeni.

Ha mélyebben bele akarunk nyúlni, akkor:
1. Szükség lesz a Trophy APS-re.
2. Álló helyzeti generátorra.
3. Aramid repeszfogó bélésre
4. A textolit kerámiára való kicserélésére.
5. Új tűzvezető rendszerre.
Ez már inkább 2 millió euró lenne.

Ez az egész attól függ, hogy mire szeretnénk őket használni a jövőben és meddig.
A félmilkás török korszerűsités a leirások szerint,tartalmazza az általad felsoroltak javát
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 304
113
Ocses

"De valahogy amikor a nyugati és ruszki harckocsik szembekerültek egymással nem a nyugati technika szerepelt le."

Irak-Iráni háború? ;)

"Ahogy így olvaslak szinte az sugallod a t sorozat jobb mint a leó2."

Nem. Az egész kiindulási alap az volt, hogy dudi szerint a döntött páncél a gyengeség jele. Bezzeg a német doboz tank :rolleyes:
Ezt a kört mással is lefutottuk már hasonló témákban, ahol:
1. Az ERA a gyengeség jele. Bezzeg a nyugatin nincs! Aztán párat kipicsáztak RPG-vel és láss csodát azokon is lett ERA/NERA.
2. Az orosz tank 40 tonna a nyugati 60, ezért az orosz szar! Aztán mutattam, egy térfogat ábrát, hogy az orosz tankok védendő felület/tömeg aránya nem rosszabb ,mint a nyugati tankoké.
Szóval mindig előjönnek ezek a témák...

Azt nem vitatja senki, hogy a Leopárd 2A4 jobb fejlesztési alap, mint a mi T-72M1-eink.
De a helyzet az, hogy a T-72-st is lehet bőven ésszerű határokon belül modernizálni.
Például az üvegszálas textolit betét kerámia kompozitra való cserélése meg az ERA drámaian megnöveli a T-72 harcjármű védelmét.
Szóval magában a konstrukcióban szerintem van potenciál. :)
Az ERÁ-hoz tegyük hozzá, hogy az orosz harckocsikon ma már inkább az a fő védelem, a páncélzat annyit ér amennyit, míg a nyugati harckocsikon inkább a kiegészítő védelem. Szóval más a hangsúly.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 893
12 469
113
Mackensen

Amennyire én tudom egy ilyen tank üzemideje 30 év. Úgy érzem ez a technika lassan eléri ezt az üzemidőt. E miatt ha akarunk a T-72-vel kezdeni valamit, akkor a hajtásláncot mindenképpen fel kell újítanunk valamilyen formában, teljes egészében.
A rádiót digitális freki ugratásos titkosítottra kell cserélni, hiszen háborúban a megfelelő kommunikáció, és a saját információk eltitkolása létkérdés.
A lézer és radar besugárzás jelző létkérdés, hiszen nem árt tudni, hogy honnan támadnak, vagy támadnak-e vagy nem.
A ködgránát vetőkbe modern töltet kellene. Ez akár lehetne a leopárdok MUSS rendszere is. (Ez mind hármat tartalmazza)
https://en.wikipedia.org/wiki/MUSS_(countermeasure)
Kellene még új lézer távmérő és digitális ballisztikus számítógép is.
E mellet én úgy érzem, hogy a reaktív téglákat is még költség hatékonyan föl lehetne tenni a T-72-re.
Szerintem ez a modernizáció bőven megállna 1 millió euró alatt. De ennyit mindenképpen rájuk kellene költeni.

Ha mélyebben bele akarunk nyúlni, akkor:
1. Szükség lesz a Trophy APS-re.
2. Álló helyzeti generátorra.
3. Aramid repeszfogó bélésre
4. A textolit kerámiára való kicserélésére.
5. Új tűzvezető rendszerre.
Ez már inkább 2 millió euró lenne.

Ez az egész attól függ, hogy mire szeretnénk őket használni a jövőben és meddig.

Lehet én látom rosszul de ezt a topic-ot olvasva nekem mindig a légierő jut eszembe.
Magyarországnak(és a környező országok zömének se nagyon)nincs pénze normáls méretű légiérőt fönntartani. 14 db. Gripen szerintem inkább csak air policing-ra elégséges. Ezt most az új légvédelem kompenzálhatja valamennyire.

Abból hogy itt azon megy a vita hogy az ötven éves szart érdemes-e fölújítani vagy sem nekem az jön le hogy nincs pénz normális szárazfőldi erőre se. De akkor nem volna-e több értelme a 30 * 2 millió eurót mondjuk ATGM-re költeni?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Lehet én látom rosszul de ezt a topic-ot olvasva nekem mindig a légierő jut eszembe.
Magyarországnak(és a környező országok zömének se nagyon)nincs pénze normáls méretű légiérőt fönntartani. 14 db. Gripen szerintem inkább csak air policing-ra elégséges. Ezt most az új légvédelem kompenzálhatja valamennyire.

Abból hogy itt azon megy a vita hogy az ötven éves szart érdemes-e fölújítani vagy sem nekem az jön le hogy nincs pénz normális szárazfőldi erőre se. De akkor nem volna-e több értelme a 30 * 2 millió eurót mondjuk ATGM-re költeni?
Itt nem a vagy,hanem az és a felelet.A modern összfegyvernemi harc nem csak a harckocsikrol szol,de súlyponti szerepük van.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 711
6 513
113
fedett_mókus

Az a baj, hogy vagy ezer ponton téves amit leírsz. :(
Kezdjük ott, hogy a T-55/T-62 széria a maga korában nagyon is jó tank volt. A zsákmányolt technikából Izrael is állított szolgálatba, gondolom mert szar volt. A T-62-eshez használt nyíllövedék alapján fejlesztettek sajátot nyugaton, gondolom mert szar volt.
A T-64A fölülmúlta bármely nyugati tankot a 80"s évekig.
A T-72-s majom verzióit is rendkívül potensnek tartották az Izraeliek, a szír T-72-sek támadását kifejezetten ATGM-ekkel állították meg, mivel előtte tankokkal nem bírtak velük.... (A majom verzióval!)
Az Irak-Iráni háborúban a majom verziójú T-72-esek minden páncélos csatában felülmúlták a Chifftain harckocsikat is, meg az M60-s harckocsikat is!
Kuvait lerohanásakor szintén ugyan ez ismétlődött meg, annyira, hogy a kuvaiti páncélos erők megszöktek a harc elől, mert a hót majom verziójú T-72-ssel szemben nem merték fölvenni a küzdelmet! (Chifftainnel)
Az Öbölháborúban sikerült először megverni a T-72-vel fölálló sereget. Az Iraki sereg kb. 10-15%-a lehetett T-72, amiket teljes szárazföldi és légi fölény mellet tudtak igen hatékonyan semlegesíteni a koalíciós erők. (A többi szar kínai T-55 másolat volt)
Tényleg, nagyon leszerepeltek.... :(

Ennek ellenére senki sem akarta megmagyarázni, hogy miért jobb a T-72, mint a Leopárd 2 mert nem az!
De a vita matematikai összefüggésekről szólt, meg arról, hogy a magyar T-72-eseket érdemes lenne modernizálni az ésszerűség határain belül, mert :
1. A környékünkön nem számít rossz technikának.
2. Addig is kell valami amíg megérkezik a Leopárd 2A7
3. Egyelőre elég kis darabszám van a Leopárd 2-esekből berendelve.
4. Nem igényel minden harci helyzet Leopárd 2A7-et.

:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
Az első részhez:
rendben meggyőztél , akkor úgy mondom hogy 1980-ig jó volt a T széria , igaz csak akkor ha az akkori tankokat vetjük össze az akkori T szériával , mert ha ATGM ellen mennek akkor te is írtad hogy sok esélyük nem volt, 80-ban meg jött az Abrams (kiegészítés: ez azért abban is kimerül hogy a 70-es években még valamiért az angolok meg az amik nagyon hittek az M47/60-asban)
ami a vitát illeti , oké , egyetértek a pontjaiddal , én sem vagyok a modernizáció ellen de én inkább 2 feltételhez kötném
1. minimum 56db modernizálása
2. tényleges modernizáció legyen , cseréljék ki a hajtásláncot, kommunikációs technikát stb stb , kapjanak ERA-t ,egy 30 milis másodlagost. pl mint amit a szlovákok csináltak , ezt
Mindezt akkor ha persze jó árat sikerül kialkudni de szerintem vagy tényleg felújítjuk a régi technikát hogy legalább valami potenciált sugalljon vagy hagyjuk az egészet a francba mert a kevesebb nem ér semmit se. Amúgy érdemes azt megjegyezni hogy szerintem ha nem 44-et hanem 128+12db A4-est rendeltünk volna akkor nem beszélnénk itt már a T72-ről elég régóta.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 711
6 513
113
@Anti
Lehet én látom rosszul de ezt a topic-ot olvasva nekem mindig a légierő jut eszembe.
Magyarországnak(és a környező országok zömének se nagyon)nincs pénze normáls méretű légiérőt fönntartani. 14 db. Gripen szerintem inkább csak air policing-ra elégséges. Ezt most az új légvédelem kompenzálhatja valamennyire.

Abból hogy itt azon megy a vita hogy az ötven éves szart érdemes-e fölújítani vagy sem nekem az jön le hogy nincs pénz normális szárazfőldi erőre se. De akkor nem volna-e több értelme a 30 * 2 millió eurót mondjuk ATGM-re költeni?
Érdekes felvetés , Celebrát azzal egészíteném ki hogy a légierő dolog abból sántít szerintem hogy mivel NATO tagok vagyunk , nagyon bízunk az USAF-ban, ami meg a szárazföldieket illeti , az meg az elmúlt 10 év hozzáállása miszerint " nem kell ide nehéztechnika" hibája ami anno pl kapóra is jött az akkori kormányoknak hogy nem kell annyi pénzt költeni a hadseregre, probléma ezzel csak az hogy most itt arról beszélünk hogy felújítsuk e "az 50 éves szarokat" vagy vegyünk új technikát de mire az új cuccok megjönnek az elég sok idő mert nincs túl nagy gyártókapacitás. :/
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
@Anti

Érdekes felvetés , Celebrát azzal egészíteném ki hogy a légierő dolog abból sántít szerintem hogy mivel NATO tagok vagyunk , nagyon bízunk az USAF-ban, ami meg a szárazföldieket illeti , az meg az elmúlt 10 év hozzáállása miszerint " nem kell ide nehéztechnika" hibája ami anno pl kapóra is jött az akkori kormányoknak hogy nem kell annyi pénzt költeni a hadseregre, probléma ezzel csak az hogy most itt arról beszélünk hogy felújítsuk e "az 50 éves szarokat" vagy vegyünk új technikát de mire az új cuccok megjönnek az elég sok idő mert nincs túl nagy gyártókapacitás. :/
Az ár a legnagyobb gond
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 893
12 469
113
Felújított T-72 hamarább ideérhetne reálisan mint az A7? El van már döntve hogy ki modernizálná(Currus, szlovákok, lengyelek...)?

Románokkal, ukránokkal úgyse tudunk versenyezni tank darabszámban ezért gondolnám hogy nagyobb mennyiségű ATGM az mégiscsak nagyobb elrettentő erő(főleg a szovjet tankjaik ellen).