[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 171
36 690
113
"Győr, Nasams stb.: ha itt is lesz az új cuccunk, azt ugye nem hiszitek, hogy szét lesz szórva az országban, és 0-24-ben tűzkészen fognak működni?"

Őszintén szólva, én is nehezen tudom elképzelni.
Tök fölösleges is állandóra kitelepülni: mindig a fenyegetettségi foknak megfelelően települnek.
0-24 eléggé erőforrásigényes, ha nem szükséges akkor nem csinálják.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 393
27 570
113
NASAMS 3 mellé kéne még egy nagyobb hatótávolságú rendszer.
Melyek lenne a legjobb (meg amibe anyagilag nem rokkanunk bele)?
@molnibalage @Hpasp
Per pillanat valami kínait engedhetnénk meg magunknak, mert nincs tervben csak hosszútávon.

Szerintem teljesen egyértelmű, hogy nagyobb mennyiségű, minőségi kínai technikával kellene áthidalni az időt a Zrínyi beéréséig, aztán mehetne a tartalékosoknak. VN-1 8x8, AH4 155 mm, HQ-9, stb...

A NATO most nem számít annyira, a honvédelmünkről kell gondoskodnunk!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 668
46 669
113
Per pillanat valami kínait engedhetnénk meg magunknak, mert nincs tervben csak hosszútávon.

Szerintem teljesen egyértelmű, hogy nagyobb mennyiségű, minőségi kínai technikával kellene áthidalni az időt a Zrínyi beéréséig, aztán mehetne a tartalékosoknak. VN-1 8x8, AH4 155 mm, HQ-9, stb...

A NATO most nem számít annyira, a honvédelmünkről kell gondoskodnunk!
Te már mondenkit elhordtál mindenféle "alkalmatlannak" minden szituációban, nulla információval. Erre most bedobod ezt a kiválló ötletet. o_O
Well done!
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 152
13 639
113
A NATO most nem számít annyira, a honvédelmünkről kell gondoskodnunk!
Pont hogy NATO hozhat Mo-ra is Patriotokat, mint Lengyelorzágba (2 amerikai uteg) és Szlovákiába (3 német-holland uteg). Logikus lépés lenne NATO részérol lezárni a "hézagot". És most lehet érvelni (és valasztáselotti nyomást gyakorolni) a dron átrepulésével ...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 668
46 669
113
Pont hogy NATO hozhat Mo-ra is Patriotokat, mint Lengyelorzágba (2 amerikai uteg) és Szlovákiába (3 német-holland uteg). Logikus lépés lenne NATO részérol lezárni a "hézagot". És most lehet érvelni (és valasztáselotti nyomást gyakorolni) a dron átrepulésével ...
A NATO semmit nem hozhat ide önhatalmúlag. Mi szerencsére olyan DCA-t írtunk alá, ami garantálja, hogy idetelepíteni semmit nem telepíthet a NATO/USA önhatalmúlag.
A legutóbbi kormányhatározat is külön kiemeli, hogy az idetelepülést egyenként kell engedelyezni.
Amerikai fennhatóságú Patriot-ot meg sosem fog ideengedni Orbán.
/persze az más, ha a Honvédség venne olyat, de szerintem ez a veszély sem fenyeget... :oops: /
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 152
13 639
113
A NATO semmit nem hozhat ide önhatalmúlag. Mi szerencsére olyan DCA-t írtunk alá, ami garantálja, hogy idetelepíteni semmit nem telepíthet a NATO/USA önhatalmúlag.
A legutóbbi kormányhatározat is külön kiemeli, hogy az idetelepülést egyenként kell engedelyezni.
Amerikai fennhatóságú Patriot-ot meg sosem fog ideengedni Orbán.
/persze az más, ha a Honvédség venne olyat, de szerintem ez a veszély sem fenyeget... :oops: /
Ezért emlétettem a vállasztást. A biztonságérzertre való nyomásgyakorlást ... :oops:
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 972
19 218
113
Ez az a pont, ahol lerepült a gépszíj nálam...

Nem álló, hanem lassan sodródó ballonnok ellen a Volhov MZ-je ennyivel volt nagyobb.
Az AIM-54 pályamagassága elérte a 30 km-et is.
Akkor szerinted mi a búbánatért nem lenne képes felmenni oda egy rakéta?
Ház az Sz-300 MZ-je megvan? 20 km+ mozgó cél ellen.

Kész, én kezdem elengedni ez az egész fórumosdit.
Évek óta magyarázzuk az alapokat, hogy megértés legyen, de két puzzle darabot nem sikerül összerakni és értelmezni.

:(



És az mit segítene? A szerb légtérből elcsapná egy AIM-120C-7.
A földi radart a közelében levő AHEAD AAA tudja óvni vagy rakéta.
De egy X km magasan levő ballon mellé mit tudsz odatenni?
Semmit.

Tényleg annyira nehéz megérteni a fizikailag alapjait és következményeit annak, amit odafent írtam?
Amúgy egy ilyen ballon ki lenne kötve 20km hosszú kábellel, vagy önállóan manőverezne? (Ekkor az energiaellátás a kérdés szerintem, a radarok és a pozicionáló rendszerek számára, ami kábel esetén megoldott).

Ha kábellel van kikötve, és lelövik a ballont, akkor a talajon nem veszélyes egy ilyen lehulló kábel? Milyen vastag, milyen tömegű (mondjuk méterenként) a kábel? Erre mik a megoldások? rövidebb szakaszokra robbantani pirotöltettel, és külön leejtőernyőzni mondjuk 100m-es szakaszokban?

Elég sok kérdést felvet számomra az egész, amellett, hogy sebezhető, és jelenleg nem látni olyan aktív védelmet, amivel a túlélőképessége elfogadható szintre emelhető lenne.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Apropó tudja valaki Mi lesz a csapatlégvédelem a Leok mellett? Vagy ez még meg sincs rendelve? (nekem úgy tűnik, de lehet lemaradtam valamiről)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
.

,,Lemaradtál mint a légvédelem az ukrán drónról."
(Ismeretlen eredetű magyar közmondás)
Remélem nem a NASAMSra céloztok, mert az aztán nem fog együtt gurulni a leókkal...
A platós Mistral az ami legközelebb áll hozzá, de remélhetőleg sikerül valami gidrántornyos verzióra cserélni.. tudtommal ez még sehol nincs elintézve...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 668
46 669
113
.



Remélem nem a NASAMSra céloztok, mert az aztán nem fog együtt gurulni a leókkal...
Nem, de a NASAM több országban csapatlégvédelmi feladatokat lát el.
Többek között Ausztrália is fog Hawkei-re telepíthető radart, EO-t, és indítót rendszeresíteni:
d2ctjgyugae_3en.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and endre

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Nem, de a NASAM több országban csapatlégvédelmi feladatokat lát el.
Többek között Ausztrália is fog Hawkei-re telepíthető radart, EO-t, és indítót rendszeresíteni:
d2ctjgyugae_3en.jpg
A sima NASAMS a jobb oldali, a norvégok is 5 éve rendelték meg (NASAMS based mobile AA) a Kongsbergtől amit bal oldalon látsz (vagy valami hasonlót saját kútfőből) mert rájöttek nem tud manőverezni ... objektumot, tábort védeni kováló lesz, mozgó alakulatokat védeni nem.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Apropó tudja valaki Mi lesz a csapatlégvédelem a Leok mellett? Vagy ez még meg sincs rendelve? (nekem úgy tűnik, de lehet lemaradtam valamiről)

Ugyan az lesz, mint a Gyalogsági HarcJárműveknek. Nézz be a Lynx topicba! Ott talán többet tudsz meg róluk. Lesz egy NASAMS-nál kisebb szint, szerintem főleg a drónok és közelben felbukkanó helikopterek ellen.
 
  • Tetszik
Reactions: hunemperor

Rapesz

Well-Known Member
2021. május 9.
323
1 118
93
.



Remélem nem a NASAMSra céloztok, mert az aztán nem fog együtt gurulni a leókkal...
A platós Mistral az ami legközelebb áll hozzá, de remélhetőleg sikerül valami gidrántornyos verzióra cserélni.. tudtommal ez még sehol nincs elintézve...
Javaslom felkeresni a (HUN) Rheinmetall Skyranger témát a Légvédelem fül alatt... bár nem hivatalos, de "erősen esélyes".
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 668
46 669
113
A sima NASAMS a jobb oldali, a norvégok is 5 éve rendelték meg (NASAMS based mobile AA) a Kongsbergtől amit bal oldalon látsz (vagy valami hasonlót saját kútfőből) mert rájöttek nem tud manőverezni ... objektumot, tábort védeni kováló lesz, mozgó alakulatokat védeni nem.
Tárgyi tévedéseiddel nemtudok mit kezdeni. Nézz akkor utána egy kicsit a NASAMS-nak. Mi az, hogy sima NASAMS? :cool:
 
  • Vicces
Reactions: hendrick